ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2008
ÎNSCRIS: 03.05.08
JUN-2008

PIGALE vs.VERA PRINCE

Salutare! Ne-am intors de citeva zile din Kusadasi unde am avut o vacanta placuta in doua locatii cotate la 3* - PIGALE BEACH si VERA PRINCE, dar promovate total diferit. Prima noastra optiune a fost VERA, dar pt ca nu am gasit locuri pt tot sejurul am acceptat cazarea la sosire la PIGALE urmind sa ne transferam la VERA. Asa ca am putut face o analiza a ambelor resorturi iar rezultatul acesteia este net favorabil pt PIGALE, cel putin anul acesta.

Prima impresie la sosirea in resort nu este una prea placuta si asta deoarece receptia este o cladire independenta situata la poarta hotelului - ceva gen punct control al unei fabrici - si care are un aer de cladire veche cu peretii zugraviti de un meserias slab pregatit sau care a facut economie de material. Totul se schimba in bine cind incep formalitatile pt cazare, acestea durind foarte putin, in zece min. fiind in camere. Cazarea se face in mai multe cladiri cu 2 etaje dispuse pe 2 rinduri, in trepte, inconjurate de multa verdeata.

Camera a fost o tripla suficient de mare, cu mobilier nou, o baie mica cu dus, cam joasa din cauza unei trepte pe care trebuia sa o urci, curata, un balcon cu 2 scaune si o masa din plastic, vederea a fost spre piscina dar acest lucru nu a deranjat.

Dupa cazare am fugit la pool bar ca sa mai prindem snak-urile dintre 14-16, adica pizza de legume, gozleme si hamburger cu cartofi prajiti, toate pregatite in fata ta si foarte gustoase care au mers perfect cu berea efes de la dozator. Mincarea in general a fost multa, diversa, gustoasa, nu exista acea ingesuiala decit seara in locurile unde se servea carnea fripta - nu cea cu sosuri - dar era o inghesuiala civilizata, semn ca eram foarte putini romanasi pe acolo.

In prima seara echipa de animatori a fost la inaltime atit cu cei mici cit si in spectacolul pt cei mari iar acest lucru se va repeta in toate cele trei seri petrecute aici. A doua zi pe la 6 am ajuns la piscina am ocupat 3 sezlonguri care au fost ale mele toata ziua; piscina are un topogan cu apa care merge cu program dar este suficient si incintator atit pt adulti cit mai ales pt copii. Seara aceste sezlonguri ramineau fara prosoape cea ce nu se va intimpla dincolo la VERA unde ele ramineau cite zile statea propietarul lor in vacanta.

Foarte aproape era si plaja Kustur, cu nisip, dar intrarea in apa era cu pietre si cam murdara la mal; sezlongurile 10 ytl pt 2 persoane. Are si PIGALE o plaja dar este nisip cu mult praf si unde cel care o administra a pus fisii de gazon pt ai mai schimba putin imaginea!?Cam atit despre PIGALE.

Ne-am mutat la VERA, cu ajutorul celor de la IMTA asa cum era scris in contract; o paranteza aici - transferul de la PIGALE la VERA inseamna 250 metri si 3-4 minute totul facindu-se fara taxe dar cel de la IMTA a solicitat 10 euro desi in contract nu erau prevazute nici un fel de costuri. Dupa ceva discutii au renuntat la cei 10 euro ba chiar mi-au spus ca era mai bine daca ramineam la PIGALE pt ca este mult mai bine ca la VERA. Acest lucru aveam sa -l descoperim si noi cind am ajuns acolo.

Am primit doua camere care sint mai mari ca la PIGALE, baia de asemenea mai mare, dar cu mobilier vechi, mocheta pe jos, a.c.split - si la PIGALE era a.c. tot split; dupa cazare am mers sa mincam ceva la snak-bar dar nu am gasit decit o felie groasa de salam prajit intr-o chifla cu cartofi prajiti si care se numea hamburger. Acesta a fost in fiecare zi in meniul snak-barului intre 14-16.

Mincarea in general a fost bunuta, multa, diversa, cu multe chestii reciclate dar daca erai atent le ocoleai fara probleme, cu o nota buna pt masa de seara cind erau si preparate la gratar foarte gustoase.

Piscina a fost cea care a creat cele mai multe probleme din cauza nr mic de sezlonguri si a romanasilor prezenti in nr foarte foarte mare la VERA. Acestia ocupau sezlongurile pe durata intregului sejur, prosoapele stind acolo si ziua si noaptea; probabil satul de aceste lucruri acel adm.sau sef, a dat ordin intr-o dimineata ca toate prosoapele sa fie strinse in saci, lucru care a dus la tensiuni intre noii si vechii proprietari de sezlonguri; am prins o singura zi locuri la piscina cind de altfel copilul meu a avut un incident cu alt copil acesta din urma sarindu-i pur si simplu de pe mal in cap copilului meu, fapt ce a creat putina panica dar totul s-a terminat cu bine pt noi. Binenteles ca acel copil era roman cu parinti romani care nici au catadicsit vreo scuza ceva, o intrebare despre starea copilului, nimic, nimic...

In concluzie totul a fost perfect la citi bani am platit atit am primit dar raminem cu regretul de a nu fi ales de la inceput PIGALE. Cind cautam informatii despre acest hotel, multe agentii - inclusiv cea care promoveaza la greu kustur si vera - ne spuneau ca nu lucreaza cu acest hotel pt ca face f.multe over-booking-uri datorita faptului ca au acelasi patron care in kusadasi mai are un hotel PIGALE, PIGALE PLANORAMA si care se afla in centrul orasului, multi turisti trezindu-se cazati la acesta din urma; se poate nu zic nu dar nu ar trebui generalizata aceasta situatie; over-booking s-au facut si la case mai mari si se vor face in continuare dar nu trebuie sa facem din asta un motiv pt care nu se lucreaza cu acest hotel; cit am stat acolo nu am auzit pe nimeni sa fi patit asa ceva dar....

Oricum cel mai bine este sa vedem partea frumoasa a lucrurilor sa ne bucuram de vacanta ca pt asta muncim un an intreg

Vacanta frumoasa tuturor! Poze voi atasa cit mai curind...

Trimis de FANDANGO in 14.07.08 02:54:17

VIZUALIZĂRI: 5285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FANDANGO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂPigale Beach Club Hotel: