ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
MAY-2017

Barcelona, un oraş în care e imposibil să nu găseşti ceva care să-ți placă!

In acest articol (care sper sa fie scurt) am sa scriu pe scurt cum ne-am petrecut saptamana in Barcelona. Si dupa aceea vor urma un articol in categoria muzee si unul la sfaturi utile.

Am ales Barcelona pentru ca aveam zbor din Iasi, pentru ca e un oras mare in care ai ce face, pentru ca e Spania (alta tara, alta cultura pe care sa o exploram), pentru ca are plaja, pentru ca e mai cald decat la noi. Unele dintre aceste aspecte au fost avantaje, dar altele au fost presupuneri care nu s-au implinit asa cum ne-am dorit.

Am citit luni de zile despre oras din toate sursele posibile. Am luat inclusiv carti de la biblioteca. Tot netul ne salveaza. Aici mai apare cate ceva recent, mai poti sa intrebi pe unul-altul cate ceva... Si salvarea mea sa zic a fost ca am gasit un articol foarte cuprinzator al unor "aventuresti" care au fost cu vreo 2-3 saptamani inaintea noastra in acest oras. Cred ca am citit si recitit de peste 10 ori articolul respectiv. Noi ne-am luat un pic de teapa cand am rezervat zborul, in sensul ca nu am stiut nimic despre oras, nici macar faptul ca e un oras scump.

Pe biletele de avion am dat 90 euro de persoana, luate cu jumate de an inainte, intr-o zi de promotii la compania aeriana. Cazarea am rezervat-o la scurt timp, la un hotel relativ ok ca pret (mai ales ca am avut marele soc al preturilor barceloneze), dar pentru ca mai apoi s-au hotarat niste prieteni sa vina cu noi, am anulat-o si am mers pentru prima data printr-un site de cazari la oameni acasa (nu stiu daca pot sa dau numele). Deci am inchiriat un apartament micut cu doua camere, foarte ieftin - 550 euro 7 nopti (4 persoane) (deci cam 40euro de cuplu/noapte).

Ziua 1

Avantajul zborului a fost ca era programat de dimineata, iar cu decalajul de fus orar, aveam practic toata ziua la dispozitie. Stabilisem ora 11.00 pentru cazare. Totul ok. Stam sa ne linistim, sa ne despachetam. Deja a trecut amiaza. Iesim sa cautam de mancare si apoi sa descoperim orasul. Am ales sa mergem chiar in acea dupa-amiaza la Parc Guell, fiind unul din obiectivele de neratat.

Ziua 2

Aceasta am inceput-o cu o vizita la un fel de talcioc, la Encants, exact la statia de metrou a lui Tore Agbar. Bineinteles ca ne-am facut poze cu acesta, cu Teatrul national si tot ce se putea prin zona. De acolo am pornit spre plaja pe jos pentru ca pe google nu parea un drum prea lung. In felul acesta am vazut si arcul de triumf si parcul de langa... Am si mancat la o terasa din zona portului. Am vizitat portul si incet-incet am ajuns si pe plaja. Am ramas acolo cateva ore, dar nu multe tare. Apoi am pornit pe faleza spre cladirea in forma de peste, dar nu am ajuns chiar pana la ea. Pentru ca zilele in luna mai sunt lungi, am avut timp sa mergem sa vedem de afara si casele lui Gaudi - Batlo si La pedrera (sper ca nu am zis-o pe aceeasi).

Ziua 3

Ziua aceasta a fost o zi pe care am aranjat-o in fel si chip cu mult timp inainte deoarece a fost 18 mai, ziua internationala a muzeelor. Asta inseamna ca aveam intrare gratis la vreo 7-10 obiective. Le-am ales cu grija pe cele care am considerat ca ne-ar face placere. Si le-am selectat pe toate pe google maps ca sa vedem care traseu e mai simplu, mai scurt etc. Si iata ce a iesit: Muzeul de stiinte ale naturii a fost primul (museu blau), Muzeul de muzica, apoi Muzeul de istorie catalana, o pauza de masa pe Rambla, Muzeul maritim, iar ultimul Muzeul etnologic. Eram frânți de oboseală după atâta umblătură.

Ziua 4

"Dimineata" (nu aveam grabă să ne pornim că eram totuşi în vacanță) am mers la piața La boqueria. De aici in cartierul gotic, dar foarte putin, apoi spre Sagrada Familia. Aici nu am intrat, dar am stat cat am avut noi chef să analizăm tot ce se poate. Ne-am dat cu părerea, ne-am imaginat cum ar arăta finalizată etc. Ne-am indreptat spre cazare, am mancat in camera, ne-am facut siesta, apoi am iesit pe jos, la pas domol, spre Arena mall, Piata Spania, Fantanile magice si apoi din nou pe jos, pentru o plimbare nocturna pe strazile Barcelonei.

Ziua 5

"Dimineata" am mers spre Poble Espanyol (muzeul satului), de acolo am mers si cu busul (ca sa exploram Montjuic) si cu telefericul, mai mult ca sa vedem cum functioneaza. A urmat Aquarium. Mult tare nu ne-am mai plimbat. Aceasta a fost cea mai scurta zi. Deja se simtea oboseala acumulata. Am mai fi putut sta cateva ore la plaja, dar plaja pentru noi a fost o dezamagire. Am vrut sa ajungem mai repede la cazare, pentru ca prietenii nostri au explorat alte directii in aceasta zi si ne-am temut sa nu ramana pe afara (cheia era la noi).

Ziua 6

Aceasta era o alta zi speciala, mai ales partea de dupa-amiaza cand aveam din nou cateva muzee cu intrare libera (duminica dupa-amiaza). Aceeasi dimineata tarzie a dat startul zilei. Am vizitat palatul Guell si "valeira" parca, ambele extrem de aproape de Rambla. Apoi am explorat un pic mai mult cartierul Gotic. Am ajuns si pe la catedrala, am poposit un pic in fata ei si savurat atmosfera si putinul timp ramas in capitala Cataluniei. A urmat Muzeul de istorie a Barcelonei, Muzeul culturilor lumii si Muzeul de design.

Ziua 7

Alta zi speciala, descrisa intr-o expresie: Port Aventura!

Ziua urmatoare am avut avionul de dimineata, ca si la sosire, deci singurul loc vizitat a fost aeroportul.

Aceasta a fost pe scurt vacanta noastra. Cam galop, nu? A fost in primele zile, să zicem. Dar sincer incepand cu ziua a 4-a si pana in a 6-a, nu am fost asa aglomerati. Sotul meu a spus ca i-ar fi placut sa stam mai putin, dar sa venim in toate zilele obositi de pe drumuri. Ai alta satisfactie cand faci multe intr-o zi. Pe de alta parte, ne-am ieşit bine de tot din ritm şi nu am fost stresați să ajungem nu ştiu unde până la nu ştiu ce oră...

Nu pot să spun că am văzut tot ce se poate din Barcelona, dar am văzut tot ce am vrut, tot ce ne planificasem. Am trecut de multe ori prin aceleasi locuri. Adică traseul nostru din unele zile s-a suprapus cu cel din alte zile. Nu ne-a deranjat asta. Dar daca aveti doar cateva zile la dispozitie si vreti sa profitati maxim de ele, ar fi bine sa va fixati exact locatiile pentru fiecare obiectiv. Am sa mai detaliez despre asta intr-un alt articol.

Nu am fost la manastiri, nu am fost la Camp nou (desi am stat la 5 minute de stadion), nu am fost la muzee de arta sau expozitii. Nu avem noi spirit de artisti. Nu apreciem destul astea. Deci Gaudi si astea nu ne-au atins. A mai spus cineva ca i s-a parut mare kitsch orasul... eh, nici chiar asa! A fost frumos oraşul, chiar foarte frumos.

A fost o vacanță cu de toate. Am mancat calamari, sepie, caracatita, tortilla, hamon, churos, gaspacho, sangria, dar si kebab si cheeseburger... am avut o vacanta low-cost (am cheltuit, eu si sotul meu, până intr-o mie de euro - din care mai bine de 100 euro la parc-aventura).

Pentru mine, Barcelona este oraşul cu scări rulante în aer liber, cu palmieri fără număr, cu clădiri vechi si moderne, cu o faleză lungă, lată şi aglomerată în acelasi timp, cu toate națiile pământului la un loc, cu muzică live în piete, cu o sută de feluri de a-ți petrece timpul. Am trăit mult prea multe sentimente din game diferite într-o singură săptămână ca să pot descrie in cateva cuvinte tot. Vreau sa spun ca poti sa vezi Barcelona ca pe un oras al imigrantilor; ca pe un oras al artei; ca pe o zona mediteraneană, si litorală in acelasi timp; poti sa ai un concediu de 5* stele, o croaziera poate, si sa vezi in Barcelona o dublura a Dubaiului; poti sa te plimbi pe stradute inguste cu cladiri vechi si sa simti atmosfera medievala; poti sa mergi cu copii mici si sa devina un oras al descoperirilor si al distractiei... un oras al tuturor!

Trimis de fra in 26.06.17 14:21:44
Validat / Publicat: 26.06.17 17:01:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Poble espanyol

cristina47*
[26.06.17 20:36:33]

Frumos asrticol!

Barcelona nu este totusi un oras foarte scump. Mie, Milano mi s-a parur un oras nemeritat de scump, prin comparatie... Ca sa nu mai zic de Bruxelles.

Ma bucur ca ati fost in Poble Espanyol, multa lume nu considera ca ar fi ceva interesant de vazut, si prefera sa se duca peste drum, la Stadionul Olimpic. P17 mi-e tare draga, este facuta in zona Andalucia, este si un bar cu nume haios pe-acolo.

Sper sa va refereati la Parcul Ciutadella, un parc minunat, atunci cand spuneati ca ati fost in Parcul de langa Arcul de Triumf. Sotul meu a ramas cu gura cascata (nu mai fusese in Spania, cand am ajuns noi, acolo, vazand lume stand pe iarba, la picnic: grupulete, grupulete care se distrau copios. Era februarie, si noi lasaseram acasa o zapada, si-un frig... !

Felicitari pentru muzeele alese si vizitate. Astept cu nerabdare articolul. Am apreciat pozele. Ar mai fi fost si Muzeul Ciocolatei...

Nici eu nu am fost niciodata la Nou Camp, insa cum spuneati ca ati stat in zona, poate ca nu era rau daca ati fi mers si la Palatul Regal, care e inconjurat de o gradina frumoasa. In apropiere este Centrul de studii Gaudi.

Ati cumparat ceva din la Boqueria? Este un loc frumos ca sa-ti clatesti privirile, preturile fiind, intr-adevar, foarte mari.

In Cartierul Gotic, in fiecare duminica dimineata sunt spectacole: danseaza faimosul lor dans calan: la sardana.

Asadar, astept urmatoarele articole.

[27.06.17 13:49:56]

Da, parcul Ciutadella. M-am ferit să-i scriu numele ca să nu greșesc.

Ar mai fi fost muzeul ciocolatei, muzeul trasurilor funerare, muzeul Picasso, muzeul de arta, muzeul egiptean și probabil altele de care nici nu știu. Noi singurele intrări la care am plătit au fost la poble espanyol și la aquarium. În rest ori nu am intrat, ori am intrat gratis.

De la Boqueria am luat un con de-ăla cu chipsuri și hamon și prietenii noștri au luat fructe. Ei au fost la stadion în ziua în care am vizitat separat. De palat nu știam că e în zonă...

mariga*
[30.01.18 16:34:36]

@fra: Rogu-te spune-mi unde v-ati cazat in Barcelona?

Adresa mea este [...]

Vreau sa vizitez Barcelona in mai si mi-ar fi de ajutor o adresa de cazare civilizata.

Multumesc frumos.

[30.01.18 16:39:45]

@mariga: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[31.01.18 11:50:16]

@mariga: v-am scris mesaj în privat. Nu am folosit o agenție, ci un site asemănător bookingului, dar care prezintă cazări la particulari, oameni normali care-si pun casa la dispoziție pt cazare, uneori poate numai o cameră. M-am ferit să dau numele să nu sară repede webmasterul, așa cum văd că a și făcut... Verificați în setări să puteți primi mesaje private.

[31.01.18 11:52:34]

@mariga: apropo, pe 18 mai parcă e ziua internațională a muzeelor în fiecare an și aveți sigur muzee cu intrare gratis, așa cum am prins și noi. Dacă sunteți acolo în acea zi, merită mers măcar la câteva. Mai am un articol scris pentru Barcelona, doar despre obiectivele vizitate, un pic mai detaliat, ca să vă faceți o idee legat de ce anume vi se potrivește

Mitica.2017
[08.04.18 13:32:11]

@cristina47: - Barcelona nu este un oras scump? Tocmai, ca este foarte scump!

cristina47*, fra, mariga*, Mitica.2017
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: