ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
MAR-2010

Zoo Debrecen - Nu foarte spectaculos dar potrivit pentru o plimbare

La finalul weekendului petrecut la Hajduszoboszlo, in drumul spre casa am decis sa facem un foarte mic ocol prin Debrecen. Finii aveau chef de o plimbare (sau shopping) iar noi vroiam sa vedem zoo din Debrecen, asa ca daca tot eram in zona am zis ca s-o bifam si pe asta.

Dupa ce i-am lasat pe ei in fatza unui mall din centrul orasului, am cautat in GPS la POI (points of interest) sa ne gaseasca cel mai apropiat zoo. Din fericire GPS-ul il avea in memorie si l-a gasit rapid, nu a mai fost nevoie de cautari suplimentare sau de uitat dupa indicatoare si de-astea. Asa ca in nici 10 minute de la plecarea din centru (aprox 2, 6 km) eram la poarta de intrare de la Zoo. La casa de bilete o tanti mai in varsta. Nu stia engleza, dar din fericire era afisat: 1 bilet = 1100 forinti/adult (aprox 18 LEI). Ii zic: „two tickets pliz”, ea imi raspinde raspuns: „egy”? Eu „no, keto” si-i arat semnul victoriei sa vada cele doua degete, nu eram sigur ca am pronuntat corect – sa numar pana la patru in ungureste stiu si eu, dar nu credeam ca asta o sa-mi foloseasca vreodata la ceva.

Gradina zoo in sine, destul de micuta. Cred ca in juma de ora o parcurgi la pas, fara sa te grabesti, daca nu zabovesti prea mult in fatza fiecarei custi. Mult mai mica decat cea din Budapesta de exemplu, despre care cei care ati fost stiti ca iti ia destul de mult timp s-o acoperi pe toata. Dar, ca avantaj, este pozitionata langa o padurice, la margine de oras, deci departe de zgomotul si aglomeratia acestuia.

Ca animale interesante as mentiona doi hipopotami imensi si... cam atat. Mai sunt lei, leopard, tigru, girafe (foarte aproape de alee, daca le dadeai ceva de mancare isi aplecau gatul peste gard si-ti luau din palma), dar despre astea nu pot sa spun ca sunt foarte spectaculoase pt ca le cam vezi pe la orice gradina zoo. Este si un mic loc amenajat pentru a sta si manca (niste sandwich-uri sau orice altceva ai in dotare la sacosa). Vreo cateva bancute din lemn si cu 3-4 masute, foarte frumos.

Ah, si ceea ce mi-a placut cel mai mult: un paun pe care l-am prins chiar in momentele in care se infoia de mama focului pentru ca sa-si impresioneze partenera de cusca. Cu toate ca concubina nu era paunitza din cate am vazut, era ceva pasare alb cu rosu (mai degraba ceva fazan), el ii dadea tarcoale, isi desfacea coada sub forma unui evantai imens si tremura din toate incheieturile, ingramadind-o (-ul) intr-un coltz, poate-poate iese ceva. Nu am putut astepta sa vad daca idila si-a consumat si punctul culminant deoarece cred ca era deja ora 12 si ceva si noi urma sa plecam spre Timisoara tot in acea zi.

Per ansamblu, asa cum am spus nu din cale-afara de spectaculos insa o abianta foarte placuta pentru o plimbare in aerul proaspat al unei dimineti (sau dup-amieze, de ce nu) linistite, ceea ce va dorim si dumneavoastra!

Trimis de cristi_an3000 in 30.03.10 10:50:38

VIZUALIZĂRI: 6543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 un mic lac pe langa care misunau o gramada de maimutici.

cc_iordachescu
[30.03.10 11:38:02]

Pentru amintirile frumoase care mi-au revenit în memorie la citirea impresiilor tale, prima mea ieşire din ţară în 1985 a fost până la Debrecen, un mare mulţumesc însoţit de un vot.

ancamariagadea*
[30.03.10 18:28:06]

Ce frumoase sunt pozele! Mai ales cea cu paunul cu coada evantai... Bine, si cea cu matza care se aciuase pe acolo e frumoasa (eu iubesc mult pisicile). Din cate observ animalele aveau conditii destul de bune acolo, nu? Nu par slabe sau neingrijite...

Mie mi-e tare mila de animale inchise, nu-mi place sa merg la zoo in Bucuresti, de exemplu...e tare deprimant acolo dar daca vad ca sunt bine ingrijite ma gandesc ca, decat o soarta cruda (nu au fost degeaba luate din salbaticie), mai bine asa.

[30.03.10 19:06:21]

de obicei in zoo din tarile civilizate conditiile in care sunt tinute animalele sunt foate bune.

nici eu nu agreez ideea de captivitate, insa ma gandesc la conditiile grele in care traiesc unele animale in libertate, in special iarna, la cat de greu le e sa-si procura hrana, etc si parca balanta se echilibreaza. una peste alta, sunt gradini zoologice in care animalele au cam tot ce le trebuie (inclusiv spatiu foarte mult) si par fericite. daca sunt cu adevarat.. nu am de unde sa stiu.

[30.03.10 21:29:17]

@cristi_an3000

Ce GPS ai folosit că, eu am încercat să-i dau o căutare/simulare cu iGO8 şi îmi găseşte în apropiere de Debrecen, Grădina Zoo... Oradea.

Sau, eventual dacă poţi să-mi/ne dai coordonatele GPS.

@webmaster

Crezi că ar fi prea greu, la pagina de deschidere a unui nou hotel/destinaţie, să implementezi o rubrică, gen Coordonate GPS.

După părerea mea, ar fi foarte utilă, deoarece, aşa, ne putem pregăti mult mai liniştiţi viitoarele călătorii.

Ce părere ai?

[30.03.10 21:32:35]

gand la gand -- de mult timp imi da tarcoale aceasta idee -- o sa fie implementata cat de curand, mai ales ca AmFostAcolo are deja o colectie deloc nesemnificativa de astfel de coordonate, la multe dintre hoteluri sau obiective.

[30.03.10 21:37:20]

gand la gand

Asta înseamnă comunitatea de idei, valori, spirit de echipă.

Asta înseamnă AmFostAcolo, o încercare de a face bine dezinteresat.

Bravo, webmaster.

[30.03.10 21:38:18]

GPS-ul este marca Smailo (ceva romanesc - deh, am zis ca hai sa ajutam economia interna) si care foloseste un soft propriu pt care periodic firma producatoare (din Cluj cred ca este) pune fisiere pt update la ei pe site. sunt destul de bine updatate rutele si POI-urile.

coordonatele nu stiu sa ti le dau, insa poti nota adresa, cu siguranta GPS-ul stie sa te duca: 4032, Ady Endre út 1. mai multe la ei pe site: click aici

[30.03.10 22:56:50]

Smailo foloseste tot un iGO8, de la NavNGo, dar probabil ca au partea de update POI separat.

Oricum si hartile sunt TopMap, pentru România şi Ungaria, ca şi cele de iGO8.

Mulţumesc pentru sait, da încă nu ştiu aşa bine ungureşte, după 14 [ani] de când stau la Oradea, încât să-mi folosească la ceva.

[31.03.10 08:53:24]

depinde de model, Smailo1000 pe care il am eu are un iGO mai vechi (mai bine zis un soft care seamana foarte tare cu iGO, cred ca au mai facut ei ceva modificari la el astfel incat sa poata sa-i dea un nume diferit). acu vreo 2 ani cand l-am luat eu S1000 era singurul model scos. iGO2008 era super nou.

nici eu nu stiu ungureste dar am reusit sa citesc cate ceva cu ajutorul browserului care are optiune de translate. bine, o mai da el in bara, insa in situatii de urgentza cand ai de-a face cu limbi complet necunoscute poate face minuni.

[02.06.10 20:20:22]

Mămăliga ei de maghiară

La ei ZOO, nu-i ZOO, ci se numeşte Nagyerdei Kultúrpark Debrecen şi din cauza asta nu-mi găsea GPS-ul Grădina Zoologică.

După adresă am găsit-o, aşa că, Coordonatele GPS ale Grădinii Zoologice Debrecen sunt N 47.55512º x E 21.63811º

[02.06.10 20:22:27]

cristi_an3000

Îmi cer mii de scuze, acum mi-am încercat norocul şi am constatat că nu te votasem la momentul la care ai scris review-ul.

Scuze, s-a rezolvat

[16.02.15 08:35:03]

Mutat în rubrica "Vidampark - Zoo, grădina botanică, parc de distracţii, DEBRECEN" (nou-creată, între timp, pe sait)

cc_iordachescu, creivean, domidoc
Alte impresii din această RUBRICĂVidampark (parc de distracţii, zoo, grădina botanică):