ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2016
DIN: caransebes
ÎNSCRIS: 30.03.12
SEP-2016

Un last-minute: Kranevo

La marea noastra ultima data am fost acum 10 ani cand am zis ca eu nu mai merg pe litoralul romanesc “veci-pururi”.

Dar se zice ca " niciodata sa nu spui niciodata " asa ca in criza de timp si din alte considerente am decis sa mai facem totusi o incercare.

Am ales sa mergem pentru cateva zile la Eforie Nord.

Pe drum, in masina m-am uitat intamplator pe cateva oferte “last-minute” si mi-a sarit in ochi Kranevo despre care habar n-aveam ca exista.

Rapid …. Google si:

-“Kranevo este un satuc turistic aflat la 25 km de Varna si la 84 Km de Vama Veche”

-“Este situat intre Albena si Nisipurile de Aur “ (e la 4 km de Albena)

- “În Kranevo vin în principal turiștii care aleg vacanta pe plaja economică pe coasta Mării Negre, precum și cei care merg cu copii care prefera vacanta pe plaja liniștită și retrasă”

Nici n-am mai stat pe ganduri.

Mail de pe telefon la agentia de turism cu oferta…. cand am ajuns la Mangalia totul era gata, am platit, am luat voucher-ele si asigurarile si … directia catre Vama Veche.

Desi doamna de la agentie ne-a zis ca sunt indicatoare spre Kranevo noi n-am vazut decat spre Varna pana am trecut de Balcic.

In Kranevo ,pentru ca nu erau indicatoare am ajuns mai greut la hotel (ne-au ajutat localnicii pe care i-am intrebat) Ne—am cazat la hotel Kristel Park 3*, cu all-inclusiv light, hotel aflat la 10 m de hotelul Izvora (despre care a scris Aricel)

Pozitive:

- camera spatioasa, cu balcon, aer conditionat, frigider, acces cu cartela

- personal amabil, saritor, cunostinte de engleza (receptionerii mai ales)

- seif la receptie (5 leva/zi, mi s-a parut rezonabil)

- parcare gratuita (nu foarte mare dar…. decat deloc e bine si asa)

- piscina

Negative:

- cearsafurile de pat subdimensionate (am luat o camera twin) nu puteau fi prinse sub saltea, la cea mai mica miscare se deplasau odata cu ocupantul patului. Dimineata le gaseam pe jos asa ca de dormit, am dormit in cea mai mare parte pe salteaua goala.

- baia:oricat am aerist, tot s-a simtit un miros de canalizare dar …. am tinut usa inchisa si am lasat ventilatorul sa mearga.

- televizorul cu canale bulgaresti si …. (nu stiu cum a scapat) TVR international in limba romana.

- blocajul la usa balconului nesigur, (se putea trece dintr-un balcon in altul)

Curatenie:

- Prosoape schimbate dupa regula “ prosop pe podea “,

- cosurile de gunoi golite in fiecare zi.

- nu au schimbat cearsafurile pe toata durata sederii

- n-au dat deloc cu matura/aspiratorul atat in camera cat si pe coridorul din afara camerei si nici la restaurant nu s-au “omorat” sa schimbe fetele de masa.

Mancarea: nu a fost grozava dar nici de speriat, ne-am descurcat onorabil in functie de oferta.

Nu stiu sa zic despre piscina pentru ca nu am fost deloc, am preferat sa mergem “la mare”.

Drum pana la plaja:in jur de 10 min, pe jos, agale, se putea si cu masina dar nu merita efortul.

Plaja: acceptabila, am stat in zona libera fara sezlonguri, in principiu n–am avut probleme cu algele, nu stiu cum e in sezon, acum a fost putina lume.

In rest, asa cum ne-am dorit, multa liniste (desi in ultima seara s-a tot “jeluit”o solista prin apropiere, am inchis usa la balcon si n-am mai auzit-o), preturi in magazine facand conversia monedelor cam ca la noi, raportul calitate-pret la hotel satisfacator, per ansamblu noi am fost multumiti.

Daca as mai merge: pentru “liniste si pace” as lua in consideratie varianta.

Trimis de caransebes in 15.09.16 00:46:08
Validat / Publicat: 15.09.16 08:28:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (caransebes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.09.16 06:43:23]

Mutat în rubrica "Kristel Park Hotel, KRANEVO" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[15.09.16 10:18:33]

Dacă tot ai deschis discuția, sînt curios ce crezi că ar fi fost diferit dacă te-ai fi cazat la Eforie. Sau, mai general, pe litoralul românesc. Adică: ce anume face ca experiența de la acest hotel din Kranevo să fie superioară/avantajoasă/de preferat.

Nu înțelege greșit, nu vreau să spun că e nasol la Kranevo, ba chiar e un sătuc/stațiune care mi-a plăcut cînd am văzut plaja de acolo. Doar mi se pare că ai „lansat” un prilej de conversație pe marginea problematicii litoralului românesc.

caransebesAUTOR REVIEW
[15.09.16 22:30:29]

@abancor:

Ai spus bine “mi se pare”pt. ca chiar nu doresc o polemica pe tema litoralul romanesc versus bulgaresc” desi poate, din anumite puncte de vedere, n-ar fi rea o astfel de dezbatere.

Dar daca tot ai deschis discutia …. sa vedem de ce Kranevo si nu Eforie Nord.

1. Pe principiul ca macar o data pe an sa mergi intr-un loc in care n-ai mai fost si tinand cont ca prin Eforie mai calcasem, a castigat Kranevo care chiar ne-a trezit curiozitatea tinand cont ca habar n-aveam de existenta lui.

2. Comparatie intre oferte apropiate:

-Hotel Delfinul 3*din complexul Steaua de Mare Eforie Nord:

285 lei/zi /2 persoane all-inclusive, rezulta 1225 lei /5 zile/ =aprox. 275 euro

-Hotel Kristel Park 3* Kranevo

5 zile /2 persoane/all –inclusive =250euro.

Nu contest ca oferta de la Eforie Nord a fost oarecum mai bine mobilata (vezi de ex. halat si uscator de par care la Kranevo nu existau) dar… ca idee, la bani am iesit tot pe acolo.

3. In pricipiu nu suntem adeptii all-inclusive sau pensiunii complete pt. ca limiteaza libertatea de miscare dar acum fiind timpul scurt n-am avut nervi si chef sa cautam pe unde sa mancam, sa stam dupa comanda si sa avem parte de un tratament de genul celui descris de Sebibart la "Plaja Azur - servicii romanesti".

Am mancat in prima zi, cand am ajuns, la o terasa din apropiere si am platit pe 2 salate generoase cu rosii, castraveti, masline si branza rasa pe deasupra, 2 portii de cartofi taranesti, o bere mare -500 ml si una mica 300 ml+ bacsis, in total 20 de leva ceea ce inseamna in jur de 50 lei. Liniste, curatenie, servire rapida, personal amabil…... putin probabil sa fi gasit asa ceva la banii aia in RO.

4. Ce cred ca ar fi fost diferit daca ne-am fi cazat la Eforie?

Citind impresiile postate la sectiunea “Descopera Eforie Nord”, cred ca am fi facut cu nervii, as fi dat-o in “spumele marii” de vacanta in RO si m-as fi carat cu viteza maxima …... in Bulgaria.

Mea culpa daca gresesc.

[15.09.16 23:02:04]

@abancor:

ba chiar e un sătuc/stațiune care mi-a plăcut...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[16.09.16 14:39:50]

@caransebes: Mulțumesc pentru că ai consimțit să participi la dialog! Tu ai lansat prilejul, nu polemica în sine.

Oricum, nici eu nu am vrut să pornesc vreo dezbatere. Doar am fost curios, pentru că din textul tău reiese că ai ales Eforie de nevoie, (deși după 10 ani, deci nu era vorba de o monotonie), și totuși ai căutat pînă în ultimul moment să scapi de litoralul nostru, văzut numai ca ultimă soluție.

Ai găsit scăparea la Kranevo, dar din text (care e foarte echilibrat, felicitări) și din notă nu rezultă o satisfacție de neîntîlnit și la noi. Tot ce scrii tu e compatibil și cu litoralul nostru.

Așa că am zis să înviorăm atmosferă și să tăifăsuim oleacă. Părea că e mai important să scapi de Eforie, decît să mergi la Kranevo, or din text reies condiții de cazare, masă și plajă absolut similare cu ce e și la noi. De aceea m-am băgat în vorbă.

Punctul nr. 1 din replica ta e un argument suficient, altceva nici nu mai contează. Și e un argument opus la ce mă așteptam eu: e un motiv foarte bun de a merge la Kranevo, nu de a nu merge Eforie.

Pentru că, într-adevăr la prețuri mai mari decît în Bulgaria (asta e, sîntem o țară mai scumpă), condițiile de la Kranevo le-ai fi întîlnit și la noi.

Cam asta am vrut să discutăm. Mersi pentru răbdare!

[16.09.16 14:47:56]

@webmaster26: Nu prea am ce să scriu, am fost acolo în 2006. Am fost la Albena și într-o zi m-am plimbat pe plajă pînă la Kranevo. Asta a fost tot.

Mi-a plăcut atmosfera de la cele cîteva terase de pe plajă și strada principală, și plaja în sine, inclusiv bucata dintre Kranevo și Albena: foarte liberă, și cu vreo 2 rîuri care se varsă în mare, care creionau un peisaj interesant.

caransebesAUTOR REVIEW
[16.09.16 19:40:59]

Cred ca trebuie sa acord mai mare atentie la exprimare, nici macar nu mi-a trecut prin cap -- ca postarile mea ar putea fi considerate “un prilej de conversație pe marginea problematicii litoralului românesc” sau ca “ am căutat pînă în ultimul moment să scap de litoralul nostru, văzut numai ca ultimă soluție “, nu asa am vrut sa iasa dar din pacate asa a iesit si a condus la concluzii eronate. --

Chestia cu “last-minute”e o “dambla”de-a mea favorizata si de criza de timp generata de job si alte activitati care ne impiedica sa ne organizam pe indelete concediile; nu tineam neaparat sa scap de litoralul nostru.

Inainte de a intra pe ofertele last-minute vorbisem la o pensiune de cazare si stabilisem cum sa ne intalnim, a fost asa, pur si simplu un impuls de moment… -

Parerea mea e ca indiferent de locul in care mergem sunt avantaje si dezavantaje in comparatie cu ce e la noi, dupa nevoile si gusturile fiecaruia, idea e sa ne intoarcem acasa impacati si fara regrete, pe considerentele ca “de gustibus non disputandum”si “cate capete atatea pareri “.

Poate ca ar fi utila o sectiune pentru dezbateri de genul problematicii litoralului/turismului romanesc...sau o fi ca exista si n-am vazut-o eu ?

[16.09.16 20:00:04]

Stai liniștit, nu ești tu „de vină”. Pe siteul ăsta ai mii de potențiali interlocutori, unul sigur găsește un „prilej” pentru o conversație în textul tău

Există și rubrici off topic, unde se discută generalități, și unde s-au discutat și subiecte legate de turismul românesc. Se găsesc în secțiunea „Stratosfera” amfostacolo.ro/zstratosfera-pareri,66, sub numele de Filosofări turistice și altele asemenea.

caransebes