ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2016
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
MAY-2013

Lituania - au mai rămas obiective pe lista 'must see'

Vine un timp când trebuie să-ți pui în ordine lucrurile, asta presupunând și cele virtuale... Așa că gata cu desktopul plin (știți că nu e bine, laptopul merge mai greu și, în caz de probleme, recuperarea este grea sau imposibilă), trecem la sortarea fișierelor și găsim comori pe care le credeam pierdute... fotografiile din Lituania. Ei, acum dau testul de memorie...

Iată-ne într-o dimineață de mai 2013, mult prea devreme pentru gustul meu, un autocar cu 26 de adulți și copiii pornind spre Lituania, în față așternându-ni-se un drum lung de aproape 1500 de km.

Am traversat Ungaria, Slovacia și Polonia într-o zi și seara ne-am cazat într-un orășel înaintea graniței cu Lituania.

Dimineața, după servirea micului dejun, am pornit la drum direcția Kuršenai, unde aveam treabă multă timp de câteva zile. Am înțeles că vom fi cazați la Siauliai (tot cu s cu căciulă), unde împreună cu colegii noștri spanioli am închiriat întreaga Vilă (Casă) Simona.

Cele patru zile au trecut rapid, pe lângă activitățile pentru care am făcut deplasarea, am vizitat orașul Kuršenai, care m-a impresionat prin nota de verde și prin promovarea tradițiilor.

A doua zi am pornit spre Vilnius, nu se putea să ocolim capitala țării, dar traseul a fost bine gândit de gazdele noastre. Așa că am vizitat situl arheologic de la Kernave, Castelul din Trakai și bineînțeles Centrul Istoric din Vilnius.

A treia zi am dedicat-o exclusiv activităților culturale: colegii noștri lituanieni au pregătit momente de teatru, artă plastică, muzică, totul interactiv. Am petrecut și o seară minunată la un restaurant situat la 10 km.

Se știe că Lituania este una dintre cele trei Țări Baltice, așa că o vizită la Marea Baltică, a treia zi, a fost mai mult decât binevenită, așa că Klaipeda a fost următorul punct pe lista noastră, vizitat în ultima zi de ședere. A fost superb, a meritat fiecare minut...

În Šiauliai am avut parte doar de cine târzii sau povești pe terasa de la ultimul etaj al mall-ului și de plecări dimineața devreme. Din cauza domnului Tahograf, șoferii nu puteau face km suplimentari, așa că în ziua plecării către țară am ratat vizita la Dealul Crucilor, celebru în Europa, situat la 12km distanță de locația noastră. Și-mi făcusem temele încă din țară, îmi dorisem să văd acest loc simbol al creștinismului și păcii, al identității lor naționale, un loc unde sute de mii de cruci (modeste sau chiar tip ansamblu statuar) au fost aduse de pelerini. Lista "must see" crește...

Tot datorită domnului mai sus menționat, în drum spre casă ne-am cazat în Cracovia, alt oraș care mi-a plăcut, dar datorită timpului redus pe care l-am avut la dispoziție, l-am trecut și pe el pe listă, dar am bifat în decembrie 2015.

Trimis de Cdia in 02.09.16 00:25:26
Validat / Publicat: 02.09.16 09:53:48

VIZUALIZĂRI: 1588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 V-am zis că e mult verde...

[02.09.16 10:03:39]

@Cdia: Si uite ce frumuseti ne ascundeai tu noua, asa ca mai sapa si mai scrie.

Felicitari, votat cu mare placere.

Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții lituaniene:

• pagină generată în 0.051998138427734 sec