ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2017
ÎNSCRIS: 07.11.16
APR-2017

Cipru — o destinatie interesanta

Larnaca

Prima vizita in Cipru. Zbor direct din Cluj cu Blue Air, o alta cursa wizz a plecat in aceeasi zi- e incredibil cum s-a deschis lumea de cand ca avalansa asta de low-costuri! I love it!

Citisem pe “Am fost acolo” o recenzie nu foarte favorabila despre hotelul Frangiorgio asa ca am hotarat sa il schimb cu o saptamana inainte de plecare. Am ales, cu cativa euro in plus si plata pe loc, ceva langa – Francis apartments. De fapt cheia am luat-o tot de la receptia de la Frangiorgio.

Avantajul a fost spatiul muuult mai generos – un apartament imens, pe la 100 mp. Doua dormitoare, doua bai, bucatarie cu aragaz cu cuptor, balcon cu vedere (partiala) la mare. Curatenia nu cine stie ce- asternuturi si prosoape curate dar praful nesters cam de mult, perdelele ponosite... Marele castig: am putut alege - fiind doi in imensitatea aia de apartament, dormitorul de catre curtea interioara. Celalalt da catre o strada extrem de galagioasa, si de fapt problema cred ca e a geamurilor care nu izoleaza fonic. Localizarea super- aproape de Marina Larnaca, de piata Europa de unde incepe faleza, de plaja Finikoudes, de statia de autobus. Daca nu sunteti foarte pretentiosi il recomand.

Larnaca ne-a placut mult. Din prima clipa. Nu e nici pe departe cel mai frumos oras pe care sa il fi vazut dar e fermecator si prietenos. Toata lumea vorbeste engleza si sunt extrem de amabili. Am luat autobuzul de la aeroport si i-am spus soferului statia la care vrem sa coboram, asa ca ne-a atentionat si ne-a aratat si unde este hotelul.

Am stat 5 zile si am alternat sederile in Larnaca cu calatorii la Nicosia si Famagusta. Ce am facut in Larnaca? Ne-am plimbat pe faleza, care e foarte frumoasa. Am stat pe plaja (nu la plaja, apa era inca rece desi mai era si lume care facea baie). Am vizitat de mai multe ori biserica Sfantul Lazar- e gratuit si biserica e foarte frumoasa. Am intrat in mai multe biserici si moschee, in cetatea venetiana (micuta), am mers pana la plaja McKenzie ca sa vedem avioanele cum ne trec pe deasupra.

Dar cel mai mult si mai mult am hoinarit pe stradutele din zona centrala a orasului. Fara sa avem o harta fara o tinta anume, doar cu bucuria de a descoperi cotloane pitoresti, terase inflorite dar si case parasite, cu zidurile pe punctul de a se narui. Ne-a frapat alternanta asta dintre ingrijit si parasit pe care o vezi la cladiri lipite una de cealalta. Ne-am bucurat sa stam la cate o terasa sau bancile din piatete sis a privim strada, oamenii. Probabil pare banal dar, credeti-ma, asa am simtit cel mai bine farmecul orasului.

Am vizitat obiectivele despre care am citit mai multe postari aici. Sfantul Lazar, Fortul Medieval, Moscheea Büyük Kebir, Biserica Armenească „Sfântul Apostol Ştefan”, Biserica Anglicană. Le multumesc celor care au scris despre ele, cu multe detalii, ne-au fost de ajutor.

As vrea doar sa povestesc despre plimbarea mareata pe care am facut-o ca sa ajungem la Hala Sultan Tekke, faimoasa moschee de langa Lacul sarat. Mari amatori de plimbare, am pornit pe jos, taind orasul si urmand ca sa ne intoarcem pe plaja. In drum ne-a iesit in cale Biserica Faneromeni, pe care am vizitat-o. La lac am ajuns relative repede si am zarit moscheea in zare, exact pe cealalta parte a lacului. Hotarati sa ajungem sa o vedem, ca doar de-aia pornisem, am facut o frumoasa plimbare pe langa lac. Fie chiar pe langa apa extrem de sarata (am “gustat-o”) si care mirosea ciudat, a namol. Fie pe o poteca amenajata pe langa lac. Iar o bucata am facut-o pe langa sosea. Iar lacul, nu stiu cum sa va spun dar are o multime de cozi, asa ca am avut ce inconjura. Lacul sarat nu e unul singur, sunt mai multe ochiuri de apa, unul mare si altele mai mici.

Ei si, pe unul dintre aceste lacuri mai mici am vazut flamingo. Frumoase si elegante, lasandu-se admirate si fotografiate. Surpriza a fost mare, pentru ca era final de aprilie si eram convinsi ca nu mai pot fi pe-acolo. Nu erau decat 5, iar 3 dintre ele aproape de mal. Ne-am apropiat cat ne-a permis namolul, am fotografiat si ne-am continuat drumul.

Moscheea e frumoasa, fara a fi cu nimic spectaculoasa. Am vizitat-o – e gratuit, si ne gandeam la variante de intoarcere, pentru ca pe jos nu prea ne tragea ata. Asa ca am descoperit ca autobuzul 425 are statie chiar in fata moscheei – e bine de stiut daca doriti sa o vedeti si nu aveti chef de plimbare pe langa lac. Nota bene: langa lac soarele arde mult mai puternic pentru ca e ferit si nu bate briza.

Ce as mai recomanda:

Art Café 1900. Am nimerit aici in prima seara absolut din intamplare. E un local intr-o casa veche cu o atmosfera speciala. La parter e pub, la etaj restaurant si ne-a placut totul. Decoratiile, muzica, servirea si evident mancarea. Preturi rezonabile, ne-a placut tare mult.

Restaurant Monte Carlo – pe faleza. Cautam un restaurant cu peste si fructe de mare si aici mirosea grozav de bine a peste. Am mancat bine, un platou imens cu tot felul de creveti, caracatit, scoici si alte vietati care ne priveau din farfurie. Am baut vin alb varsat si, din ce nu am mai putut manca, am hranit pisicile care stateau pe trotuar in asteptarea unor bucatele de la client.

Cea mai buna inghetata din Larnaca am mancat-o la o terasa al carei nume nu il stiu dar care e usor de identificat. De la biserica Sf Stefam mergi catre faleza si terasa asta e la vreo 200 m de la biserica, pe dreapta – vezi foto. E pitoreasca, cu mobile veche si o multime de picturi expuse, de zici ca e galerie de arta. Merita sa stai acolo, sa savurezi inghetata sau ice-coffee servita din borcane pictate si sa privesti trecatorii. Iar daca e deschis service-ul de vizazi, ai de ce sa te minunezi. Pentru ca pare ca te intorci in timp. O recomand cu toata caldura.

Trimis de Simona Ioana in 17.05.17 22:22:44
Validat / Publicat: 17.05.17 23:11:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 6232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Flamingo pe lacul sarat

[17.05.17 23:09:40]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Simona IoanaAUTOR REVIEW
[18.05.17 13:28:56]

Vin cu o completare legata de Larnaca. De fapt de excursiile pe care le puteti face din Larnaca

si care se pot cumpara de la multimea de agentii de turism care impanzesc orasul. Sunt mai multe variante si se fac in anumite zile, asa ca merita vizitata o astfel de agentie la inceput, ca sa te poti organiza mai bine. Am ales un tur la Famagusta, iar Nicosia am preferat sa o vedem de capul nostru. Excursia la Famagusta - am sa revin cu impresii despre Famagusta si Nicosia) am luat-o de la Eman Travel: emantravel.com. Si o alta sugestie: se mai pot lua tururi cu barca de pe dig de la Marina Larnaca – portul de iahturi. Noi am optam pentru un tur mai scurt, un tur de o ora cu glass bottom boat, unde vezi epava Zenoviei – chiar am vazut-o, pe bune – dar merita in primul rand pentru ca vezi orasul de pe mare si chiar e frumos. Se fac tururi si la Ayia Napa si la Famagusta pe mare- ar fi fost interesant dar era in ziua in care urma sa ne intoarcem si nu mai aveam timp.

Si o corectura: terasa cu inghetata cea mai buna din Larnaca- de la Biserica Sf. Lazar mergi catre faleza si e la vreo 200 m pe stanga. Am scris inainte Sf Stefan, nu stiu la ce mi-o fi fost capul, sorry

danaeldreny*
[19.05.17 09:09:46]

@Simona Ioana: LA Stefan, cu siguranta

GabrielaG
[19.05.17 12:40:50]

Vin cu un superbonus pentru un articol dragut. Mi-am adus cu drag aminte de Larnaca si de lunga mea plimbare pana la Lacul Sărat şi Moscheea Hala Sultan Tekke despre care am povestit in acest articol: vezi impresii

Felicitari pentru calatorie! La cat mai multe!

irinad
[20.05.17 06:45:36]

@Simona Ioana: Mi-ai amintit de vacanţa mea de anul trecut din Cipru, având baza tot în Larnaca. Din păcate, eu nu am mai prins nici picior de flamingo pe lac (era la începutul lui iunie), dar văd ce graţioase sunt, chiar dacă mai puţine.

Cu aceeaşi firmă de excursii am mers şi noi la Famagusta, iar din port, din Larnaca, atunci când ne-am hotărât pentru croaziera cu vasul cu fund de sticlă, nu s-a întrunit numărul minim de participanţi, aşa că ne-a fost recomandată croaziera la apusul soarelui pe care am reuşit s-o facem în ultima zi. De fapt, şi noi ne-am trezit pe final că vrem şi o ieşire pe mare.

Interesantă acea terasă de lângă Sf. Lazăr, cred că @crismis a scris despre ea.

Felicitări pentru vacanţa frumoasă pe care aţi avut-o!

alex_iasi
[04.03.18 11:14:27]

@Simona Ioana: f frumos descris! felicitari

alex_iasi, danaeldreny*, GabrielaG, irinad, Simona Ioana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: