ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2016
    DIN: Buzău
    ÎNSCRIS: 08.07.15
    JUN-2016

Wiener Neustadt - un popas interesant

Pentru cei care călătoresc în Austria (sau prin), popasurile în localitățile din jurul Vienei pot să ofere momente de relaxare, dar și repere cultural-istorice de interes. Vienezii profită din plin de spațiul natural-geografic din jurul capitalei, destinații ca Baden, Klosterneuburg, Wiener Neustadt sau Parndorf am Neusidler See, fiind frecventate în week-end-uri sau cu orice ocazie.

In iunie a.c. (2016) ne-am oprit la Wiener Neustadt, în drumul nostru spre lacurile din Regiunea Salzkammergut. Este un oraș situat la sud de Viena, în regiunea Austria Inferioară, în nord-estul Austriei. Regiunea Austria de Jos este ce mai mare provincie din țară, ce înconjoară în totalitate Viena și este traversată de Dunăre, relieful fiind format din câmpii, dealuri și creste alpine.

Intâlnim în această regiune castele, cetăți, mănăstiri, ape termale, podgorii, parcuri naturale protejate, zone de schi.

Wiener Neustadt ni s-a înfățișat ca un orășel liniștit, curat și primitor. Orașul vechi are o piață centrală înconjurată de clădiri care poartă patina timpului: primăria, hoteluri, restaurante.

Hotelul Zentral 3*, la care am stat, deși mic, oferă servicii de calitate și e ospitalier. Micul dejun a fost diversificat, servit într-o atmosferă intimă. La fel de primitor a fost și restaurantul tradițional din apropiere (Gasthaus Weißes Rössel) unde am servit Klare Rindsuppe mit Leberknödel (supă de carne de vită cu găluște de ficat) și Wienerschnitzel (porții uriașe) fraged și gustos, cu garnitură de cartofi copți și salata de crudități, bere la halbă, toate la un preț foarte rezonabil.

Ca puncte de atracție se înscriu Domul (a doua clădire ca înălțime după Catedrala Sfântul Ștefan din Viena), situat tot în această zonă centrală, o construcție impozantă neogotică, cu două turle ce-și înalță frunțile țuguiate spre cer și ornate cu o dantelărie simplă din marmură. Tot în apropiere se află Academia Tereziană, fost castel, transformat de împărăteasa Maria Tereza, în anul 1752, în instituție de învățământ pentru pregătirea ofițerilor, destinație pe care și-a păstrat-o, cu mici întreruperi, până în prezent. În spatele academiei se întinde un parc imens, de fapt o pădure cu aer proaspăt și alei pentru mersul pe jos sau cu bicicleta. Suficient de văzut și de făcut pentru o după- amiază!

Dimineața următoare ne-am deplasat în apropiere, la numai 18 km de oraș, în Parcul natural Hohe Wand (Peretele Înalt) (naturpark-hohewand.at) ce se întinde la altitudinea de 1000 m, într-o zonă prealpină. Numele parcului este foarte sugestiv, fiind vorba de o aliniere de stânci drepte, care răsar din câmpia plată, asemenea unui zid surprinzător. În parc poți ajunge cu mașina sau cu piciorul (1,8 euro taxa), fie escaladând stânca (cei avizați), fie urcând cele 200 de trepte ale unei scări metalice, ce o înconjoară, ca un brâu ciudat. (Feldsenpfad)

In parc sunt pensiuni, puncte de informare, de belvedere, centre de informare, grădini zoologice, chiar și un muzeu. Noi ne-am oprit la Kleine Kanzelstraße unde am vizitat mica grădină zoologică (Tierpark), am urcat apoi într-un turn de observație de 80 m înălțime (Aussichtsturm), de unde am am admirat panorama munților. Apoi ne-am oprit la Gasthof Postl, o pensiune mare, de unde am ajuns la o platformă metalică construită pe buza unei stânci, numită Aussichtsterasse Sky Walk, de unde am putut admira impresionanta tipsie a câmpiei austriece, vărgată în tonuri de galben, verde sau maroniu. Fie și numai pentru a vedea acest spectacol merită să urci pe Hohe Wand!

Dacă mai zăbovești puțin pe buza stâncilor din zona Sky Walk, ai șansa să vezi aripile colorate ale deltaplanurilor rotindu-se, ca niște păsări uriașe deasupra câmpiei, Hohe Wand fiind un loc preferat de către iubitorii acestui sport. Am urmărit și noi cu uimire și admirație “decolarea ” unui domn cu o vârstă respectabilă (octogenar??), care, desigur, știa ce face. Încă o dovadă a faptului că pasiunea învinge vârsta, sau că aceasta din urmă nu este întotdeauna o piedică pentru realizarea celor mai îndrăznețe visuri. Deci, să visăm!

Trimis de GIN2015* in 09.10.16 10:29:06
    Validat / Publicat: 09.10.16 16:40:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 7699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GIN2015*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Aripile cresc la orice varsta- Hohe Wand
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

[09.10.16 13:19:40]

Hotelul Zentral 3*, la care am stat...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.10.16 14:27:40]

@webmaster33:

Desigur, in curand

elviramvio
    [09.10.16 17:06:43]

@GIN2015:

Superbe si pozele, felicitari!

[09.10.16 17:27:23]

@GIN2015: E al treilea articol scris de tine pe care il citesc pe ziua de azi si care mi-a placut la fel de mult ca si celelalte 2. Ai scris despre zone superbe si te felicit pentru asta.

Votat cu mare placere.

[09.10.16 18:07:24]

@mishu:

Inca o data multumesc. Nu pot sa fiu decat incantata. Imi face placere sa scriu si sa calatoresc.

Floryn81
    [09.10.16 21:27:35]

@GIN2015: În ultimele zile ați scris câteva articole pe care le-am parcurs cu plăcere! Am aflat informații interesante despre locuri pe care nu le-am vizitat până în prezent, dar pe care mi-ar plăcea să le văd cândva. Fotografiile sunt și ele reușite și completează informațiile din articole, motiv pentru care vă felicit și vă doresc spor la scris în continuare!

Citit cu plăcere, votat cu drag!

Utube
    [09.10.16 22:18:23]

Bună seara, scriitorule!

Foarte frumoase fotografii. Cele mai reuşite sunt 3 şi 11. Am călătorit de multe ori în Austria, în special în Viena unde mergem destul de des, cu maşina ne ia cam 5 ore. Sunt foarte multe locuri frumoase de vizitat şi de petrecut concediul în acea ţară, Austria fiind preferata noastră pentru concediul de iarnă, la schi.

O seară deosebită!

[10.10.16 09:32:06]

@Crazy_Mouse:

Multumesc pentru aprecieri si pentru vot. Ma bucur sa aduc ceva nou in atentia unor persoane care indragesc calatoriile si stiu sa se bucure de frumos.

[10.10.16 09:34:37]

@Utube:

Intr-adevar Austria e o tara minunata. Ma bucur ca v-au placut impresiile mele si sper sa avem parte de calatorii frumoase in continuare. Multumesc pentru ecou.

O zi frumoasa!

traian.leuca †
    [11.10.16 19:24:51]

@GIN2015 :Şi pentru mine Austria este o favorită a destinaţiilor mele de vacanţă. Am vizitat Wiener Neustadt şi mi-a plăcut tare mult la Hohe Wand .

[11.10.16 20:13:21]

@traian. leuca:

Stiu ca ati fost acolo, v-am citit impresiile si mi-au placut foarte mult. M-am gandit sa le redactez si eu, prin prisma experientei proprii.

Toate cele bune!

elviramvio, GIN2015*, mishu