ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2016
ÎNSCRIS: 19.08.14
SEP-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 5, 2

Bine, spre foarte bine

La inceputul lunii septembrie, am fost cazat la acest hotel, impreuna cu sotia si cei doi copii, de 5 si 2 ani.

Rezervarea a fost facuta printr-un site de rezervari online, in luna aprilie. Cu 2 zile inainte de inceperea sejurului, am sunat la hotel sa ne informam asupra rezervarii facute, si anume o camera cu doua paturi single si o canapea. De la receptie mi s-a spus ca totul e in regula si ca ne asteapta.

Drumul:

Am hotarat sa mergem pe traseul recomandat de @Zoazore (vezi impresii), si anume Bucuresti -Calarasi - Silistra - Dobrici - Albena.

Am plecat din Bucuresti in jurul orei 6, pe autostrada soarelui, pana la Lehliu, unde am intrat pe DN 3, spre Calarasi. Soseaua dupa DN 3, de buna calitate, poti sa mergi lejer cu 90-100 km/h (aceasta fiind viteza legala, din cate stiu). Pe la ora 8 am lasat Calarasiul in stanga, si am urmat indicatorul spre ferry boat. Dupa vreo 6 km am oprit la punctul de taxare pentru trecerea cu ferryboat-ul, unde am platit 35 de lei. Ghinionul nostru a fost ca ferryboat-ul tocmai plecase si a trebuit sa asteptam vreo 40 min, dar timpul a trecut repede, mai o poza, mai un sanwich, mai un cico, si iata ca vine vaporul ce cara masini, dupa cum l-a botezat fetita mea. Trecerea a durat cam 15-20 minute, cu tot cu imbarcatul si debarcatul masinilor.

Dupa ce am coborat dupa ferry, ne-am indreptat spre vama. In fata mea se aflau cam 8-10 masini, si a durat 30-40 min pana am trecut noi, deoarece se scanau buletinele. La 100 m de vama se afla o casa de schimb care vinde si vignete. Am cumparat de aici vigneta pe 7 zile, pentru care am platit 40 de lei. In Silistra, imediat dupa ce pornesti spre Dobrici, se afla pe partea stanga un Lidl, si dupa vreo 2 km, si un Kaufland, asta daca cineva doreste sa faca cumparaturi.

Din Silistra pana in Dobrici sunt 90 de km de drum bun. Singura portiune de drum ingrozitor este la iesire din Dobrici, aslfalt carpit, pe o portiune de vreo cativa km. Pentru cei care au GPL, eu n-am vazut nici o statie de gaz in portiunea asta de drum. Doar in Dobrici am vazut GPL la preturi cuprinse in 0,75-0,85 leva. Dupa Dobrici am mai intalnit cateva statii GPL in traseul spre Albena.

Din Dobrici eu am ales varianta Balchik-Albena, cu un ocol de vreo 25 km fata de drumul direct, dar eu zic ca merita sa vizitezi Balchik-ul. In jur de 11 am intrat in Albena, am trecut de bariera de la care am ridicat tichetul, si m-am indreptat spre hotel. Hotelul l-am gasit repede, urmand indicatoarele. Parcarea am platit-o la hotel, 6 leva, am primit bonul fiscal si tichetul.

Cazarea:

La ora 11.20-11.30 am ajuns la hotel. De parcat am gasit destul de repede si chiar foarte aproape de intrarea in hotel. Am mers la receptie sa dam buna ziua, si sa vedem cum sta treaba. Noi stiam ca se face cazarea la ora 14, asa fiind scris si pe site. I-am spus numele dupa rezervare, prima lui intrebare fiind prin cine am rezervat. Mi-a spus dupa aia ca au fost probleme cu turistii care au rezervat prin cele doua mari agentii din Romania, care au intrat in insolventa anul acesta. La noi n-a fost cazul.

Zambitor si amabil, receptionerul ne zice ca avem o camera la etajul unu, cu vedere spre parc si sa venim la ora 14. La fel de amabil si eu, ii intind pasapoartele copiilor, in care pusesem 10 euro, si-l rog frumos, daca se poate sa gasim o camera la un etaj superior si sa ne cazaze mai repede. A verificat pasaportele si ne-a zis ca se poate sa ne cazeze, dar ca bratarile le primim la ora 14. Ba chiar a zis ca are o camera libera, la etajul 3, cu vedere la mare (eu aveam park view rezervat), pe care ne-o ofera la acelasi pret. I-am platit sejurul cash cu euro, si i-am mai pus inca 5 euro pentru el, multumindu-i pentru amabilitate.

Camera

Ca si suprafata cred ca avea in jur de 12-15 mp, si era compusa din doua paturi single, o canapea, si un pat supraetajat, spre incantarea copiilor. In camera mai aveam un birou cu sertar, un scaun cu spatar, mini frigider si doua noptiere. Mai sunt doua dulapuri de haine, care sunt incorporate in perete. Unul este cu rafturi iar celalalt cu bara pentru umerase.

Aer conditionat mitsubishi, tv lcd cu posturi bulgaresti si protv international.

Balconul cu o priveliste superba, avea o masa si doua scaune.

Baia dotata cu foehn, dus cu separator, prosoape suficiente.

Curatenia in camera in momentul cazarii cam 8/10, pentru gusturile noastre a fost ok. In timpul sejurului, se facea curatenie zilnic, prosoapele se schimbau la 2 zile, asternuturile le-au schimbat odata.

Am vazut si vestitele furnici. Intr-o zi, copiii au facut ceva firmituri pe jos. Cand ne-am intors dupa plaja, se adunasera cateva furnicute la firmituri. Am strans dupa jos firmiturile si au disparut si furnicile.

Mancarea

Mesele aveau urmatorul program: 7.30-10 micul dejun, 12.30-14.30 pranz, 18-21 cina. Intre 11-16 serveau pizza si clatite, la barul de langa piscina.

La micul dejun serveau: omleta, oua ochiuri, oua fierte, cremwursti, mezeluri, budinci, branzeturi, legume, fructe, dulceturi, compot, cereale, etc.

Pranzul: doua feluri de supe, garnituri, gratar de pui sau de porc, pui, peste, vita, sub diferite forme, prajituri, legume, fructe, salate, paste.

Cina: paste, alte doua feluri de supe, curcan la rotisor, purcelus la rotisor, si din nou pui, porc peste, gatit sub diferite forme.

In tot timpul cat am stat acolo am gasit ceva pe gustul nostru si al copiilor, copiii nu s-au imbolnavit de enterocolita sau alta boala. La intrarea in restaurant, erau igienizatoare pentru maini. De fiecare data cand ne asezam la masa, atat noi cat si copiii le foloseam. La servitul meselor, am incercat sa avem un meniu echilibrat, sa respectam cateva reguli elementare privind nutritia, si privind modul cum combinam alimentele.

Bautura

Genul de bauturi locale care se servesc la orice AI din Bulgaria.

Plaja

Superba, cu nisipul fin, suficient de lata. Cate doua sezlonguri de camera, dar pentru primele randuri trebuia sa vi dis de dimineata sa prinzi loc, contrar tuturor semnelor care interziceau rezervarea de sezlonguri. Marea, putin agitata in ultimele zile.

Divertisment:

Echipa de divertisment a hotelului era formata din niste tineri energici, care stiau sa faca lumea sa se simta bine, prin diferite jocuri, activitati, concursuri.

Seara, la ora 19, la hotelul Gergana era kids party. Muzica, dans, concursuri pentru copii, timp de aproximativ o ora.

De la ora 21, tot la gergana erau spectacole si pentru adulti, sau mini discoteca.

In centrul statiunii, este un loc unde se organizeaza aproape in fiecare seara spectacole, piese de teatru, concerte, etc. Noi am prins un spectacol de muzica populara bulgara, si dans popular, cu tineri bulgari imbracati in costumele lor traditionale. In alta seara, a cantat orchestra marinei bulgare, muzica clasica, cafe conserv, plus alte hituri celebre de muzica usoara.

Drumul inapoi

In ziua plecarii, am predat camera in jurul orei 11. Cei de la receptie ne-au spus ca putem ramane si la masa depranz, doar ca in momentul cand plecam sa mergem sa predam si bratarile.

Am plecat dupa plaja in jurul orei 16.30, pe traseul Albena-Vama Veche-Mangalia-Bucuresti. Din Albena pana in Vama Veche, sunt 90 de km de drum bun si liber. Pe aceasta portiune am intalnit si vreo 3 benzinarii, la toate gasindu-se si GPL. La vama a fost liber, am trecut fara probleme. Pe la 20.30 am ajuns in Bucuresti.

Concluzie

Am petrecut un sejur fericit la Mura, desi am plecat cu inima stransa putin, din cauza catorva review-uri citite pe afa. Poate din cauza ca n-am fost in plin sezon, am gasit farfuriile mai curate, am gasit loc mereu la masa, nu m-am imbolnavit de nici o boala, de mancat am gasit ce sa mananc zilnic, una peste alta m-am simtit bine.

Recomand acest hotel familiilor cu copii mici, si persoanelor care doresc liniste si relaxare.

Trimis de pancone in 11.09.16 07:59:26
Validat / Publicat: 11.09.16 09:49:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pancone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 rasarit spectaculos

Zoazore
    [11.09.16 10:40:23]

@pancone: Bravo! Frumos, echilibrat și bine sintetizat! Poza P18 este de mare excepție. Votat cu mare drag!

panconeAUTOR REVIEW
    [11.09.16 13:18:00]

Multumesc Zoa, ma bucur ca m-am ridicat la inaltimea asteptarilor tale!

fanespoitorul
    [11.09.16 22:16:31]

@pancone: Daca vrei s-o alinti poti sa-i spui Zozo

panconeAUTOR REVIEW
    [12.09.16 11:48:47]

@fanespoitorul: mersi de pont

M-a mai certat odata ca am scris "plici"

[13.09.16 15:55:07]

@pancone: Si pentru ca Zozo ti-a laudat poza 18 normal ca a fost prima vizualizata, cum altfel. Intr-adevar minunata. Si cred ca totusi mancarea in hotelurile din Albena cam seamana (cel putin la prajituri care mie mi se par cam cu prea multa crema).

Si la fel (noi am stat la Ralitsa Aqua Club) aveam igienizatoare la intrarea in restaurant, lucru util mai ales celor prea comozi sa intre la baie sa se spele pe maini.

In rest ai prezentat tot ce era util de stiut despre un loc in care sa petreci un concediu.

Felicitari, votat cu placere.

fanespoitorul, mishu, pancone, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMura Hotel [Complex Gergana]: