ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2017
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2015

Castelele din Rodos

Dacă în ultimele articole v-am purtat pe marea albastră, azi facem mișcare, așadar vă voi duce pe stânci, pe dealuri, unde sunt sau mai bine zis erau falnice castele, ce apărau de năvălirile otomane, ale piraților și a altor dușmani. Și nu oriunde ci în frumoasa insulă Rodos, cu un trecut încărcat de istorie și legende.

Rodosul nu este doar o destinație pentru vacanță, pentru plajă, ci dacă dorești, poți vizita foarte multe locuri unde găsești ruine, castele, acestea datând din antichitate sau epoca medievală. Știu că am mai scris despre Rodos (vezi impresii, vezi impresii, vezi impresii) dar recent am mai primit întrebări legate de această insulă, așa că m-am gândit să sintetizez partea aceasta de obiective.

Sigur că cel mai important dintre locurile amintite mi se pare a fi Palatul Marelui Maestru, situat în capitala Rodos Town.

Depinde unde aveți cazare, dar există autobuze locale care ajung în capitală, în apropierea portului Mandraki și a fortului Sf. Nicolae unde încep și zidurile cetății, iar de acolo, trebuie să străbați orașul vechi la pas, trecând prin porțile renumite, cele mai importante, Poarta EcaterinaAgia Aikaterini, Poarta D'Amboise , Poarta Agios Pavlos-Sfântul Paul, în partea de nord-est a cetății și prevăzută cu un turn cu același nume, nume dat de Marele Maestru Pierre de Aubusson , care a refăcut poarta prin 1477 și a plasat un basorelief cu Sf. Pavel pe turn, l-am văzut, foarte frumos. Mai e Poarta Marina , care era pe vremuri poarta principală a orașului, Poarta Koskinou sau Poarta Sf. Ioan, situată pe partea sudică a cetății, cu rolul de a proteja celelalte fortificații făcute de maeștrii anteriori.

Mai amintesc de Poarta Sfântul Atanasie, Poarta Sf. Maria în apropiere de ruinele bisericii gotice Fecioara Burgului și care privită din interior ne răsfață ochii cu o vedere superbă către portul Kolona.

Una din cele mai frumoase porți, care mie mi-a plăcut în mod deosebit este Poarta D'Amboise, adusă la forma actuală de Marele Maestru Emery D'Amboise. Este precedată de un șanț de apărare larg care poate fi străbătut pe un pod cu arcade. Iar poarta este încadrată de două turnuri rotunde masive și pe aici se poate face accesul către palatul Marelui Maestru.

Luând-o ușor la pas, din port, pe Strada Cavalerilor, chiar la capătul ei, puteți ajunge cu siguranță la palat.

Taxa de vizitare la palat este de 6 euro. Mi se pare unul din cele mai frumoase palate pe care l-am văzut în Grecia, atât ca amenajare de interior, decor, mobilier, cât și grija pentru exterior. Tot orașul vechi de fapt, este ca un muzeu în aer liber. La tot pasul sunt clădiri importante, frumoase, străduțe mici și strâmte, mici piațete, cu fântâni arteziene, iar cu puțin noroc, veți vedea și câte o mireasă, la o ședință foto.

Revenind la palat, el a fost construit pe ruinele unui vechi templu dedicat lui Helios, zeul Soare, al cărui cult s-a răspândit pe toată insula. A fost apoi cetate bizantină la început de sec. VII. În sec. XIV, Cavalerii Sfântului Ioan, ridică palatul, care devine reședința guvernatorului, de fapt Marele Maestru și palatul-centrul administrativ al insulei. După ce a trecut printr-o perioadă de ocupație otomană, cetatea a fost distrusă de o explozie de praf de pușcă în 1856. La început de secol XX, italienii care ocupă insula, restaurează palatul care devine reședință pentru regele Victor Emanuel III și apoi Benito Musolini.

Palatul care se distinge prin turnurile sferice și poarta arcuită, este imens, avea 158 de camere, astăzi sunt deschise publicului doar 24. Întâlnim în interior mobilier de sec. XVI-XVII, sculpturi, covoare și vase orientale superbe, marmură colorată rafinată. La primul etaj sunt camerele oficiale, apartamentele marelui maestru, iar la parter camere auxiliare. Fresce frumoase ale artiștilor italieni, Vellan și Gaudenzi împodobesc pereții palatului, iar pe jos mozaicuri superbe din perioada antică romană și bizantină.

Cele mai frumoase și importante camere sunt Sala de Așteptare, Sala de Bal, Sala Mare de Recepție, Camera Muzicală unde este și celebrul mozaic Medusa. Magnifică este încă de la intrarea în palat imensa Sală a Scărilor, luminată cu candelabre sub formă de torțe, dealtfel m-au încântat toate aceste candelabre în tot palatul. De admirat dacă ajungeți aici, tavanele din lemn sculptate, superbe. Mi-a plăcut mult vizitând palatul felul cum intra lumina pe geamurile lăsate deschise punând astfel și mai bine în valoare, mobilierul sau mozaicul.

Faceți-vă timp, cel puțin pentru vreo două ore ca să puteți admira în liniște tot palatul. Coridoare lungi și înguste fac trecerile spre alte săli, sigla Cavalerilor prezentă peste tot în palat. La parter există și un muzeu cu exponate, arme, muniții, icoane pictate pe lemn și sticlă, foarte vechi și frumoase, vase, unelte, bijuterii, iar pe dreapta un mic magazin dacă doriți să cumpărați ceva souveniruri. În curtea palatului sunt sculpturi impozante din perioada romană și greacă. Aici este amenajată o scenă, scaune, de multe ori se organizează spectacole, iar în palat chiar și expoziții, cu artiști contemporani.

Un alt castel, care nu trebuie să lipsească din itinerariul din Rodos, este cel din Lindos.

La Lindos puteți ajunge pe mare, cu o bărcuță, sau cu autobuzul, ori cu o mașină închiriată. Distanța față de Rodos Town, 45 km, ușor de parcurs, drum foarte bun. Sunt parcări mari și pentru mașini, dar și autocare, chiar și fără plată la drumul principal, iar sus în sat, parcare cu plată.

De aici drumul continuă pe jos, până în piața centrală a satului Lindos, urmând să urcăm pe străduțe înguste și întortocheate, pe stânca de cca 116 m înălțime pe care e situat castelul. De nu vreți să mergeți pe jos, puteți lua taxiul, donkey-taxi, cu măgarul, 5 euro de persoană.

Am urcat pe jos admirând frumoasele case albe, cu arhitectură cicladică, cu porți mici, cu multe terase la etaj, cu multe flori cățărătoare ce acoperă grădinile teraselor, magazine presărate de-a lungul ulicioarelor, dar și foarte aglomerate încât abia poți înainta pe măsură ce te apropii de castel. Uitându-te în urmă nu poți să nu admiri casele așezate în trepte, ce lucesc așa de puternic în insula soarelui.

Probabil că este tot timpul așa aglomerat fiind un obiectiv important, mai mereu curg râuri, râuri de turiști. Chiar și la intrare, stăm la coadă pentru bilete. Taxa 6 euro. Apoi ca să intrăm efectiv în castel, pe niște trepte impunătoare, se stă la coadă pe două rânduri, pe dreapta se urcă, pe stânga se coboară.

Castelul ridicat la forma actuală de către cavalerii ioaniți, prin 1317, este pe locul unui templu din piatră, dedicat zeiței Atena Lindia. Aici se aduceau ofrande și diferite sacrificii, toate închinate ei, Atenei. Pereții și turnurile castelului urmează forma naturală a stâncii, fiind ca o continuare a ei. Astăzi mai sunt doar două turnuri cel din vest și sud-vest.

Întrând în castel, dăm de primul nivel, grijă mare, sunt mulți bolovani și multe ruine, aici găsim și o veche biserică greacă ortodoxă Sf. Ioan , apoi ne îndreptăm spre nivelul doi unde se mai păstrează coloane din Templul doric al Atenei Lindia, din anul 300 î. e. n, iar la intrare este o Stoa antică. Mergând spre un nivel superior pe niște scări monumentale ajungem la Propylea, clădiri din sec. IV î. e. n. Sub templul Atenei se întinde teatrul antic. Peste ziduri la sud, minunat se vede golful St. Paul, cu ape turcoaz, cu mici ambarcațiuni la mal, unde sigur puteți face un mic popas.

Homer în scrierile sale, ne spune că pe vremuri Lindosul era cel mai comercial, cel mai important oraș de pe insulă, lucru dovedit de fapt prin descoperirile făcute. Se spune că aici s-a scufundat un vas de război grecesc, vas ce a fost sculptat pe o stâncă, de Pythokritos, ca simbol al puterii navale grecești. Tot citind și căutând informații recent, am descoperit că primul cod naval din lume, faimosul „Cod Naval al Rhodei” , un cod de drept internațional și unul din cele mai importante documente legale din lume, a fost scris aici în Rhodos.

Împăratul Antonio a spus: „ Putem conduce lumea, dar Codul Rhodian guvernează mările! ”

La cca o jumătate de oră de mers cu mașina din capitală, Rodos town, cam 37 km, sau la 14 km nord de Lindos, pe coasta de est a insulei, se află un sat de pescari, foarte pitoresc, Charaki, folosit cu succes și ca stațiune de turiști, având două plaje frumoase, una în stânga satului, plaja Agia Agathi, iar cealaltă la dreapta, chiar plaja Charaki. De la amândouă avem o vedere splendidă către castelul Feraklos, Kάστρο Φεράκλου, situat pe o stâncă în stânga golfului.

Castelul este construit inițial în epoca bizantină apoi prin 1306, cucerită de cavalerii Sf. Ioan, devenind prima lor posesiune pe această insulă. Cavalerii ioaniți foloseau cetatea pentru apărare, împotriva piraților, mai apoi împotriva otomanilor, reconstruindu-l undeva prin 1470. Se știe despre acest castel că a fost ultimul de pe insulă care a cedat Imperiului Otoman. Tot de la wikipedia aflăm că cetatea are formă poligonală neregulată, cu un zid exterior de 680 m, ce cuprind cca 1700m pătrați. În partea de sud se mai văd și acum două turnuri și o poartă, iar în interior sunt multe ruine și o cisternă unde se depozita apa.

Din sat există un drum ce duce către castel, apoi începe urcușul pe o cărare, pe niște bolovani, să aveți încălțăminte sport de vă aventurați, neapărat și apă. De sus, veți vedea cele două plaje frumoase, iar spre sud, în zare Lindosul. Imaginea este fabuloasă, nu ne pare rău pentru efortul depus. Mai sunt câteva persoane pe acolo, rătăcite ca și noi, ce au urcat pe altă parte, deoarece nu ne-am întânit cu ei, de unde noi am dedus că o fi un drum mai accesibil din altă parte.

La coborâre am zis, hai să încercăm pe altă latură, spre nord, dar am făcut o mare greșeală întrucât ne-am trezit aproape jos, la baza stâncii, la un gard cu sârmă ghimpată. Când ne-am văzut fără ieșire, ne-am panicat pe moment, soțul îmi spune, hai înapoi, eu nu și nu... atunci îmi vine ideea să dăm cumva ocol stâncii, mai întâi urcăm nițel, evident prin bălării, printre bolovani, dar a fost cu folos că în cele din urmă am ajuns la cărarea inițială. Așadar nu vă abateți din drum!

De aici îmi vine și ideea unei povestioare probabil pornită dintr-o pățanie ca a noastră, atunci când un țăran e întrebat de un străin cum să ajungă pe o anumită stradă, care ar fi variantă mai scurtă. Țăranul stă, cugetă și îi spune, pe aici e mai scurt, dar pe dincolo e mai repede. Noi ne-am încadrat perfect în peisaj cu povestea noastră, nu a fost nici mai scurt, nici mai repede. :)

Un alt castel pe care l-am vizitat și vi-l propun mai departe este castelul Monolithos, Μονόλιθος situat în satul cu același nume, la o distanță de 77 km de Rodos Town. Micul sat tradițional se află la baza muntelui Akramthys, iar satul se întinde frumos ca un amfiteatru la poalele muntelui.

Străduțe mici, cu case frumoase și curți pline cu flori de bouganvillea, dar și renumele a unui ulei bun de măsline produs chiar aici, un vin foarte bun sau a celebrei dulcețe de rodii, sunt deja atuuri bune pentru o vizită în acest pitoresc sat. De aici putem merge spre castelul situat pe o stâncă de cca 100 m, care a fost construit tot de cavalerii ioaniți, în 1480, ca protecție împotriva atacurilor piraților, a otomanilor. Se spune despre el că nu a fost niciodată cucerit. Oferă o panoramă superbă către plaje frumoase, Fourni și Glyfada, dar și către insulițele din jur, lucru folositor și pe vremuri, bun loc de observație pe mare.

Puteți lăsa mașina în parcare jos la șosea, apoi începem să urcăm o potecă prin pădure, printre copaci, foarte mulți pini, observând de o parte și cealaltă a cărăruii noastre mici castele construite din pietricele mai mici sau mai mari, care stăteau ca niște soldăței, precum o gardă de onoare, în așteptarea înalților oaspeți.

Ajungem în cele din urmă la castel, unde găsim în interior și o mică bisericuță Agios Panteleimon, unde intrăm să aprindem o lumânare. Se păstrează doar o parte din ziduri, multe sunt ruinate, dar prin vegetația uscată găsim și ruinele unor cisterne ce deserveau cu apă toată zona. Dar peste tot, de jur-împrejur, peisajul către mare, munte și plaje este minunat. Merită din plin.

De aici mergem spre nord, tot pe coasta de vest a insulei și la cca 51 km de Rodos Town, ajungem într-un sat de munte pitoresc, Kritinia, Noua Creta în traducere. Satul a fost fondat de cretani, de unde vine și denumirea, cretani care au reșit să fugă de pe insulă din calea otomanilor. Locația este foarte frumoasă, satul are și un muzeu de folclor.

Dar obiectivul principal pe care vi-l propun este castelul pe care localnicii îl numesc Καστέλλος, Kastellos, construit de cavalerii Sf. Ioan, în 1472. Se află situat pe un deal în spatele satului, la cca 130 m înălțime și cam la 5 km de sat.

De-alungul timpurilor, castelul a fost distrus în cea mai mare parte, astăzi are porțiuni reconstruite. Castelul e situat pe trei nivele, se spune că fiecare aparținea unui Mare Maestru, fiecare are pe ziduri blazonul maestrului. În interiorul zidurilor se văd urme ale unei foste biserici Agios Pavlos.

Poziționarea castelului a avut un rol foarte important, are o vedere panoramică de 360 grade, ce permitea observarea apropierii inamicilor, atât de pe mare cât și de pe uscat.

Astăzi admirăm minunatul peisaj din jurul nostru, liniștea și albastrul nesfârșit al mării, iar spre vest cele două insulițe apropiate, Alimia și Chalki.

Iar când terminați plimbarea prin castel, coborâți aleile frumoase, șerpuitoare, mărginite de lămpi, ce luminează probabil tare frumos seara tot locul, găsiți o mică terasă pe partea cealaltă a drumului, chiar după parcare, unde puteți să luați ceva răcoritor, sau o cafea, asta în timp ce faceți ultimele poze cu castelul. Se spune că apusul văzut aici este fantastic. Luați-o ca pe o invitație dacă ajungeți în zonă!

Cu speranța că v-am purtat cu mine prin palate și castele, vă las în compania pozelor care vor completa cele spuse de mine și vă doresc să călătoriți frumos și bine, de ce nu în Rodos?

Webmaster, o rugăminte: https://youtu.be/F65m8OdlkiU

Muțumesc frumos!

Trimis de maryka in 24.08.17 11:38:37
Validat / Publicat: 24.08.17 12:53:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Palatul Marelui Maestru, venind disnpre Poarta D'Amboise.

webmaster [24.08.17 12:56:51] »

webmasterX [24.08.17 12:58:50] »

maryka [24.08.17 12:59:58] »

@webmaster:

Mulțumesc frumos!

maryka [24.08.17 13:03:45] »

@webmasterX:

mulțumesc frumos!

krisstinna [24.08.17 13:13:17] »

@maryka: Mulțumesc frumos

Am citit cu atenție, știam de cavaleri, sunt pe gustul meu

Frumoase și pozele!

Îmi plac lucrurile in picioare, indiferent de preț, merită fiecare bănuț dat pe bilet.

Ruinele sunt în coada preferinței mele mai cu seamă dacă dau mulți bani pentru a le vedea. Un doi euro maxim, mai mult nu merită nicio ruină de pe lumea asta. Opinia mea de necunoscatoare

Felicitări pentru articol, voi studia ofertele pentru această insulă interesantă.

maryka [24.08.17 14:03:19] »

@krisstinna:

Mă bucur că ţi-a plăcut, şă ştii că la ruine nu se plăteşte bilet, este doar pe bază de dorinţă şi putinţă, pentru că peste tot trebuie să urci pe pietre şi bolovani. Dar peisajul văzut din vârf este spectaculos, eu consider că merită efortul, iar Rodos Town, e un must see, tot oraşul, e superb! La fiecare pas, întâlneşti ceva, ceva de admirat, ceva de surprins în poze! Recomand cu drag!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.08.17 14:13:33] »

@maryka: Un articol foarte frumos și o idee excelentă ai avut cu palatele și castelele. Știi doar că iubesc ”pietroaiele” antice și clădirile-vechituri.

Însă, voi începe să iau în cosiderare din ce în ce mai serios îndemnul tău de a vizita anul viitor insula Rhodos, care mi se pare foarte ofertantă. Acum opt ani am ajuns pentru câteva ore în capitală, dintr-o excursie din Marmaris, doar atât.

Grecia are atât de multe locuri în care vreau să merg, că nu știu unde să purced mai repede.

Felicitări și vacanță minunată să ai!

Dana2008 [24.08.17 18:23:52] »

Felicitări! Foarte frumos!

Mie îmi plac ruinele și mă minunez de puterea lui de a transcende timpul, mă fascinează, în oricare loc de pe Pământ, ar fi ele. Îmi stârnesc imaginația despre cum a fost atunci când totul era în picioare cum spune Krisstinna. Cred mai mult îmi plac vechiturile decât orice clădire nouă.

Călătorii plăcute!

Fotografiile sunt superbe! Vizionat fotografiile și votat cu plăcere și Multumesc pentru călătoria virtuală alături de tine!

Peisajele sunt minunate!

maryka [24.08.17 21:14:32] »

@irinad:

Mulțumesc mult! Să știi că la noi, Rodosul a venit pe neașteptate, fără prea multe pregătiri, nici măcar nu luasem în calcul pe moment, dar știi cum e, câteodată acestea ies poate mai bine ca altele. Si apoi merită din plin, E o insulă care are de toate, sigur îți va plăcea, cu atâta istorie în spate. Cât despre locurile pe care îmi doresc să le văd mai repede, oho, lista e lungă, timp să avem...

maryka [24.08.17 21:21:36] »

@Dana2008:

Mulțumesc frumos! Așadar suntem pe aceeași "lungime de undă... ” Și eu îmi fac tot felul de ipoteze când ajung în astfel de locuri. Cum a trecut timpul peste toate și totuși a rămas ceva... ceva în urmă. Mă minunez de fiecare dată când văd câte o coloană rămasă în picioare, bine nu vorbesc de cele recondiționate, ci despre cele veritabile, e de necrezut, după atâtea cutremure...

elviramvio [27.08.17 06:57:43] »

@maryka:

Kalimera Marika! Un articol foarte frumos, Rodos este si pe lista mea asa ca articolul tau e foarte util. Cu donkey-taxi însa nu cred ca as calatori, nu-mi plac decapotabilele cu tractiune automata la ciomag ! Pozele le voi savura peste cateva zile, acum mai am putin si trebuie sa spun cu mult regret Efharisto Saloniki!

Plimbari multe si frumoase!

maryka [27.08.17 19:52:08] »

@elviramvio:

Kalispera! Vacanță frumoasă în continuare! Ce bine! Grecia, soare, vacanță!

Mai am și eu puțin, câteva zile, până la concediu, așa că deja număr zilele. Mulțumesc pentru aprecieri, vot și ecou! Rodos e un must see! Cu donkey sau nu! Cu atâtea muzee și istorie sigur o să fie pe plac! Nu mai spun de legende!

diacrys* [29.08.17 11:15:36] »

Un articol interesant! Am mai auzit destule despre Rodos ca loc turistic (pentru mare, plaja si vacanta), dar nu aveam idee ca are o asemenea valoare culturala si locuri cu istorie!

maryka [29.08.17 11:25:41] »

@diacrys:

Mulțumesc frumos! Exact de asta am și scris acest articol, nu mulți cunosc adevăratul potențial al acestei insule. Și e mare păcat să ajungi acolo, să nu vezi măcar câteva din aceste locuri atât de încărcate de istorie și legende. Spun câteva pentru că nu toată lumea poate, sau e dispusă să umble în vacanță hai-hui pe bolovani. Dar mie îmi place, deci umblu pe toate "coclaurile" . Pe coasta de vest este un sit arheologic foarte mare și frumos, poate în limita timpului, voi scrie special despre el, e vorba despre Ancient Kamiros, cea mai veche așezare din Rodos.

Vacanțe frumoase îți doresc!

mishu [29.08.17 21:44:12] »

@maryka: Pietroaie sau nu totul este extraordinar de frumos, peisajele minunate, insa ceea ce mi-a placut mie cel mai mult (si am incercat sa vad daca ma insel sau nu) au fost mozaicurile.

Fiecare poza in care erau mozaicuri imi spunea parca: "Nu-i asa ca de mine iti place cel mai mult? " si asa si era, cand stai si te gandesti cata migala si maiestrie in toate acestea, nu poti decat sa le admiri si sa ramai cu gandul la ele.

Felicitari, votat cu mare drag.

maryka [30.08.17 23:16:32] »

@mishu:

Mulțumesc! E adevărat, sunt foarte multe mozaicuri frumoase și mari la Palatul Maeștrilor. Sunt reale creații de artă, bine conservate, multă migală, multă culoare, iar lumina cade frumos pe ele, dându-le dacă mai era nevoie, o notă de eleganță în plus. Este unul din cele mai frumoase locuri văzute prin Grecia, ca amenajare, multă grijă pentru detalii.

Cdia [03.09.17 22:41:51] »

Oooo, da... ce frumos, ce vreme superbă... poate vă era cam cald, dar acum la noi plouă și a venit un friguleț de început de toamnă...

Vreau concediu, gata, m-am hotărât... deși numai vineri am început munca...

Cred că ar fi ideal un sejur în toamnă: să tot umbli, să te cațeri pe stânci și să vizitezi castele...

Asta e... nu se poate, plus că al meu husband nu zboară, el doar pășește și se dă cu mașina/tren/autocar și foarte rar vapor... (vai, mi-am amintit că, la un moment dat - poate în vacanța de Crăciun - trebuie să vă povestesc cum am greșit vaporul în Muntenegru...).

Mulțumesc pentru plimbarea virtuală - măcar așa am fost și eu.

maryka [04.09.17 08:34:53] »

@Cdia:

mulţumesc frumos! Vremea e ideală în septembrie, zic eu, pentru cutreierat pe insule, pentru urcat pe bolovani, de vizitat cetăţi şi castele. Aşa că acum repetăm figura, peste o săptămână plecăm spre o altă insula, încercând să descoperim alte locuri noi şi frumoase, sper!

Despre aventura cu vaporul, aştept cu interes, ce ar fi vacanţele fără aceste mici "evenimente "? Poate nici nu le-am ţine minte, nu? Desigur, glumesc, dar au farmecul lor!

Cdia, diacrys*, elviramvio, irinad, maryka, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Rhodos: