ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2010
DIN: novaci-ranca
ÎNSCRIS: 29.11.09
AUG-2004
single

Disney va ofera o zi superba... in fiecare zi!

DisneyWorld din Orlando, cel mai mare dintre cele patru existente in lume, acest imes spatiu de distractie pentru copii si adulti ce fu ianugurat in urma cu o jumatate de secol si care se intinde pe zeci de hectare contine mai multe parcuri la randu-i si anume: Magic Kingdom, Epcot, Blizzard Beach, Animal Kingdom, Hollywood Studios, Typhoon Lagoon.

Nu stiu altora care le-o fi placut mai mult si mai mult dintre ele, dar mi-e imi placu EPCOT.

Haideti va rog la o plimbare cu nea Marin-Adelin prin Epcot!

Pai dupa ce coboraram noi din masina in imensitatea aia de parcari din jurul parcului, luaram bine s'ama unde o lasaram, ca altfel, la intoarcere trebuia sa asteptam sa plece toti si abia apoi s-o luam si noi din loc:) ca erau fratilor masini acolo nu cat vedeai cu ochiul ci cat vedeai cu binoclu;

De la orele 9, 00 pana seara la 21, 00 abia avuseram timp sa parcurgem cele mai interesante atractii din acest parc;

Acum insa, acolo era o problema! atractiile cele mai interesante erau cu bon de ordine pe care se trecea ora la care sa te prezinti; dar ce se gandi olteanu din noi? ia hai sa mergem pana atunci la altele, adica la cele care erau oarecum mai putin aglomerate si deci fara bon de ordine, probabil si mai putin atractive pentru majoritatea turistilor si unde intram imediat!

Acu, pe scurt, sa va spui ce-mi placu mai mult si mai mult:

SOARIN.

Pai aci cand intraram ne asezara astia pe fiecare in cate-un scaun cu centuri de siguranta, dar asta dupa ce ne descaltara pe cei cu incaltari tip papuci, ca iauzi fratilor, cica simulatorul ala de elicopter te plimba pe sus, te intoarce, te rasuceste, te zapaceste si ca cica daca nu te descalti risti sa te trezesti fara ei.

Gata, ne conformaram si iute incepu si "zborul cu elicopterul" pe deasupra celor mai frumoase zone din California: munti, rauri, ocean, plaje, s. a.

pai cand erai deasupra oceanului se auzeau pescarusi, simteai miros de apa sarata; cand erai deasupra muntilor simteai miros de cetina de brad; cand erai deasupra Las Vegasului simteai miros de distractie:) si uite asa din distractie in distractie, nici nu stiui cand trecura cele 15 minute.

HAMMER

aici ma aruncara in sus vreo 50m si cand ma lasara sa cad in gol... lasai pe altii sa tzipe ca ma gandi ca oricum la cati tzipau pe langa mine n-aveam sanse sa fiu auzit:)

ciocane d'astea se gasesc si prin alte parcuri de distractie din Europa cum ar fi de ex in "Prater" in Viena.

MISION SPACE

aici sunt simulate senzatiile pe care le simt cosmonautii pe parcusul unei misiuni spatiale: factorul de confort (variatia acceleratiei in timp) de care ne zise profa de fizica la scoala, 3G-ul, starea de imponderabilitate, toate astea in timp ce ochiul percepe exact ce ai avea ocazia sa vezi daca acea calatorie ar fi reala si desigur dupa ce esti foarte bine fixat intr-un cokpit, asemeni cosmonautilor.

Atractii, atractii, dar la un moment ni-se facu foame si atunci ziseram: " Fratilor, in ce tara mergem sa mancam? ! " Pai da, nu va mirati, ca acolo te plimbi prin imensitatea aia de parc si uite asa treci prin toate tarile: arabe, latine, anglo-saxone, mexicane, francofone, nordice, rasaritene si extremul orient, s. a. ca atunci cand esti intr-una din tarile astea, totul in jurul tau e la fel ca acolo: cladiri, cadru, costumatie, si atentie: restaurante;

ne opriram in China si nu ne paru rau; mancare exotica si dietetica; dupa o masa foarte copioasa si gustoasa nu simtiram nici macar o mica problema de digestie;

dar oricum, dupa o masa asa bogata, stiura ei ca nu prea ne mai arde de fugit dupa atractii si ne oferira un spectacol cu circ sustiut de o frumoasa chinezoaica;

ma bucurai eu si de chinezoaica admirand-o in toate pozitiile si numerele... de circ desigur:) si o luaram iarasi din loc ca mai era de vazut;

ma mai opresc la o singura atractie si anume plimbarea cu o masinuta ce atinge peste 80 de mile/ora, atractie denumita "TEST TRACK" la care accesul se face printr-o zona destinata unui muzeu istoric automobilistic destul de interesant;

Gata, se apropie de ora 21 si se facu seara, ca acolo fiind mai aproape de Ecuator, sunt aproape egale noptile cu zilele cam pe toata perioada anului;

ehei, acum e acum, cand incepu adevaratul spectacol de lumina, culoare si sunet;

se auzea din jurul nostru o muzica simfonica superba de parca ne-am fi aflat fiecare in parte in cate un adevarat studiou de inregistrari, in timp ce un adevart spectacol realizat de focurile de artificii care explodau pe cerul senin se putea vedea de la kilometri distanta;

privind bogatia acestui foc de artificii nu puteai sa nu te gandesti la lafaiala care si-o permiteau administratorii acestui imens parc de distractie si asta in fiecare zi;

Pentru mine fu cel mai frumos foc de artificii pe care-l vazui pana atunci!

Intradevar, o zi superba din viata mea!

Trimis de valeamariei in 21.03.10 18:01:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Miami

VIZUALIZĂRI: 3906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valeamariei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una din intrarile in Disney

valeamarieiAUTOR REVIEW
[21.03.10 18:38:58]

webmaster,

am gresit anul: este 2004

va rog de asemenea sa anulati din fotografiile care se repeta pe cele fara comentariu!

multumesc!

webmasterXY*
[21.03.10 19:14:21]

Corectat anul ...2004!

Costi
[21.03.10 19:31:17]

Bine ai revenit!

Şi nu oricum, ci cu un review care mi-a făcut plăcere să-l citesc. Mi te şi închipui în acel hammer, cu strigătul oprit în gât şi cu ochii cât cepele

Din câte ştiu, în State sunt mai multe Disneyland.

Acesta este cumva primul înfiinţat?

Oricum, una peste alta, meriţi un vot, nea Mărine!

ancamariagadea*
[21.03.10 20:00:48]

Ce frumos...si cat te invidiez

Foarte interesanta experienta ta si ai povestit-o intr-o maniera ata de comica incat...nu se poate sa nu-ti placa, chiar daca nu esti amator de senzatii tari oferite de marile parcuri de distractie ae lumii...

Un vot de la mine, nea Marine-Adeline!

pepsi70ro
[21.03.10 20:07:08]

Mi-ar manca urechile fetele mele daca as ajunge acolo. Dar nu-i bai, intr-o zi le voi duce. Ce nu face un tata pentru doua printese.... Un vot si de la mine!

Pami*
[21.03.10 20:41:28]

pai asa distractie da!...

si eu fusai la Orlando, da la Dysnii nu mai intrasi ca prea multe sunt de vazut pi acolo; -))) multam de diescriere... uite si de la mine niste puncte - poate primesti in saptamana asta drept cadou o excursie pe gratis la Ranca... ca-i langa tine; -))) fac glume! foarte amuzant povestit - mi-a placut!

webmasterXY*
[21.03.10 21:29:57]

Nu-mi pot imagina o muzica mai potrivita decat asta. Dar daca autorul are alte preferinte, sa spuna!

Dragoș_MD
[21.03.10 21:39:59]

votul norocos, cu numarul 8!

acu' pricep eu de unde ideile cu toboganul...

valeamarieiAUTOR REVIEW
[21.03.10 22:36:20]

Sunt patru parcuri de distractie Disney in lume: in Paris, in Tokio, in Los Angeles si, cel mai mare, cel din Orlando;

Cat este acesta din urma de mare? Imaginati-va ca niciunul din celelate nu este mai mare decat Magic Kingdom (destinat special copiilor), care este unul dintre cele mai mititele din toate parculetele ce formeaza Walt Disney World Orlando.

Acesta este singurul ce are denumirea aceasta, celelate fiind denumite simplu Disney.

E interesanta istoria nasterii sale, dar nu am inclus-o in descriere ca mi s-a parut un subiect aparte, dar daca veni vorba as vrea sa insist doar asupra faptului ca proprietarul, cunoscutul regizor, producator, animator, scenarist si antrepenor american Walter Elias Disney a achizitionat aceste terenuri pe care le-a alipit ulterior prin mai multe firme, corporatii si chiar persoane de incredere din staful sau, pentru a nu crea aparitia speculatiilor imobiliare.

Partea cea mai trista este ca el nu a apucat sa-si vada visul indeplinit intrucat a murit cu 5 ani inainte de inaugarea celui din Orlando (primul) de cancer pulmonar; se spune ca fuma mult.

Dupa moartea acestuia de continuarea proiectului s-a ocupat fratele sau Roy Disney.

spezam
[03.07.10 18:34:31]

Foarte frumos! Multumesc pentru informatii! Fug acum sa citesc ce e nou si la cele din Paris, ca in 3 zile aterizam pe acolo (cu putin noroc

adrian2010
[26.09.10 22:28:01]

Foarte frumos! Mi-am dorit din totdeauna sa ajung la un parc Disney! Pozele sunt si ele la fel de frumoase!

Al 10-lea vot vine din partea mea incarcat cu 400PMA! Felicitari!

adrian2010, Costi, Pami*, spezam, valeamariei
Alte impresii din această RUBRICĂWalt Disney World: