ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2017
JUN-2016

Către satisfăcător

Uygun – Edirne, stele dupa preferinta

13-15 iunie 2016,72 euro/camera/2 nopti, mic dejun

Plecand in 2016 de la Imperial hotel Sunny Beach si placut impresionat de Nessebar, am luat drumul Burgasului si a autostrazii spre Yambol, catre Edirne, deoarece lipsea ceva.

Contorul nu atinsese nr. de zile necesar pentru destindere.

Am tras la hotel Uygun, rezervat pe booking. Odata cu intrarea in Edirne, am mers pe GPS, deoarece turcii “au prostul obicei” sa lateasca strazi, sa munceasca la infrastructura, etc, lucruri cu care noi nu suntem obisnuiti in RO. Bine am facut, deoarece chiar erau inchise cateva strazi.

Hotelul nu are parcare, dar zona este linistita si poti parca intr-o raza de 20 de metri fata de hotel.

In aceiasi cladire, cum privesti intrarea, pe mana dreapta era si un magazin de mobila, fapt care a dus la micsorarea receptiei. Deci receptia are 1,5 m, si in stanga se urca spre camere. Scara ingusta

Camera in care am stat este micuta, chiar foarte micuta. Pat matrimonial, din care sotia a cazut, deoarece salteaua era mai mare decat blatul patului. Cu greu am incaput in el doua persoane... Baia la fel de micuta; barbatii, sau femeile de dimensiuni mai mari (peste 170 cm)…. vor avea probleme la dus. Sapun, prosoape, hartie igienica – ok; ceva consumabile nefolosite de noi, deci nu pot spune calitatea. Racitorul si-a facut treaba. Aerul conditionat nu l-am folosit, deoarece vremea a fost OK. Camera nu are balcon.

Micul dejun…... ti-l prepara turcul pe loc. Este “a la carte”. Dupa ce te ridici de la masa …. te duci sa manaci.

Vis-à-vis de hotel se vinde kebap de pui – 4 lire portia cu ayran. Bun; tine de foame.

De mancat se gaseste la impinge tava. Preturi rezonabile intr-o raza de 300 m.

Cum iesi din hotel, pe mana stanga -30 m- este un A101, de unde se poate lua apa, sucuri, etc.

Pe dreapta, te duce drumul, cam in 300 m, dai in strada pietonala, cu magazine, papica, inghetata, etc... Daca iar faci dreapta, sunt in linie Defacto, Mavi, Lcwikiki si un PTT (cu PTT este putina “ceata”). Vis-à-vis este bazarul principal din Edirne. Are intari prin lateral (lateralul fiind pe aceasta strada) si prin capete. Cum stai cu spatele la Lcwikki si privesti bazarul in capatul din dreapta (intrarea din soseaua principala) este un exchange, care nu are program duminica.

Marfa diversa, cu preturi variabile. Noi am luat ceva mirodenii-pret rezonabil.

Din locatie in Grecia sunt cam 5 km; sotia a insistat sa mergem… sa arunce un ochi si ceva parale. I-am replicat ca vama “va lua foc” daca intram si iesim in 3-4 ore. Cum logica invinge intodeauna…. in 20 de minute am plecat spre Grecia, dupa ce “magarul lui Nastratin” a carat in camera “diversele” din portbagaj

Iesirea din TR fara probleme. Intrarea in GR plina de probleme. Polita de frontiera greceasca fara intrebari, in schimb Ari – vamesul... ce cautam in GR? M-am abtinut sa-i spun adevarul... si-am mintit. Sa bem niste cafele, cu toate ca stiam din auzite, ca in GR te duci cu cafeaua de acasa.

In fine, ne lasa sa trecem si ajungem in primul sat, primul magazin. Parcare eleganta direct la usa magazinului. Inauntru … raiul pe pamant. Ulei extra virgin la oferta 5l-20 eu – luat 3 bidoane (ca opinie personala… superior celui turcesc); detergent, si tot ce iti mai trebuie, sa nu, pentru acasa. Plata cu cardul.

Iesim de acolo si hai totusi sa bem si cate o cafea. Sa nu incercati asa ceva. Plecam mai departe, spre urmatorul sat (6-7 km, nu mai tin minte sigur); urmatorul magazin. In magazin 3 cucoane grecoaice, care munceau acolo. Sincer nu mai tin minte ce am cumparat (ceva tot pentru casa); tin minte doar cat au putut sa vorbeasca cele 3 grecoaice si intensitatea vocii. Cu aceasta ocazie, mi-am dat seama ca una este sa intri in magazin si alta sa iesi pe usa... cu capul cat o banita. Ba au mai si alergat dupa noi sa ne dea niste croassante (nu prea bune, dar gestul conteaza). In orice caz, eram fericit ca-s casatorit cu o romanca.

Frumos in Grecia. Casele pline de flori si parca… alta lumina. Normal ca era, dupa macaneala continua din magazin.

La intoarcere s-a intamplat ceea ce m-am asteptat. In GR totul OK; ca politist de frontiera era un…... deutsche polizei – nu m-am mirat deloc ca eram in "Germania", la ce viteza prinsesem sa scap de grecoaice (cred ca era un schimb de experienta). In schimb in TR –“ narcotics control”. I-am convins ca doar “ma refugiam”.

Hotelul este bun…. pana in 40 de ani, deoarece dupa 40, daca te scoli dimineata si nu te doare nimic, inseamna ca esti mort. Pe noi ne doare. NU recomand. Prea multi bani pentru conditiile oferite. Voi mai sta in el, doar daca nu am de ales. Nu am poze.

Trimis de danyo in 24.06.17 23:03:39
Validat / Publicat: 25.06.17 08:44:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera 105; de evitat daca trageti acolo
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.00 EUR pe cameră

[25.06.17 08:42:38]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Uygun Otel, EDIRNE" (nou-creată pe sait)

danyoAUTOR REVIEW
    [25.06.17 10:29:36]

@webmasterX: pozitionare corecta

GPS cu harti oficiale recunosc locatia dupa adresa

[25.06.17 11:02:52]

[06.07.17 23:52:04]

@danyo: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

danyo