ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2017
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 27.11.10
AUG-2015

Sanctuario Santa Luzia

La Viana do Castelo am ajuns cu un autocar al companiei Rede Express din Porto. Pretul exact nu mi-l mai amintesc, 13-15epers. Drumul a durat o ora si a decurs in mod placut, nefiind aglomerat, nici pe sosea, nici in masina, iar wi-fi a functionat ireprosabil. Am traversat raul Lima si ne-am oprit la gara orasului, situata la poalele dealului, de unde recuperati de membrii familiei ne-am indreptat spre ceea ce National Geografic recomanda ca fiind una dintre cele Top trei privelisti ale Portugaliei, Sactuarul Santa Luzia.

Biserica masiva si misterioasa, ridicata in varful dealului, mai degraba munticel, asemanatoare, ca model, cu celebra Sacre Coeure din Paris, poseda cele mai mari vitralii (rozete) din tara. Locul a apartinut unei vechi capele, patronata tot de Santa Luzia. Parcarea gratuita, situata in partea din spate a sanctuarului este aproape libera. Nici pic de vant, … ciudat… nici cald nu este, ma asteptam sa avem oarecare bataie de cap cu ceva, … cu orice.

In schimb, liniste si pace … toata lumea face poze, poze si iar poze. Pierdem timplul la o cafea, de …. Spatiul este larg, generos, terasat, in dreapta noastra biserica ne copleseste cu inaltimea ei. Ne indreptam avizi de informatii spre primul panou (cu harta Sanctuarului) plasat in fata noastra, chiar unde incep scarile, atat cele care coboara spre belvedere, dar si cele care conduc spre intrare.

Acum ne lamurim, belvedere nu este doar un loc, este practic toata piata din fata bisericii. De aici din orice punct vedem pana departe, este putin spus… Jocul culorilor, al formelor de relief – Indescriptibil. Cele doua poduri peste raul Lima, golfurile cu plaje dominate de Atlantic, portul, orasul si cu un pic de efort pe curajosii practicanti de surf sau parapanta. Jos forfota fireasca a unei zile de lucru, sus o liniste suverana, aproape incremenita.

Cel de-al al doilea panou, ofera lectia de geografie si istorie atat de necesara unei privelistii atat de vaste…. Si surpriza, il regasim pe Eiffel. Ne este greu sa intoarcem spatele unei asemenea imagini splendide, mai ales ca zoom-ul aparatului foto descopera ce nu descoperim cu ochiul liber… Cercetam, o data si inca o data, ocean, plaje, paduri, munti…. Stim acum ca de oriunde de jos putem vedea Sanctuarul, domnitor incontestabil al tinutului.

Acordam, din pacate, prea putin timp explorarii interiorului, de altfel, destul de simplu… Altarul cu ingeri din marmura, desenele aerisite de deasupra, fresca circulara ce infatiseaza Patimile lui Hristos… si ne pregatim de plecare… abandonam urcarea in balconul cupolei… amanand pe o alta data … tot pentru alta data ramane si magazimul cu suveniruri ce imparte cladirea cu Elevator de Santa Luzia, funicularul.

Ramane intrebarea…

Oare cum arata o panorama de 36o ‘, daca sunt suficiente 180 ’ sa iti taie rasuflarea?

Trimis de mecut in 03.02.17 12:50:18
Validat / Publicat: 03.02.17 14:15:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 1792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mecut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste recomandata de National Geografic- Viana do Castelo

webmasterX [03.02.17 14:15:15] »

Bună recomandarea!

Mutat în rubrica "O zi în Viana do Castello, BRAGA" (nou-creată pe sait)

mishu [03.02.17 14:29:14] »

@mecut: Cred ca locul in top este unul binemeritat iar acum tu i-ai acordat inca un vot de incredere acelui site iar eu aici confirm prin votul meu cele vazute doar prin intermediul pozelor tale.

Din oricare puncti te-ai afla si ai privi in jurul tau vezi numai frumuseti si ai zis bine, camera prinde ceea ce ochiul nu percepe (cel putin in acel moment) si asta este motivul pentru care daca ar fi sa aleg intre a filma ce vad si a fotografia, voi alege fotografia intotdeauna (daca mai incape si filmare cu atat mai bine).

Felicitari, votat cu mare placere.

mireille [03.02.17 14:46:49] »

@mecut: saptamana aceasta, observ ca e un regal portughez pe Afa, lucru care pe mine, ma bucura nespus, stii bine ca am devenit dependenta de țarisoara asta... draga mea, eu in zona Porto nu am ajuns inca... vad ca imi dai idei si vrei sa ma arunci pe valuri turistice noi... multumim pentru lectia de istorie /geografie, am retinut obiectivul si panorama de exceptie... poate ne vinzi si pontul cu hotelul din Porto, stii ca ma interesează, merg din nou pe mâna ta, la sigur... obrigada.

MCM [03.02.17 14:54:03] »

@mecut uite cum ma faci tu sa mut mai sus Portugalia pe lista de calatorii viitoare. Superba panorama, adevarat.

elviramvio [03.02.17 15:23:10] »

@mecut:

Pana acum cateva zile imi socoteam mica vacanta in Portugalia in zile, acum am inceput sa socotesc pe ore.

Frumos si util articolul, pozele foarte convingatoare.

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / PORTUGALIA [03.02.17 16:00:15] »

@mecut: Viana do Castello a fost primul orășel portughez vizitat de mine în anul de grație 2000. Stăteam în A Guardia, superb sat spaniol de "peste drum" (a se citi "râu"), și ne-au dus în vizită și la vecini, să ne arate și alte locuri frumoase, și... să ne cumpărăm prosoape și șosete (glumesc, dar la vremea aceea mulți spanioli de la granițe profitau de mici excursii la vecini ca să-și facă provizii de chestii de-astea, vizibil mai ieftine decât la ei). Nu am poze și am încercat din răsputeri să-mi aduc aminte privind pozele tale. Frumoasă zonă...

webmaster [03.02.17 16:31:58] »

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

mecut [03.02.17 18:17:30] »

@webmasterX: Multumesc!!!

mecut [03.02.17 18:24:09] »

@mishu: Multumesc, ai dreptate si petru mine fotografia "bate" uneori filmul... si imi pare si mai accesibila ca mod de rememorare a evenimentelor placute.

Cu toate acestea iti recomad filmuletele de pe Youtube cu locatia prezentata de mine.

Sunt magnifice!

mecut [03.02.17 19:04:08] »

@mireille: Asa este... regalitatea portugheza a descoperit lumea... noua... nu ne ramane decat sa descoperim Portugalia... incet incet si din aproape in aproape

Se calatoreste excelent cu autocarele companiei RedeExpres, si din Porto este suficienta o jumatate de zi pentru a descoperi Sanctuarul... si a te intoarce inapoi... asta daca nu alegi sa descoperi si orasul care are multe de oferit... deci in total o zi.

Da, da cazarea... vine in curand... Placata in azulejo... la propriu nu la figurat...

Dar, mai intai, te rog, mai lasa-ma sa te mai "urc" pe un val inainte sa ma paraseasca inspiratia.

GabrielaG [05.02.17 14:31:44] »

Foarte interesant articolul. Cred ca se poate ajunge si cu trenul in Braga din Porto si chiar din Lisabona. Pe mine nu cred ca m-ar mai fi tinut picioarele sa merg si pana in Braga pentru ca si acolo ar fi trebuit sa urc pentru a surprinde niste imagini asa de frumoase ca ale dvs.

mecut [06.04.17 08:49:59] »

@MCM:

Hey... sa sti ca ma voi stradui, nu doar sa avansaze Portugalia pe lista "must do", chiar sa te trimit acolo... cu mine...

mecut [06.04.17 08:56:20] »

@elviramvio:

Batalia cu orele este castigata, fiind cu doua ore in urma noastra, timpul a parut mai mult... un pic!

mecut [06.04.17 09:15:28] »

@alinaro:

Noi am avut cazarea in Moledo si mergeam la plaja sau cumparaturi in Caminha, am prins chiar si celebrul targ saptamanal de miercuri. Ai dreptare, prosoapele erau de o calitate excelenta si un pret imbatabil... am cumparat si noi unul pentru plaja din Valenca, cand am fost sa vizitam Fortareata. A Guarda este in toate pozele pe care le-am facut pe plaja...

alinaro, elviramvio, GabrielaG, MCM, mecut, mishu

• pagină generată în 0.078587055206299 sec