ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2016
REGIM MASĂ demipensiune
2 AD. + 1 COPII -- v: 17

Nil Hotel [Sarimsakli](încă) NECLASIFICATĂ

Nil Hotel - opţiune bună pentru Ayvalik

Dupa o plecare intarziata de acasa si stat in vama Giurgiu-Ruse pret de doua ore si un traseu lin prin Bulgaria am intrat in Turcia tara draga sufletului meu pe la vama Hamzabeyli in jurul orei 13 si gospodareste am parcurs cei 400 km care ne desparteau de Ayvalik (prima oprire) destul de usor si cu mult drag fata de soselele turcesti.

Rezervarea la acest hotel am facut-o de pe booking pentru ca impreuna cu familia mea am crezut ca mai prindem o zi si jumatate de plaje, dar socotelile ne-au fost incurcate de plecarea tarzie de acasa+vamile si asta a fost s-a dus jumatate de zi de plaje care oricum nu s-a putut face aici in cele doua zile pentru ca vantul a batut ca turbatul.

De fapt Kucukkoy este un orasel mic lipit de Ayvalik de care apartine faiomasa plaje Sarimsakli, pentru cei care cunosc Turcia sigur au auzit. Ei bine aici pe bulevardul Sarimsakli se gaseste Nil Hotel intr-o zona apropiata de intrarea in oras si care momentan se afla in plina sistematizare lucru care marturisesc nu mi-a cam placut. Nimic de zis hotelul l-am gasit instant fara GPS, de fapt in Turcia nici nu folosim, bine semnalizat din bulevard.

Am parcat masina chiar la intrare si in receptie totul s-a rezolvat repede inclusiv plata cu cardul, primit cheie, fara alte politeturi ni s-a dat codul WIFI aratat scarile si sus la etajul intai camera din dreptul scarilor. Deja imi faceam griji ca va fi galagie peste noapte, dar nu a fost asa micutul hotel de 32 camera ofera cazare mai ales familiilor cu copii mici asa ca la ora 22 s-a cam dat stingerea.

Camera destul de mica pentru 3 adulti, era dotata cu un pat dublu, un pat single, Tv, dulap, o comoda cu un scaun si cam atat. Balconul era destul de mic si avea o vedere chinuita spre scara de incendiu al hoteluli Palmera, pentru somnambuli si fumatori am gasit pe balcon doua scaune din plastic (bune si alea). Baia micuta cu dus de dupa perdeluta, apa cald non stop, rigola care aduna apa fara mari probleme, se vedea ca este o baie proaspat renovata si lucrul acesta am apreciat, prosoape albe de toate marimile, sapun lichid in general bine.

Noi am avut demipensiune asa ca la ora 19, am coborat la masa de seara si am constatat ca ai ce sa alegi aveau: ciorba, un fel principal cu carne, doua feluri de garnitura, salata, prajituri, dozatoare cu apa intr-un cuvant foarte bine si curat, chiar si bine serviti. Micul dejun a fost si el bun intr-o dimineata cu ochiuri in forma de inimioara si in cealalta cu clatite restul legume, brânză, masline, salam, placinte, ceai, ness, suc la dozator, apa, prajitor paine.

Hotelul mai are si o piscina destul de generoasa si curata de care am profitat foarte putin din cauza vantului, iar in exterior asa ca o prelungire exista o plaje bine dotata pe care din pacate nu am folosit-o.

Centrul orasului Kucukkoy este unul tipic turcesc, cu faleza, zona de bazar, zona de restaurant, zona de distractie.

Daca ar fi sa fac abstractie de vantul care a batut neincetat doua zile si doua nopti as putea recomanda hotelul pentru 3,4 zile de sedere pentru plaje pentru o familie care nu vrea sa cheltuie multi bani pe cazare dar care vrea totusi un loc curat unde sa puna capul pe perna.

Eu as acorda hotelului nota 8 pentru curatenie si amabilitatea personalului si nota 5 zonei in care se afla.

Cu bine!

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de adrianbogdan in 13.09.16 18:21:46
Validat / Publicat: 13.09.16 20:29:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P03 plaja hotelului

webmaster45 [13.09.16 19:02:06] »

Mutat în rubrica "Nil Hotel [Kucukkoy], AYVALIK" (nou-creată pe sait)

adrianbogdan [13.09.16 19:15:08] »

@webmaster45: Da sunt corecte coordonatele si pozitionarea pe harta

21111974 [13.09.16 21:14:27] »

Bună seara ce preț ați plătit pe cameră ?

si noi am stat in aceasta localitatea La Gultur si am dat 55 eur doi adulți si un copil demipensiune dar se stricat data de ani trecuți si cautam alt hotel pt tranzit

Multumesc

webmaster26 [13.09.16 21:17:18] »

@21111974:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianbogdan [13.09.16 21:29:16] »

@21111974: Buna!

Am trecut pretul in caseta tehnica adica la Date sejur.

Pentru 3 adulti, doua nopti cu deminsiune am platit 80 de euro, adica 40 euro pe noapte pentru toti.

Am prins de fapt oferta intr-o zi pe booking, oferta care a fost doar atunci in acea duminica cand am si rezervat, dupa acea zi pretul a fost mai mare adica 190 euro.

Personal nu cred ca ar merita banii astia.

Puteti incerca Bergama , distanta este aceeasi dar preturile la cazari mai mici.

Vacante placute!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.09.16 21:31:10] »

@21111974:

Nu cred că ai stat în aceeaşi localitate ca Adrianbogdan.

Club Hotel Gultur este în Kucukkuyu, iar Nil Hotel este în Kucukkoy, lângă Ayvalik. Deşi denumirile sunt asemănătoare, nu este acelaşi lucru. Distanţa dintre ele este de vreo 75 de kilometri.

adrianbogdan [13.09.16 21:36:01] »

@nicole33: da corect, Ayvalik, Bergama, Kucukkoy inseamna in plus 80 km fata de Kucukkuyu

21111974 [13.09.16 21:37:07] »

Adevarat scuze dar un hotel in afara de Gultur ce îmi recomandați Multumesc

nrs [14.09.16 16:21:08] »

vezi ca am scris despre Ergul Motel in Kucukkuyu

21111974 [14.09.16 19:37:13] »

Multumesc

Dan&Ema [15.09.16 19:12:02] »

@adrianbogdan:

Bun si util articol. Felicitari!

calatorul [28.09.16 14:50:00] »

@adrianbogdan: Multumim pentru informatiile utile si impresiile lamuritoare, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

5 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    21111974, adrianbogdan, calatorul, Dan&Ema, nrs

pagină generată în 0.0601949691772 sec