ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2017
ÎNSCRIS: 28.05.10
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 16/18 ani

Zaharița triada, triada

O ’’mică’’ [problemă] cu mașina ne-a forțat să stăm 5 nopți în Atena. Pe scurt: în mers pe autostradă am avut o pierdere bruscă de putere urmată de oprirea totală a motorului. Norocul meu a fost că eram undeva în zona Atenei – la acel moment nu realizam unde sunt - și cu ajutorul unui puști a venit o platformă, un taxi, mașina de intervențți de la autostradă și am ajuns la service – aparent închis în acea zi – unde după câteva ore de verificări, tester, desfăcut una alta, a venit ’’surpriza’’: curea de distribuție ruptă, restul miercuri când e vede ce e în ''burtă''! Dimos – un grec de milioane – ne-a spus calm că azi, adică luni 14.08, nu are ce face mai mult de a-mi desface motorul pentru în Atena totul este închis fiind vorba de un weekend prelungit, ca și la noi, de SF. Mărie.

Prin urmare am început să căutam cazare, tot Dimos ne-a indicat o zonă liniștită noi alegând inițial zona Syntagma pentru a fi aproape de centru, lucru cu care Dimos nu a fost de acord avertizându-ne că nu este o zonă sigură seara din cauza refugiaților. La vremea respectivă prețurile în Atena pentru 2 nopți – am zis că scăpăm repede – săreau de 1000 lei!! Pe harta oferită de booking am văzut unul la 777 lei (lol) ! Adjudecat! Inițial nu am observat că are și o taxă de curățenie de 20 euro – mai bine, poate aș fi căutat altceva și aș fi regretat.

Am luat din mașină strictul necesar , un chin să faci un bagaj pentru două nopți după ce ai jucat tetris să încapă în potbagaj. După ce am terminat mașina arăta de parcă era locuită de aurolaci dar fiind la loc sigur în service nu ne-am mai complicat să le punem la loc.

Dimos când ne-a văzut a dispărut 2 minute în birou a luat o cheie, a pornit o mașină de afară apoi a zis: FOR YOU SIR! Free! Am refuzat de frica prețurilor la parcare și dacă tot aveam mașina defectă am zis că o să folosim taxiul și o să continui cura cu Mythos! Taxi nu era extrem de scump 4-5 euro între apartament și service, depinde de ruta aleasă! De fiecare dată când plecam de la service venea același taximetrist noi spuneam Zacharitsa el zâmbind, ''i know triada, triada''.

La vreo 10 minute după rezervare sună proprietarul și ne comunică că nu se aștepta la o rezervare așa din scurt și are nevoie de cca 30 minute să ajungă! Noi fiind la service nu am comentat și practic am ajuns cu cca 5 minute înaintea lor!

Apartamentul este în cartierul Koukaki - 37.964869, 23.722647 la foarte mică distanță de Acropole, Plaka, Ermou, Syntagma! O alegere inspirată practic pe jos în max 20 minute eram în Plaka mergănd ’’danga, langa’’! Până pe Ermou făceam cca 30 minute dar fetele nu erau deranjate pentru că e strada cu cele mai multe muzee (Zara, H&M, Marc & Spencer, Forever 21, etc) deschise până seara târziu - intrarea liberă, deschise în fiecare zi până seara târziu, ''tablouri'' funcție de buzunar - așa că seară de seară obligatoriu aveam traseu și pe acolo pentru a vedea ’’exponatele’’! Nu prea au avut ele noroc și cu achiziția multor ’’tablouri’’ cardurile fiind în curs de ’’devalizare’’ din cauza mașinii!

La ora cuvenită apare Pavlos și Dora! Dora e o tipă pe care mai ușor o sari decât să o ocoloești dar cu voarte multă vitalitate și foarte foarte plăcută! Își cere scuze că a întârziat, că nu ne aștepta – deja mă gândeam ce găsesc în apartament - face oficiul de gazdă și ne deschide ușa! WOW a fost expresia pe fața noastră, până atunci toți eram crispați din cauza problemei cu mașina. Totul lucea de curățenie, totul nou, sincer am avut impresia că am ajuns acasă!

A urmat un scurt ’’instructaj’’: camera copiilor, dormitorul – a zis că pot să doarmă și copiii acolo dar recomandat ar fi să ne lase – copiii- pe noi să ne mai ’’destindem’’, bucătaria, baia! Totul nou, curat CA ACASĂ!

Fiind vorba de un apartament evident că nu beneficiam de curățenie zilnică, dar erau de toate pentru cel puțin 1 săptămână! Chiar și așa am găsit cafea carea ne-a ajuns 6 zile, pachețele de unt de dulceță, pâine pentru micul dejun! În frigider ne aștepta o sticla de apă rece și cuburi de gheață – când l-am văzut am realizat că sticla mea cu wisky e în portbagaj/service, dar am recuperat în ultima zi când am luat mașina :) !

Aflând problema noastră a urmat instructajul cu nr. 2 – la colt de stradă e o patiserie non stop – pfff am luat 2 kg -, 2 marketuri stânga dreapta, plus două străzi pietonele cu terase pentru greci – mai ieftine, dar cu mâncare excelentă. S-a plimbat cu mine pe stăzile adiacente apartamentului cca 1 oră! Instructajul nr. 3 a fost cu harta în față și ce să vizităm – citez ’’tabla se va repara, bucarați-vă de vacanță!

La dotări?! Net foate bun, televizor smart cu conexiune pentru Netflix – excelent seara cînd ajungeam acasă, salteaaaaa mai bună ca acasă :), aer condiționat în ambele camere... acum că e reparată mașina parcă aș mai da o fugă!

Primele două nopți au fost rezervate pe booking (85 euro) următoarele 3 – sunam zilnic de la service și spuneam că mai stăm și azi că nu e gata mașina – 65 euro. Un preț corect –mediu - ar fi fost pe undeva pe la 70 având în vedere dotările, amplasarea, amabilitatea – la plecare nu am văzut-o, am anunțat-o pe Dora că e gata mașina și la 5 dimineața plecăm. Ne-a urat drum bun și ne-a zis să lăsăm cheile pe masă ușa, find cu yala automată!

Dacă revin? În mod cert i-am promis lui Dimos și evident tot la Comfy triada, tirada!

Recomand! Nu e clasificat dar 3* + merită din plin!

Trimis de Nasshu in 27.08.17 20:33:28
Validat / Publicat: 27.08.17 21:52:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1401 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Avem di toate!

[27.08.17 21:55:08]

@Nasshu: Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Mutat în rubrica "Comfy Koukaki Apartment, ATENA" (nou-creată pe sait)

[27.08.17 22:07:58]

[27.08.17 22:35:07]

Curat ghinion. Te compătimesc și înțeleg prin ce momente grele ai trecut. Te apreciez că ai avut prezență de spirit, calm si ai depășit acest moment greu.

Când o curea de distribuție se rupe, în motor se poate produce un dezastru (coadă sau cozi supape îndoite, piston spart și altele). Presupun că la mașina ta nu s-au produs atâtea, dacă au reparat-o cât de cât repede. Oricum, un kit de distribuție este scump. Cred că suportai mai ușor o aripă înfundată. Posibil să fie și o omisiune din partea ta. O curea de distribuție nu am auzit să se rupă înainte de expirarea termenului fixat în nr. de ani ori nr. de km. parcurși.

Bine că ați ajuns cu bine în Argeș.

Dacă poți, până la urmă, spune-ne în ce a constat avaria la motor.

Despre cazare nu mai scriu nimic pentru că din fotografii rezultă a a fost bună.

Fie, să ne citim cu bine.

[27.08.17 22:47:51]

@Mihai18:

Evident că o suportam mai ușor CASCO!

Nu este o omisiune din partea mea, este o omisiune din partea reprezentanței (și nu una de 2 bani) care mi-a vândut mașina - e drept SH - GARANTÂND că a verificat tot înclusiv distribuția- am proces verbal de predare, primire. Din păcate s-a rupt la 3 luni după perioada de garanție și la 2000 km peste, termenul de schimbare fiind peste cca 20.000 KM! Am două variante să ingnor și să mă bucur că nu a fost mai rău sau să mă iau la trântă cu ei, și sigur câștig.Pefer să nu îi mai recomand și să mă bucur de zile senine!

Dacă poți, până la urmă, spune-ne în ce a constat avaria la motor.

Curea, 6 supape rectificate - a stat Dimos până la 4 dimineață să le scoată la liman -, 6 tacheți sau culbutori (nu cunosc bine termenul) sparți. Ăsția ne-au ținut pe loc o zi pentru că nu i-am găsit decît ''originali'' și au fost livrați de pe o zi pe alta. În final a ieșit RC! Noi să fim sănătoși!

Alex_Macedo
[27.08.17 22:48:37]

Camera foarte faina. Adică, personal, nu-mi ridică la fileu, supărări. Dar... ghinionul naibii, cu mașina... mai ales că, ați avut și copiii cu voi! Știu că sunteți de nedespărțit... dar... nu e ușor să duci și grija pruncilor.

Bine că s-a rezolvat!

flaviana77
[28.08.17 13:35:14]

adevarat ghinion ati avut, dar bine ca s-a terminat totul cu bine ca sa spun asa.

frumos din partea gazdei ca ati gasit cate ceva de care sa va folositi chiar pentru micul dejun si ca s-a ocupat de voi si v-a spus despre imprejurimi si locurile pe care sa le vizitati.

as fi curioasa de un aspect, cum e treaba cu emigrantii de care va avertizase grecul in prealabil?

si cat ati stat acolo ce ati mai vizitat?

[28.08.17 13:51:36]

@flaviana77: sincer să fiu nu am interacționat cu emigranții!

I-am văzut pe stradă în zona Plaka și Ermou, ziua încercau să vândă una alta - destul de agresiv unii, noaptea noi nu am umblat pe străzi așa că nu pot să zic dacă erau sau nu.

Oricum zona Plaka, Ermou era destul de împânzită de polițisti. La intrarea pe Acropole sar și jos unde începe strada pietonală era în permanență un echipaj de poliție.

Am înțeles că nu prea aveau curaj să intre în cartierul unde stăteam noi că acolo erau grecii care nu prea îi suportă. Noi ca și turiști nu am simțit însă prezența lor (emigranților).

De vizitat evident că am tot vizitat: Acropole, Muzeul, Stadionul olimpic, Zappeion-ul, Piața Syntagma, Parlamentul și schimbarea gărzii... și ar mai fi fost ceva muzee în zonă dar numai de vizitat nu ne ardea.

A.. am plecat de acasă cu carnetele de elev ale copiilor! Pe baza lor au intrat gratis la toate obiectivele - inclusiv la Acropole , unde ar fi trebuit să plătească cca 14 euro de persoană!

[28.08.17 13:55:27]

@Alex_Macedo:

Știu că sunteți de nedespărțit...

hehe grecul cu platfoma cred că și acum mă ține minte. L-am bălăcărit în toate felurile - evidend nu a înțeles nimic ma ''războiam'' cu el pe românește, dar cred că expresia feței i-a tradus ce îî spuneam - cănd mi-a zis că nu poate lua decât 2 pasageri în cabina mașini ceilalți doi nu aveau voie să stea în mașina suită pe platformă. În final ne-a chemat un taxi și a stat vreo 20 minute cu noi până ne-a preluat și pe noi

Dap acum la rece, exceptând cheltuiala neprogramată pot spune că am avut o vacanță mai prelungită anul ăsta

dana2104
[28.08.17 18:38:54]

Citindu-ti articolul si afland de necazul vostru, am retrait patania noastra de anul trecut. Tot intr-un weekend prelungit de Sf. Maria cand totul este inchis in Grecia, iar preturile la cazari o iau razna-asta, daca ai norocul sa mai gasesti ceva liber la fata locului-am avut un accident urat despre care am povesti aici cu cateva luni in urma. Am ramas in mijlocul drumului undeva pe drumul spre Vonitsa, la vreo 30 km de Preveza. Masina pe platforma, service-ul inchis cateva zile, un taxi care ne-a stat la dispozitie pe toata perioada reparatiei, un mecanic cu suflet mare si nu in ultimul rand o cazare si o gazda de milioane la care as reveni oricand, toate acestea parca sunt din acelas film dar cu actori diferiti.

Stiu ce a fost in sufletul vostru pentru ca am trait si eu acelas sentiment de frustrare ca fara vina noastra, vacanta pe care am asteptat-o un an intreg se termina inainte de a incepe. Banuiesc ca voi erati pe drumul de intoarcere, dar noua ni s-a intamplat in a doua zi de concediu si numai Dumnezeu a vrut sa nu se termine urat de tot.

Si gazda noastra ne-a spus aproximativ aceleasi cuvinte ca si voua:"Masina se repara, bine ca nu ati patit voi ceva. Viata merge inainte si bucurati-va de ce este in jurul vostru. "

Am vazut ca si voi ati intalnit oameni deosebiti si saritori care probabil vor ramane pe lista voastra de prieteni ca si cei pe care i-am intalnit noi.

Sti cum e? Dumnezeu iti ia cu o mana si iti da cu alta.

Accidentul, o vacanta ratata, o gaura substantiala in buget, toate astea au fost si au trcut si parca deja le-am uitat, dar amintirea oamenilor pe care i-am intalnit cu acesta ocazie si felul cum s-au straduit sa ne faca sa uitam de necaz si sa ne ajute cu tot ce a fost in puterea lor, nu se va sterge niciodata.

Omenia si prietenia dezinteresata a unor necunoscuti sunt lucruri atat de rare si merita infinit mai mult decat costul unei reparatii si a catorva zile de vacanta ratate.

Sunt sigura ca deja esti convins de asta.

Sa fim sanatosi si sa ne bucuram de lucrurile frumoase care ni se intampla. Restul e uitare...

[28.08.17 18:56:30]

@dana2104: da ți-am citit articolul vezi impresii la vremea respectivă! Nașpa întâmplare !

Așa este eram la final de concediu, veneam spre casă.Eu zic - acum - că am avut noroc :

- dacă eram pe drumul spre hotel? concediul era ca și terminat

- prima cazare Delfi - sus în creierul munșilor- am ajuns la 9 seara acolo rămâneam

- duminică am dat o fugă din Tolo în Atena să vizităm Acropole! nici nu vreau să găndesc un scenariu dacă s-ar fi întâmplat duminică când noi eram în Atena și bagajele la 200 Km în Tolo

- luni s-a rupt, lîngă Atena noroc chior! să fi fost undeva lîngă un sătuc obscur eram ''victime''?!

Per total am avut noroc, aș spune chiar mai mare decât ''ghinionul''!

Cît despre cei care ne-au ajutat, Dimos, Dimitri, Dora 3 de D (triada, triada) am toată stima pentru ei, în special pentru cei de la service care au veniti și au deschis ''prăvălia'' special pentru noi luni - zi liberă!

Când mi-a dat mașina Dimos m-a întrebat - trebuia musai să fim acasă duminică dimineața din motive medicale, unul din echipaj are tratament care nu poate fi întrerupt și aveam pastile doar până sâmbata seara, SIR EU AM FACUT-O, ajungi la timp?!

Evident că am ajuns și fără alte peripeții! L-am sunt de acasă și în telefon am auzit URA!!! Era Maria - soția lui și fata - tot Maria care se bucurau pentru noi! OAMENI!

Dimos deja nu mai este un mecanic, un prieten, este parte din familie de acum și i-am promis că o să ne vedem!

[29.08.17 09:58:31]

@dana2104:

Am întâlnit și eu o situție asemănătoare, în România.

Mergeam spre Băile Herculane. După ce am trecut de Craiova pe acostamentul șoselei era un autoturism marca Skoda, cu nr. de Cehia, fără roata din spate stâna. Era rupt axul roții. Lângă mașină erau o femeie cu doi copii, sub 7 ani și bineânțeles soțul care se învîrtea în jurul mașinii. Am trecut pe lângă ei și după cca. 100 m. impresionați de situație (ne-am pus în locul lor), am întors și am oprit lângă ei. Comunicam „cu mâna”. Soția a rămas cu soția lui și eu cu șoferul am mers la un service în Craiova. De acolo ne-am întors cu o platformă și eu am însoțit-o cu familia cehului până la acel serevice. Mai departe nu știu ce s-a întâmplat.

Se confirmă ce spui tu și Nashu. Există omenie, indiferent de cetățenie.

elviramvio
[29.08.17 16:59:27]

@Nasshu:

Ghinion curat! Sa nu vii pe platforma in cabina?! Nu stii ce-ai pierdut! Noi am avut norocul asta, prima zi de concediu in drum spre greci, problema tehnica, am preferat revenirea in Romania! Ce turist de lux a fost soferul meu personal, la inaltime si liber sa admire peisajul in voie ????????

Daca n-ar fi si una de asta am fi... nefericiti!

Zoazore
[29.08.17 19:20:20]

@Nasshu: Nashule, nimic nu-i întâmplător pe lume! Vacanța asta prelungită v-a ajutat să cunoașteți adevărații greci, cei ”nevăzuți”, Pe Dimos, pe Dora... Și Dora a avut dreptate: ”Tabla se repară! ” Totuși, a fost frumos!

[29.08.17 19:21:13]

@Zoazore: Da, acum că sunt acasă parcă aț mai da o fugă

Zoazore
[29.08.17 19:22:38]

@Nasshu: Go on! Ei te-au crezut și vă așteaptă!

[29.08.17 21:13:01]

@elviramvio:

Ce coincidență. Și noi am avut „norocul” tău, tot în prima zi de concediu și tot în drum spre Grecia. În comuna 1 Dec. traversam acel pod care de peste 9 ani, tot în reparație este și tot sanțuri și gropi are. Era încă noapte, aproximativ 5.30 și circulam pe faza scurtă. Un capăt de fier beton mi-a rupt anvelopa în exterior. La mașina mea roata de rezervă este sub podul portbagajului. Am dat jos toate bagajele și nu puține și la lumina lanternei am înlocuit roata. Riscant să pleci în afara țării fără roată de rezervă. Am hotărât să o cumpărăm din Giurgiu dar magazinul deschidea la ora 9 și până mai era montată și anvelopa se făcea 11. Camera la hotel era deja plătită și pierdeam banii. Telefonic, prin agenția de turism a fost decalată cazarea cu o zi (am mai plătit niște bani) ne-am întors la Ploiești și în ziua următoare am plecat. Astfel de întâmplări te fac să ți minte excursia.

elviramvio
[29.08.17 22:02:54]

@Mihai18:

Norocul meu a fost mai norocos, sa zic asa! Eram la 50 km de Makaza, chestie tehnică, era varianta să ducem masina in service la bulgari dar am hotarat sa revenim acasa pe platforma si bine am facut. Piesa trebuia adusa din Germania, a durat ceva zile si tocmai in anul acela sotul avea un concediu mai scurt vara, nu din vina lui. Asa ca, vacanta reusita de care am facut mare haz, ca asa e bine. Cati dintre voi ati strabatut Bulgaria pe platforma!? Eu da, e interesant ???? o data-n viata!

[01.10.17 21:36:52]

@Nasshu: Totul e bine cand se sfarseste cu bine, felicitari, votat cu mare drag.

Alex_Macedo, dana2104, elviramvio, flaviana77, Mihai18, mishu, Nasshu, Zoazore