ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2017
ÎNSCRIS: 08.07.11
AUG-2017

la PMM* = 77 CHF

Luzern - HITrental Old Town Apartments

Pentru scurta noastra oprire in minunatul oras Luzern (am stat doar patru nopti), am ales o locatie aflata aproape de gara (10 minute de mers pe jos). Am vrut sa fim aproape de gara pentru ca in fiecare zi plecam cu trenul, prin urmare nu am vrut sa pierdem timp prin mijloacele de transport.

Rezervarea am facut-o initial pe booking, pretul pentru 4 nopti de cazare fiind 760 CHF pentru 3 persoane, fara mic dejun; la rezervare am platit un avans de 25%.

In luna iulie am primit un mesaj de la HITrental Old Town Apartments in care ne anuntau ca daca trimitem fix in data de 1 august (ziua nationala a Elvetiei) un mesaj catre ei cu nume, adresa, e-mail, nr de persoane cu care calatoresc si destinatia preferata (Luzern, Zurich, Zug) vom primi un cod cu care avem reducere pana la sfarsitul anului 2017: platesti doua nopti si stai 3. Am trimis mesajul si mi-au trimis codul. Mi-au spus ca trebuie sa anulez rezervarea facuta pe booking si sa ii anunt ca sa imi faca ei rezervarea pe site-ul lor. Am platit 3 nopti si am stat 4 si a contat la preturile care sunt in Elvetia…

Recunosc ca am avut ceva emotii pana ne-am cazat, dar pana la urma s-a dovedit ca mi-am facut griji degeaba: rezervarea a fost exact cea facuta pe booking, au tinut cont si de avansul platit si am beneficiat si de reducerea (nu am platit o noapte de cazare).

Modul in care am comunicat cu proprietarea si mi s-a raspuns la intrebari a fost fara repros si foarte rapid. Mentionez ca nu am platit taxa de oras.

A fost pentru prima oara cand am optat pentru o astfel de cazare; apartamentul este situat intr-o cladire din centrul istoric, pe Brandgässli 9, foarte aproape de Tower Bridge, o zona linistita.

Mentionez ca nu exista receptie. Dupa ce am facut rezervarea, am primit un mesaj cu instructiuni legate de cazare, cum sa ajungem la locatie (in functie de mijlocul de transport pe care il foloseai ca sa ajungi in Elvetia – tren, avion, masina), regulile casei (despre fumatul in camera, alarma de incediu, cheia apartamentului, taxa pentru check-out-ul facut mai tarziu de ora 11, taxa de 100 euro pentru curatenie in cazul in care ai fi stat mai mult de 30 de zile etc), diverse activitati in Luzern si in afara orasului (pentru toate anotimpurile, pe uscat, pe apa, festivaluri) si ca restul de plata va fi incasat dupa ckeck-in.

Se putea achita cash chiar la sosire si ne-a dat numarul de telefon al unui coleg pe care sa-l sunam cand ajungem ca sa vina sa incaseze banii sau sa ne retina banii de pe card, ca la avans. Am optat pentru a doua varianta. Ne-au mai comunicat si numarul cutiei care se afla la intrarea in cladire (acesta intrare este prin spatele clădirii), precum si codul pentru a o deschide. De acolo am luat cheia apartamentului.

Am stat in apartamentul Mercury III la etajul 3. Ne-a dat si un numar de telefon la care sa sunam in cazul in care avem nevoie de ceva. Sau am fi putut apasa pe butonul de langa cutia din care am luat cheia si ne-ar fi raspuns cineva. Ckeck-in-ul se face dupa ora 15 si check-out pana in ora 11.

In instructiuni ni se amintea ca locatia nu este hotel, nu are receptie, nu are aer conditionat (are ventilator), ca trebuie pastrata linistea intre 22 si 07, ca nu se face curatenie, dar ca se poate plati extra pentru acest serviciu. Prosoapele si lenjeria nu se schimba – se putea plati pentru acest serviciu, insa. Exista masina de spalat intr-o camera la alt etaj (erau mai multe, de fapt) si chiar am folosit-o.

Nu am avut probleme cu internet-ul (free), apa calda. Nu am avut nevoie de aer conditionat pentru ca a fost racoare.

Am gasit in apatament un set limitat pentru sapun, saci gunoi, hartie igienica, sapun de vase, burete vase, pastile cafea, pastile pentru masina de spalat vase etc. Toate au fost suficiente pe durata sederii, chiar multe au ramas nefolosite. Doar pentru masina de spalat nu se asigura detergent, dar stiam si am venit cu cateva pastile de acasa…

Bucataria este complet si modern utilata (frigider mare, plita ceramica, prajitor de paine, vesela, servete bucataie, expressor cafea) – am atasat opoza cu aceste dotari. Am avut si aspirator, uscator de rufe… Parca eram acasa.

Pe masa am gasit un dosar cu intructiuni de utilizare a aparatelor din apartament, regulile casei etc.

Era si o harta cu supermarket-ul, farmaciea, restaurantele, gara, oficiul de turism etc aflate in apropiere. Am gasit si tarifele pentru parcarea din oras, nr de telefon de urgenta de la politie, salvare etc; o lista cu restaurantele din Luzern…

Inainte de plecare trebuia sa aruncam gunoiul, sa spalam vesela si sa lasam camera curata. In cazul in care nu se respecta aceste lucruri, se poate opri o suma pentru curatenie (cel putin 150 CHF, mai mult daca erau si lucruri deterioarate). La plecare se lasa cheia pe masa si usa descuiata!

Important: NU se fumeaza!

Va recomand cu caldura aceasta locatie. M-a atras prin amplasare, curatenie, faptul ca ceea ce am primit pe lista am si gasit in apartament. Acesta este foarte spatios, are multe locuri de depozitare, mobilierul este modern, nedeteriorat, foarte, foarte curat. Personalul cu care am intrat in contact a dat dovada de profesionalism.

Trimis de PISICAANA in 15.12.17 14:30:47
Validat / Publicat: 15.12.17 15:08:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ELVEȚIA

VIZUALIZĂRI: 1375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PISICAANA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 77.00 CHF pe cameră

[15.12.17 14:57:09]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "HITrental Old Town Apartments, LUCERNA" (nou-creată pe sait)

mprofeanu
    [15.12.17 15:24:36]

@PISICAANA: Foarte bună această cazare într-o zonă centrală a orașului Luzern și raport calitate - preț!

PISICAANAAUTOR REVIEW
    [15.12.17 15:32:33]

@webmasterX: Da, acesta este locatia. Multumesc.

[15.12.17 18:43:56]

[24.12.17 09:20:34]

@PISICAANA: O recomandare buna de tinut minte, felicitari, votat cu mare drag.

mishu, mprofeanu, PISICAANA