ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2017
DIN: buzau
ÎNSCRIS: 30.04.15
AUG-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Agatha Lodge and More - Kaleici, Antalya - prima locaţie din Turcia care m-a dezamăgit

Am avut Antalya pe lista dorintelor turistice pana in vara 2015, cand am trecut-o pe lista "Am Fost Acolo". Ma documentasem vreme indelungata asupra destinatiei, mai putin a cazarii, intr-ucat nu sunt fan resorturi AI/UAI. Obisnuiesc sa aleg pentru cazare pensiuni, ori hotel-boutique-uri, deoarce mare parte din timp o petrec in afara acestora. Revenind la Antalya am decis pentru cazare zona Kaleici, fermecatorul si boemul cartier aflat in centrul istoric al orasului-statiune.

Ideea a pornit de la o simpla fotografie, surprinsa de o cunostinta in aceeasi zona. Poza, realizata pe timp de noapte, pe una din ingustele strazi ale cartierului, intruchipa un arbust de iasomie solara, cocotat pe un zid de piatra, si scaldat de lumina difuza a unor becuri stradale, avand in fundal silueta celebrului Yivli Minare (Minaretul retezat). Mi-a declansat o stare zen si dorinta de a ma bucura la fata locului de atmosfera respectiva (iasomia solara e floarea mea de suflet).

Dupa indelungi cautari, am ales pentru cazare Agatha Lodge and More, hotel-boutique situat in Kaleici, la 15 km de aeroportul din Antalya, respectiv 500 de m de cele mai promovate atractii turistice: plaja Mermerli, Hidrilik Tower, Hadrian’S Gate.

Despre Kaleici trebuie stiut ca este un cartier exclusivist, iar majoritatea unitatilor turistice sunt pe masura. Accesul se face doar pietonal, hotelurile nu au parcari proprii, autoturismele putand fii lasate in oto-park-urile din afara cartierului. Noi am platit 20 lire turcesti pt fiecare 24 de ore, multicel, insa era asigurata paza in permananta.

Deasemena este incomod caratul bagajelor pana la unitatile de cazare, avand in vedere stadutele intortocheate, pavate cu piatra cubica, plus conditiile climatice (pe vara cel putin 40 de grade si umiditatea foarte mare). Personal am experimentat si stiu ca necesita efort sustinut.

Revenind la Agatha Lodge and More, l-am gasit destul de greu, chiar si in conditiile utilizarii unui GPS; Kaleici fiind un adevrat labirint de piatra si toate cladirile semana intre ele. Suprinzator, este localizat pe aceeasi strada cu cea din fotografia mea si m-am putut bucura in voie pe parcursul sederii de iubita mea iasomie.

Am fost cazati de un tanar turc, vorbitor de lb engleza-nivel mediu si am primit camera la etajul 1 al cadirii, contra sumei de 400 euro, conform rezervarii facuta pe un sait de specialitate. Accesul in camera se face pe o scara de lemn, ingusta, ocazie cu care din nou a trebuit sa ne chinuim cu bagajele; tanarul receptioner nu a dat semne ca ar obisnui sa faca asta.

In ceea ce priveste conditiile oferite de locatie sunt plusuri, dar si multe minusuri si pot spune ca este prima locatie din Turcia care m-a dezamagit, drept care nu voi reveni cu siguranta.

Plusuri:

-per ansamblu, hotelul este cochet, iar situarea in centrul istoric ii ridica cota;

-are un restaurant propriu, care deserveste atat tursitii cazati cat si pe cei din afara acestuia; restaurantul situat in curtea interioara, intr-un cadru intim; se lauda se pare cu un chef bucatar scolit in Europa; in fiecare seara atmosfera fiind intretinuta de acordurile fine ale unui pian, sub maiestria unui domn trecut de prima tinerete;

-camerele par in regula, design in stil otoman, mobilier din lemn masiv, TV-canale locale, racitor (gooool), AC.

Minusuri:

-pe parcursul celor 5 zile de cazare nu s-a facut curatenie in camera, nu s-au schimbat astenuturile, ori prosoapele, care oricum erau dubioase; articolele de toaleta lipseau, pana si hartia igienica a trebuit sa ne-o cumparam. Indiferent de locatia unde merg in concedii, din principiu nu las dezordine in camera, insa aici se simtea lipsa cameristei;

-nu s-a ridicat nici macar o data gunoiul, desi facusem morman de sticle de apa;

-la plecare am constatat ca sub pat praful era depus in strat arheologic, deja;

-hotelul nu are generator propriu si am descoperit asta intr-una din nopti cand intrega Antalye a fost in bezna din cauza unei pene de curent. Si nu ar fi fost o problema, dar nu am putut folosi AC-ul, in conditiile in care in toiul noptii aveam 35 de grade in camera (dotarea camerei cu AC este obligatorie pentru Antalya pe timp de vara, altfel este irespirabil). Personal m-am resimtit o zi intreaga, dupa...

-nu prea te intreaba nimeni de sanatate pe parcursul sederii;

-micul dejun, acceptabil, insa mult sub ce insemna Turcia, era servit de o domnisoara care nu vorbea engleza nici macar cu mainile. Pe timp de zi, duduia era policalificata: bucatar, chelner, camerista.

Nu sunt carcotasa, nu vanez lux, admit ca unele situatii sunt inevitabile, insa concluzia personala este ca raportul cerere/oferta este sub media seriviciilor pretinse de acest hotel. Potential exista,insa serviciile lasa mult de dorit.

In conditiile date in cea dea a 5-a noapte, am parasit locatia mult mai devreme decat planificasem. Per ansamblu execeptand centrul isotric, Antalya si hotelul in cauza nu m-au impresionat si cu siguranta nu voi reveni curand. Personal prefer Alanya, dar aceasta este alta poveste.

Trimis de chrisstina in 04.03.17 16:01:52
Validat / Publicat: 04.03.17 19:16:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrisstina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 La pas Prin Kaleici-Antalya
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.75 EUR pe cameră

[04.03.17 17:49:36]

@chrisstina:

Mutat în rubrica "Agatha Lodge & More Hotel, ANTALYA [oraşul]" (nou-creată pe sait)

chrisstinaAUTOR REVIEW
    [04.03.17 18:48:13]

Webmaster45 Locatia este corecta

calatorul
    [17.09.17 21:22:00]

@chrisstina: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

calatorul, chrisstina