ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2016
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2016

Hotel Bestline - Budapesta

Își mai amintește cineva de Hotel Frankfurt din Budapesta? Chiar dacă pe internet încă mai pot fi văzute imagini cu Hotel Frankfurt, aflați că acesta nu mai există. Pe aceeași clădire, cu exact aceleași geamuri pătrate, cu rame roșii, cu exact același acoperiș boltit deasupra intrării principale, a apărut un alt nume: Hotel Bestline.

Până în ziua de 27 august 2016 - ultima zi a circuitului din această vară - nu am mai trecut pragul acestei locații de cazare, așa încât nu pot aprecia dacă schimbarea de nume i-a adus vreun beneficiu și care ar fi acela.

Ales după aceleași criterii ca și multe altele din circuitul acestei veri, Hotel Bestline - Budapesta este situat în afara orașului, aproape de ieșirea la autostradă. Recomandat celor care vor să plece dimineața devreme la un drum lung, hotelul cu doar două etaje, amplasat între mai multe clădiri amintind de o tabără școlară, nu mi s-a părut frumos. Ba chiar... Legătura cu centrul orașului se poate face cu mașina în 20 de minute sau cu autobuzele locale care te duc (în 30 de minute) la una din stațiile de metrou. Și cei care vor să ajungă la aeroport sunt avantajați de apropierea de autostradă.

Hotelul pune la dispoziția oaspeților o parcare (gratuită) atât pentru autoturisme, cât și pentru autocare.

Recepție și lobby. În lobby sunt fotolii şi canapele confortabile, potrivite pentru discuţii, lectură, accesare internet (gratuit atât aici, cât și în camere) sau numai pentru relaxare. Doritorii pot însoți toate acestea cu băuturi alcoolice sau non-alcoolice pe care barul le oferă într-o gamă diversă.

Cum noi am ajuns la Hotel Bestline - Budapesta târziu, nimic din toate astea nu ne mai interesa. Așteptând repartizarea camerelor, am aflat că hotelul dispune și de o sală de conferinţe cu 45 locuri, cu toate dotările necesare, de camere amenajate special pentru persoane cu dizabilități și că toate cele 86 de camere au aer condiţionat și sunt pregătite pentru a putea găzdui una, două, trei sau patru persoane.

Toaleta de la recepție are senzor de lumină, așa încât poți rămâne în beznă atunci când nici nu te aștepți. Atenționez pentru că mi s-a întâmplat chiar mie.

Camera. La Hotel Bestline - Budapesta numărătoarea camerelor începe de la parter, așa încât am găsit camera 314 care mi-a fost repartizată, la etajul 2. Hotelul nu are lift, dar cine se mai așteaptă la așa ceva într-un hotel modest, cu doar două etaje?

Camera are două paturi cu așternuturi curate, din bumbac satinat, fiecare cu noptieră, iar pe perete, la capetele paturilor sunt două aplice care se aprind prin tragere de o ațișoară. Cele două paturi sunt despărțite de un dulap cu rafturi și bară cu câteva umerașe. În încăpere se mai află un birou (în sertarul căruia am găsit Noul Testament în limbile maghiară, germană și engleză), telefon și un scaun capitonat. Sub birou se află un minifrigider (gol), iar pe un colțar, deasupra, televizorul a cărui funcționare nici nu am încercat-o. Un cuier cu oglindă și suport pentru bagaje completează mobilierul. Camera este pardosită cu mochetă, are suficiente prize și un singur ochi de geam, mărișor, care - spre norocul nostru - se putea deschide.

Aerul condiționat nu funcționa atunci când am preluat camerele, așa încât le-am găsit supraîncălzite, mai ales pe cele de la ultimul etaj. În cameră spațiul este limitat, toate fiind parcă prea înghesuite. Cred că două persoane cazate în aceeași încăpere, având fiecare bagaj, s-ar descurca mai greu. Chiar și de unul singur, trebuie să fii atent să nu atingi colțurile capetelor de paturi dacă nu vrei să te alegi cu vânătăi.

Mai trebuie menționat că accesul la internet este gratuit pentru toți oaspeții hotelului, atât în cameră, cât și în spațiile comune. Fumatul nu este permis în hotel, dar pentru fumători există locuri special amenajate în faţa intrării și în curtea interioară.

Baia este mică, dar dotată cu tot ceea ce trebuie pentru o noapte de tranzit. La chiuvetă și la duș există recipiente cu săpun lichid, de asemenea apă caldă. Trei prosoape (un pic ponosite) așteptă să fie folosite. Încăperea de baie are calorifer, iar pe etajeră am găsit două pahare. Nu există uscător de păr, dar am aflat că la cerere se poate obține unul de la recepție.

Mai trebuie să menționez că aerisirea în baie se declanșează o dată cu aprinderea luminii.

Micul dejun. În restaurantul hotelului am servit doar micul dejun. Nu pot spune că sala de mese m-a impresionat prin ceva. Seamănă mai curând cu o cantină, având mese dreptunghiulare, pentru patru persoane. Fațele de masă erau albe și curate atunci când am fost noi acolo, dar erau acoperite cu banale folii transparente din plastic.

Preparatele - oferite în sistem bufet suedez - au fost bune și în cantități suficiente. Platourile cu mezeluri și brânzeturi se înlocuiau atunci când se goleau, iar cârnații și ghiveciul de legume menținute la cald, erau din abundență. Pe lângă toate acestea, mai existau ouă fierte (decojite), salate, prăjiturele, gem neporționat (de mere și de căpșuni), pâine de mai multe feluri, precum și ceai, lapte, sucuri și cafea.

Am fost cazată la Hotel Bestline - Budapesta la 27 august 2016.

Trimis de iulianic in 26.10.16 20:57:39
Validat / Publicat: 26.10.16 21:54:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Hotel Bestline - Camera 314. Un colț al încăperii.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.65 EUR pe cameră

[26.10.16 21:52:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Bestline Hotel (ex Frankfurt), BUDAPESTA" (existentă pe sait, dar cu alt nume până acum).

iulianicAUTOR REVIEW
    [27.10.16 09:09:33]

@webmasterX: Da, este OK!

iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂBestline Hotel (ex Frankfurt):