ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2017
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2017

Vecini cu Lepa Brena, Villa Forest

În drumul spre Croația, am făcut un scurt popas de o noapte și în capitala Serbiei, Belgrad unde am ales ca loc de cazare o locație aproape de autostradă, drumul E75, undeva într-un loc liniștit. O cazare de o noapte în tranzit este aleasă de obicei cu ceva atenție, practic nu stai decât să te odihnești, fără să umbli prea mult la bagaje și de aceea, cel puțin la noi, primul criteriu este parcarea bună. Așa am descoperit în cartierul istoric Zemun această locație, Villa Forest, loc ce nu ne-a dezamăgit, din contră, am trecut-o pe lista unor eventuale popasuri în drumurile noastre viitoare.

La ieșirea de pe autostradă după ce se trece de clubul de tenis, se urmează drumul pe ulița Studentska apoi se intră pe Marija Bursac și foarte aproape este indicatorul către vilă (de aici, oarecum în linie dreaptă, sunt cam 4 km până la malul Dunării, un loc frumos pentru plimbare).

Villa Forest este în mijlocul unui teren generos care cuprinde alături de clădiri și o parcare supravegheată video, un parc printre pomii pădurii, cu mese și bănci unde se poate mânca sau lucra la laptop, un mic teren de sport. Intrarea în complex noaptea se închide cu barieră.

Am ajuns destul de devreme, cred că după ora Serbiei era abia 12, cazarea începea cu ora 14 dar noi doream să ne lăsăm mașina și să plecăm la vizitat Zemunul, un cartier istoric al Belgradului. Am avut surpriza să primim cheia camerei imediat așa că ne-am dus cele necesare unei nopți, restul a rămas în mașină.

Recepția este micuță dar elegantă și foarte curată. Acolo este suportul cu umbrele pentru clienții care au nevoie de așa ceva, o canapea și micul birou al recepționerului de unde urmărește și intrarea pe alee.

Camera noastră a fost la etajul 1. Am găsit o cameră foarte curată, cu două paturi suficient de mari, lenjerie de bună calitate, perne bune. Aveam să descoperim în dulapul de haine și suficiente pături. Lângă ușă era un suport pentru valiză, apoi o măsuță de cafea și scaun. Prizele, de multe ori o mare durere la hoteluri, erau suficiente, ba aveau și câte un triplu la două din ele (aveau, nu garantez că acesta nu devine suvenir pentru unii turiști!)

În partea opusă a camerei, pe birou, un televizor mare cu ecran plat, tava cu cana electrică alături de pliculețe cu cafea instant și câteva ceaiuri diverse din parte casei. Și tot acolo obișnuita mapă cu pix și hărți ale orașului. Sub birou, minibarul foarte bine aprovizionat având și lista de prețuri alături.

În dulapul de haine erau două halate albe și pufoase alături de papucii de unică folosință și tot acolo seiful.

Baia suficient de mare, cabina de duș bine lucrată căci nu s-a scurs apa pe podea, uscător de păr, consumabile bune și poliță pentru diverse. prosoape de bună calitate și multe. Priza din baie și geamul direct afară au fost apreciate de noi.

Restaurantul ce deservește doar vila se află la demisol. Curat, elegant, cu personal foarte amabil. Servește micul dejun, prânzul și cina. Noi am întrebat dacă putem servi ceva când am ajuns și s-a rezolvat rapid și foarte bine, cu salatele și prăjiturile din partea casei. Aici am luat micul dejun inclus în prețul camerei. Acesta a fost tip bufet, cu destule feluri - brânză, cașcaval, salam de 2 feluri, bacon și cârnăciori prăjiți, cremvursti, ouă fierte sau omletă (aceasta la cerere), pâine de trei feluri, foarte bună, unt, gem și miere, roșii și castraveți, lapte, cafea, ceai și sucuri, cereale, iaurt, prăjituri de casă și fructe bune.

La cerere, restaurantul pregătește și meniuri dietetice iar servirea se poate face și în cameră. Meniul fix, prânz sau cină, este 10 € dar au și meniu à la carte, ceva mai micuță oferta totuși. Pentru meniul fix sau orice altă comandă la restaurant exceptând micul dejun, se plătește la check-out, odată cu prețul camerei.

Am plecat să colindăm puțin Zemun (pentru amatori, vila pune la dispoziție biciclete, gratis), am văzut câteva locuri interesante, am avut o întâlnire plăcută de care v-am spus deja, apoi ne-am rătăcit pe niște străzi fără plăcuțe cu nume de strădă și unde biata Sophia s-a zăpăcit de tot. Am oprit un taxi și soțul a propus și un tur de Belgrad. Șoferul ne-a spus prețul -13 € - am fost de acord. Ne-a plimbat încet, atât cât i-a permis circulația și ne-a spus câte ceva despre clădirile importante. Apoi în drumul spre cazarea noastră, soțul a amintit de Lepa Brena și posturile sărbești pe care le urmăreau oltenii și bănățenii într-o anume perioadă. Șoferul nostru a zâmbit și când eram aproape de vilă, pe autostradă, ne-a arătat zona unde locuiește "frumușica" Brena. Eram vecini doar! A fost un tur de oraș plăcut, ghidul nostru și-a meritat din plin suplimentul.

A doua zi dimineață, după micul dejun, am plătit masa de la prânz, consumația din mini bar, cazarea și taxa de oraș, 2.50 € pentru 2 persoane pe noapte. Am primit factură pentru fiecare bănuț lăsat acolo. Se poate plăti cu card sau cash, de asemeni se poate plăti în euro.

A fost o ședere absolut plăcută, liniștită. Singurul regret a fost că n-am avut timp să-i facem o vizită Brenei dar data viitoare vom bea o cafea împreună!

Trimis de elviramvio in 06.06.17 22:42:44
Validat / Publicat: 07.06.17 07:59:32

VIZUALIZĂRI: 1625 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Villa Forest vazuta din aleea de intrare.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.20 EUR pe cameră

webmasterX [07.06.17 07:59:08] »

Mutat în rubrica "Villa Forest, BELGRAD [BEOGRAD]" (nou-creată pe sait)

iulianic [07.06.17 08:10:58] »

@elviramvio: Iată că de data asta am împușcat eu primul vot. Nu prea mi se întâmplă așa ceva. Nu mi se întâmplă nici să mă laud cu așa ceva, dar... am văzut că se practică.

Și eu sunt de părere că pentru tranzit criteriile de alegere a unei locații de cazare diferă oarecum. Atunci nu ai nevoie decât de un pat bun și de o baie, bineînțeles și de un loc de parcare sigur. Apropierea de autostradă este un atu în plus.

Pentru călătorii viitoare, Villa Forest este de reținut.

elviramvio [07.06.17 08:20:23] »

@elviramvio:

Multumesc Iulia.

Da, este un loc bun de tranzit si nu numai. Personalul este bine ales, deosebit de amabili si buni vorbitori de engleza si germana, cel putin cei doi pe care i-am intalnit noi. Si foarte curat locul, parcarea la doar cativa metri de intrare. Cred ca problema in sezon este de gasit loc, cand am fost noi hotelul a fost plin.

In alta ordine, am retinut ca ai fost in Moldova, am insemnate articolele tale sa le citesc. Daca reusesc un drum in vara asta - depinde de timpul liber al sotului - te voi deranja cu cateva intrebari.

Vacanta cat mai reusita in Asia (am retinut bine sper) !

elviramvio [07.06.17 08:22:26] »

@webmasterX:

Da, chiar acolo este.

webmaster [07.06.17 08:29:27] »

iulianic [07.06.17 08:48:38] »

@elviramvio: Moldova de peste Prut este frumoasă și are multe de arătat celor care vin s-o viziteze. Am scris cu drag despre tot ceea ce am văzut. Voi încheia curând cu un articol despre cele trei mănăstiri istorice pe care le-am văzut.

Da, mă pregătesc să plec în India, dar până atunci - la sfârșitul acestei luni voi petrece zece zile pe litoralul albanez. Este alegerea surorii mele care preferă vacanțe ceva mai sedentare. Nu cred că aș fi ales această vacanță de plajă și prea puține vizite dacă nu aveam însoțitori. În afară de ea și de soțul ei, mai merge și o prietenă, așa încât... gașca e completă.

mishu [07.06.17 08:55:35] »

@elviramvio: De obicei am putea spune, "o cazare doar de o noapte, nu conteaza cum e doar sa am un acoperis deasupra capului", nu etse tocmai asa, daca este o cazare doar de o noapte inseamna ca este intre doua drumuri si atunci ai nevoie sa pleci relaxat mai departe si atunci ceri macar un minim de confort si o atmosfera placuta.

Se pare ca ati gasit locul potrivit si ati profitat si de o plimbare in zona, chiar cu taxiul .

Felicitari, votat cu mare drag.

elviramvio [07.06.17 09:17:57] »

@webmaster:

Multumesc mult.

elviramvio [07.06.17 09:24:11] »

@mishu:

Asa este, pentru sofer este important sa se odihneasca. La noi importanta era si parcarea, am plecat pe o vreme urata din tara si aveam destule haine cu noi pe care nu doream sa le caram mereu in camere.

La cum este azi Villa Forest, la conditiile pe care le ofera, chiar merita sa fie recomandata - sper sa nu se schimbe in rau.

Chestia cu taxiul, a fost cred un noroc sa gasim un sofer grozav pot spune, un bun si simpatic ghid, cu bun simt iar pretul a fost si el bun pentru cati kilometri ne-a dus.

elviramvio [07.06.17 09:27:12] »

@iulianic:

Vreme frumoasa!

traian.leuca † [07.06.17 13:42:33] »

După aspectul mohorât al pozelor ai stat la Villa Forest înainte de 28 mai, perioadă în care ploile nu mai conteneau.

Noi am stat 2 zile în zona centrală a Belgradului, la Villa Forever (aproape de cetatea Kalemegdan), a fost soare şi foarte cald.

Vacanţe cât mai frumoase!

elviramvio [07.06.17 14:07:11] »

@traian. leuca:

Nu, a fost soare, era 13 mai, probabil ca sunt pozele de dimineata, la plecare. In parc era mereu ocupat si a fost mai greu sa fotografiez.

Pentru ziua frumoasa, am martor, adica martora din Galati, am scris in alt articol.

Am ales intentionat o zona periferica, eram in tranzit si nu doream sa ne incurcam prea mult prin centru.

La fel sa aveti, plimbari multe si frumoase!

crismis [07.06.17 15:43:44] »

@traian. leuca: Ziua de 13 mai la Zemun a fost superba, chiar pot depune marturie in acest sens! ☺ Adica a plouat, dar exact cand a trebuit: noaptea si la primele ore ale diminetii. Pe la pranz a fost soare, iar norii isi reflectau obrajorii pufosi in apele batranului Danubiu!

traian.leuca † [07.06.17 18:10:58] »

@crismis: Cam la fel a fost şi în circuitul meu balcanic, numai că norii m-au împedicat pe alocuri să fac cele mai reuşite poze.

Mai mult, între Tirana şi Durres s-a făcut dintr-o dată întuneric, s-a pornit o ploaie torenţială înspăimântătoare însoţită de tunete şi fulgere şi a cam ratat vizita oraşului.

La Belgrad însă au fost două zile toride.

Zoazore [07.06.17 19:59:36] »

@elviramvio: Iooii, ce frumos! Și Lepa Brena? N-a ieșit la poartă să va salute, să vă cânte?

Etnobotania asta a fost taaare bună la sufletul meu! Incluzând ecourile! Mulțumeeesc!

elviramvio [07.06.17 20:26:58] »

@Zoazore:

Pai ea a vrut dar noi i-am zis sa stea in casa ca e seara si sa nu se sperie. Dar lasa ca mergem cu gasca AFA si ne face o cafea!

elviramvio [07.06.17 20:29:14] »

@crismis:

Multam fain! Stiam ca esti pe aproape.

Noi am ajuns spre pranz si n-am prins decat soarele si... pe tine!!

Mai ai putin pana la drum, soare cat vreti voi sa fie, nici prea, prea, nici foarte foarte!!!

Zoazore [07.06.17 21:12:43] »

@elviramvio: Eheeeii, aș vrea eu!

crismis [07.06.17 21:20:43] »

@elviramvio: Dadada, mai e putin!

crismis, elviramvio, iulianic, mishu, Zoazore

• pagină generată în 0.068422079086304 sec