ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2017
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11

Emoţii sau Poveste despre Maria

As fi lasat pe altii sa isi depene povestile dar abia ajunsa acasa, privesc la filmulete si am lacrimile in git. Am plins si acolo, pe loc, la unele dintre ele iar la altele am ris cu lacrimi chiar daca am fost in "back stage" si am stiut despre ce e vorba.

A fost frumos! A fost chiar foarte frumos, foarte emotionant!

Ne bucuram ca o avem printre noi pe Maria si pretuim fiecare moment impreuna. Prima ei intilnire a fost la Mistral... si de unde nu comenta ea la fiecare personaj chemat la scena pentru a-si primi diploma si ce mai avea sa primeasca... iar cind a venit rindul ei, si-a inghitit limba si a izbucnit in plins de ne-a facut si pe noi sa bocim o data cu ea! La inceput a fost sfioasa dar a intrat in gasca mare mult mai repede decit au facut-o altii.

Aici, la Slanic, in seara de vineri, pina sa se aca tombola, desi aflasem cu citeva minute inainte despre surpriza ce avea sa o pasca... tot mi-au dat lacrimile cind am vazut emotia de pe fata ei si de pe fetele tuturor oamenilor prezenti in sala. Unii ii cunosteau povestea, altii nu!

Maria, Te iubim!

Si a doua emotie a venit pe podiumul de premiere cind s-a laudat ca nu are sot, nu are nici bani, dar are prieteni. Multi prieteni!!! Ce fata de copil bucuros avea in momentele alea. Apoi, cind a multumit Zinei Zbanghii si lui Crismis pentru podoaba capilara (pe care as fi dorit sa o imprumut putin ca sa dau viata unui personaj din spectacol)... ce-a mai tare replica a Mariei a fost "Zozo, tu sa taci din gura, ca daca nu eram eu, tu nu luai premiul ala!!! (Premiul de Inima Buna, sau cam asa ceva).

Daca nu stiti, Zoazore -alias Zina Zbanghie (io-s Zina sefa-deh, sa nu carecumva sa uitati) si-a donat podoaba capilara pentru a face Mariutei noastre o peruca. Si oricum, zuzo, iti vine mai bine parul scurt. Daca nu faceai gestul asta, nu iti mai sedea bine costumata in Demis Russos ci cred ca trebuia sa iti facem un costum de Nicu Kovaci. Ce zici? Gaseam un motociclist pe masura ta??? :))

Echipa din spatele intilnirii si-a facut foarte bine treaba astfel ca n-am auzit pe la colturi nemultumiri sau circoteli.

Cei nou veniti au fost mult mai repede acaparati de grupuri astfel ca am vazut pe fetele lor incintare, placere si dorinta de a mai reveni.

Maria, Te Iubim!!!

Sper din tot sufletul ca ai luat energia buna pe care am putut sa ti-o oferim energie care sa te ajute sa ne revedem cu bine si la urmatoare petrecere!

Trimis de adri-nico in 19.03.17 16:58:52
Validat / Publicat: 19.03.17 20:56:37

VIZUALIZĂRI: 2375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Trenul Fetelor din Gara de Nord! Felicitari maxime tuturor!!! Meritati toate aplauzele din lume!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 42
adri-nico [19.03.17 17:20:49] »

rog webul desemnat cu filmuletele, sa ma anunte cind ajunge in serviciu! drum bun!

webmaster26 [19.03.17 20:16:18] »

@adri-nico: Am ajuns!!!

Dan&Ema [19.03.17 21:11:55] »

@adri-nico: Ma uitam sa vad cine va posta primul si ce ref AFA2017. Si ce articol de suflet citesc! Bravo!

@ maria55 : Admiratie fara margini! Respect! Esti definitia gandirii pozitive! Cata energie si viata zace si tine si ce frumos o imparti TU celorlalti!

Te iubim!

Luna viitoare ne revedem...

Mihai18 [19.03.17 21:27:27] »

Bravo Adri Nico, cu acest review.

El exprimă un sentiment de respect față de Măria noastră dragă și iubită.

Oare cine n-o cunoaște pe acest sit pe Maria „ cea mai, dintre cele mai”

Am tot respectul pentru dv. dragă Mărie. (cu dv. nu îndrăznesc să vorbesc la pers. a 2-a).

Vă prețuiesc și regret că până acum nu am avut plăcerea să dansăm Sirtaki, să facem cu sâc juniorilor AFA. V-am văzut în videoclipul de la Cinciș, acolo la acest dans, ați fost primus inter paris.

Ce pot să vă spun în încheierea ecoului. Să aveți zile ușoare și să fiți în continuare printre noi.

Cu deosebit respect din partea lui Mihai 18.

P.S. Cana din P-4 este alături de un stativ pe care pisicile își ascut ghiarele. Mie-mi spuneți, acasă eu am două.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
cristina47* [19.03.17 22:05:22] »

Si eu o iubesc pe Maria! Si va iubesc pe toti! Iubesc AFA. Multa sanatate, Maria! La anul, vin si eu. Imi fac curaj! Si vreau sa te cunosc, personal.

Sunteti niste oameni foarte sufletisti. Imi cer scuze daca v-am mai suparat, pe ici, pe colo...

Carmen Ion [19.03.17 22:27:01] »

Bravo, dominicano, frumos si cu simțire scris.

Tot respectul Maria, si toată admirația mea.

elviramvio [19.03.17 22:40:40] »

@adri-nico:

Ai scris din suflet, cum altfel cand scrii tu (totusi, cum dragostea trece si prin stomac, ai uitat sa-mi dai covrigii!)

Dar am ceva completari la ce ai scris tu. Cand am hotarat sa fac tortul la Bucuresti, desi Cornel imi propusese varianta cofetariei care facea si tortul pentru petrecere, am avut in gand sa fie aparte si doar in Bucuresti puteam controla asta. Cand l-am comandat, fatuca mi-a zis ca trenuletul este pentru torturi de copii. Doar suflete calde de copii avem si noi i-am replicat. Si foarte important dar Maria de emotie a uitat sa va spuna, stelele de pe margini sunt pentru gradul de MARESAL, deci Maria, din seara tombolei, a fost avansata la acest grad, unica femeie romanca maresal!!! Nu este tot dar ma opresc aici cu aventurile tortului pe parcurs, pana la destinatie.

Ma bucur ca alaturi de voi am facut parte dintr-un grup minunat, Gara de Nord si asta se datoreaza sufletului AFA!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Paty [19.03.17 22:50:08] »

Se putea să nu fii tu prima? (evident, ţi-o spun cu simpatie, în caz că nu te-ai prins).

Mă roade rău invidia că iar n-am ajuns şi iar a fost super distracţie. Şi, ca să pună paie pe foc, al meu mă întreba ingenuu, uitându-se la un filmuleţ de-ale tale: "Da' noi de ce n-am fost? " (de parcă nu m-ar vedea înţepenită în faţa calculatorului, la muncă, de dimineaţă până seara, cu trei predări mari care bat la uşă!!!)

Super distracţie, super emoţii, super petrecere! Bravo vouă!

P. S. Vă pup, doamna Maria!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
adri-nico [19.03.17 22:50:23] »

@elviramvio: Draga mea, cum n-am gasit loc de parcare chiar linga usa, am debarcat de prin portbagaj, "uitind " sacosa in interiorul masinii. Abia la petrecerea de vineri seara, aruncindu-mi ochii catre Icata... mi-am dat seama ca am uitat sa ii dau promisiunea si m-am dus fuga prin ger, am gasit masina plina de promoroaca (i-am scris sotului pe "copiris" ca il iubesc... cu unghia...) si-am revenit in restaurant cu traista. Am lasat celor care au vrut si restul l-am depus azi pe la 10 pe receptie alaturi de un bilet in care va rugam sa va serviti.

Off, of... ma gindeam numai la mango... si am stat "occhio" sa nu il ratez pe Icata24. (24 de la ce vine??? )

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
elviramvio [19.03.17 22:55:15] »

@adri-nico:

Daca nu l-ai ratat pe Icata -nici nu prea aveai cum, sincer ???? e o. k. Buzaul e la doi pasi, tot am o adresa noua pentru carnati, te calcam!!!

printesa82 [19.03.17 22:58:08] »

Maria draga... multa sanatate... te cunosc doar virtual... insa si asa pot sa spun ca-mi esti o persoana draga, te iubesc virtual si iti doresc tot binele din lume☺!

@adri-nico... si pe tine te cunosc doar virtual...stiu ca esti o persoana sensibila cu suflet mare????...multumesc frumos pentru relatare. Am asteptat toata ziua sa aflu cum a fost intalnirea☺!

Va pup ...si mai vreau povestiri????????????!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
adri-nico [19.03.17 22:58:27] »

@elviramvio: Cu mare drag!!! Macar Mitica 49 sa fi apucat sa ia din castronul de la receptie ca pina am ajuns eu cu covrigii, o zbughise din restaurat... dar nu cred ca avea cum sa predea cheia asa rapid.

elviramvio [19.03.17 23:02:17] »

@adri-nico:

Plecasem deja spre Perla la semnat, ca tot bifase Cata ca am baut de am ajuns sub masa si m-am pupat cu berbecul! Saracul berbecut!!!

adri-nico [19.03.17 23:05:42] »

@Paty: Am stat azinoapte sa urc filmueltele cam pina la 4... si-am picat lata.

Si da, am vrut sa fiu prima!!!

Pentru voi, cei care nu ati putut fi acolo, am pus atit de multe filmulete si nu ca sa va oftic ci pentru ca stiu ca v-a fost dor de noi, noi toti AFA-istii!!

adri-nico [19.03.17 23:09:57] »

@printesa82: Multumesc frumos. De data asta m-au coplesit emotiile si n-am vrut decit ca Maria noastra sa stie ca o iubim. Are nevoie de iubirea noastra si noi de curajul ei!

O sa afli mai detaliat cum a fost... si daca nu scrie nimeni cu lux de amanunte, o sa va povestesc eu... dar nu cred ca e cazul. Ca eu cind incep, nu mai termin!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
adri-nico [19.03.17 23:45:35] »

@webmaster26: webule, acum am urcat filmuletele. Daca mai esti viu, ataseaza-le, daca dormi... iti doresc sa visezi ca vine Delia si te pupa!

Maria 1,2, 3

maria55 † [19.03.17 23:47:36] »

@adri-nico: acum l-am descoperit! Adevarat, cu "ajutorul" căpreoarei @krisstinna, care nu intelegea de ce nu raspund! Pentru că nu l-am vazut, iar acum dupa ce l-am citit... nu mă mai pot concentra! Asa că, o las pentru mâine!

Si eu te si vă iubesc, atât pot spune acum????

adri-nico [20.03.17 00:03:44] »

@maria55: Ne e de ajuns!!!

Capreoara... e beton! Adica ea a citit si n-a raspuns si tu care n-ai vazut, n-ai auzit... trebuia sa si scrii.

Va pup!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
rommys [20.03.17 01:09:53] »

@maria55: Subscriu si eu:

Maria, Te iubim!

Michi [20.03.17 02:09:44] »

Maria, Cornel, Adriana şi noi toţi ne transmitem unul altuia energii pozitive care ne fac să depăşim cu succes piedicile de zi cu zi. Să trăim cu toţii, să ne ţină Dumnezeu sănătoşi sau măcar pe linia de plutire ca să mai vibrăm la multe alte întâlniri AFA!

webmaster26 [20.03.17 08:13:09] »

@adri-nico: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

adrianbogdan [20.03.17 08:38:05] »

Asa cu filmuletul atasat inteleg si eu mai bine ce s-a intamplat vineri seara inainte ca noi sa ajungem la Hotel Dobru. Bravo fetele, personal m-am implicat doar cu gandurile mele bune catre Maria, Cornel, fetele din "Gruparea de la Gara" si ceilalti membri AFA, participanti sau nu la intalnirea de la Slanic Moldova.

Va salut respectuos pe toti si sper ca altadata sa o facem si mai lata.

Mama Michi nu cred ca s-a spus tot in materie de divertisment AFA.

Multumesc Cami!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
ANILU [20.03.17 10:57:41] »

@adri-nico: Eşti extraordinară. Cum reuşeşti să le faci pe toate aşa repede?

Citeşti, scrii, filmezi, pozezi, petrecere, copii, soţ, ...

Aseară am văzut ecoul în care ne spunei despre o poveste, acum am văzut poveste scrisă cu emoţia sufletului tău. Emoţionant.

Imaginează-ţi că eu am trăit-o în Gara de Nord, între două trenuri, alături de toate fetele.

Felicitări pentru tot ce faci pentru AFA.

La plecare am luat covrigi de la recepţie şi i-am ronţăit pe drum, ştiam că sunt de la tine. Mulţumesc.

Soso42 s-a descărcat foarte bine în rolul de prezentator (era transpirat tot ).

Felicitări.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
adri-nico [20.03.17 11:04:58] »

@ANILU: Draga mea, multumsc pentru cuvintele frumoase!

Cit despre sot, nu ai vazut faza cu sticlele sparte din holul de la Perla, sa fi vazut atunci cum curgeau siroaiele pe fata lui cind a vazut cu ce podoaba de nevasta s-a ales... Noroc cu un stilp, de care s-a sprijinit... ca altfel se prelingea linga balta de vin si wiski pe care o facusem eu...

Cit despre iuteala... mi se trage de la zodie, sint doua intr-una...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
krisstinna [20.03.17 11:18:01] »

@adri-nico: Sunt cu tel in mână, nu pot scrie un ecou normal, frumos-așa cum meriți.

Dar promit că am să deschid calculatorul si voi scrie.

Denisa13 [20.03.17 11:51:42] »

Frumos si foarte emotionant. Am plans si inca mai plang. Si noua ne e tare draga Maria si am fost mereu cu gandul la ea. Cred ca a simtit asta. Nu ma prea pricep la cuvinte dar sunt fericita ca va cunosc, ca pot sa fiu alaturi de voi, ca fac parte din asa familie frumoasa. Multi dintre voi mi-ati intrat la suflet de la prima intalnire si abia astept sa va reintalnesc.

Si eu ma mir de unde ai atata energie si timp sa le faci pe toate. Am vrut sa te intreb asta sambata seara dar nu am apucat desi am stat la aceasi masa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
adri-nico [20.03.17 11:56:49] »

@stefan_cristina: ah, cum de unde? maninc suflete de oameni!!!

(asa zice sotul meu: mi-ai mincat sufletul!)

Multumesc!

@Kristina, Capreoaro, te-am prins misto in poza? I-am aratat si bonei filmuletele astea si am mai bocit amindoua o tura...

ANILU [20.03.17 12:58:21] »

@adri-nico: Acum am înţeles de ce ştergeau fetele de la hotel cu mopul, eu am crezut că era apă de la cei în halate de veneau de la piscină şi pe care i-ai prins într-un selfi, cred

roth [20.03.17 18:47:00] »

eheiii mai are @maria55 o vorba de duh catre @zoazore, ceva de genul

nu ma supara ca te trag de par si este chiar mai buna ca cea cu premiile

Una peste alta, o alta @Maria55 nu mai gasim noi cat ii lumea, e a noastra si ne mandrim cu ea, este o lectie de viata cu fiecare clipa ce o petrece alaturi de noi fie si virtual, un exemplu de altruism si curaj...... iar lista poate continua.

PS

Ma bucur ca s-a debutat cu un articol altfel, sper sa inchei si eu lungul sir ce va urma tot cu un articol altfel

Pana una alta va salut si va admir

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
adri-nico [20.03.17 22:19:07] »

@roth: M-a suparat in seara asta si am zis ca ii rup si mina ailalta!

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, adrianbogdan, ANILU, Carmen Ion, Dan&Ema, danaeldreny*, elviramvio, maria55, Michi, Mihai18, Mitica49, Paty, printesa82, rommys, roth, sirbuvio, teona
Alte articole din această RUBRICĂ2017 Întâlnirea AFA - Slănic Moldova: