ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2010
ÎNSCRIS: 08.06.09
APR-2010
2 AD. + 1-8 ani COPII

Un Paste mai putin... fericit!

Avand o experienta foarte placuta in 2009, anul acesta am ales sa ne petrecem Pastele tot in Albena. Mergand cu aceeasi gasca care in ultimii 4 ani au fost numai la "Laguna Beach". , hotel de 4 stele, super, chiar pe plaja, am ramas surprinsa cand prietenii ne-au spus ca schimbam locatia, hotelul ales fiind unul de 3 stele, cel mai inalt din statiune, renumit mai ales pentru baza lui de tratament balneo si recuperare.

Cum hotelul este intalnit in mai toate reclamele despre Albena, foarte promovat la ultimul targ de turism, mai ales prin oferta irezistibila de 25 euro/noapte, si, stiind ca amicii care ne insotesc sunt pretentiosi de felul lor (ca sa nu zic fitosi), intelegand ca cel care a cumparat biletele a fost incantat de hotel, am mers din nou pe incredere si am zis, ok, mergem!

Este a doua oara cand iau plasa, zicand ca e totul ok daca nu gasesc referinte negative; aveam antecedentul cu revelionul dar nu m-am potolit!

Prima data am cautat comentarii pe AFA, nimic! Am tot cautat pe net, 3 stele peste tot despre el (mai putin un site, agentia cu care am mers anul trecut zicea 2 stele+), dar eu credeam ca steluta lipsa este datorata distantei fata de plaja, cam 150 metri. Ce amarnic ne-am inselat...

Dupa mici peripetii, timp pierdut pe la vama bulgara pentru a cumpara vignieta, impinsi de la spate de vamesii bulgarii: "ok, dati drumul, no problem, Kavarna, benzinarii, Varna ok, no politist! ", am intrat in Bulgaria cautand prima benzinarie sa scapam de grija, pierzand 2 ore la o coada plina de romani. Chiar m-am intrebat, vazand coada din vama romaneasca pana in vama bulgara plina bara la bara de masini romanesti, ce s-a intamplat, credeam ca fusese vreun accident, ceva! Mai tarziu am inteles ca s-a "spart"conducta cu romani, venit, ca si noi, la pomul laudat de all inclusive-ul bulgar, foarte promovat de agentiile lor de turism, dovada ferma ca stiu sa-si vanda marfa, cu minciuni sau nu, oricum sunt inaintea noastra cu mult!

Dupa ce trecem de bariera (mie mi se pare ca intru in alta tara, cand ajungem aici, scapati de cosmarul soselelor bulgaresti, "ca acasa"), luam tichetul de carton-ce trebuie schimbat la receptie, contra sumei de 5 leva, cu un fel de card de plastic, card ce faciliteaza trecerea de "n" ori pe la bariera fara a mai plati ceva suplimentar pe toata perioada sejurului, asta daca nu vreti sa economisiti banii si sa stati in Albena-cautam sa descoperim hotelul si, imediat cum inaintem pe alee spre statiune, il vedem, mare impunator, scrutand parca zarile si marea...

Ajunsi in fata hotelului, care-si etaleaza cu mandrie cele 17 etaje, prima reactie a fiicei mele stiti care a fost? "Vai, mami, ce urat arata! Nu-mi place! "E, mi-am zis, cuvinte de copil, ce stii tu, lasa ca o sa vezi ce frumos e inauntru, stam la etaj, o sa vedem marea... Hm, macar aici am avut dreptate! Receptia o vazusem in poze, nimic impresionant, verde peste tot, iar prima impresie a fost ca sunt in... Romania. Ambianta, rece, recetionerele, pe vremea lui Todor Jivkov cred ca invatasera limba engleza; managerul hotelului era o tanara destul de draguta, din "noua generatie", pe care am vazut-o si a doua zi la televizor pe "Realitatea", dand interviu, hotelul nostru fiind un fel de Mecca al televiziunilor romanesti, Tvr1 realizand un reportaj"de la fata locului"in holul hotelului imediat dupa ce ne-am cazat.

Cu actele in mana si cu mari emotii-din numele de famile de pe vouchere se mancase o litera si numele hotelului era "Dobrotita"nu "Dobrudja"-ne-am asezat la coada, impreuna cu niste prieteni, si ei la fel de speriati, din cu totul ate motive: era prima lor iesire in Bulgaria si erau timorati de zvonurile despre hotii bulgari de masini... In fine, am spus ca vrem 2 camere, noi cu extra bed pt mezina, ei, fara, dar amandoua cu pat matrimonial.

Ne face check -in cu extra bed, iar prietenior, le sune ca nu mai au camere, toate fiind ocupate si le da da cu twin. NU, a spus prietena mea, eu la agentie am cerut matrimonial, asa vreau. Tanti receptionista, deh, neam de bulgar, i-arata ce scrie pe hartie"double room"adica nu se specifica ca trebuie matrimonial; (recent am inteles ca pentru se spune"french bed") ; dupa ridicari de voci, frunti incruntate, aruncari de sageti din ochi, umplut (in gand of course!!! ) frigiderul cu materie prima pentru gratar si cerut vorbit cu reprezentanta agentiei de turism romana in Bulgaria, si-a adus aminte tanti Svetlana sau Ruslana-, ca oricum nu retin nume de origine slava-ca are 2 camere cum vroiam noi.

Cu un glas inmuiat in miere, stiind din Bucuresti ca avem camera fara aer conditionat (raspunsul agentiei a fost ca exista si camere cu aer, dar cam putine, deci, primul venit, primul servit! ) cerem, facand pe prostii: "Cu aer conditonat, va rugam! , si bagam zambetul ala larg, de impresie... No problem, ne-a zis tanti Svetlana, este caldura in hotel, 21 de grade! Ok, replicam noi fericiti si ne arunca cheile, izbitor de asemanator cu cele de pe dragul nostru litoral, stiti, din acelea cu triunghi de metal (v-am spus ca am avut un deja vu ca sunt in Romania), pornim victoriosi spre camerele noastre...

Hotelul dispune de 6 lifturi si era destul de amuzant momentul cand apasai pe buton si stateai la mijloc, care se deschide primul sa sari in el, pentru ca se inchidea foarte repede! Ajunsi la etajul 13 (de ce radeti? ), in fata unei usi negre, scorojita si destul de veche, sotul meu deschide usa catre "paradisul"... camerei. Totul o fi fost frumos si de 3 stele dar asta cam demultisor... Mobila, aceeasi culoare sumbra ca a usii, neagra, zgariata, veche, pe alocuri, la sifonier parca, revopsita de necalificati, cred; -baia, leita hotelului de pe litoral autohton: faianta aia micuta, din patratele, noroc ca nu era mucegai, oricum ventilatorul nu functiona; , chiuveta, o fi fost ea schimbata, dar un turist mai... afumat a luat-o pe post de scrumiera; cada, arata mai bine, dar cand faceai baie in ea, aveai impresia ca esti pe arcuri, de ti-era teama sa nu se sparga sub picioarele tale (intrebati-l pe sotul meu, care are ceva kilograme bune peste limita, cu cata frica s-a spalat! ), usa de la baie pe dinauntru, zgariata de vreun patruped, ca om, nu cred sa fi avut asa ura pe ea...

Eeei, dar cand ne-am dus la geam si am vazut maretia de peisaj... initila am crezut ca mi s-a pus pata, nu pe hotel, pe ochi, ca vedeam cam in ceata; am deschis geamul si acum vorbind serios, parca au palit toate neajunsurile hotelului in fata Marii Negre, parca si culoarea este mai frumoasa, iar de jur imprejur cam jumate de Albena se lasa descoperita in fata noastra... A, sa nu uit piscina exterioara, nu prea mare, dar se vede frumos de sus!

Intorcandu-ne la innegrita noastra camaruta-foarte mic spatiul, credeam ca toate hotelurile din Albena au camere mari ca la Laguna Beach-, am descoperit si un minibar... gol, un extra bed fiind de fapt un fotoliu-pat cam subred cu 3 pernute pe post de saltea (am avut ceva emotii la rezistenta lui, pentru ca fii-mea semana cu taticul ei la greutate; ulterior, am bagat-o pe ea in patul... matrimonial (hi, pentru 2 soti ca mine de... solizi) si am dormit eu in extrabedul lor!

Ce face romanul cand ajunge la mare? Fuge pe plaja... vara, ca in Albena erau 17 grade afara (si mai putine innauntru! ). Am uitat sa va spun, pentru ca bulgarilor le place sa ne simtim ca "acasa", ne-au facut un "cadou": au dat drumul la caldura vineri, adica ziua in care a fost Marea Debarcare a poporului"vecin si preten", iar sistemele de incalzire ale hotelului nu au catadicsit sa dea prea multa caldura, oricat ar fi incercat, ele, saracele. In camere exista un fel de"panou de comanda"langa pat, de unde se regleaza caldura.

Dupa ce sotul s-a ocupat de pornirea sistemului, am iesit val vartej pe usa, pentru ca urla o foame in noi... Un alt minus: ni s-a spus din tara, ca nu intram, cum era normal, cu pranzul ci cu... cina in "paine", acest pranz ratat recuperandu-l luni, in ultima zi, cica... Noi nu l-am recuperat; nu stiam cum sa plecam mai repede, dar aici a intervenit si un eveniment mai nefericit!

Pentru ca Albena se trezeste din hibernare odata cu sosirea primului val de fomisti, ops, am vrut sa spun, turisti, ma scuzati! ; nu prea ai cu ce sa potolesti simfonia foamei din stomac. Parca anul trecut erau mai multicele restaurante deschise, acum erau decat 2: unul aflat chiar langa hotel, unde patronul o rupe pe romaneste si te imbie cam insistent sa-i calci pragul (nu recomand, nu am vazut pe nimeni stand la mese, macar sa bea o bere! ) si altul, cu specific mexican, unde, uiti de foame instantaneu cand citesti preturile: un fel de hamburger cu "potatos "mai jos de 17 leva nu gaseai. O bere parca era 5 leva, sa nu mint... Si cum aici bate vant de... primavara in privinta musteriilor, am mai baut o gura de apa si ne-am indreptat spre lobby-bar, raiul pe pamant al bisericutelor de romanasi, care savureaza din beuturile autohtone; vin, gin, suc la dozator, cafelute si ciocolati calde. ; pentru a pierde timpul pana la cina.

Insa am urcat putin in camera sa vedem daca se facuse cald. Da de unde? Am coborat la receptie, am spus problema, am cerut 2 paturi pentru ca fetita este putin racita (era cam molesita dupa drum si o suspectam de o raceala rebela! ), iar aici nu pot sa contest ca nu am fost servita prompt: imediat a sosit camerista, cu care nu ne-am inteles in engleza-ce vrei, nu i-o place nici o limba straina, si dupa varsta, sigur intrase pe pile, nu pe cunostinte in domeniu-dar a inteles ca trebuie lenjerie la fotoliu-pat, am rugat-o sa ne arate smecheria cu sistemul de incalzire, a umblat ea dar degeaba, si atunci, penreu ca tot ma simteam ca "acasa", i-am facut semn sotului sa fie"draguta"cu ea, contra sumei de 20 leva si sa ne aduca un radiator ceva. Normal ca banu' e ochiul dracului: in 5 minute a venit cu radiatorul si o colega care s-o ajute, chipurile sa intinda lenjeria, adusa bineinteles pe principiul"Hai ma, ca stia au bani, sa-ti dea si tie ceva! ", si care se facea ca aranja un colt la patura sau stergea un petic de mobila de praf... Teapa! dar in urma agitatiei pe hol, nu stiu cum, dar au aflat niste vecini si asteptau si ei la usa noastra camerista sa faca ceva ca e frig in camera. Le-am spus"parola", concetatenii receptivi s-au facut imediat cu caldura in camera. Sa nu va inchipuiti ca scoteam limba de caldura, dar era ceva, radiatorul acela mergand numai la maxim, nr. 8 fiind limita lui, asa sa fie bine nu sa stai in maieu! Doamne, cu nimerim noi numai cazari din astea siberiene, nu stiu, faceam haz de necaz ca de Revelion am tremurat la Vidra pe bani mai multi ca aici! Ce cuvinte"calde" si trimiteri la originea de dac al lui Burebista nu si-a luat tipul care a cumparat biletele... Prietenii apropiati i-au facut vizita in camera, si cand au vazut ca si el are aceleasi conditii s-au linistit!

Recunosc cu mana pe inima, am fost realisti, cand am dat 130 euro pe bilet/familie, copilul fiind free. stiam ca nu gasim caracatita flambata si scoici la tava! Cei care vin aici - ma dor si ochii cate review-uri negative am citit numai pe "Amfostacolo"de pe tot litoralul bugaresc-vor marea cu sarea.

Eu am fost multumita de mancare; cand esti, sa zicem, in prima serie la masa, asta insemnand si 2 ore dupa, nu ai cum sa nu gasesti ceva bun de mancat, de la fripturi cu sos, pui sau porc, carnati, snitel, peste pane, chiarsia sa numitele"kiufte", adica un fel de hamburgeri autohtoni; garnituri de tot felul, din legume: brocoli, dovlecel la gratar, cartofi prajiti, piure, orez; paste; salate in orice combinatie: verde, rosii cu ceapa, etc; branzeturi de vreo 3-4 feluri, amestecuri de cartofi cu sunca si maioneza, sosuri gen tzatzichi; dulciuri, de la foietaje pana la tarte sau budinci, torturi (felii), dulceturi, etc; paine alba, neagra-aveau niste chifle negre, proaspete, o bunatate! -, cu seminte, daca vroiai o prajeai. etc... A fost si miel de mirosea tot lobby-barul spre dispretul meu, care nu suport... Un minus totusi pot spune si asta tine de marketingul hotelului: au exista zile cand era o adevarata aventura sa prinzi un loc, 2, 3 la masa, asta datorta faptului ca in restaurant, aranjat in semicerc, au pus o orchestra cu o cantareata, si daca duduia canta muzica de-ti plecau picioarele singure la dans pe sub masa, de la cover-uri celebre, interpretate destul de multumitor, pana la muzica" populata" sau "dansul pinguinului"; normal ca iesea romanasul nostru la dans, il ungea pe suflet muzica, antrenul mare ca a venit in Bulgaria si petrece Pastele cu familia si prietenii, mama ce bine ne distram, mai turnam si 2-3-4 pahare de bere sau vin alb, sau roze, ca tot e free, ce daca e de la dozator, merge, si nu ne gandim ca poate asteapta alt roman de-al nostru cu matele rasucite de foame, si se uita cu jind sa ne ridicam de la masa... Daca ar fi pus formatia in afara restaurantului se evitau multi nervi pierduti si amintiri de neamurile ramase prin tara, care se uitau la televizor acasa ce bine o duc rubedeniile aici...

Un alt minus la hotelului, piscina interioara. In dorinta de a face o baie, dar fiindu-mi lene sa iau de acasa, am cerut la hotel halat de baie si papuci, gandindu-ma ca totusi, daca un hotel decent are piscina interioara, ar trebuie sa asigure turistului asa ceva. Bad inspiration! Dupa ce a incercat sa-mi balmajeasca intr-o engleza studiata la fara frecventa (tanti Svetlana avand o functie de ceva manager-reception) ca nu stie daca halatul intra in programul all-inclusive!!! , promitand sa intrebe a doua zi, am fost sa vedem cum sta treaba cu piscina... (. A doua zi am fost informata, de reprezentantul agentiei noastre de turism, care traducea ce spunea Svetlana, ca "inchirierea" halatului costa 4 leva/zi-cam 12 lei, de era sa-i zi celebra recalma de la noi: "Scump, dom'le, dincolo era mai ieftin! ", iar papuci mi-a zis ca gasesc de cumparat la standurile din bazar!! ) ! Dupa un drum intortocheat, urcat-coborat scari, trecut prin vestiarul femeilor, care semana cu... ati ghicit, un vestiar de la sala de sport din copilarie, ajungem la piscina, insa intre vestiar si piscina se afla un spatiu care face legatura cu piscina exterioara printr-o usa aflata in permanentaDESCHISA si PAZITA de un nene pe un scaun de plastic, care sincer nu stiu ce pazeste, sa nu furi sezlongurile sau apa piscinei! Atmosfera inuntru este destul de calda si... intepatoare, cu siguranta daca inghiti o gura de apa scapi de toti microbii, atat iz de clor pluteste in the air, si cu siguranta si in water... Eu nu am rezistat decat sa fac cateva poze pentru credibilitate, iar odrasla mea, ca toti copii dornici de balaceala mi-a adus la Bucuresti o mare raceala, pentru ca, pe drumul acela intortocheat prin holurile hotelului era frig, cum era si firesc!

Una peste alta, dezamgita de conditiile de 3 stele ale sus numitului hotel cat si de avalansa de turisti rusi sau bulgari nu stiu, care au populat pana la refuz hotelul, parca intrecandu-ne in galagie si lacomie la masa, cu siguranta in acest hotel nu voi mai calca, nici macar dupa renovare; exista hoteluri mai bune in Albena, cu mult peste 3 stelute amarate ala Dobrudjei! Recent am observat ca si Laguna Beach, loc unde am fost super incantati anul trecut, a intrat si el in decadere... Ma intreb de ce: oare a ajuns asa tare criza la bulgari incat promit marea cu sarea si ne dau... numai stropi? Oricum, in ciuda tuturor neajunsurilor, nu generalizez, exista inca locuri la vecini unde treburile turistice merg bine, chiar super, dar pentru asta e nevoie de strabatut inca vreo 100 de kilometri mai jos, in sud, spre Obzor, Nesebar, Duni... Acolo imi voi indrepta pasii anul urmator, sau cine stie, poate trag o fuga intr-un wek-end de... recunoastere, asa un fel de info-trip, prilej de balaceala in Marea Neagra, care inca este mai curata ca la noi!

Trimis de trandafir 1970 in 20.04.10 02:47:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Laguna Beach

VIZUALIZĂRI: 3791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trandafir 1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Vai,mami,ce urat arata!"

pepsi70ro
    [20.04.10 06:35:30]

Frumos povestit, ai scos in evidenta cu mult stil plusul dar mai ales partile negative ale hotelului.

Ai idee ultimul etaj era destinat unui night club si avea terasa?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [20.04.10 07:12:16]

Felicitari, am asteptat mult dar a meritat, nici chiar eu nu as fi dat note asa de mari acestui hotel, ai fost prea blanda cu el. In rest pe viitor nu te mai lasa pe prieteni, fii tu cea care alege pentru prieteni un loc bun si un hotel adevarat cu ajutorul site-ului desigur.

magdalena
    [20.04.10 08:44:07]

Amuzant! Din pacate cam asa se intampla la hotelurile vechi de 3 stele bulgaresti...Sa nu mai faci greseala asta!

georgiana
    [20.04.10 09:38:19]

Vin si eu cu superbonusul si salutarile de la Ranca!

[20.04.10 09:55:28]

@pepsi70, intr-adevar, am uitat sa spun:

-la etajul 15 este restaurantul panoramic, unde privelistea este de vis, au tot felul de tortulete, tarte, nu mai spun de bauturi fine, cocktail-uri, bineinteles cu preturi pe masura! Personalul, selectat foarte atent, niste fete super dragute, puteau concura cu brio la cariera de fotomodel, cunosteau o engleza impecabila, ne-au recomandat cocktail-urile, vinul... Un prieten si-a lua o cartela pentru internet-4leva/ora, si cu greu a putut prinde semnalul, asta cred ca e si ideea, sa-ti iei cartela mai scumpa, altfel, mai multi nervi iti faci, iar domnisoara care ne-a servit ne-a sugerat sa spunem acest lucru la receptie... Totul face nota discordanta cu restul hotelului, stand aici te simti tratat de cel putin 4 stele... Am fost si noi in seara de Paste, un cocktail era cam 7 leva, o sticla de vin bun, cam 30 leva! Seara, nu vezi decat luminitele hotelurilor, ziua, insa, marea vazuta de la geamurile imense, face tot banii, merita incercat, recomand macar savurarea unei cafele, acolo, sus; din pacate, ziua am urcat in recunoastere, fara aparatul foto la mine, nu va pot reda frumusetea locului...

-la etajul 17 exista un alt restaurant, chinezesc parca, asta daca ma iau dupa reclama din lifturile hotelului sau din reclamele agentiilor, era inchis acolo, nu stiu sa va spun exact.

-legat de acest etaj, sa va povestesc o intamplare: dupa ce am stat noi la povesti, la barul de la etajul 15, prietenilor aflati acolo in frunte cu sotul meu, au vrut sa vada ce e mai sus, s -ajunga la celalalt restaurant despre care vazusera reclama... Era ora 1 noaptea, cred, toti eram binedispusi (barbatii, un pic mai mult), ne-am luat dupa ei; pentru ca la etajul 17 era inchis, am mai urcat niste trepte care ne-au dus pe... terasa hotelului, intuneric bezna, niste stalpi, parca, de jur imprejur, ceva de beton oricum imprejmuiau marginea terasei, singura lumina era cea naturala, a lunii... Rememorand, mi se face pielea gaina si a cum pentru ca am vazut un spectacol unic, nu stiu de cate ori voi mai vedea asa ceva, tu, @pepsi ai vazut cu siguranta pe mare. Eu am rau de inaltime, insa am uitat de tot cand m-a chemat sotul sa-mi arate spectacolul: in zare, la granita marii cu cerul, luna isi arata toata splendoarea ei, oglindindu-se in apa marii, iar locul acela parea poleit cu aur, este un spectacol magnific, totul in jur intuneric (exceptie facand luminile hotelurilor, dar eu stateam ceva mai departe de terasa! ), numai luna care transforma marea ireal de frumos, un spectacol cu atat mai original vazut de la etajul... 18-19 cred! Cred ca sotul a prins mai bine pe telefon imaginea, eu nu am reusit cu aparatul meu, o s-o descarc s-o pun la review.

[20.04.10 10:12:22]

@ionescu si @magdalena-promit solemn ca m-am lecuit cu hoteluri de 3 stele, asa, dupa ureche... mai ales in Bulgaria!

@georgiana, salutari pentru tine, acolo, cu zapada ta de la Ranca! Sa vii cu poze muuuulteeeeeee!!!

presario
    [20.04.10 11:09:55]

Foarte bine scris = vot.

A inceput sa se lamureasca lumea ca nici la Bulgari nu e raiu' pe pamant, mai ales acolo unde este foarte ieftin.

Si eu am vazut hotelul asta, doar pe dinafara si exact aceiasi impresie mi-a lasat - un hotel candva maret, acum 30 ani, fara nici o schimbare, incearca sa traiasca din amintiri

ileanaxperta*
    [20.04.10 11:34:41]

Draga mea, din ce scrii tu aici, ati cam facut "dusuri scotiene" sau mai pe intelesul tuturor... una calda... una rece... Sau poate ati jucat si voi de Paste alba-neagra... la bulgari (asta ca sa mai fac si eu haz de nacaz...).

Dar Trandafirasule de Bucuresti, ia si tu partea vesela si frumoasa a lucrurilor: de la hotel ati avut o vedere superba la Marea Neagra; mancarea a fost buna, ai fost "stapana" pe extrabedul tau (hi hi hi), aici ai tremurat de frig mai "subtire" decat la Vidra autohtona...

Si ce-i mai super dintre toate: NU TI-AI PIERDUT UMORUL!!! si ai scris un review de toate punctele din lume... ei, acum sa nu te intinzi prea mult la cascaval... bulgaresc sau romanesc... ca nu-ti pot da decat vreo... 400...

Dar vorbind acum f. serios, si pe bulgari i-a apucat tare de tot tenteaculele crizei economice, pentru ca eu in 2007 si 2008 am facut cele mai frumoase sarbatori de Paste dtpdv, de la cazari la 4*, camere mari, curate, bai la fel, macare pe saturate, etc.

Deci, data viitoare, vorbim, da??? Pan atunci sa speram sa treaca toate relele astea...

votul nr. 10

ancamariagadea*
    [20.04.10 12:25:31]

Foarte buna descrierea, foarte detaliata! Imi pare rau sa aud lucruri din acestea...am auzit multe tare in ultima vreme. Sa stii ca daca nu gasesti nimic despre hotelurile unde vrei sa mergi mai bine nu risti. Am avut si eu patanii din acestea si la concluzia aceasta am ajuns. Bine ca ne-ai pus in garda

dananecula
    [21.04.10 00:10:34]

Dragul meu trandafiras, tare rau ma intristasi cu review-ul tau, , poznas''

Tragi-comicul situatiei de care v-ati lovit la Albena chiar m-a facut sa zambesc in coltul gurii, sa ma incrunt c-o sprinceana si iar sa ma inseninez bunaoara. Dupa cum bag sama, la voi au alternat surprizele: una calda, alta rece, ceva de genul, lasa ma ca la romani merge...

Citind impresiile tale m-ai cam pus pe ganduri. Ce-i drept 2 ani la rand (2007-2008) am fost la bulgari, nu in Albena ce-i drept, in Konstantin si Elena si Nisipurile de Aur, dar ce povestesti tu, ma crucesc. Nicaieri in cele 2 statiuni vizitate de noi n-am intalnit asa umor negru, daca pot spune asa. Noi am fost sincer multumiti, in Nisipuri mai treaca mearga, dar in Konstantin si Elena, jos palaria. Ne-a placut cel mai mult, drept urmare in 2007 am fost chiar de 2 ori.

Ce pot sa mai spun ? Poate ca s-au, , desteptat'' si bulgarii si au luat, , modelul'' hotelurilor de pe litoralul romanesc sau poate ati fost voi mai ghinionisti, sincer, reviewul tau m-a cam pus pe ganduri si sincer imi pare rau ca nu ati avut parte asa cum va doreati de un Paste pe masura asteptarilor voastre.

Dar una peste alta, eu nu punctez locatia din Albena, ci reviewul tau foarte minutios descris, pentru care iti ofer un vot mai indepartat, cu nr. 15.

Felicitari!

[21.04.10 10:28:35]

Multumesc@dananecula, asta e, am eu bafta asta, Revelion, Paste, mai naspa, dar acum gata! Sa mai vina si altii dupa noi, acum am ghizi mai buni in AFA decat in orice agentie; stii cum e, din greseli invata omul...

Bugaria nu inseamna un hotel de 3 stele apuse de mult! Nu spun ca altii "Nu-mi mai trebuie bulgarski!", ba din contra, asta ma ambitioneaza sa descopar locuri noi, locuri recomandate de voi, dar care sunt mai putin promovate de agentii. Uite, cum spui tu, Constantin si Elena, cred ca foarte putini cunoscuti au auzit de statiune, dar sa mai mearga acolo...

dananecula, domidoc, georgiana, ileanaxperta*, ionescunic, magdalena, presario, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDobrudja Hotel: