ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 07.07.08
    JUL-2008

Prima impresie nu e si ultima

Pentru inceput trebuie sa spun ca cele ce urmeaza sunt in contradictie cu celalalt review pt acest hotel. Intr-adevar, prima impresie nu a fost una tocmai placuta, deoarece 4 stele turcesti nu sunt acelasi lucru cu 4 stele de-ale noastre. Pozele afisate pe site-ul hotelului arata mult mai bine decat in realitate. Insa probabil ca tocmai atmosfera generala a compensat acest lucru.

S-o luam pe rand. Camerele sunt ok, nu sunt toate identice ca marime, insa sunt suficient de spatioase. Majoritatea au fie pat matrimonial + 1 pat de 1 pers., fie 3 paturi single. E curat, personalul de serviciu isi face chiar bine datoria, iar apropos de prosoape, acestea au fost schimbate ori de cate ori le-am lasat in cada, asa cum era solicitat. Cat despre aranjatul artistic al patului....vezi poza :) Cand am ajuns si ne-am cazat, am constatat ca nu functiona aerul conditionat, lucru care pana seara a fost remediat.

Piscina, in comparatie cu alte hoteluri, este mult mai mare, apa curata si calda. Plaja este la 2 pasi, in nici un caz la 25 de minute de mers pe jos (vezi review anterior); e plaja proprie a hotelului, cu sezlonguri si umbrelute de paie, canapele din ratan cu perne la umbra fiecarui palmier, ponton pana in mare cu bar acoperit si terasa pe el, saltele de plaja. Exista si 2 piscine pt copii, precum si topogane de apa.

Restaurantul... ca orice restaurant. Insa mancarea... un deliciu. Multa, buna si variata. Si cum turcii sunt specializati in dulciuri faceau adevarate opere de arta. Vezi pozele.

Personalul vorbitor de engleza si rusa. Erau f multi rusi, care veneau si stateau cate 20 de zile in concediu. Majoritatea chelnerilor erau f amabili si atenti, echipa de animatie pe metereze tot timpul, chiar si la 45 de grade, cand noi eram toropiti de caldura. Vorba unei prietene... zici ca erau mereu "high" :-)

La masaj si la Turkish Bath nu va recomand, cel putin nu in cadrul hotelului. Costa mult, 40$/pers, dupa ce am negociat de la 75$, iar prosoapele si manusile folosite sunt aceleasi pt toti clientii. Masajul se face bine, insa costa la fel de mult, iar cand le-am zis ca in Rom e 10 Euro nu le-a venit sa creada, de fapt chiar cred ca au avut impresia ca-mi bat joc de ei.

All Inclusive chiar era AI. Intr-adevar, barul de la piscina se inchidea la ora 23 (nu mai devreme) dar se muta servirea la barul de pe ponton, unde era si discoteca pana noaptea tarziu. Iar cea mai in voga melodie de la disco era o manea autentic romaneasca: "Nu plecam acasa / Haideti toti pe masa... In tara manelelor". Am ascultat inclusiv Cheeky Girls.

Intr-adevar hotelul e oarecum izolat, dar la fel cum e Rixos, Kervansaray, Blue Dreams, Samara, hoteluri f bine cotate. Insa Bodrum e la 12 km, iar microbuzele care fac legatura pt 2 lire turcesti circula din 10 in 10 minute, pana dimineata la ora 6. Iar Bodrum nu trebuie ratat sub nici o forma. E orasul care nu doarme niciodata, iar daca m-as mai intoarce in Turcia as veni pt Bodrum.

Singura "tzeapa" din tot concediul a fost agentia de turism - Tez Tour. Am facut greseala sa mergem in excursii organizate de ei. Ghidul care ne-a contractat excursiile (Stanislav - un transnistrian vorbitor de romana) ne-a mintit pe fata, spunandu-ne ca, desi nu o sa avem ghizi vorbitori de limba romana pt ca eram doar 4 romani, cu siguranta vor fi vorbitori de engleza. Prin urmare, in cea mai lunga si importanta excursie, incarcata de multe detalii istorice, am ascultat cu gura cascata "frumoasa" limba rusa. Iar ghida respectiva era de o nesimtire crasa, nici macar n-o interesa daca am inteles la ce ora e pauza sau plecarea, pranzul etc. Noroc ca functioneaza spiritul de turma. Ca sa nu mai vorbim ca excursiile organizate ne-au costat triplu decat daca le-am fi facut individual. V-as sfatui sa nu mergeti la Gold Center sau Naturel Leather Center sau Sultan Bazaar, deoarece preturile sunt enorme in comparatie cu cele din centrul Bodrumului, deoarece contin comisioane pt agentiile de turism care aduc turisti in vizita. Spre ex: am facut greseala sa cumpar o pereche de cercei din aur, de 2,38 grame, pe care am dat (dupa negocieri) 200$. Ca sa nu mai vorbim de preturile hainelor de piele, turcii fiind vestiti pt piele si aur ieftine. In Naturel Leather o haina de piele costa 1000 Euro, aceeasi haina gasind-o in Bodrum la 400 Euro, negociata la 250$.

Revenind la hotel, per ansamblu a fost o sedere placuta, iar micile incoveniente erau chiar mici.

Trimis de iris26 in 17.07.08 14:47:33

VIZUALIZĂRI: 756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iris26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Patul aranjat \"artistic\"
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

iris26
    Alte impresii din această RUBRICĂEtap Altinel: