ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2017
STATUS: APOLLO
DEC-2015
3 AD. + 2 COPII -- v: 14, 19

Muzeul Figurilor de Ceara Viena

Avand in vedere cel mai recent articol scris de @zlatna -vezi impresii, daca tot ati vazut un muzeu al figurilor de ceara, de ce sa nu mai vedeti inca unul? Cate ceva despre Marie Tussauds si viata si opera ei puteti afla din acest articol, nu are rost sa repet.

Unul dintre muzeele pe care stiam sigur ca le vom vizita in decembrie 2015 la Viena era Muzeul Figurilor de ceara, unul dintre muzeele marca “Madame Tussauds” pe care le puteti vedea din Asia si pana in America.

In prezent se pare ca exista vreo 12 astfel de muzee, si ceva informatii despre asta gasiti pe net in rubricile aduse la zi.

Astfel dupa ce am admirat Viena de la inaltime (adica din roata mare) am intrat sa vizitam si acest muzeu. Nu am sa va dau tarife deoarece cel mai bine verificati pe sait, unde pe langa pretul actualizat puteti gasi si diverse combinatii astfel incat sa achizitionati biletul ceva mai ieftin.

Noi am avut accesul gratuit avand in vedere ca am avut achizitionat Viena Pass (pe 6 zile). Muzeul se gaseste la adresa Riesenradplatz 1, iar pagina oficiala a acestui muzeu este: madametussauds.com/wien

Adresa de fapt nu are importanta deoarece mai rau v-ar incurca, muzeul se gaseste in parcul Prater si poate fi vazut din roata mare (o sa si atasez o astfel de poza).

Poate o sa spuneti ca nu va intereseaza, ce sa zic, este dorinta fiecaruia de a vedea sau nu acest muzeu insa ni s-a parut ceva amuzant, dupa ce zile intregi alergasem prin diferite palate, muzee si expozitii, o zi de relaxare era exact ce ne trebuia.

Acestea fiind zise hai sa vedem muzeul. Mai pot spune ca pe langa figurile pe care le reintalnesti in multe dintre aceste muzee prin lume, se tine cont insa in fiecare oras si de „vedetele” locale. Aici aveti figurine din mai multe domenii, il puteti admira pe Imparatul Franz Joseph dar totodata si pe frumoasa Sissi.

Puteti vedea o reusita regina Elisabeta II dar la fel de reusit este si Dalai Lama sau Mahatma Ghandi.

Parca intr-o profetie anticipata Brad Pitt nu se afla in compania Angelinei Jolie. Puteti in schimb sa stati la taclale la cafea cu George Clooney sau Audrey Hepburn, puteti asculta ceva muzica sau canta alaturi de Madonna, Freddie Mercury sau Elvis Presley de exemplu.

Puteti sa dezbateti teorema relativitatii cu Einstein si teoria conspiratiei sau altele in functie de ce va spun neuronii stand pe canapeaua lui Freud.

Nu am uitat de sport: va puneti schiurile in picioare si porniti pe partie, sau beti sampanie cu invingatorii la curse.

O sa-l cunoasteti pe Nelson Mandela in celula sa sau puteti trage cu ochiul la cele scrise de Anna Franck in jurnalul ei.

Dar si Obama ne asteapta in biroul oval sa facem o poza cu el. Sa inteleg ca urmeaza sa-i faca si lui Trump o figura din ceara? sau eventual el deja si-a platit figurile ca sa fie sigur ca o sa le aiba.

Dar si in acest caz o poza face cat 1000 de cuvinte, am sa las pozele sa va prezinte acest muzeu. Recunosc cinstit ca atunci nu stiam ca voi scrie pe AFA asa incat ma scuzati unde nu o sa spun cine este in poza dar va urez vizionare placuta.

Trimis de mishu in 16.01.17 16:30:29
Validat / Publicat: 16.01.17 17:46:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Muzeul Figurilor de Ceara Viena - iaca si printisorul

elviramvio
[16.01.17 18:14:35]

@mishu:

Ai grija, P31 imi pare "dincolo de aparente"!

Sa nu razi de mine, si acum am o tresarire neplacuta intr-un astfel de muzeu. Am senzatia ca cineva, intre toate personajele, poate fi viu. Stiu ca e o prostie dar asa senzatie am.

alina1104
[16.01.17 19:51:40]

Cu adevarat uimitor si de vizitat acest Muzeu al Figurilor din Ceara din Viena. Inca nu am ajuns aici, ci doar in cel din Roma, dar cu siguranta daca o sa ajung in capitala austriaca, nu o sa- l ratez.

Felicitari Mishu pentru tot ceea ce redactezi si dai sansa si altora sa cunoasca cate o particica a acestei lumi minunate.

La multi ani, multa sanatate si cat mai multe calatorii in continuare! Te pup

Radu Tudoran
[16.01.17 20:01:41]

Din cate zeci de muzee sunt in Viena tu te-ai dus acolo? Doreai o poza pentru FB? Este prima data cand nu te votez.

zlatna
[16.01.17 21:20:51]

@mishu: Felicitări pentru articol. Mă bucur că articolul meu ţi-a adus aminte despre acest muzeu din Viena. Dacă până acum am zis că am vizitat doar un muzeu de acest tip, o dată cu articolul acesta am vizitat şi al doilea muzeu al Figurilor de ceară.

Unele din exponate sunt chiar reuşite, nu ştiam că regina Elisabeta are o soră geamănă.

Toate cele bune şi abia aştemp să ne cunoaştem şi live.

[16.01.17 22:43:37]

@elviramvio: Pai sa intri atunci in Hotel Kruger in parcul de distractii Tibidabo sa vezi senzatii ????

[16.01.17 22:45:39]

@alina1104: Multumesc frumos pentru lectura si aprecieri, e bine sa te vad din nou pe aici si iti doresc sa ai un an minunat.

[16.01.17 22:49:00]

@Radu Tudoran: Este alegerea ta si nu am sa comentez. Cred ca am povestit aici destul de mult despre ce am vazut in Viena si cred ca am vazut ceva si mai urmeaza sa mai povestesc. Si nici nu cred ca trebuie sa ma justific ca avand adolescenti cu noi ei simt nevoia si de distractie. Toate cele bune si poate urmatorul articol iti va fi pe plac, daca nu, asta e, mergem mai departe. O seara frumoasa.

[16.01.17 22:51:31]

@zlatna: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, a fost distractiv sa vad acest muzeu, chiar daca vad ca unii il reneaga, el face parte din peisaj si DA, ne-am simtit si noi chiar copii facand acele poze traznite. O seara frumoasa.

alina1104, elviramvio, mishu, Radu Tudoran, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul figurilor de ceară Madame Tussauds: