ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2017
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 07.09.15
FEB-2017

Toledo - aproape de Madrid

Din Madrid am făcut două excursii pe cont propriu în împrejurimi, la El Escorial şi la Toledo, pe care le voi rezuma în continuare.

[...]

Pentru Toledo am luat autobuzul din apropierea staţiei de metrou Eliptica, biletele dus-întors costând 12 euro/persoană. Cursele sunt din 30 în 30 de minute iar în autobuz nu urcă decât persoanele care au loc pe scaune; când ele se ocupă cei care nu au apucat să urce aşteaptă la rând următoarea cursă – fără să se îmbulzească, cum se mai întâmplă pe la noi.

Toledo a fost capitala Spaniei până la 1561 când regele Felipe II a decis mutarea acesteia la Madrid. Oraşul îşi păstrează aspectul medieval, cu străduţe înguste şi întortocheate pe care nicio hartă nu le poate cuprinde în întregime, astfel că uneori te poţi rătăci.

Principala atracţie este, fără îndoială, Catedrala, construită pe locul unei foste biserici vizigote din sec. VII, lucrările începând în anul 1226 şi au fost finalizate abia în anul 1493. Aceasta explică de ce aici se oficiază liturghia mozarabică, datând tot din perioada vizigotă, iar timpul îndelungat scurs până la finalizarea lucrărilor explică amestecul de stiluri (gotic în privinţa construcţiei, mudejar şi plateresque în privinţa decorurilor interioare).

Urmează apoi Alcazarul, castelul fortificat al regelui Carlos I dar care a fost aproape complet distrus în anul 1936, în timpul războiului civil, astfel că ceea ce se vede este rezultatul unei reconstrucţii riguroase de dată recentă. El adăposteşte Muzeul Armatei şi Biblioteca, aceasta din urmă incluzând colecţia Bourbon-Lorenzana cu peste 100.000 de volume din sec. XVI-XIX. La ultimul etaj este şi o cafenea de la ferestrele căreia aveţi o frumoasă perspectivă asupra întregului oraş.

În multe muzee din oraş pot fi întâlnite tablouri de El Greco, pictorul cretan stabilindu-se aici în 1577 când a primit comanda de a picta altarul mânăstirii Santo Domingo el Antiguo. Puteţi vizita chiar Casa museo El Greco, însă trebuie să ştiţi că este o simplă reconstituire, neexistând vreo dovadă certă că pictorul chiar ar fi locuit în acea casă.

Nu trebuie ocolit nici Museo Sefardi care, în afară că este o valoare în sine pentru interiorul mudejar, adăposteşte o colecţie de obiecte ale culturii evreilor sefarzi (evrei spanioli). Să nu uităm că până la 1492, când s-a înfiinţat Inchiziţia, în Spania – şi mai cu seamă în capitala Toledo – locuiau în armonie creştini, evrei şi arabi, fiind considerat un lucru firesc ca un episcop creştin să aibă un secretar evreu sau arab. Evreii sefarzi au prosperat în Spania şi chiar după expulzarea lor (odată cu arabii) ei au continuat să prospere în Imperiul otoman, astfel că se considerau superiori evreilor aschenazi.

În final, un ultim sfat – Toledo este el însuşi un muzeu în aer liber şi, cu puţină imaginaţie, te poţi întoarce în timp pe vremea vestiţilor făuritori de săbii.

Trimis de marimag in 09.05.17 20:23:38
Validat / Publicat: 09.05.17 21:51:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marimag); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 interior catedrala din Toledo

[09.05.17 21:50:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie Toledo, TOLEDO" (deja existentă pe sait)

Carmen Ion
[09.05.17 22:33:47]

Excelentă întreaga serie de articole. Felicitări!

mireille
[10.05.17 12:52:03]

@marimag: Toledo, unul din orașele mele spaniole favorite, nu pot să nu dau măcar un ecou... mi s-a făcut deja dor de labirintul lui de străzi întortocheate și de El Greco, cretanul cu suflet spaniol, omniprezent prin oraș. Toledo despre care am scris și eu două articole mi-a dat filtre de bucurie... ai dreptate orașul e un muzeu în aer liber, impactul turistic e deosebit.

Am simțit că sunt teleportată în mai multe epoci istorice... eu am scris odată că cine nu a văzut Toledo, nu a vazut Spania... catedrala sau la Dives Toledana e bijuteria de aur pe care orașul o pune cu mândrie la gât... mă așteptam să fii mai darnică cu fotografiile... felicitări pentru excursie.

cristina47*
[10.05.17 14:44:46]

Toledo, orasul pe care trebuie sa-l vezi macar o data-n viata.

Va felicit c-ati ajuns sa vizitati acest oras in care convietuiesc trei culturi si civilizatii.

Orasul are un farmec aparte noaptea. Insa este indicat sa se stea efectiv in Toledo, altfel, se face pana in Madrid, cam o ora, in masina, pe autostrada. Ceea ce nu va recomand, fiindca autostrada e libera, si exista "riscul" de-a adormi la volan......

Carmen Ion, cristina47*, mireille
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Toledo: