ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2017
JUL-2017
PREȚ 100 euro ?
2 AD. + 1 COPII -- v: 10

Excursii opționale din Didim

Pamukale... un loc de vis

TIPĂREȘTE URM de aici

Dacă ajungi in Turcia trebuie să te duci și la Pamukale. Eu am plecat din Didim și am avut aproape 300 de km, dar nu am regretat.

Este un loc minunat și foarte curat. Biletele pentru 2 adulți costă 150 lire pentru a vizita toate muzeele și izvoarele.

La intrarea pe acel domeniu trebuie să te descalți.

Albul calcarului te orbește și îți incântă privirea. Apa din bazinele formate este foarte caldă, doar din cascadele formate curge apa mai rece.

Când ajungi sus dai de o terasă de unde iți poți cumpăra băuturi și ceva de mancare.

După ce te odihnești puțin intrii in muzeu, apoi urci să vezi cetatea... Este superb.

Dacă ajungeți la orele prânzului nu uitați să vă luați pălariile. Soarele este puternic.

Trimis de Zzzzzzz in 27.07.17 14:29:02
Validat / Publicat: 27.07.17 15:07:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zzzzzzz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

sens [27.07.17 15:52:23] »

Wow!! Și pe noi ne-a încântat f mult! Un loc de poveste!!

Am făcut acolo cel mai fain duș! 😃

Cât despre Anadolu, pe dinafara l-am văzut și mi s -a părut destul de vechi și deteriorat.

webmaster26 [27.07.17 18:09:22] »

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Didim, DIDIM" (nou-creată pe sait)

adrianbogdan [17.08.17 18:48:19] »

Buna!

Foarte frumoasa plimbarea.

As vrea sa fac totusi o mica corectura la numarul de kilometri. De la Didim la Pamukkale sunt de parcurs aproximativ 225 km., spun asta pentru cei care se hotarasc sa faca aceasta plimbare cu auto din dotare.

Este indicat ca plecarea spre terasele de calcar sa se efectueze cat mai de dimineata pentru a prinde o vreme mai racoroasa.

vacante frumoase!

adrianbogdan, sens, Zzzzzzz