ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2017
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 16.07.15
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII

Intre maslini, cu muntele in spate si marea in fata

La sfarsitul lunii iunie am ajuns pentru a treia oara in Insula Thassoss, printr-un concurs de imprejurari. Hotarandu-ne tarziu asupra destinatiei noastre, nu am mai gasit nimic liber la ,,grecul nostru" din Skala Potamia. Asa ca am rezervat 6 nopti pentru 3 familii pe site-ul book…, in Skala Rachoniou, Villa Karapataki, curiosi sa exploram mai de aproape si partea de vest a insulei. As vrea sa va spun ca vila se afla de fapt in afara satului, pe soseaua principala, dupa indicatorul ce anunta sfarsitul acestuia, cum vii dinspre capitala Limenas. Cam la un kilometru de centru.

Am platit de acasa avansul cerut si intr-o zi de miercuri, dupa pranz, am intrat voiosi pe portile larg deschise ale vilei. Nu am avut surprize neplacute. Vila si anexele aratau ca in pozele de pe site, ei ne asteptau, am platit restul (corect) de bani unui calugar (!) si ni s-au repartizat imediat cheile camerelor. Fiind prima din grup care a platit, am stat ce-i drept vreo jumatate de ora sa calculeze calugarul TVA-ul (cred!). Cand au vazut ca incepusem sa-mi pierd rabdarea, m-au servit ce-i drept cu o sticla de Coca-Cola.

Eeee, camereleee …. aici filmul s-a cam rupt. Vila are de fapt in componenta mai multe corpuri. Cladirea principala are doua etaje, este frumos ornamentata, are gazon in jur, fantana arteziana in fata si doi palmieri de-o parte si de alta a portii. In partea din spate a curtii este o cladire cu un singur nivel, unde se afla administratia si alte camere, iar in partea din stanga zona pentru gratar, acoperita. In spatele extrem al curtii se pot parca masinile, printre maslini.

Noua ni s-a repartizat camera 111 - ,,studio triplu cu balcon" - aflat de fapt la parterul vilei, pe coltul spre intrarea in curte, balconul fiind de fapt o terasa lipita de alte doua, cu scaune si masa din plastic. Deci galagie de la soseaua principala pe care vajaiau masinile la acea ora, galagie de la ,,balcoanele" invecinate. Am cerut pe loc alta camera, observand ca numai noi eram prin toata curtea! Am fost refuzati politicos, in dulcele grai grecesc, de catre stapana curtii, o doamna in varsta vorbitoare numai a limbii lui Sofocle. Mentionez ca numai o angajata mai tanara stie ceva engleza si nu am inteles nici acum ce amestec avea calugarul in toate acestea! Acesta intra in fiecare dimineata pe poarta, ca si cand ar fi venit la servici. La fel si tanara.

Camera este destul de stramta, intunecata, terminandu-se cu chicineta aflata langa intrarea in baie. Acolo cu greu ai loc sa treci unul pe langa. Gresie pe jos, pereti albi, nelipsita cruce, ne-am simtit in prima faza ca la manastire. Curat, dar un miros statut, ca si cand camera nu ar mai fi fost deschisa de anul trecut. Am aerisit tot timpul, cu riscul de a intra in camera insecte si albine si am dormit cu geamurile si usa deschise. Noroc cu aparatul contra insectelor luat inspirat din tara! Albinele ne-au sacait rau, mai ales la masa pe terasa, reusind sa ciupeasca trei din zece persoane.

Baia este mica, televizorul si mai mic, lipsa feon. Chicineta dispune de o plita electrica cu doua ochiuri si de un frigider destul de mare. Nu am gasit prea multe vase, nici farfurii si nici ibric serios de cafea.

Un plus au fost paturile mari, lungi de doi metri cu saltele si cearceafuri albe impecabile care au fost schimbate de trei ori in sapte zile. Wi-Fi bun ziua, slab noaptea.

A doua familie a avut repartizata o camera ,,cu pat suplimentar" in vila, la etajul intai. Camera foarte mica, foarte intunecoasa si de aceea destul de racoroasa. Cu balcon spre spatele vilei. Baie mica si bucatarie la comun.

A treia camera, tip apartament, a fost in corpul din spate. Aceasta a fost cea mai neingrijita, cu plase de paianjen pur si simplu, in camere si in spatele frigiderului! Miros intens de mucegai, terasa la fel de lipsita de intimitate ca a noastra.

Am stat si ne-am intrebat: ce folos ca ai in fata o fantana arteziana, de care am vazut ca se preocupau intens, daca nu ai grija de camere? Nici nu ne-am apropiat de fantana si nici de locul de joaca, fiind mai tot timpul plecati! La zona de gratar nu am gasit niciodata liber seara, in zilele urmatoare venind cateva familii de turci care au sarbatorit sfarsitul Ramadanului.

Plaja ne-a incantat: ingusta, insirata de-a lungul golfuletelor, cu nisip fin, apa mica, numai buna pentru copii. Se afla destul de aproape de vila, la aproximativ 400-500 metri, la capatul unui drum frumos printre livezi de maslini. Pacat ca era poluata pe ici pe colo de romanii nostri galagiosi! Un gest care pe mine m-a facut sa-mi fie rusine ca sunt romanca a fost apropierea de cearceafurile noastre a unui baietel roman, care pur si simplu si-a facut nevoia in mijlocul plajei, langa noi, fara sa fie cel putin apostrofat de parinti!

Supermarket-ul Latsouris se afla la aproximativ 300 metri de vila. Este unul din cele mai mari de pe insula. Preturile ni s-au parut destul de bune, mai putin la uleiul de masline si la masline! Noi am cumparat masline bune si ieftine de la un chilian vesel, avand avantajul degustatului. Roben's Market se afla pe soseaua principala, cam in dreptul centrului satului.

Skala Rachoniou este un sat linistit, cu stradute serpuind printre maslini, case vechi si vile noi, cu piscina. Acolo te vei simti cu siguranta departe de ,,lumea dezlantuita". Nu ai de vizitat mare lucru, dar frumoasa biserica merita si zona portului.

Per total cazarea a lasat de dorit, dar am incercat sa ne simtim bine, mai ales ca plecam dimineata si ne intorceam seara tarziu obositi, cand paturile foarte comode din camera noastra erau o binecuvantare!

Mi-a placut in schimb Studios Scorpios, aflat chiar pe plaja. Romani cazati acolo erau foarte multumiti si chiar arata din exterior foarte bine! De retinut! Nu stiu daca vom reveni (fiica noastra a mers a patra oara pe insula), dar ,,niciodata sa nu spui niciodata"!

In ceea ce priveste tavernele din Skala Rachoniou la care am mancat, o sa postez separat. Ce a fost vizibil pentru toti? Faptul ca preturile la taverne, magazine erau mai mici decat in celelalte parti ale insulei!

Dupa ultimul nostru sejur din anul 2009, am gasit insula la fel de fermecatoare si primitoare, dar mai aglomerata si ceva mai galagioasa. Apa ne-a incantat, plajele ne-au ademenit, am revazut locuri pe care le stiam, am vizitat locuri noi si totul a fost nemaipomenit! Insula are multe de oferit!

Inchei cu un citat: ,,Calatoritul te lasa fara cuvinte, iar ulterior te transforma intr-un povestitor" - Ibn Battuta.

Trimis de Cristofor in 03.08.17 07:08:00
Validat / Publicat: 03.08.17 10:03:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristofor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Apus vazut din Skala Rachoniou

[03.08.17 08:08:51]

@Cristofor: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Villa Karapataki [Skala Rachoni], THASSOS" (nou-creată pe sait)

[03.08.17 10:04:11]

Dana2008
[03.08.17 17:57:16]

Felicitări pentru articol!

Am fost și eu în Skala Rachoni acum doi ani și mi-a plăcut foarte mult.

Puteam sta pe plajă până intra soarele în mare. Tot în partea partea vestică m-aș caza pentru că dimineața mergeam la plajă pe partea estică a insulei, iar dupamiaza până seara stăteam lângă vila noastră pe plajă.

Hipermarket-ul la care mergeam pe jos era încă un mare avantaj al cazării in Skala Rachoni, mai ales că noi nu am avut masa inclusa în oferta de cazare. Am mâncat la terase la prânz.

E foarte frumos și abia aștept să mă reîntorc în Thasssos pentru că mai am multe plaje de descoperit și un munte de urcat!

Călătorii plăcute!

CristoforAUTOR REVIEW
[04.08.17 07:57:39]

@webmaster26: Coordonatele sunt perfecte!

CristoforAUTOR REVIEW
[04.08.17 08:04:56]

@Dana2008: Multumesc pentru apreciere!

Apropo de munte... am stat de doua ori in Skala Potamia si nu am urcat pe Ypsarion chiar daca l-am fi avut ghid pe grecul care ne-a fost gazda! Acum din nou nu am apucat si din nou regretam, poate data viitoare!

Calatorii frumoase va doresc si eu!

Cristofor, Dana2008