ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2017
ÎNSCRIS: 11.06.14
AUG-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Korona, Blagoevgrad

La întoarcerea de la Salonic am dorit să facem un popas undeva prin munții Rila. Am găsit din timp o cazare foarte bună dar fiind nevoiți să schimbăm datele sejurului, nu am putut să rezervăm la aceeași pensiune căci, oricât am urmărit pagina lor, nimeni n-a renunțat la rezervare pentru intervalul 27/28 august. Așa că am luat ce am găsit liber, inițial o cazare aproape de autostradă apoi am schimbat pe alta, mai slăbuță calitativ dar aproape în centrul orașului Blagoevgrad, hotel Korona.

Hotel Korona este situat pe str. Nikola Vaptsarov nr. 16 și pentru a ajunge la el se străbate orașul, de la intersecția lui E79 cu str. Yane Sandanski, pe lângă Universitatea Americană pe str. Al. Stamboliyski iar de la sensul giratoriu se urmează indicatoarele spre str. Vaptsarov și cele ale hotelului Korona, eventual ale hotelului Alpha care este puțin mai sus de Korona. Foarte rapid a fost găsit pe Waze așa că n-am avut nici o problemă, n-am bâjbâit căci Sophia ne-a scos chiar în ușa hotelului, în parcare. Din parcare, în 5 pași numărați eram pe treptele recepției.

Când am ajuns încă nu era ora 14, recepționera s-a scuzat că nu e gata camera, a dat să sune camerista dar am oprit-o eu spunându-i că vrem să facem doar check-in, să mă asigur că ne reține loc în parcare și apoi să plecăm spre Rila, deci aveau timp să termine treaba. Zis și făcut, am plătit camera să scap de belea, 40 leva, ne-a asigurat că un loc în parcarea în care încap cam 7 - 8 mașini ne este rezervat, am primit indicații cum ajungem la mânăstire pe un drumeag mai scurt cu 4 - 5 km decât dacă ieșeam iar prin E79 și am plecat.

La întoarcere camera era gata. Am primit cheia, parola wi-fi și am urcat scările mochetate nou. Ne-a plăcut că fiecare etaj are uși ce se închid, astfel că nu te deranjează vorbăria de la recepție. Am avut camera 209 la et. 2, cameră standard fără balcon, o cameră suficient de mare astfel că se putea întinde și fotoliul pat existent pentru a treia persoană și tot rămânea suficient loc să te miști lejer. Camera destul de simplă, mobilier ieftin din pal dar bine făcut astfel că am avut loc și pentru valiză dar și pentru genți mici sau alte obiecte. Patul mare matrimonial avea o saltea nu chiar potrivită, să zicem satisfăcătoare, perne bunicele în schimb lenjeria era albă și bună. Mini frigiderul a necesitat puțină gimnastică pe sub mobilă pentru a fi pus în priză, prize erau doar la una din noptiere și sub blatul pe care era televizorul cu ecran plat, așa că am folosit prelungitorul propriu pentru a ne încărca telefoanele. Oglindă bună în cameră, oglindă și pe holul mic. Camera mochetată, aceasta aspirată și destul de curată. Geamul cu perdele și draperii nu avea și plasă antiinsecte și cum în cameră mirosea a tutun, soțul a făcut greșeala de a-l deschide pentru o nechemată muscă mare pe care cu greu am convins-o că nu are loc cu noi. Aerul condiționat a funcționat bine doar că filtrele nu erau curățate de ceva timp și de acolo ne aminteam de parfumul de nicotină, deși hotelul are semnul de fumat interzis în interior.

Baia destul de măricică dar fără ventilator, cu un sistem de aerisire centralizat care n-a funcționat deloc. Un duș fără delimitare de cabină sau măcar o perdea, podeaua este plată așa că apa s-a cam întins prin toată baia și după ce s-a scurs, gresia a rămas umedă chiar până a doua zi dimineață când, normal, am refăcut balta. Cum ușa băii este de termopan, umezeala nu s-a simțit totuși în cameră. În baie am găsit două săpunele ce ne-au amintit de celebrul "cheia" în ultimii lui ani comuniști și două șampoane mult mai plăcut mirositoare. În rest, apa rece avea o presiune nebună cum rar am întâlnit, apa caldă, foarte caldă, tot timpul. Câte un set de două prosoape micuțe, albe și cam atât. De fapt baia a fost unul din punctele slabe ale cazării.

În prețul camerei nu intra și micul dejun dar am avut posibilitatea de a-l plăti separat contra sumei de 5 leva/persoană. A fost primul și sper să nu se repete, cel mai prost md pe care l-am primit până acum la bulgari: 1 feliuță de brânză care recunosc, a fost bună, 1 feliuță cașcaval, prost, 1 mini pate Hame, 2 cubulețe de unt german, 1 cutiuță de gem bulgăresc bun, 2 feliuțe de pâine prăjită de porție și 1 ou fiert. Plus cafeaua care a fost într-adevăr excelentă. Nu o roșie, un castravete, un suc sau apă! Plus că a durat ceva pregătirea celor două porții deși ouăle fierte erau deja reci. De obicei, dacă nu este inclus md în prețul camerei, nu prea adaug dar de data asta am zis să nu mai luăm geanta frigorifică și rău am făcut. Un mare minus pentru un hotel aflat într-o zonă bună din Blagoevgrad și care avea destule camere ocupate.

MD ne-a fost servit la barul destul de simplist mobilat, probabil proprietarii sunt mai nostalgici după epoca Jifkov. Hotelul are însă și restaurant la mezanin, loc pe care am contat duminică, la întoarcerea de la mânăstirea Rila, drum pe care era imposibil să găsești un loc la una din multele terase. Dar... surprize, surprize! Deși pe confirmarea rezervării se lăudau cu restaurantul propriu la care puteai lua oricând masa, cu un meniu tradițional și cu reducere 20% pentru clienții hotelului, el este de fapt închis duminica! Unde putem mânca?! În centru!! ne răspunde jenată recepționera. Centrul fiind aproape am plecat din loc în loc și de unde doream o mâncare tradițională bună, ne-am ales cu pizza dar excelente, la un bar restaurant elegant, cu aer condiționat și servire foarte bună și la care n-a fost problemă să plătim cu cardul.

Hotelul Korona are așa cum am spus, parcare în fața intrării dar și garaj subteran. Despre garaj nu pot spune cum arată, ei se laudă cu el dar părea a nu fi funcțional, nici n-am întrebat dacă se poate parca acolo pentru că ușa părea cam îngustă. Din parcare dar și din bar se poate ieși la o terasă mare, parțial acoperită, cu vedere spre o zonă verde, mai mult o perdea de copaci. Luni dimineață era destul de plină terasa, localnicii în drum spre muncă se opreau câteva minute la o cafea.

Plata la acest hotel se face doar cash, în leva.

Pentru o noapte de tranzit a fost binișor că am avut parcare chiar la scara hotelului, a fost liniște deși este într-o intersecție, este aproape de strada pietonală a orașului și la marginea cartierului istoric Varoșa, un locșor frumos care ne-a încântat și a cărui poveste v-o spun zilele următoare. Dacă voi mai opri în Blagoevgrad și nu voi găsi altă cazare mai bună, revin aici dar fără să solicit md!

Trimis de elviramvio in 02.09.17 21:30:41
Validat / Publicat: 02.09.17 23:02:21

VIZUALIZĂRI: 984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Strada pietonală din Blagoevgrad
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.50 EUR pe cameră

webmaster45 [02.09.17 22:58:14] »

@elviramvio:

Mutat în rubrica "Korona Hotel, BLAGOEVGRAD" (nou-creată pe sait)

elviramvio [02.09.17 23:08:56] »

@webmaster45:

Da, e corect.

O duminica frumoasa!

webmaster [03.09.17 00:14:21] »

elviramvio [03.09.17 07:33:17] »

@webmaster:

Multumesc. O duminica frumoasa!

Zoazore [03.09.17 07:34:04] »

@elviramvio: Mda. Dar măcar cazarea a fot bunicică.

Hotelul pare nou, sau măcar așa am perceput eu!

elviramvio [03.09.17 07:48:18] »

@Zoazore:

E destul de nou dar putin neinspirati oamenii. Sau la ce mare e cererea de cazari in zona, merge oricum.

danaeldreny* [03.09.17 21:07:38] »

Dacă vreau povești cu o cazare bună, confortabilă, plăcută, știu unde să mă uit… și cu adevărat, îmi răsfăț retina chiar de la P01 – ce frumos… elegant, relaxant… frumoase poze,

Îmi place zona de servit masa, zburătoare, așa… dar și terasa,

Și prețul e destul de bun

Pare un hotel plăcut, așa de trecere pe-acolo...

elviramvio [03.09.17 22:16:34] »

@danaeldreny:

Da, zona e frumoasa si sunt multe locuri de umplut ghiozdanel. Necazul ca noi am ajuns duminica dupa amiaza si tavernele sunt cam inchise. Sunt cateva frumoase si in Varosa dar probabil deschid doar in cursul saptamanii, nu stiu. Cred ca duminica nebunia mare de tot - sincer, chiar nebunie - e la mânăstirea Rila, de aceea la terasele de pe drum nici nu puteam parca, de masa libera nici vorba!

danaeldreny* [03.09.17 22:23:55] »

@elviramvio: Abia aștept să treacă 13 ani să merg și eu

elviramvio [03.09.17 22:34:50] »

@danaeldreny:

Succesuri! Peste 13 te insotesc!

mishu [07.09.17 10:49:32] »

@elviramvio: Avand in vedere ca tocmai m-am intors dintr-o scurta calatorie nu m-am putut abtine sa nu fac comparatie intre hotelul acesta si cel la care am stat eu in Munchen fie chiar si pentru o noapte doar. Desi aflat ceva mai la distanta fata de centrul orasului alegerea am considerat-o ok din multe puncte de vedere. Mi-a fost teama ca nu voi nimeri hotelul deoarece am ajuns acolo pe bezna, insa am nimerit bine. Iar micul dejun unul dintre cele mai bune posibile.

O sa povestesc despre el insa in curand, pana atunci insa felicitari, votat cu mare drag.

elviramvio [07.09.17 18:19:27] »

@mishu:

Multam fain. Astept povestile, stii bine!!!

danaeldreny*, elviramvio, mishu, Zoazore

• pagină generată în 0.065038919448853 sec