ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2017
ÎNSCRIS: 14.08.17
JUL-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 & 9 ani

Un concediu reusit

Hotelul Malibu este exact asa cum l-am gasit descris in toate review-rile anterioare. Pot spune ca "m-am lovit", direct sau indirect (din spusele altora), de aproape tot ceea ce citisem aici si nu neaparat pentru ca tineam mortis sa contabilizez sau ca as fi carcotas, insa imi reveneau in minte si aveam, asa, satisfactia faptului ca am ales in totala cunostiinta de cauza.

In orice caz, pentru ca parerile fiecaruia nu pot fi decat subiective voi incerca sa ofer cat mai multe date de interes general si mai putin impresii de vacanta.

Asadar, Malibu este un hotel destul de bun pentru familiile cu copii (noi avem doi) tinand cont ca este amplasat atat in apropierea plajei cat si a locurilor de distractie si promenada din statiune.

Camera in care am fost cazati (135- corp B) avea doua paturi destul de late si o mini canapea, dulap de haine cu doua usi (dreapta rafturi, stanga umerase) televizor led Philips cu programe in bulgara, rusa, germana si Pro Tv international, minibar si aer conditionat precum si un mic (dar suficient- aici sunt subiectiv) balconas cu uscator de rufe, masa si doua scaune. In baie exista dus cu perdea (nu cabina) si uscator de par, sapunuri, sampoane si hartie igienica (dar daca sunteti tot patru, ca noi, nu ar fi rau sa va aduceti si de acasa) precum si prosoape mari si mici (la noi au fost patru si patru) pe care le schimbau, daca era cazul, zilnic.

Curatenie se facea in fiecare zi, in sensul ca se aspira pe jos si se spala (este gresie peste tot), se stergea praful pe masa unde era televizorul si se golea cosul de gunoi. Atat. Doar pe jos. Lenjeria se schimba la trei zile, mai exact la intrare si la mijlocul sejurului (in cazul clasic de sapte nopti) Accesul in camera de hotel este conditionat de un card primit de la receptie in ziua sosirii si pe care ar fi bine sa-l lasi tot acola (receptie) atunci cand mergi la plaja sau la piscina, pentru a nu ii duce grija. Cu acelasi card, introdus intr-o fanta speciala pornesti si lumina in camera, insa il poti inlocui cu orice card din portofel, mai ales daca vrei sa ai curent mereu in prize pentru a tine aerul conditionat pornit, sau minibarul in care ai alimente perisabile.

Primirea si predarea camerei se face la receptie intre orele stabilite, insa daca ajungeti mai devreme sau, dupa predare vreti sa mai ramaneti, nu este nici o problema. Noi am ajuns in jur de ora 12, ni s-a comunicat ca inca nu este pregatita camera dar ca ne putem bucura de toate facilitatile all inclusiv incepand chiar cu masa de pranz, iar in timpul sejurului am vazut familii ce au lasat la receptie bagajele si au profitat din plin de ziua respectiva plecand abia seara tarziu si nu i-a intrebat nimeni de ce nu mai au bratarile la mana.

Locul unde se serveste masa este curat si destul de spatios, avand mese atat inauntru cat si pe terasa. Exista si scaune speciale pentru bebelusi, iar mancarea este diversificata si gustoasa, fiind de altfel principalul nostru criteriu in alegerea hotelului. Nu are rost sa mai insist aici, mancare este pentru toti si buna.

La plaja se ajunge relativ usor, ori pe langa restaurant (sala de mese), drept inainte si apoi vreo cincizeci de metri spre dreapta, ori pe langa piscina mare prin pasajul hotelului vecin, Kaliopa si apoi pe aleea din stanga ce da exact in zona de sezlonguri rezervata hotelului (recomand pe aici, e "mult mai aproape"). Sunt umbrele si sezlonguri pentru toti, curate dar fara saltele si libere, in functie de cum ajungi pe plaja, in primele randuri sau mai in spate. Distanta fiind mica, erau destui care mergeau pana la barul de la piscina si isi aduceau suc sau bere.

Piscinele, una cu adancimi de la 0,80 pana la 1,30 m si alta pentru copii, adanca de doar 0,30, sunt curate, cu sezlonguri in jurul lor, mese si umbrele mari de soare si un bar deschis pana la ora 22. Cine le alege in detrimentul plajei are parte aici de distractie pe cinste datorita echipei de animatori care, sincer, sunt extraordinari, atat cu copiii cat si cu adultii. Extraordinari!! . Miercurea este zi de pauza pentru ei si acea zi, mie, mi s-a parut cea mai mohorata, singura in care am simtit nevoia sa folosesc internetul si, apropo de intrenet, cel mai bun semnal wifi este in hol, la receptie.

Ca si costuri extra, mai ales daca ai copiii cu tine, Albena este destul de piperata, nimic sub cinci leva (masinute, trenulet, carusel) si destule, chiar peste. Indicat ar fi sa schimbati din lei in leva imediat dupa granita deoarece obtineti un curs mai bun decat in statiune (2,35 fata de 2,70, cazul nostru).

Si apropo de granita, in cazul in care mergeti cu autoturismul personal ar fi bine sa aveti, daca nu leva, macar euro pentru vinieta (taxa de drum) pe care mai nou o cumparati de la vamesul bulgar (eu am avut doar lei si a cam bombanit) cu valabilitate de o saptamana. Daca sejurul dumneavoastra include (cazul nostru) sapte nopti/ opt zile atunci este nevoie, practic pentru doar o zi, de a doua vinieta, 80 lei in total, sau puteti cumpara una singura cu valabilitate de 30 zile la acelasi pret, asta ca sa nu mai lipiti (obligatoriu) doua pe parbriz.

Deci, pe langa costul carburantului, trebuie sa mai luati in calcul cei 80 lei pentru taxa de drum la care mai adaugati si parcarea, 10 leva pe zi daca vrei sa ai masina langa hotel, sau 10 leva pe sejur undeva intr- o parcare mai mare, nepazita, nu prea departe de hotel, in interiorul statiunii. Eu am ales sa platesc pentru fiecare zi intrucat am gasit un loc de parcare la umbra si aproape sub balconul camerei. Aveti mare grija de acel tichet de acces pe care il primiti la bariera de la intrarea in statiune si platiti la receptia hotelului varianta de parcare aleasa pentru a nu va complica atunci cand veti pleca spre casa.

Recomand acest hotel, este unul dintre cele mai bine pozitionate in raport cu orice, serviciile sunt bune, animatorii exceptionali, plaja curata cu intrare lina in apa (cel putin 30 metri), personalul cu bun simt.

Concediu placut, tuturor.

Trimis de Cetinescu in 15.08.17 00:44:28
Validat / Publicat: 15.08.17 09:48:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Constantin si Elena hotel Estreia Resident

VIZUALIZĂRI: 2922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cetinescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 In asteptarea valului, pentru lansarea la apa.

[15.08.17 07:09:23]

Foarte bun review de debut!

@Cetinescu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Cetinescu
    Alte impresii din această RUBRICĂMalibu Hotel: