ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2010
ÎNSCRIS: 05.08.09
AUG-2009
6 AD. + 1 COPII

Un loc fabulos, Aqualand Corfu

Acest loc minunat a cantarit decisiv in alegerea vacantei de vara din anul 2008, si mai apoi 2009. Pana sa ajung in acest aquapark, mai vizitasem alte doua aqua-parkuri de la noi: cel de la Mamaia si cel din Otopeni.

Parcul de distractii este situat in mijlocul insulei la o sosea principala, in Agios Ioannis, ceea ce este foarte bine, deoarece oriunde ai fi cazat pe insula nu trebuie sa parcurgi o distanta mare pentru a ajunge la el.

Este unul dintre cele mai impresionante parcuri acvatice din Europa, dispune de o parcare mare gratuita, iar langa parc se afla Aqualand Village. Intrarea la Aqualand costa 25 de euro pe zi pentru adulti, copii pana in 4 ani nu platesc, iar dupa ora 15. 00 intrarea este la jumatate de pret.

Interiorul parcului este foarte placut. In afara de marea varietate de tobogane pe care o gasesti acolo, se afla si o mare varietate de plante (palmieri, banani...). De jur-imprejur aceste plante iti incanta privirea cu verdele lor si iti ofera o umbra destul de deasa, daca nu esti dornic de prea mult soare. Este foarte curat inauntru inclusiv la vestiare si toalete. Sezlongurile si umbrelele de plaja sunt gratuite, ele gasindu-se in tot parcul asezate la umbra sau la soare dupa preferinte. La intrare ti se da o bratara pentru a fi recunoscut in caz ca, vrei sa iesi si dupa aceea sa intri inapoi. Sunt si seifuri, contra cost, pentru cei care au obiecte de valoare si vor sa le lase in siguranta. Tariful este de la 2 euro (un aparat foto sau un ceas, ceva mic) pana la 5 euro (1 sau 2 rucsacuri), la predarea cheii de la seif ti se inapoieaza 1 sau 2 euro.

Exista bineinteles si o zona de fast food si restaurante, unde poti manca bine si sunt preturi pentru toate buzunarele. Se gasesc de toate: souflaki, salate, pizza, paste, musaca, pastitio, sandwich-uri, etc... Meniu destul de diversificat. Din loc in loc in parc se gasesc chioscuri cu gogosi, clatite, inghetata si sucuri sau fresh-uri pentru a te racori.

Toboganele si bazinele cu apa se impart in doua zone, una pentru copii si una pentru adulti. Zona copiilor este destul de mare, atent supravegheata de catre salvamari (ceea ce este bine pentru parinti, deoarece pot sta linistiti la sezlong sa savureze un cockteil sau o "berica" rece), cu foarte multe tobogane si jocuri de apa. Au si o corabie a piratilor foarte mare si frumoasa, plina mereu cu apa cazuta din toate partile.

Zona adultilor este impartita in mai multe locatii, deoarece aici gasesti mai multe topogane de diferite marimi si forme. Sunt tobogane pentru toate gusturile, simple sau complexe, deschise sau tunele, cu colace sau fara colace. Eu personal le-am incercat pe toate si cel mai mult mi-au placut cele fara colac si acoperite, deoarece erau mai "periculoase" si nu era niciodata coada. Nici la celelalte nu se statea prea mult la coada.

De asemenea, in interiorul parcului se afla si o piscina foarte mare cu valuri. Valurile pornesc la fiecare 15 minute si dureaza 10 minute. Binenteles ca nu putea lipsi si raul de relaxare unde te poti odihni timp de o tura pe colac dupa ce te intorci "ostenit" dupa un tur de forta pe cateva tobogane. Au si piscina simpla pentru cei care vor sa inoate, si un jacuzzi. Colace se gasesc peste tot pe langa tobogane, pe langa rau, sau in rau. Salvamarii sunt foarte de treaba, te ajuta mereu si iti ofera indicatiile de care ai nevoie, daca ai nevoie de indicatii:))

Pe mine unul m-a impresionat foarte tare siguranta acestui parc, noi mergeam toti pe tobogane, si ne lasam telefoanele, ceasurile, aparatele foto si banii la sezlong, iar cand ne intorceam erau tot acolo (la noi nu stiu daca as avea curaj sa fac la fel: d).

Pentru noi a fost o experienta de neuitat, si cu siguranta ne vom mai intoarce in acest minunat parc acvatic. Asa ca, pentru cei care isi vor petrece concediul in insula Corfu, va recomand sa nu pierdeti sansa sa vizitati Aqualand, si sa fiti siguri ca veti petrece clipe incantatoare de bucurie.

Trimis de chelie_d in 18.03.10 21:39:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 17551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chelie_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 partie........

Alex_Macedo
[19.03.10 09:12:40]

Mersi mult chelie_d, mi-am dorit foarte tare sa ajung sa-mi duc fata intr-un loc unde sa-i surada si ei in vacanta... si copiii nostri au nevoie de micile bucurii ale copilariei!!!

... si ma bucur ca sunt numarul 7 la vot pentru superbonus!!!

Bravos!!

[19.03.10 10:38:34]

Merci frumos Maestre Alex si tuturor celor care au votat acest review. Te asigur ca, fata ta o sa se simta excelent aici si tu la fel...

pentru orice alte detalii va stau la dispozitie.O zi buna !

piti
[19.03.10 20:00:00]

Pana sa citesc aici nu eram hotarat daca merg cu masina noastra in Corfu sau o lasam pe continent (citisem despre drumurile foarte inguste de aici). Dar la aquqland-ul acesta trebuie sa ajung neaparat (iunie). Si @ionescunic ne-a aratat multe comori ale insulei dar si tu m-ai surprins. Salve domnule. Review de puncte!

[19.03.10 22:55:04]

@piti, du-te linistit cu masina, nu-ti face probleme pentru drumuri, intr-adevar sunt inguste, au multe serpentine, pe unele portiuni, dar se merge bine. Daca te duci fara masina pe insula pierzi foarte mult din farmecul pe care il poate oferi acesta destinatie. Drept dovada eu m-am dus 2 ani la rand si am avut masina mereu(primul an inchiriata,al 2-lea proprie)..... si inca nu am apucat sa explorez toata insula...

Oricum, acest parc acvatic este minunat si astept sa vad impresiile tale despre el...

Sanziana
[19.03.10 23:52:17]

super locatia, mergem si noi in iunie,ai votul meu pentru frumoasa descriere si poze.

[21.03.10 00:04:02]

@sanziana, sper sa ai o vacanta super, si astept(am), un review(uri) despre vacanta ta in aceasta frumoasa locatie... sigur "nazdravanul" tau (Darius) se va simti foarte bine, si sper si tu...

[23.04.10 19:28:06]

wbm crezi ca se poate sa atasez un videoclip filmat de mine la o taverna in grecia, la acest review???

[23.04.10 20:04:51]

In principiu se poate, "urca-l" pe youtube, redimensioneaza-l corespunzator si apoi il punem aici.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.04.10 22:55:26]

Da, da chelie_d, urca-l pe youtube ca daca e de la taverna e sigur interesant.

[24.04.10 14:12:53]

acesta este link-ul...

[24.04.10 14:17:19]

[24.04.10 14:18:26]

chelie_d, e ok asa sa il punem la inceputul review-ului?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.04.10 14:49:52]

Offff Doamne ce dor mi s-a facut de Grecia......

[24.04.10 14:50:27]

este perfect,multumesc frumos wbm12......

[29.04.10 16:09:37]

wbm 12, poti sa-mi pui si mie videoclipul la inceputul review-ul?

[29.04.10 16:17:45]

ok.

[30.04.10 00:44:55]

raman dator...(ecou nepunctabil)

mmihaielutza
[17.07.10 00:06:05]

am fost si noi la aqualand CORFU anul trecut a fost o zi plina de distractie ceea ce ai scris despre aqualand este foarte adevarat si foarte detailat poate oricine sa mearga linistit cu siguranta va fi multumit

[06.12.11 15:00:02]

Mutat la rubrica "Aqualand Corfu" (nou-creata pe site)

adrianaglogo
[31.08.17 14:04:26]

@chelie_d: Gratie articolului tau, sunt la Aqua land! Ne distram mai bine ca cei tineri! Am inceput cu toboganele mici, pana le_am bifat pe toate.

De votat nu mai pot vota inca o data, dar pot sa zic MULTUMESC!!

Preturi Ok la cafea, sucuri, mici gustari

E grozav !

adrianaglogo, Alex_Macedo, chelie_d, mmihaielutza, piti