ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2010
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    SEP-2008

Insula Hydra - Pe urmele lui Leonard Cohen

“Greece is a good place/To look at the moon, isn´t it…” (click aici pentru a citi continuarea) imi spuneam si eu, in gand, in timp ce am pasit cu emotie pe Hydra sau insula artistilor, cum mai este numita. Asteptasem cu nerabdare acest moment si, dupa trei zile de maraton prin Grecia continentala, tanjeam dupa aceasta excursie optionala pentru care optasem la inceputul circuitului de 10 zile. Mai multe amanunte gasiti aici) Eram obositi, toropiti de caldura, desi era inceputul lui septembrie soarele ardea inca cu putere, si nu am ezitat nicio o clipa cand am sacrificat a doua zi de sedere in Atena in favoarea croazierei spre cele trei insule din Golful Saronic: Hydra, Poros si Egina.

Drumul cu ferry-boatul a fost relaxant, briza marii ne-a racorit cu generozitate si pescarusii galagiosi ne-au insotit de-a lungul drumului, cersind mai tot timpul cate ceva de mancare. La putin timp dupa ce am plecat din Pireu am zarit, la mica distanta, si insula Salamina, cea mai mare din Golful Saronic, in stramtoarea careia grecii, desi coplesiti numeric, au dobandit o victorie rasunatoare, reusind sa distruga flota persana. Cand am zarit, insa, in departare, silueta discreta a insulei, inima a inceput sa imi bata cu putere si, pentru a scurta asteptarea, m-am instalat prima la iesirea de pe vas, pentru a nu pierde niciun minut. Aveam la dispozitie doar 45 de minute pentru a vizita insula...

Frumusetea insulei insa m-a coplesit de indata si, pret de cateva clipe, nu am putut sa fac nicio miscare. Stateam pur si simplu in port si ma uitam in jur si nu imi venea sa cred ce vad ochilor. Hydra era cu mult mai eleganta si mai distinsa decat vazusem eu in poze. Locuintele asezate in forma de amfiteatru pe dealul pietros si sterp, magarusii ce asteptau cuminti sa fie luati la plimbare, marea ce imbratisa petecul de pamant, creau un peisaj aparte, de o frumusete ireala. M-am bucurat ca majoritatea turistilor a dat navala in magazinele de suveniruri si am luat-o, incet, la pas, printre stradutele inguste, din piatra. Albul imaculat al caselor se impletea armonios cu mici detalii arhitecturale ce aminteau peisajul marin si doar florile de leandru intrerupeau monotonia cromatica. M-am indepartat de stradutele din apropierea portului unde era mai multa agitatie si m-am afundat, incet, spre inima insulei, fara sa tulbur pisicile lenese ce dormitau la soare. Mi-as fi dorit atunci sa stea timpul pe loc, sa ma asez si eu pe o treapta de piatra si sa privesc doar soarele mergand spre asfintit. Priveam, insa, acele ceasului cum se miscau nemilos si stiam ca in curand, trebuie sa ma intorc pe vas.

Dar sorbeam cu nesat in piept aerul, acelasi aer pe care ca il respirase cu multi ani in urma, aici, Leonard Cohen, celebrul scriitor canadian. Nu am avut timp, din pacate, sa caut casa in care a locuit, puteti vedea insa, cateva poze aici si aici poze cu artistul din timpul sederii sale pe insula. Leonard Cohen a venit pe insula la putin timp dupa ce a implinit 26 de ani, in anul 1960, atras de atmosfera patriarhala de aici si auzind de comunitatea artistilor care incepuse sa infloreasca pe insula. „Locuiesc pe un deal si viata se desfasoara aici ca in urma cu sute de ani", ii scria Leonard Cohen mamei sale, dupa ce se hotarase sa isi cumpere o casa aici. In acea perioada nu existau cabluri electrice si nici de telefon, doar dupa cativa ani acesta a asistat, treptat, la modernizarea insulei. Si atunci, ca si acum, transportul in interiorul insulei se realiza prin intermediul magarusilor iar accesul masinilor este interzis si in prezent. Acesta este motivul pentru care numerosi artisti s-au retras aici pentru a compune in tihna, inspirati de peisajul de o frumusete aparte si de viata linistita pe care o gaseau aici. Au aparut, apoi, numeroase cafenele, loc de intalnire al artistilor la ceas de seara.

Insula Hydra nu este o destinatie deloc ieftina insa, datorita motivelor de mai sus, este la foarte mare cautare si este destul de greu sa gasesti un loc de cazare, rezervarile facandu-se cu mult timp inainte. In afara de artisti, insula este si destinatia preferata a tinerilor greci bogati. Hydra a devenit, in prezent, o insula cosmopolita, renumita pentru manifestarile artistice care au loc aici si care, in parte, se leaga si de numele lui Leonard Cohen.

Timpul a zburat pe nesimtite si, apropiindu-ma de port, am auzit si semnalul de plecare al vaporului. Era timpul sa mergem mai departe, spre insula Poros. Insula este renumita pentru impunatorul sau Turn cu ceas, situat pe cel mai inalt deal, fiind vizibil, astfel, de la distanta, din orice parte ai veni. Poros este considerata o insula romantica, datorita padurilor sale de pini si a plajelor cu nisip fin. In centrul orasului se gaseste un muzeu arheologic dar aici, din, pacate, nu am reusit sa ajung, popasul fiind prea scurt. M-am plimbat doar putin pe stradutele linistite si pitoresti, in aceleasi culori calde ce se imbina armonios cu marea si m-am uitat si eu la suvenirurile colorate cu care te imbiau localnicii.

Urmatorul popas l-am facut pe insula Egina, cea mai mare dintre acestea trei si, prin urmare, mult mai agitata. Pe insula se poate vizita manastirea Sfantului Nectarie, care adaposteste moastele acestuia. Plaja cu nisip fin se gaseste in apropierea portului iar apa era extrem de limpede si calda. Nici aici nu am auzit vorbindu-se romaneste, cred ca pe aceste insule se vine mai mult in cadru organizat. Nu am avut timp sa vizitez insula, am facut doar o baie in mare si m-am plimbat de-a lungul falezei, mult mai generoasa si mai animata decat in Hydra si Poros, insa gandul mi-a ramas tot la Hydra...

Croaziera a durat in total aproape o zi, a costat 80 euro si am avut inclusa in pret si o masa de pranz (fara bauturi). La urcarea pe vapor „gazdele” te intampinau imbracate in costume traditionale si iti faceau o fotografie care, daca doreai sa o iei amintire, costa 5 euro. Pe vas s-au organizat ad-hoc si lectii de dans, turistii, de diverse nationalitati, imprietenindu-se repede pe ritmurile grecesti. Croaziera a fost, cu siguranta, cel mai frumos episod din cadrul circuitului pe care l-am facut atunci, in Grecia si nu regret decat faptul ca timpul a fost prea scurt si nu am putut sa ma bucur mai mult de frumusetea acestor locuri patriarhale. Daca aveti vreodata, ocazia, sa ajungeti in Atena, rezervati-va o zi si pentru o croaziera in aceste insule, nu veti regreta.

In Hydra eu imi doresc sa revin si sa pot ramane in tihna, sa opresc ceasul si sa uit, o vreme, de tot ce inseamna civilizatie. Cred ca fiecare dinte noi simte nevoia, din cand in cand, sa se detaseze de agitatia cotidiana pentru ca viata este, de fapt, un ansamblu de gesturi si activitati simple si doar noi ne complicam uneori, inutil, existenta.

As dori sa insotesc aceste randuri de melodia „Bird on a wire”, in traducere „Pasarea de pe sarma”, compusa de Leonard Cohen in timpul sederii pe insula Hydra, dupa ce au inceput sa apara si aici stalpii de electricitate si telefonie. Multumesc.

click aici

Trimis de krondia* in 25.04.10 16:23:50

VIZUALIZĂRI: 16752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pescarusii obraznici care ne-au insotit tot timpul drumului

webmasterXY*
    [25.04.10 16:50:49]

Atasata melodia propusa, in ton cu frumoasele impresii.

[25.04.10 16:52:08]

bravo krondia -- sunt sincer fascinat , impresionat de sufletul pe care-l pui atunci cand incepi sa scrii si, in final, complet-acaparat de majoritatea impresiilor scrise de tine, sunt mai mult decat evidente gradele excelente de detaliere si de documentare!

Si pentru acest review un entuziast 'Jos palaria'!

georgiana
    [25.04.10 16:53:47]

Excelent subiect, excelenta descriere facuta de Krondia!

Dupa cum am inteles din randurile tale. insula Hydra se aseamana pefect cu insula Capri,din Italia, in primul rand ca ambele sunt insule pietonale (acolo accesul nu e cu magarusi, ci cu carrello), ambele sunt cautate in mod, special de artisti, pentru linistea si frumusetea deosebita si... nu in ultimul rand, amandoua sunt in sud, deci intr-o zona calda!

Poate voi reusi si eu, candva sa pot pasi pe unde a trait marele Cohen! Si Elada_Sagapo ma innebunise cu insula Hydra!

Dar pana atunci... te rasplatesc din suflet cu un vot mare!

pepsi70ro
    [25.04.10 17:01:55]

Multa sensibilitate si suflet pentru care nu pot decat sa te felicit si sa-ti ofer toata admiratia mea!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [25.04.10 17:13:52]

splendid krondia, eu am facut in ordine inversa aceasta croaziera si mie tot Hydra mi-a placut cel mai mult, inca ceva pe linga frumusetea peisajului cand am ajuns in Hydra am observat cateva zeci (30/40) animale, caini si pisici care parca venisera sa ne intampine, o membra a echipajului a coborat cu conserve de hrana pentru acestea, si toata lumea fotografia, ciudat este ca toti erau foarte cuminti pisici si caini unii linga alti, poate este ceva in aerul insulei !

valimi
    [25.04.10 17:18:09]

Bravo, impresionant review, amanuntele edificatoare.

krondia*AUTOR REVIEW
    [25.04.10 17:28:26]

Pisici erau foarte multe pe insula inca de cand se stabilise Leonard Cohen pe insula. La inceput le tot alunga dar, cum ele continuau sa se intoarca, le-a acceptat pana la urma si i-au devenit buni tovarasi de companie. A stiut ca a fost acceptat pe insula in momentul in care a inceput sa primeasca vizita gunoierului si a magarului sau... Era ca si cand ar fi primit Legiunea de Onoare, dupa cum scria intr-o scrisoare pe care o gasiti aici

Ai dreptate @cristian_h, este ceva aparte in Hydra si aceasta liniste s-a imprimat, sigur, si asupra pisicilor care care convietuiesc armonios cu cateii, magarusii si alte animale care mai sunt pe aici...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [25.04.10 17:38:03]

Krondia, ce sa spun m-ai last cu gura cascata, poate nu stii dar curand voi fi in Pireus, si articolul tau ma face sa regret ca nu pot merge in croaziera asta, din cauza timpului scurt si a prea multelor obiective dar si a pretului, din port costa 99 de euro de persoana. Avem planuri destul de vaste si nu stim cum sa acoperim timpul scurt cu cat mai multe vizite la obiective interesante.

Am citit si votat review-ul tau primul dar nu am gasit cuvinte pana acum, felicitari mi-ai facut ziua mai frumoasa!

PS. Daca insula e plina de pisici deja e una din favoritele mele.

artemisa24
    [25.04.10 21:33:23]

imi aduc aminte cu placere de croaziera asta pe care am facut-o si eu acum cativa ani. pe insula Aegina, eu am fost si la manastirea Sf. Nectarie, un loc in care, oricat ai fi avut sufletul de zbuciumat, ti-l linisteai...multumesc krondia ca mi-ai adus aminte de un loc atat de incantator...ai maxim de la mine....

dananecula
    [25.04.10 23:54:36]

Draga mea Krondia: superba descriere, o sensibilitate aparte, deosebita, scrisa cu mult suflet... Nu pot decat sa te felicit din toata inima si sa-ti multumesc pentru scrierile tale absolut fascinante !

Daca la unii cititori si comentatori ai familiei AmFostAcolo le faci zilele mai senine, mie mi-ai facut seara aceasta de duminica absolut de linistitoare. Deocamdata visez cu ochii deschisi prin prisma descrierilor tale, pana ce voi ajunge ca visul sa devina realitate.

Un start excelent pentru saptamana care tocmai va debuta

Bravo si un vot mai... cu intarziere si de la mine!

ileanaxperta*
    [26.04.10 10:06:03]

Ieri te-am citit pt. prima oara si te-am si votat pentru impresiile tale atat de sensibile, curate, scrise dintr-un suflet cu mare potential de scriitoare.

Dar acum, ti-am recitit acest minunat reportaj despre cele 3 insule si am ramas de-a dreptul intr-o mare visare. Daca voi avea vreodata posibilitatea de a face si eu aceasta excursie, cu siguranta ca nu ma voi uita la bani, ci la oportunitatea de a vedea si de a ma bucura pe deplin de peisajele acestor alte raiuri grecesti de pe acest pamant.

Bravo, krondy si tot inainte! Mii de felicitari!!!

Camelia X
    [18.05.10 15:21:45]

Krondia, ai nota 10 + din partea. Aceste randuri scrise cu atata sensibilitate, m-au ajutat sa-mi amintesc de luna de miere petrecuta in Grecia.

Acum 11 ani, am ales aceasta croaziera, dar noi am avut plecarea din statiunea Tolo si a costat destul de putin la vremea aia. Croaziera era cu opriri in Hydra, Spetses si Poros.Am avut timp pt facut baie in toate si am luat masa in Hydra.

De atunci am tot urmarit oferte, pt ca mi-as fi dorit sa stau vreo 10 zile acolo, fara mobil, tv etc, dar preturile sunt destul de mari.

Tin minte ca noi am prins festivalul Bubulina, erau venite iahturi din toate tarile.

Citisem ceva si despre cei de la Beatles ca au stat pe insula si au compus ceva.

krondia*AUTOR REVIEW
    [18.05.10 15:40:34]

Iti doresc casnicie fericita in continuare, Camelia, ma bucur ca ai petrecut acele momente intr-un loc atat de special. Insula este, intr-adevar, destul de scumpa, am cautat si eu apoi oferte. Printre artistii care au mai locuit temporar pe insula se numara si Mick Jagger, Keith Richards, Pink Floyd. Prin anii '60 s-a realizat pe insula si un film,"To koritsi me ta mavra", in traducere "A Girl in Black" http://www.imdb.com/title/tt0049419/

Vacante frumoase in continuare!

[22.10.14 08:37:22]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Optionale din Athena si imprejurimi" (deja existentă pe sait)

artemisa24, Camelia X, dananecula, georgiana, ileanaxperta*, ionescunic, krondia*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂ'Opţionale' cu plecarea din Atena: