ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2018
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2018

Erotikus Panoptikum - Keszthely

Cea mai naspa senzatiie am simtit-o cand Bogdan ma tot intreba pe drum ce facem la Keszthely... In prima faza am dat vina pe fimea zicandu-i ca trebuie sa ii fac niste cumparaturi feti si ca am vazut eu pe map ca orasul asta cu un nume pe care sincer nici nu il pot pronunta are o zona comerciala maricica cu mai multe branduri interesante.

La intrare in oras in zona comerciala l-am informat pe Bogdan ca vreau sa vizitez un muzeu cu tematica erotica. Doamne, ce noroc ideea i s-a parut geniala,

La un momentdat eu am vrut sa renunt la vizita pentru ca GPS nu indica ca ar fi vreun muzeu cu tematica erotica prin oras. Apartinatorul meu nu s-a lasat pacalit de GPS si m-a condus in centrul istoric la Baba Puppe Museum aici am parcat masina in partea stanga cum te uiti la muzeu intr-o parcare micuta dar organizata cu plata la tonomat.

Dupa parcarea corespunzatoare, Bogdan da fuguta la muzeul cu papusi si ii explica tipei de acolo ca vrea la erotic museum, doamna dragut iese afara din caserie si ne indica drumul pana la Panoptikum. Nu era departe trebuia doar sa traversezi centrul pietonal din Keszthely prin spatele muzeului cu papusi apoi pe partea opus ai un indicator care te pofteste intr-o curte interioara.

Am platit biletele, 800 forinti adult se intelege si 400 forinti taxa de fotografiere.

Doamna care ne-a incasat banii ne pofteste sa inaintam pe o alta intrare cu o coborare intr-un subsol pe niste scari inguste cu o 'lumina' chioara. Bogdan coboara incet in fata mea speriat de atmosfera de grota - speluca din fata lui. Dar sa nu uitam ca muzeul prezinta obiceiuri sexuale din eviul mediu.

In spatele scarilor sunt expuse cateva obiecte vestimentare feminine, de unde deduc ca ar putea fi niste rochii care au apartinut candva curtezaneolor.

Dupa cobararea scarilor practic intr-un beci constatam ca suntem singuri pe acolo, incepem usor usor sa vizionam cateva vitrine cu diverse statuete din lut cu tenta erotica...

In partea dreapta cum pleci de la baza scarilor se afla prima incapere a muzeului aici gasesiti diverse tablouri, garafitii, obiecte, insirate pe pereti intr-o cronolgie a timpului.

Bogdan a facut o gramada de poze cica sa le aibe in telefon pentru orice eventualitate. De atunci ma tot ameninta cu pozele de pe telefon... cica este la alegere.

Dupa ce am dat o roata la prima incapere am ajuns in locul initial adica la picioarele scarii, acum am dat nas in nas cu alta pereche la fel de interesata ca si noi de... exponate bineinteles... Bine ca ei vorbeau pe limba lor (italiana) si noi pe a noastra pentru ca si ei au intrat cu noi in sala aflata in partea stanga a scarilor.

Sala aceasta este mai generoasa si obiectele expuse sunt niste "instalatii" care descriu obiceiurile sexuale ale stramosilor nostri din eviu mediu. Tot aici gasim o serie de scenete in care ne sunt prezentate manechine imbracate ca in eviul mediu practicand diverse jocuri erotice.

Dupa mine este un muzeu interesant care prezinta intr-o forma originala obiceiurile obraznice ale oamenilor din evul mediu. Personal apreciez ca muzeul nu contine exponate vulgare ci doar niste chesti normale asezate intr-o viziune interesanta.

Ce m-a facut sa vizionez acest muzeu in detrimentul castelului din Keszthely a fost aprecierea maxima pe care o are muzeul pe Tripadvisor.

Rog web sa ne ataseze pe Evgheni Plusenco dansand pe gheata Sex bomb https://youtu.be/VHR0qjr79fQ

Trimis de adrianbogdan in 06.02.18 13:45:12
Validat / Publicat: 06.02.18 15:27:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 muzeul cu papusi - vitrina

Carmen Ion
[06.02.18 17:35:49]

@adrianbogdan: Păi unde sunt pozele făcute de Bogdan? Te-ai rușinat?!!

Votat cu mare plăcere (cum ar zice Mishu), cu atât mai mult cu cât ilustrația atașată îl înfățișează pe Evheni Plushenko, patinatorul meu favorit all time, într-un moment de vârf al carierei: gala demonstrativă a Campionatului Mondial de la Vancouver din 2001, când a câștigat primul titlu mondial în fața unui alt sportiv de mare excepție: Alexei Yagudin. Aceia mai bătrâiori dintre voi poate vă aduceți aminte.

Și pe aceeași notă, abia aștept să înceapă Olimpiada pentru a-l revedea pe Javier Fernandez, feblețea mea.

[06.02.18 17:49:47]

@Carmen Ion: Carmen avem aceleasi afinitati, il ador pe Plusenco tot asa all time, merita. Am ales varianta asta de Sex bomb si pentru dialogul dragut dintre comentatori.

Nu te-ai prins, pozele alea a lui Bogdan sunt doar pentru santaj, nu imi arata decat telefonul si gata.

ANILU
[06.02.18 19:50:22]

@adrianbogdan: Fatăăă...

Titlul articolului nu-mi spunea nimic.

Ilustrația muzicală super faină... dar ce legătură are?!!!

Și tu nu și nu... vroiai la muzeu, dar trebuie să recunosc interesant muzeu.

Da, există o istorie în toate chiar și în ale sexului!!!

Bună idee ai avut și bine că a percutat și apartinatorul tău.

Toate cele bune.

[06.02.18 20:05:33]

@ANILU: Fataa, sti si tu cum e?! ca intr-o casnicie Ciorba, ciorba, dar mai vrea omu si o friptura cu fructe de mare si sparanghel.

Bogdan care saracul este carat de mine pe la toate pietrele, castelele, muzeele, baile termale si alte alea, brusc am schimbat macazul si... a fost bine si chiar placuta activitatea...

zlatna
[07.02.18 10:16:59]

@adrianbogdan: Am fost anul trecut la Keszthely, se pare că nu mi-am făcut bine temele. Nu am stiut de existenta acestui muzeu, poate facem și noi o vizită.

Pare interesant muzeul, când o să mai ajungem prin zonă as vrea sa-l vizitez și eu. Faine poze, prima data m-am uitat pe telefon si nu vedeam prea bine, am venit la calculator si parca e altceva.

Toate cele bune.

[07.02.18 15:04:51]

@zlatna: Eeee, stai linistit ca ti-ai facut temele bine, te-am citit, ce citesti tu acum de la mine a fost asa alegerea mea pentru ca vroiam sa vad si altceva pentru ca veneam de la Hrad Modry Kamen si Eger (cetati) am schimba si noi tematica,

Sti unde cred ca nu te-ai orientat?

Atunci cand nu ai inclus o zi la Heviz! merita!

Cu bine!

[05.03.18 22:06:43]

@adrianbogdan: Carmen are dreptate, dar pozele unde e, unde e?

Normal ca le-ai facut reclama buna, uite ca nu m-am uitat sa vad cati au bagat destinatia la favorite.

Felicitari, votat cu mare drag.

[05.03.18 22:21:56]

@mishu: Nebunatico!! Bine și Carmen