ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2017

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Concediu plăcut... pentru că aşa ni l-am făcut noi!

M-am tot gandit daca ar trebui sa mai scriu sau sa nu mai scriu despre concediul de anul trecut pe care l-am petrecut la acest hotel si vazand ca nu s-a mai scris de multa vreme despre el, am zis, hai sa mai actualizam putin din informatii.

Am fost acolo in 2016, la inceputul lunii iunie si poate va intrebati de ce concediul a fost placut pentru ca asa ni l-am facut noi.

Iata cateva din impresiile pe care as vrea sa vi le impartasesc:

- hotelul are camere spatioase, curatenia se facea zilnic, prosoapele si lenjeria se schimbau zilnic - nimic de comentat

- piscina - curatenie zilnica, tobogan - cu supraveghere - folosit atat de copii cat si de adulti, am incercat si noi si ne-am distrat de minune (ne-am adus aminte de copilarie)

- plaja - accesul la plaja se face pe o alee, printre alte resorturi care au acces direct la mare, insa pentru noi acest aspect nu a fost un inconvenient - era o placere dimineata, dupa micul dejun sa ne plimbam pe acea alee pana la plaja, mai ales ca era umbrita de arborii de pe margini - mergeam ca pe un culoar de verdeata

- pe plaja - seslonguri, umbrele si destul de curat (ingrijitorii se straduiau sa mentina curatenia, doar ca... omul - a se citi turistul - dupa cultura... lasa urme...)

- din pacate, barul de pe plaja - care de fapt era un chiosc vechi - cum erau pe vremuri pe la noi - era aproape tot timpul inchis; chiar si dupa insistente la receptie, la seful care se ocupa de barurile hotelului, tot nu s-a rezolvat problema - ma rog, se mai deplasa cate un barman pe acolo din cand in cand si mai servea cate o bere sau suc la dozator (bere nu ne-am incumetat sa cerem dat fiind faptul ca era un butoi acolo care zacuse in chioscul acela, in caldura si nu aveam certitudinea ca e in regula), apa nu, cafea nu, nimic altceva. Dar ne-am descurcat singuri - ne luam sticle cu apa rece de la barul din holul hotelului, si avand in vedere ca stateam pe plaja cam de pe la 9.00 la 11.00, ne erau suficiente. Iata unul din exemplele care va vor explica ceea ce am vrut sa scriu in titlu, si anume faptul ca ne-am propus sa ne simtim bine si am facut tot ceea ce a tinut de noi ca sa avem un concediu placut.

- de pe la 11.00 oricum era foarte cald si din aceasta cauza ne intorceam la piscina hotelului unde ne asezam la umbra, sub palmieri, sub diversi arbori si acolo savuram cafea turceasca sau diverse bauturi, coktail-uri de fructe s. a. - relaxant, mai ales ca si dupa-amiaza stateam la umbra si citeam - iata, din nou, ne-am facut singuri sederea placuta

- la barul de la piscina si la lobby bar se puteau servi tot felul de bauturi - conform ofertei, iar cei care lucrau acolo se straduiau sa mentina curatenia, sa adune toate paharele, tot ce, din nou... omul... lasa in urma

- noi am avut biletele cumparate de la agentie cu oferta UAI - dar, la restaurant, ce sa vezi, am gasit... leopardu' - si anume: - la capitolul mancare - lipsa de diversitate - predominant mancare cu sos, carne mai putina, ca sa gandeau la colesterolul nostru..., in fine, s-a intamplat ca intr-o zi sa ne intalnim cu niste ghizi (o delegatie, ceva, pe acolo, din care faceau parte si cativa romani), iar explicatia lor a fost halucinanta: ei, nu ati inteles voi bine, este UAI LIGHT!!! In cele din urma ne-am amuzat - deoarece, din nou am facut ce a tinut de noi ca sa ne simtim bine.

- nu vreau sa inteleaga cineva gresit ca ne luam concedii UAI ca sa ne ingrasam sau sa ne saturam cu cine stie ce mancaruri. Intelegem si faptul ca fiecare hotel/ resort are propriul concept AI sau UAI, insa de la concept pana la incalcarea unor principii este cale lunga. Chiar ne dorim sa ne putem alege mancare de calitate - putin si bun, si atat - dar, din pacate, calitatea mancarii a lasat de dorit. Oricum, din nou nu ne-am lasat, ne-am facut sederea placuta alegand - atunci cand aveam de unde - friptura cu salata la mesele principale, si cu asta incheiem capitolul mancare..., dar nu inainte de a va spune ca isi mai spalau din pacate cu fructele si cu dulciurile, dar chiar si la dulciuri au "omis" baclavaua...

Voi scrie - pentru cei interesati - as recomanda pentru locatie, plaja linistita, camera confortabila, curata, pentru stradania unora de a-si face job-ul asa cum ar trebui

NU VOI RECOMANDA lipsa de diversitate a hranei, servicii f. slabe la capitolul enterteinment (de ex. - amfiteatrul - care, pentru cei familiarizati cu Turcia se stie ca e locul destinat showului de seara - era inchis); - toate activitatile se desfasurau la barul de la piscina... cam pana pe la 12.00 noaptea - cu muuult zgomot, si fff multe tematici traditionale, pentru lipsa barului de pe plaja - consider ca lipseste barul daca nu asigura nimic, nici macar apa rece...

Va voi spune in incheiere ca noi ne-am facut sederea placuta, dar asta nu inseamna ca ne-am mai intoarce cu placere la acest hotel.

Trimis de POPII in 12.08.17 01:20:06
Validat / Publicat: 12.08.17 09:46:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: BELEK, BODRUM, KUSADASI

VIZUALIZĂRI: 1798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (POPII); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.08.17 09:46:00]

@POPII:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=80522

[12.08.17 10:50:45]

@POPII: excelent! Si imi incalc din nou principiul de a vota "la jumatate" pentru lipsa pozelor, dar pentru faptul ca ai scris un articol echilibrat si plin de info, am acordat cu drag un vot maxim! Sunt putini cei care stiu să-si faca sederea placuta in contextul dat!

Bravo!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.08.17 12:03:22]

Concediu plăcut... pentru că aşa ni l-am făcut noi!

Te felicit pentru atitudinea și ”filozofia” de vacanță (care în mode CERT se regăsește și în filozofia ta de/spre viață!).

Eu zic - și cred HOTĂRÂT - că aceasta ar trebui să fie atitudinea și ”filozofia” NORMALĂ; din păcate ea nu este decât o rara avis (la noi, la români) - FOARTE mulți alții care ar fi fost la acest hotel ar fi scris titluri precum ”Concediu ratat”, ”Dezastru”, ”Dezinformare crasă” etc șamd. Și evident că ar fi contribuit majoritar, EI ÎNȘIȘI, la ”stricarea”, ratarea concediului...

Ce diferență MAJORĂ, la final, în amintirile și starea cu care te întorci — între această categorie și cea reprezentată de POPII, nu-i așa? Și totuși, au fost la ACELAȘI hotel, au stat în aceleași condiții, au plătit (cam) aceiași bani etc șamd...

[12.08.17 12:22:37]

@tm67bru: exact asta am dorit sa punctez! Ai dezvoltat f bine! Si asa, ca să mă laud... mă regasesc in articol!

Fiecare loc are si plusuri si minusuri, perfectiunea intr-o vacanta este greu s-o atingi dacă nu stii sa gestionezi lucrurile, sau dacă nu stii să te bucuri de ceea ce-ti ofera o vacanta in sine!

[12.08.17 12:33:29]

krisstinna
[12.08.17 12:39:42]

@POPII: Excelent!

Felicitări pentru atitudine și pentru echilibrul de care dai dovadă. Bravo!

Și eu am întâlnit multe "bube", la multe hoteluri sau pensiuni, dar pentru că iubesc viața m-am bucurat de tot și uneori de puținul oferit și am considerat un dar al vieții acel sejur.

Eu cunosc oameni care nu au ieșit din ograda lor toată viața, am colege care nu au fost în viața lor în concediu decât la țară, deci eu sunt o norocoasă chiar dacă am puțin, am mai mult decât alții.

Încă o dată: Felicitări!

krisstinna
[12.08.17 12:45:20]

@maria55: Iubita mea, mi-aș dori să ai timp să pui pe FB acest review.

Este minunat când afli că există și echilibru în gândire, e o plăcere reală să vezi că există și turiști multumiți, așa cum am fost și noi, la stelele puține ale Surtelului.

[12.08.17 13:02:23]

@krisstinna: off, draga mea! Incep cu Surtelu'????????????! Imi este dor de acesta, de oamenii lui primitori, de gasca cu care am petrecut si incă foarte bine, acolo la 3*!!! Poate vreodata... o să revenim pt ca stim sa ne bucurăm de holliday!!

Timp pt a distribui pe Grup Afa de pe facebook acest articol echilibrat, am!!! Si chiar merită!

Alina53
[12.08.17 17:29:49]

@POPII: ” Scriu aceste randuri pentru ca nu este corect sa punctezi un hotel acordandu-i media generala a notelor de evaluare de 3,1, doar pentru ca nu ai fost mulțumit de calitatea bauturilor… Am fost cazați la Simena Hotel in aceeasi perioada cu user-ul Dan Dumitru, cel care a notat astfel hotelul (vezi impresii). Din primele clipe s-a aratat total nemulțumit de tot ce-l inconjura… Dand copy – paste a impraștiat acelasi comentariu pe mai multe site-uri de turism.

Conceptul de ultra all inclusive nu inseamna sa te plimbi tot timpul cu paharul in mana de la un bar la altul… Iar cand pleci in concediu – regula generala – nu trebuie sa te gandești la altceva decat la a te simți bine!

Și hotelul Simena, zau ca nu merita aceasta nota atat de mica! ” - iată ce scriam la începutul review-ului meu cu privire la hotel Simena, în urmă cu trei ani... Într-adevăr, este un hotel mai vechi, nu se poate compara cu cele noi apărute pe harta Antalyei, nici ca dotări, nici ca preț. Mă bucur că totuși ați reușit să vă creați singuri o vacanță reușită!

Alina53, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂSimena Hotel [Camyuva]: