ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2017
ÎNSCRIS: 08.07.10
STATUS: CONSUL
SEP-2017
PREȚ 4 lire turcesti ?

Folklorik Yoruk Park (Nomad theme park)

Folklorik Yoruk Parki — emblema orasului Kemer

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

O vizita in orasul Kemer nu este completa fara o incursiune in Folklorik Yoruk Parki cu toate acestea cu greu am gasit inforamatie despre frumosul parc. @GabrielaG a amintit in treacat despre povestea parcului din Kemer dar atat. Asa ca am inceput ca caut cateceva despre locatie si singura informatie venea de la Gicu's plants un modovean hatru care prezinta parcul Yoruk intr-o maniera originala, rog Web sa ne ajute cu atasarea https://youtu.be/b4kvc8_2vRg.

De la Gicu si plantele lui am zis gata tre' sa vad si eu.

Cum spuneam in articolul despre Turcia din acest an, noi ca natie de oameni suntem foarte mobili, de aceea in fiecare zi de vacanta vizitam cateceva daca se poate sa fie semnificatv pentru zona vizitata cu atat mai bine.

De la Wassermann unde am fost cazati pana la Folklorik Yoruk Parki distanta era destul de scurta, diminetile eu o parcurgeam intr-o alergare foarte usoara in circa 15 minute, dar apartinatorul meu s-a incapatanat sa ma plimbe cu masina pana acolo intr-o dupamiaza calduroasa.

Folklorik Yoruk Parki se afla in spatele Portului turistic Kemer pe o prelungire a unei bucati de stanca impadurita. Celalalt vecin al parcului este Moonlight Beach Kemar singura plaja cu nisip din interiorul orasului Kemer. Noi am parcat masina pe un drum lateral opturat de o bariera din stanga vestitei plaje si culmea nimeni nu ne-a apostrofat asa ca am zis asta e, aici parcam vedem noi ce va fi.

Intrarea in parc costa 2 lire turcesti/adult dupa care incepi sa urci usor in curba pana intri in zona umbroasa a parcului.

Parcul sau rezervatia nu imi dau eu bine seama cum au vazut-o organizatori este populata de cativa cetateni torkmani care se ocupa cu treburile din zona parcului. La origini populatia torkmana a fost nomada si care vara migra/urca pe crestele Muntilor Taurus iar iarna cobora pe fasia litorala din zona Antalyei.

Parul Yoruk Kemer este prezentat ca un muzeu unde gasim corturi amenajate in stil nomad, cu manechine imbracate in port popular, care redau scene din viata de zi cu zi, obiceiuri, traditii ce tin de cultura turkmeana.

In parc am vazut si cateva tarcuri cu animale, pasari, capre, oi, iepuri etc semn ca principala activitate a turkmenilor este cresterea animalelor. Toate aceste scene sunt prezentate succesiv si bine dichisite astfel incat sa iti dai seama de rolul fiecarui exponat.

Micuta peninsula este destul de verde si inconjurata de apele Mediteranei astfel incat peisajele vazute din orice colt al peninsulei sunt superbe.

Daca vrei sa servesti ceva rece sau chiar sa mananci ceva gatit in stil traditonal poti sa faci asta intr-un cort amenajat.

Calatorule daca ajungi in orasul Kemer si vrei sa vizitezi ceva autentic sa nu ocolesti acest parc tematic!

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de adrianbogdan in 28.12.17 11:41:21
Validat / Publicat: 28.12.17 13:02:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P12 Moonlight beach

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [28.12.17 11:53:32] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

webmaster26 [28.12.17 14:24:01] »

@adrianbogdan: Mutat în rubrica "Folklorik Yoruk Park (Nomad theme park), KEMER" (nou-creată pe sait)

adrianbogdan [28.12.17 14:34:36] »

@webmaster26: da pozitionarea este corecta

webmaster [28.12.17 14:59:52] »

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție.

ioan marinescu [28.12.17 17:33:17] »

@adrianbogdan: Interesant parcul! Și de vizitat și de votat!

mishu [02.01.18 19:38:36] »

@adrianbogdan: Interesant parcul asa ca merita vizitat, iar articolul merita votat pentru ca ni l-ai prezentat.

Intr-adevar ai mare dreptate, e frumos ca pe unde mergem sa vedem cate ceva. Acum nu spun ca as sta numai pe drumuri, mi-ar mai placea sa am si zile de leneveala, dar in general e frumos sa vezi cat mai mult si asa ai impresia ca vacanta a fost mai lunga.

Si ca sa nu-mi ies din mana spun, felicitari, votat cu mare drag.

adrianbogdan, ioan marinescu, mishu

pagină generată în 0.0621900558472 sec