ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2016
ÎNSCRIS: 04.11.16
FEB-2016

Ski în Borovets

Salutare, acesta e primul meu review pe AFA, o comunitate care m-a ajutat de multe ori in alegerea destinatiei, a hotelului sau a traseului de urmat. De mai mult timp simt nevoia sa dau ceva inapoi si fac acum prima incercare.

Desi calatoresc destul de mult, incep cu Borovets deoarece este o destinatie care nu are destule review-uri aici si care cu siguranta merita mai mult. Am sa ma refer doar la partea de ski, nu stiu care este experienta pe timp de vara.

Schiez de vreo 6 ani, iar in ultimii trei ani fetita si sotia mea au luat si ele acest microb. In consecinta suntem incepatori catre mediu -partii albastre/ rosii. Pentru cei care schiaza e important sa stie nivelul celui care descrie experienta.

Am inceput sa schiez in Bansko, un alt loc extraordinar, dar dupa ultimii 2 ani de cozi interminabile la gondola si aglomeratie pe partie am atins o limita care ma face sa nu mai vreau Bansko atata timp cat nu se va mai construi cel putin inca o gondola. Important de stiut, perioada la care ma refer este cea a vacantei scolare de iarna, acesta e si motivul pentru care statiunile sunt la punctul maxim de aglomerare. Altfel Bansko este cu siguranta o destinatie perfecta in lunile Ianuarie sau Martie. Am mai fost si prin Poiana vreun an-doi, dar nu prea am ce compara versus Bansko sau Borovets.

Asadar, anul asta am decis ca Borovets poate fi o alternativa si nu am gresit.

Din Bucuresti se ajunge relativ usor. Sunt totusi 420 de km care se parcurg in 6-7 ore in finctie de stilul de condus. Drumurile sunt ok, cel mai bun traseu e cel Bucuresti-Ruse-Plevna-Sofia-Borovets, rutele alternative nu aduc prea mult plus.

Ne-am cazat la hotel Lion pe care il recomand ca si raport calitate pret, poate revin cu un review separat. Oricum, legat de cazare in Borovets e bine fiti atenti la review-uri. Unele dintre hotelurile de langa partii sunt destul de vechi si, desi poate fi tentant sa stai acolo, s-ar putea sa ai surprize neplacute.

Revenind la ski, partea buna este ca toate instalatiile pleaca de jos astfel incat nu prea exista cozi. Sunt 58 de kilometri de partii impecabile. Din pacate iarna trecuta a fost lipsita de precipitatii nu doar in Bulgaria, ci in toata Europa. Date fiind conditiile am schiat totusi pe saturate in fiecare zi. Nu pierzi deloc timp la cozi si asta conteaza foarte mult. Locurile de cazare din statiune si din jur sunt oarecum limitate deoarece nu se mai poate construi fiind rezervatie naturala si astfel partiile si instalatiile nu sunt aglomerate. La o cautare simpla veti observa ca in Bansko de exemplu sunt 476 posibilitati de cazare (hoteluri sau pensiuni) iar in Borovets 76. Iar lungimea totala a partiilor este relativ aceeasi.

Preturile sunt accesibile indiferent ca vorbim despre inchirieri de echipament sau despre instalatiile pe cablu. Toate detaliile aici: borovets-bg.com/en/prices.

Echipamentele sunt chiar mai ieftine la centrele de inchiriere mai mici din jurul partiilor. De exemplu am inchiriat cu 20 leva echipament de adulti si 10 leva copii pentru o zi. La ski pass exista tot felul de oferte de la o jumatate de zi pana la o saptamana, cu oferte speciale pentru familii.

Se poate schia pe 2 versanti, lucru foarte util in zilele cu viscol puternic. Daca nu se poate urca pe Markudjik sunt sanse mari sa se schieze pe Sitnyakovo.

Asa cum am mai spus conditiile de ski sunt excelente iar partiile foarte bine ingrijite.

Ziua se poate manca la restaurantele din jurul partiilor. Nu sunt cine stie ce, dar isi fac treaba. Nu pot recomanda un loc anume, oferta e destul de limitata si cam de acelasi nivel.

Viata de noapte nu prea exista asa ca nu va creati asteptari.

Pe scurt, ce este Borovets:

- O statiune ideala pentru ski nivel incepator sau mediu. Recomand inclusiv scolile de ski, e un loc foarte bun in care sa incepi

- O statiune pentru familii

- Raport calitate pret foarte bun. Perfect pentru bugete medii sau mici dar si un loc de ski la care poti ajunge cu masina fara sa pierzi cateva zile pe drum

Ce nu este

- Nu este Austria :)

- Nu este o statiune de lux

- Nu are o viata de noapte in adevaratul sens al cuvantului. Din punctul asta de vedere Bansko se detaseaza clar.

- Schiorii avansati s-ar putea plictisi repede

Cam asta ar fi. Din punctul meu de vedere merita mers daca ai asteptarile corecte. Sper totusi sa nu se aglomereze :D.

Trimis de IonelM in 04.11.16 23:03:29
Validat / Publicat: 04.11.16 23:55:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Bansko, Duni, Albena

VIZUALIZĂRI: 5304 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IonelM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.11.16 23:32:02]

@IonelM: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Zoazore
[05.11.16 07:44:22]

@IonelM: Bine-ai venit! Un prim articol bun și interesant! Dacă scrii și despre cazare, cu poze din cameră, va fi și mai OK.

elviramvio
[05.11.16 07:59:45]

@IonelM:

Bun venit printre noi! Ai inceput frumos, imi plac oamenii care se informeaza aici si apoi "platesc" cu impresiile lor despre locurile pe unde au fost. Imi place si stilul de scris, asa ca deja ma abonez la articolele tale, cu atat mai mult cu cat mergi in Bulgaria unde si mie imi place. Si cum a zis colega mai sus, scrie si despre cazare si masa pe unde ai fost.

Zapada buna pe partii in iarna asta sa fie!

printesa82
[05.11.16 14:30:18]

@IonelM: Superbonus... de bun venit !

[06.11.16 15:16:09]

@webmaster45: Multumesc pentru urarile de bun venit . Am postat si review-ul pentru Lion pe pagina hotelului.

[06.11.16 15:19:56]

@elviramvio: Buna Elvira, multumesc pentru apreciere. Intr-adevar Bulgaria e o destinatie interesanta pe care nu ezit sa o recomand. Intr-un fel sau altul ajung acolo cel putin o data pe an, la munte sau la mare. Cat despre zapada, sper sa fie mai multa decat anul trecut .

[06.11.16 15:23:29]

@Zoazore: Multumesc Zoa. Am postat review-ul pe pagina hotelului. Din pacate nu am poze din camera, o sa ma pregatesc mai bine de acum incolo .

[06.11.16 15:25:50]

@printesa82: Greetings Princess...

[06.11.16 19:38:24]

@IonelM: Felicitari pentru: decizia de a scrie aici pe acest sait, articol si poze. Mi-a placut cum ai inceput:

Salutare, acesta e primul meu revirew pe AFA, o comunitate care m-a ajutat de multe ori in alegerea destinatiei, a hotelului sau a traseului de urmat. De mai mult timp simt nevoia sa dau ceva inapoi si fac acum prima incercare

Cred ca toti cei care scriu aici au folosit acest sait ca pe o sursa de inspiratie si sfat pentru calatoriile lor si e normal sa oferi si tu ceva inapoi, ceva care poate fi util cuiva, candva.

Un articol foarte placut, felicitari, votat cu placere si astept articolele urmatoare asa cum ai dat de inteles din urmatoarele randuri.

[06.11.16 23:14:27]

@mishu: Multumesc!

Aurici
[08.11.16 11:50:57]

@IonelM:

simt nevoia sa dau ceva inapoi si fac acum prima incercare

Bună prima încercare! Bine ai venit printre noi!

[11.11.16 22:28:44]

@Aurici: Multumesc mult

[09.02.18 11:17:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «La schi în Borovets» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Borovets]

Aurici, elviramvio, IonelM, mishu, printesa82, Zoazore