ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2016
AUG-2016
PREȚ SEJUR 200 EUR ?
REGIM MASĂ FARA MASA

Malibu Villa(încă) NECLASIFICATĂ

Cazare slabuta, insa cu pret foarte bun pentru zona

Vila este pozitionata destul de departe de plaja, la cca 1 km. Nici de ajuns de la feriboat la vila nu este foarte usor, asa cum este de alfel drumul cu masina catre orice plaja draguta din insula Corfu. Am mers asadar in fiecare zi la plaja cu masina, de fiecare data in alt loc. Avand in vedere ca stiam ca asa se va intampla, acest aspect nu ne-a deranjat prea tare. Exista locuri unde se poate parca masina chiar langa vila, fara extra cost.

Vila are 6 camere disponibile, mobilate modest, cu o bucatarie si frigider la comun. Camera este micuta, cu paturi fie duble, fie twin (deci daca doriti dubla trebuie sa specificati cand faceti rezervarea). Are aer conditionat, un TV ceva mai vechi si internet. Balconul este in schimb mare, insa nu are vedere decat la verdeata - din acel punct nu se vede nicidecum marea.

Doamna care detine vila si cu care am tinut si legatura este foarte amabila si a rezolvat micile solicitari venite din partea noastra. Ne-a ajutat cu recomandari de restaurante si plaje, s-a oferit sa sune diverse persoane care se ocupau de organizarea de excursii pe insula si pe mare, si nu am avut probleme din acest punct de vedere.

Desi initial am fost dezamagita de unitatea de cazare, ulterior ne-am interesat de tarifele practicate de alte unitati din apropiere si am constatat ca erau triple. Ne-am multumit asadar ca am ales o viluta ieftina intr-un loc minunat.

Plaja Glyfada din apropiere este mica, insa foate frumoasa, cu mentiunea ca soarele rasare din spatele muntelui si apare de abia dupa ora 9. Sezlongurile se inchiriaza cu 7 euro (2 sezlonguri si o umbrela), iar de mancat am incercat o singura la terasa de pe plaja all-inclusive pentru clientii hotelului, insa ofereau si pt persoane din afara cu tarife foarte bune.

In 30 minute se poate ajunge in Corfu City (se poate vizita Palatul printesei Sissi), dar si catre alte plaje frumoase timpul de condus este de mai putin de 1 ora: Paleokastritsa (plaja si manastire), Agios Georgios, Roda, Acharavi (o plaja foarte intima, nu era nicio persoana la ora 10), Dassia (cunoscuta pt distractie).

O alta excursie pe care am incercat-o a fost plimbarea pe mare catre insulele Paxos si Antipaxos, care a fost extraordinara, cost 35 euro, iar autocarul te ia din fata vilei; dezavantajul este durata foarte mare a plimbarii - plecare la 8 si intoarcere la 20.

Recomand asadar vila pt persoane care au masina si adora plimbarile.

Trimis de 1234 Dana in 06.11.16 23:13:53
Validat / Publicat: 07.11.16 08:18:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (1234 Dana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster45 [07.11.16 02:33:08] »

Mutat în rubrica "Malibu Villa [Glyfada], CORFU" (nou-creată pe sait)

elviramvio [07.11.16 09:35:52] »

@1234 Dana:

Plaja Glyfada eu am vazut-o in mai, am si scris de curand, era libera atunci, era normal dar noua ne plac momentele acelea ale extrasezonului cand sunt mai putini turisti.

Palatul imparatesei Sissi este in afara capiatalei Corfu Town, este in satul Gastouri, cam la 8 - 12 km de oras, depinde de drumul ales. Este superb, merita vizitat nu numai pentru palat in sine ci si pentru minunatele privelisti de acolo, se vede chiar si orasul Corfu.

Pretul cazarii a fost foarte bun, stiu pentru ca iarna trecuta am jonglat cu cazarile pana aproape de data plecarii in vacanta.

Vacante frumoase!

1234 Dana [07.11.16 22:23:55] »

@webmaster45: Este ok

calatorul [13.11.16 18:07:50] »

@1234 Dana: Multumim pentru informatii, noi faceam drumul la Glyfada din estul insulei, stand la un hotel din Dassia, dar plaja merita efortul asta, era optiunea de dupa/amiaza, pe tarmul de apus.

1234 Dana, calatorul, elviramvio