ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
DIN: Franta
ÎNSCRIS: 18.08.13
FEB-2017

Insula La Palma

Poate ca trebuia sa fac asta in februarie cand impresiile erau proaspete.

Insula La Palma este situata in oceanul Atlantic si face parte din arhipeleagul insulelor Canare

Spre deosebire de celelalte insule din arhipeleag (unde am intalnit si români stabiliti) insula aceasta este mai putin vizitata, acesta fiind si motivul pentru care scriu ca sa stiti la ce sa va asteptati.

Noi am petrecut 7 zile in sudul insulei la hotelul La Palma Princess-Teneguia Princess

Un hotel izolat in mijlocul unui camp de lava si un ocean de bananieri (sere). Insula vulcanica cu faleze.

Camere curate, baia - bine igienizata, fara probleme. Cei care au fost in Gran Canaria, Tenerife, isi pot face o imagine perfecta. Aceeasi ambianta, bufet cu de toate, nici o diferenta. Faptul ca hotelul nu beneficiaza de o plaja este compensat prin piscina imensa. Nu stiu daca insula are un pic de plaja intr-un colt.

Obiective de vizitat: pentru cei care iubesc natura si drumetiile, Parcul National Caldera de Taburiente se impune. Puteti vizita orasul Santa Cruz de la Palma.

Noi am fost doar 1 saptamana, timp limitat, cum la noi era iarna eu am preferat sa profit de soare. Mai mult, dupa vizita in oras, mi-a pierit pofta sa ies. Imaginati-va ca sunteti intr-un autobuz, (pe la mijloc) va uitati pe geam si autobuzul ruleaza pe o panta cu un unghi de inclinare maare, de-abia a trecut printr-o curba ca vine alta. Si tot asa ....pana la destinatie.(am reusit sa va creez imaginea? ) Pana la urma nu mi-a parut rau de sacrificiu, orasul mi-a placut.

Fiind februarie, pe tarm unde era hotelul era cald, soare, puteai sa profiti. Insa o data ce incepi sa urci se facea din ce in ce mai frig si era si ceata in unele locuri. Nu frig ca iarna, insa trebuie prevazut a avea o bluza cu maneci lungi, o vesta mai grosuta.

Eu m-am simtit bine in aceasta saptamana, mi-a placut, chiar daca nu m-am putut plimba pe o plaja. Bine ca nu se compara cu alte locuri, a fost ok.

La intoarcere, avionul a facut o escala pe insula Lanzarote. Va rog sa ma credeti am fost multumita ca am fost pe La Palma. Lanzarote e prea aglomerata.-dar asta e parerea mea.

Cateva poze facute doar la hotel si in Santa Cruz:

Trimis de nela b in 02.08.17 11:39:16
Validat / Publicat: 02.08.17 14:15:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: este o gluma?

VIZUALIZĂRI: 1945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nela b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Insula vulcanica, faleza, valuri mari

[02.08.17 12:52:23]

Mutat în rubrica "La Palma & Teneguia Princess Hotel, LA PALMA" (nou-creată pe sait).

=====

@Ionela Blaga:

Plasarea la o rubrică de cazare s-a făcut (având în vedere „subțirimea” articolului), mai ales pe baza fotografiilor, majoritatea de la hotel.

Poate vei avea mai mult timp (și dispoziție ) ca să detaliezi, atât despre hotel, cât și despre zona vizitată. Mulțumim.

[02.08.17 13:08:03]

nela bAUTOR REVIEW