ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2018
DEC-2017
4 ADULȚI -- v: -

Hotel Tino Sveti Stefan - Ohrid, Macedonia

Hotel Tino Sveti Stefan - Ohrid, Macedonia

In alegerea acestui hotel, pentru a ne petrece revelionul, am apelat la o cunostinta din Macedonia care sa ne ofere un sfat bun in privinta cazarii, in Ohrid. A fost o alegere inteleapta.

Am procedat cum fac de obicei cu hotelierii greci, prin trimiterea unui mail, unde le-am cerut o oferta pentru 4 persoane, in perioada 30.12- 01.01, pentru 3 nopti. Oferta lor, pentru un hotel de 4 stele, ne-a costat 169 euro de persoana, un total de 338 euro pentru camera dubla, acces piscina, spa, mic dejun zilnic, plus mese seara de seara, inclusiv cina festiva.

Pentru rezervare am trimis un avans de 200 de euro, cu specificatia ca la acesti bani, banca din Macedonia ne-a oprit un comision de 25 de euro. Pentru ce... nu stiu. In fine nu a fost paguba mare.

In prima seara am avut la alegere o cina din 4 meniuri, ce consta in preparate de peste, pui, vita, porc si paste. C

ina festiva de revelion, si cea din data de 01.01 a fost de tip bufet. In cele doua seri, mancarea a fost din belsug, si nu au facut rabat de la calitate in privinta preparatelor. A fost mancare compusa in principal din preparate traditionale Macedonene, mezeluri, branzeturi, legume, sosuri, sarmale, fripturi de pasare, vita, purcelusi la protap, si multe dulciuri. In schimb, in privinta meselor, nici o bautura nu a fost inclusa in pret.

Oricum preturile nu erau exgerate, tinand cont de cele 4 stele ale hotelului. de exemplu o sticla de vin local costa 700 dinari (11,50 euro), iar o apa la litru costa 100 dinari (1,63 euro).

Pe toata perioada sejurului, noi am fost singurii romani, dar in schimb hotelul a fost ocupat total cu turisti din Bulgaria, Kosovo si Muntenegru, lucru observat la numerele de inmatriculare ale masinilor din parcare, dar binenteles si macedoneni, in special din Skopje.

In prima seara, pe plan muzical am avut parte de o formatie locala ce intretinea atmosfera, iar in seara de revelion si cea de dupa, am avut parte de o vedeta locala Dragan Johnny Temelkovski. Un cantaret ce a facut adevarat spectacol, si a cantat pentru toata lumea, inclusiv pentru angajatii hotelui.

Un lucru de care am fost marcat, binenteles cu o usoara ciuda ca la ei se poate... toti macedonenii, de la tanar la batran cantau in cor cu acest cantaret. Nu era cantec ca ei, sa-l nu stie. Oricum se vedea ca multe din cantecele sale erau cu tenta patriotica.

Mi-au placut la nebunie cateva cuvinte in engleza la inceputul unui cantec ''Excuse me! I don't understand! This is Republica Macedonia''. Pe fondul unor batai dintr-o toba uriasa, si a cantecului, ai naiba petrecareti parca au inebunit cu totul. A fost un moment emotionant pentru mine, si plin de admiratie la adresa lor, in acele clipe. A fost un adevarat show.

In privinta cazarii totul a fost la superlativ. Un lucru de care am tinut cont in alegerea hotelului a fost piscina. Noi incepand cu ora 17, cam 3 ore petreceam la piscina. Intradevar foarte mare, In afara de cea interioara, mai exista si una exterioara. In interior exista bazinul mare, dar si un mic bazin pentru copii. Jos la subsol un jacuzzi spatios, doua cabine de sauna din care una umeda si alta uscata, plus camera de masaj contra cost cu preturi cuprinse intre 20 si 70 euro.

In afara hotelului mai exista si un spatiu de joaca pentru copii.

Hotelul e pozitionat la iesire din Ohrid, la drumul principal pe directia Golfului Oaselor. Camerele sunt destul de spatioase, pozitionate cu vedere la lac, ori la padure.

Ca un fapt divers, pe toata perioada verii a anului curent, hotelul e rezervat de catre turisti olandezi, lucru datorat unui contract prins la final de an, cu un mare operator de servicii de turism.

Oricum urmatorul revelion, tot aici il voi petrece. Fara discutii. Merita, tinand cont de serviciile ce ti le ofera, si la un pret destul de decent, daca e sa fac o comparatie cu hotelurile de la noi, de exemplu cele de pe Valea Prahovei.

Angajatii la inaltime, si foarte amabili.

Trimis de pacala_pm in 04.01.18 20:54:18
Validat / Publicat: 04.01.18 21:30:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MACEDONIA de NORD.

VIZUALIZĂRI: 1773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pacala_pm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Piscina interioara
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20700 PMA (din 17 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[04.01.18 21:20:24]

Mutat în rubrica "Tino Sveti Stefan Hotel [Sv Stefan], OHRID" (nou-creată pe sait)

[04.01.18 21:35:22]

elviramvio
    [05.01.18 07:13:59]

@pacala_pm:

Buna locatie, de retinut. Cu comisioanele bancare e din ce in ce mai frumos, eu am platit cam 15 euro (in lei), pt o tranzactie tot in lei, in aceeasi banca dar sucursale București - Ploiești, ieseam mai ieftin daca dadeam o fuga pana acolo! Asa ca intre tari si mai ales tranzactii in euro, nu-i de mirare ca ai mai dat 1/8 din suma.

livdan
    [05.01.18 19:47:34]

Superb review - ul dumneavostra. Impresionant modul in care ati descris atmosfera la trecerea dintre ani dintr - o tara fost yugoslava (sau balcanica cum doriti). Ce bine ca ati fost doar doua familii de romani la eveniment!!! (pe la Revelioanele din Serbia unde au fost mai mult de 50 % romani atmosfera a fost total denaturata).

Sarbatori fericite si La multi ani!

pacala_pmAUTOR REVIEW
    [05.01.18 20:39:04]

@livdan: Va multumesc!

ceasornicarul
    [23.07.22 11:23:42]

In urma acestui articol m-ai convins sa rezerv un sejur de 7 nopti la acest hotel pentru luna august.

In cazul in care las masina in parcarea hotelului ma pot deplasa usor la Ohrid (taxi, bus local, pe jos)?

Vara probabil este greu de gasit un loc de parcare in Ohrid.

pacala_pmPHONEAUTOR REVIEW
    [24.07.22 06:36:37]

@ceasornicarul: Pe jos e destul de departe, in schimb chiar în fața hotelului e o stație de autobuz (microbuz), te pot ajuta cei de la recepție cu informații, dar poți să parchezi mașina până in centru la bulevard. Asa fac mereu.

ceasornicarul
    [24.07.22 13:12:18]

@pacala_pm: Este ok, multumesc.

ceasornicarul, elviramvio, livdan, pacala_pm
    Alte impresii din această RUBRICĂTino Sveti Stefan Hotel [Sv Stefan]: