ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
MAR-2010

Distractie si relaxare

Asa cum am spus si in review-ul despre apartamentul in care am fost cazati, revin cu mai multe detalii despre noul Aquapalace proaspat deschis.

Imediat dupa micul dejunul in regim propriu, adica pe la ora 10: 00 ora locala, am plecat spre Aquapalace. De la apartament am facut cred vreo 20 minute (cu toate ca trebuia sa facem nici 10), si asta pt ca ne-a fost lene sa luam schitza pe care ne-a facut-o Zoli in seara de dinainte considerand ca e foarte simplu de ajuns. Intr-adevar de ajuns e foarte simplu insa daca o iei in partea care trebuie. Noi am luat-o umpic invers, asa ca ne-a luat cateva minute pana am gasit un indicator care ne arata directia spre Aquapark. Stiam ca Aquapalace-ul este la vreo 100m de Aquapark.

Bilete nu a fost cazul sa cumparam pentru ca ne cumparasem de la Zoli in seara dinainte, de fapt nu au fost bilete ci ne-a dat doua vouchere (1 pt doua persoane). Avand in vedere ca am cumparat de la el, noi am platit in euro (aprox 10, 7 EUR/pers) dar daca va cumparati de la receptie o sa aveti nevoie de forinti (2800/pers, asta insemnand echivalentul a aprox 45 lei). Copiii sub 7 ani au reducere (platesc doar 1000 forinti) si studentii la fel au ceva reducere, nu mai stiu exact. Lista completa de preturi puteti s-o consultati aici. Aceste preturi le gasiti afisate si in interior, din loc in loc sunt niste touch-screenuri pentru informarea publicului in mai multe limbi (inclusiv romana) unde poti sa-ti cauti cam toata informatia necesara. Pentru transformare in lei pur si simplu inmultiti suma cu 0, 016 si rezulta suma in lei. Cel putin pe aici prin Timisoara pe la casele de schimb atata este un forint – 0, 016 LEI (mai simplu 10. 000 forinti = 160 LEI).

La intrare, asa cum spuneam am prezentat voucherele si ni s-au dat bratarile – un instrument foarte important pe perioada sederii la Aquapalace deoarece codul de bare care este inscriptionat pe ele va permite accesul peste tot. Procedeul de la intrare este destul de anevoios, mai pe romaneste... coada merge cam greu. Noi am avut noroc ca nu era lume foarte multa, era doar un grup de vreo 4 tineri, dar daca e coada mai lunga, trebuie sa te inarmezi cu ceva rabdare (cu toate ca sunt 3 cai de acces care opereaza simultan). Ma gandesc ca receptionerele inca nu sunt foarte obisnuite cu softul specific, si asta s-ar putea sa fie un motiv, am vazut ca trebuie sa dea o gramada de clicuri pe acolo pana iti valideaza bratara. Ba chiar i-am vazut pe unii platind cu un fel de “bonuri de masa” (nu stiu echivalentul de la ei pt asa ceva, dar asa mi s-au parut a fi). Inainte sa iti dea bratara, receptionera citeste codul de bare de pe aceasta (cu un reader automat, desigur) si-l introduce in sistem, dupa care trebuie sa intinzi mana sa ti-o prinda pe mana. Cu toate ca pare cam fragila bratara, sa nu va faceti griji pt ca rezista foarte bine, nu vi se dezlipeste de pe mana si desigur, rezista si la apa. Dupa asta... se poate intra. Toate intrarile sunt tip „metrou” si se fac pe baza bratarii pe care tocmai ai primit-o. Ma refer atat la accesul la bazine cat si la trecerile dintr-un spatiu in altul (cantine, bazine, spatii de agrement, intre toate sunt portite tip metrou, care se deblocheaza pe baza codului de bare de pe bratara). Aproprii usor mana de cititorul de cod de bare si sageata care este rosie se face verde, asta inseamna ca pt 2-3 secunde bara este deblocata si se poate intra.

Receptia este oarescum la etajul 1 (sau la parter inalt cum s-ar zice pe la noi) astfel ca imediat dupa intrare trebuie sa cobori spre vestiare care sunt jos (adica la parter). Mini-dulapul personal ti se aloca tot pe baza codului de bare de pe bratzara. La capatul fiecarui rand de dulapuri este un cititor de cod de bare dotat si cu un mic display. In momentul in care iti apropii bratara de el ti se aloca automat un dulapior iar pe display iti apare numarul dulapului pe care l-ai primit. Ai acolo si un buton pe care trebuie sa-l apesi si din acel moment dulapul tau va fi deblocat pentru urmatoarele 20 de secunde, timp suficient cat sa ajungi pana la dulap si sa-l deschizi. Odata deschis nu mai ai probleme, poti sa te schimbi linistit pt ca el se va bloca automat cand o sa inchizi usa la plecarea spre bazin. Avand in vedere ca nu mai ai nevoie de cheie careia sa-i porti de grija, este o inventie foarte tare zic eu.

Despre bazine, cred ca nu sunt foarte multe de spus si cel mai bine o sa vedeti despre ce este vorba din pozele pe care o sa le atasez sau din cele de pe www. aquapalace. ro. Sunt o multime de bazine, atat la parter (adica nivelul la care intri de la receptie) cat si la etajul 1, bazine de diferite forme si marimi, cu apa de 28-30 grd. Ba chiar este si unu asa zis „glaciar” in care apa este putin mai rece (dar nu foarte rece, vreo 22 grd) si care desigur ca este gol tot timpul. Un grad aparte de spectaculozitate au bazinele tip grota in care sunt diferite luminite subacvatice care creaza o atmosfera foarte romantica – ideal pentru cupluri. La fel, si sezlongurile sunt amplasate atat la parter cat si la etaj. Iar daca nu sunt suficiente (daca nu gasiti liber) interesati-va pentru ca se pot aduce suplimentare. Chiar am vazut pe cineva aducand dintr-o camera laterala cateva sezlonguri. O sa fiti dezamagiti la intrare cand o sa vedeti ca majoritatea sunt ocupate (lasate pe ele cate-un prosop, halat, shlap, etc) dar daca o sa cautati/cereti pana la urma o sa gasiti sezlong si loc unde sa-l amplasati.

Pentru copii, exista bazine cu apa mai mica si tobogane mai scurte. Tot pentru copii sunt si cateva locuri de joaca (fara apa, cu tot felul de jucarii in genul celor care sunt prin mall-urile de pe la noi). Pentru copii, dar si adulti exista un tobogan mai lung, dintr-ala tip tub/serpentina in lungime totala de 75m si care este foarte misto. La un moment dat chiar prinzi viteza, e ok. L-am testat dupa care nu m-am putut abtine si m-am mai dat de cateva ori. Si tot pentru copii, la acele locuri de joaca se pot organiza si petreceri private, cu muzica, dj, prajituri, etc, ca la orice petrecere pt copii. In plus, mascota Aquapalace-ului care este o broasca testoasa pe doua picioare (umanoida ) foarte haioasa, se plimba tot timpul prin Aquapalace si face cu mana la toata lumea.

Referitor la posibilitatea de a lua un pranz sau o gustare, exista doua variante: prima este un pizza-place (un fel de fast food) unde exista doar hamburgeri (aprox 450 forinti), hot-dog (aprox 350 forinti) si pizza (cam 950-1200 forinti). Si desigur, racoritoare - cred ca un suc e in jur de 300 forinti. A doua varianta este cu mancare gatita, tip autoservire, adica stai la coada cu tava, ca la o cantina. Preturile sunt destul de ok – un gulash 380 forinti. Eu cu sotia ne-am luat cate un gulas, cate o bere si cateva felii de paine – total aprox 1600 forinti, deci cam 25 lei. Atentie – gulasul este destul pe picant (dar bun) pt cei neobisnuiti cu bucataria ungureasca. Finii nostri si-au luat cartofi prajiti cu ceva snitzel si cate o salata de castraveti murati si cate un suc – total pt 2 pers au dat aprox 2700 forinti deci cam 43 lei.

Ce vroiam sa va mai spun, pentru activitatile optionale/de agrement pe care probabil le-ati vazut in lista de preturi (surf, squash, biliard, ping-pong, masaje, etc) se plateste separat la receptie. Deci trebuie sa iesi de la bazine la receptie si ii zici receptionerei pt ce vrei sa platesti (se poate vb in engleza, chiar daca tanti nu vorbeste foarte bine, cel putin o sa te inteleaga ce vrei), achiti, ti se scaneaza din nou codul de bare de pe bratara, primesti bonul si cu acesta mergi la locul cu pricina. Acolo sunt deja angajatii care te iau in primire. Pe langa bon mai primesti o fitzuica pe care scrie si orele intre care esti programat. Eu, de exemplu, am fost sa platesc pentru surf pe la 13: 15 si m-a programat intre 13: 50-14: 20. 1000 forinti (adca 16 lei) o jumate de ora. A fost destul de interesant, mai ales pt mine care nici macar nu vazusem pana atunci cum arata o placa de surf decat pe la televizor, decum sa ma fi urcat pe una. La inceput o sa fie cam greu, pana cand prinzi miscarea de baza: trebuie sa fii atent ca varful (partea din fatza) a placii sa nu prinda apa, deci varful sa fie tot timpul in sus, pentru ca daca-l scapi sub apa, gata, placa este luata de val si va arunca pe amandoi peste denivelarea aia care de fapt genereaza valul. Asa ca daca vrei sa stai pe burta trebuie sa stai pe cat mai pe partea din spate a placii, iar daca stai in picioare, neaparat sa iti lasi greutatea mai mult pe piciorul din spate. Pe cel din fatza il folosesti pentru ghidaj. Dupa cateva minute te obisnuiesti si daca esti singur „pe val” poti sa incerci un mic „slalom”. Daca esti cu inca cineva (este loc pt doua persoane) e mai nasol pt ca ai la dispozitie doar jumatate din spatiu si trebuie sa te limitezi astfel in cat ca sa nu-l incomodezi pe colegul. Una peste alta, am transpirat serios, si dupa doua zile aveam febra musculara la picioare si la shale.

In final sa mai amintesc inca un aspect foarte importate: totul curat luna si bec, atat la bazine cat si la toalete. Si inca ceva ce ne-a placut: la receptie, cand iesi pe biroul receptionerei este o foarfeca cu care sa-ti tai bratara, sa nu te chinui sa ti-o dezlipesti:) Oameni prevazatori, s-au gandit la toate. Jos palaria!

In concluzie, eu zic ca merita cu varf si-ndesat o astfel de iesire de weekend pentru dezatrofierea muschilor, mai ales pentru cei cu un job static, de birou, cu mod de viata sedentar sau pt cei care se deplaseaza mai mult cu masina, asa cum probabil ca suntem majoritatea de pe aici. Daca mai doriti amanunte puteti sa ma mai intrebati.

Toate bune!

Trimis de cristi_an3000 in 24.03.10 10:38:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asa arata la vestiare - se vede cititorul de cod de bare si butonul pe care il apesi. dupa care mergi la dulapul cu numarul indicat pe display-ul albastru.
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

[24.03.10 10:55:27]

excelent review, felicitari vecinu

[24.03.10 10:56:35]

multzam! acu sunt pe drum si pozele.

mirelab
[24.03.10 11:08:15]

Ioi... tu sigur nu esti instructor pe acolo?? ca prea ne-ai dus cu placa prin tot aqua-parcul... )

Felicitari si multam de review... poate asa imi conving si eu sotul sa dam o fuga spre intr-ale voastre oportunitati de distractie... mare noroc aveti sa fie asa aproape... bag si eu ca motivatie copilu'... dar tare ma vad aruncandu-ma pe toboganul ala maaaarrreeee...

molko*
[24.03.10 11:44:36]

FE-LI-CI-TARI!

[24.03.10 11:47:34]

multumiri la toata lumea!

Sanziana
[24.03.10 11:47:37]

foarte frumoasa locatia, m-ai convins cu pozele din dotare si cu detaliile amanuntite. pana acum ptr. mine Ungaria insemna doar parcari dubioase si vamesi rautaciosi, dar constat ca imi doresc sa ajung in aceasta locatie. Nota 10 de la mine si un super bonus binemeritat

[24.03.10 11:51:27]

sanziana, ma mir de perceptia pe care o ai despre Ungaria. la mine si sotie e COMPLET invers, de fiecare data cand am fost in Ungaria am fost tratati de nota 10 si de fiecare data ne reintoarcem la ei cu cea mai mare placere.

dar e de-nteles, poate n-ai avut de a face prea mult cu tara respectiva, decat in trecere. cam asa gandesc si eu despre Bulgaria de exemplu, cu toate ca am auzit si lucruri bune despre ei (cel putin in ceea ce priveste litoralul).

Sanziana
[24.03.10 12:07:05]

la noi in zona perceptia despre Ungaria este destul de naspa, pentru mine fiind intradevar zona de tranzit. Mi-ar fi placut sa ma opresc in Ungaria dar povestile nu prea placute ale prietenilor m-au descurajat. Citind review-ul tau imi pare rau ca nu am optat pentru cazare in zona pentru calatoria de paste.

ancamariagadea*
[24.03.10 13:10:54]

Frumos tare acolo. Si cat de bine documentat ai scris...Bravo!

pepsi70ro
[24.03.10 13:51:50]

Lasa Anca, avem si noi Aquamagic-ul nostru. Luam un colacel, un balonas ne asezam pe un sezlong, deschidem leptoapa si citim impresiile lui Cristi. Apoi inchidem ochii si ne teleportam in Aquapalace-ul din Hajduszoboszlo. Ca Alice in Tara minunilor!

Cristi, bravo! Oricand as da apropierea de Bulgaria cu apropierea ta fata de Ungaria. Dar cum nu depinde de mine, deocamdata... asta e.

david
[24.03.10 13:59:45]

Prezentare completa sanctionata cu vot de la vecinu. In cadrul complexului nu sunt mai multe restaurante?

molko*
[24.03.10 14:06:23]

Eu nu as da apropierea de mare, sau mai bine spus un oras port... pt nimic in lume. Bucura-te de chestia asta pepsi!

As spera ca intr-un tarziu si orasul meu va avea un aeroport circulat si ca vor navali cursele low-cost pe el (eu chiar nu inteleg cum de nu exista in sezon curse din Oradea, Arad, Timisoara... etc). De ex, eu tocmai mi-am cumparat bilete (e adevarat pt septembrie) Bucuresti Sevilla cu 98€, 2 buc, dus-intors, taxe incluse!

[24.03.10 14:07:33]

@david, hm, m-am uitat chiar acuma si la ei pe site pt o documentare mai sigura insa nici acolo nu am vazut sa mai fie altceva in afara de cel cu autoservire de care ziceam. doar pizza-place-ul.

ce am uitat sa precizez, chiar sus de tot la ultimul etaj mai este inca o piscina, mai mare, tot acoperita care aduce mai mult a bazin olimpic si in care din cate am vazut chiar se poate inota la modul mai serios, nu e asa mare ingramadeala. nu stiu amanunte pt ca am fost pe acolo doar in trecere.

david
[24.03.10 14:15:14]

Ceva asemanator are in proiect primarul din Dudestii Noi, dar fiind din PNL va fi foarte greu sa se concretizeze. Pacat, chiar meritam si noi un Aquapark in jud Timis.

georgiana
[24.03.10 15:27:38]

Un vot si de mine.

Abia astept sa vina momentul celei de-a doua Intalniri AmFostAcolo, de Rusalii! Dupa acest review frumos si interesant, plin de detalii, sper ca multi dintre cei care nu erau hotarati care dintre cele 4 locatii sa aleaga, se vor hotara pentru Ungaria.

Preturile sunt foarte bune, atat la cazare, la mancare si accesibile la intrarea in Acua Palace!

Multumesc, Cristi!

Pana atunci, eu incerc sa invat sa pronunt corect denumirea localitatii:

H-A-J-D-U-S-Z-O-B-O-S-Z-L-O!!!

CISKO
[20.05.10 08:38:58]

Trebuie platita cumva o taxa de drum in Ungaria, de la granita dinspre Oradea pana la Hajduszoboszlo ? Eu cred ca nu este cazul ptr ca nu circul pe autostrazi !....

Multumesc !

raul
[20.05.10 10:37:55]

Asa este, daca nu circuli pe autostrada nu platesti taxa de drum in Ungaria.

skf
[30.10.10 11:43:58]

Sunt cumva acolo si bazine cu apa termala? Am vrea sa mergem saptamana viitoare pentru cateva zile (au luat copii vacanta pe undeva si mi-ar placea sa pot imbina utilul cu placutul.

[30.10.10 13:33:22]

sigur ca sunt, nu stiu daca am pomenit sau nu despre ele in review, dar daca o sa citesti si review-urile colegilor sigur o sa te lamuresti mai bine.

skf
[30.10.10 20:38:08]

Multumesc pentru raspuns si pomptitudine.

CISKO, david, georgiana, molko*, raul, skf
Alte impresii din această RUBRICĂAqua-Palace Hajduszoboszlo:

Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo -
    IMPORTANT: pentru biletele consumate pana in 9 martie, reducerea este de 20%
    Solicitarile se pot trimite in limba romana
Click pentru a solicita o ofertă personalizată