ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
APR-2016
single

Fragonard ... unde am auzit cuvântul ăsta?

În excursia de câteva zile pe Coasta de Azur, o surpriză oferită de agenție a fost o vizită la Grasse. Auzisem de orașul parfumurilor, știam de minunatele câmpuri de lavandă din Provence... dar faptul că ni s-a explicat că mergem la Fragonard m-a cam lăsat rece...

Îmi plac parfumurile (cui nu-i plac?), dar nu am dezvoltat o pasiune exagerată pentru ele.

Într-o zi însorită de aprilie, am pornit de la Nice (Nisa) spre Grasse. Deși destinația mă interesează de obicei, acum... drumul de 40 km a fost o încântare. De fapt toată excursia am stat cu nasul lipit de geamul autocarului, încercând să surprind cât mai mult din peisajele de la poalele Alpilor maritimi francezi.

După ce a străbătut străduțele orașului, autocarul a oprit într-o parcare, în spatele unei clădiri pe 2 nivele. Era fabrica Fragonard... Am intrat cuprinsă de emoția unui lucru nou (nou pentru mine, vechi din 1926)... o mulțime de arome m-a învăluit... (nu orice rezistă combinațiilor destul de puternice de mirosuri, au fost persoane din grup care nu au putut intra...) Pe parcursul vizitei în fabrică, am fost ghidați de o domnișoară care ne-a dat detalii în limba engleză, dar erau și ghizi care prezentau în alte limbi. Pentru cei din grup care nu știau engleză, explicațiile s-au făcut și prin limbaj nonverbal, semnele fiind atât de clare încât nu aveai cum să nu înțelegi cam 75% din prezentare.

De la intrarea în fabrică, ne-au întâmpinat niște planșe mari cu florile ce constituie materia primă a parfumurilor, una cu floarea anului - irisul - și un mini-muzeu cu sticluțe și esențe aparate. În micuța și cocheta făbricuță se găsesc multe instalații folosite de-a lungul timpului la fabricarea esențelor. Ceea ce are Grasse-ul specific, este că aici se fabrică esențele de parfum, care pot sta la baza parfumurilor marilor firme specializate.

În mare parte știam câte ceva despre parfumuri - că trebuie 2-4 tone de flori pentru a obține un litru de ulei esențial -, dar procedeul de a-l obține m-a uimit, fiind un lucru extrem de migălos: florile (de iasomie am văzut eu) sunt așezate pe o suprafață dreptunghică îmbibată de grăsime animală, aroma florilor se imprimă în grăsime, florile fiind schimbate zilnic sau la 2 zile. Majoritatea esențelor sunt de lavandă, iasomie, flori de portocal, trandafir și mimoză.

Pe lângă piesele vechi, de colecție, situate în stânga turului nostru, în dreapta era afectiv fabrica unde câțiva oameni lucrau - măsurau concentrații, analizau, făceau parfumuri și săpunuri.

Am coborât apoi în magazin, unde ne-am lăsat seduși (cam mult) de aromele parfumurilor... Ni s-au prezentat cinci tipuri diferite de parfum, le-am încercat, dar eu nu am luat nimic, nereușind să mă hotărăsc și având un amestec de mirosuri pe care nici adulmecarea cafelei nu a reușit să le disperseze. Ni s-au făcut oferte foarte bune, unii dintre colegi au luat tot soiul de produse: parfumuri, apă de toaletă, săpunuri. Am înțeles, mai târziu - după câteva luni, că au fost mulțumiți de alegerea făcută.

Acum, când scriu review-ul și se termină concediul, mă încarc cu sentimente plăcute la aducerea aminte a unei excursii de vis.

Trimis de Cdia in 31.08.16 13:25:23
Validat / Publicat: 31.08.16 14:01:57

VIZUALIZĂRI: 3944 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Plecăm din Grasse... și eu nu am luat niciun parfum :(

[31.08.16 14:55:10]

@Cdia: Mi-a placut totul si mi-ar fi placut sa fiu si acolo. Am insa o foarte mare problema, cu atatea mirosuri dintr-o data si pe mine m-ar da peste cap si poate as fi tentata sa iau mai multe odata, dar ce te faci cu costurile .

Dar repet, mi-ar fi placut sa vad tot acel proces de la floare si pana la produsul final.

Felicitari, votat cu placere.

Radu Tudoran
[31.08.16 16:52:34]

Am facut si eu o vizita intr-un astfel de loc. Unde? Acolo unde s-a inventat apa de colonie, la Koln, in locul unde a fost vechea parfumerie a lui Johann Maria Farina. Si chiar mi-a placut. Acum am retinut si Fragonard. Chiar asa, unde am auzit eu de Fragonard?

Dan&Ema
[31.08.16 22:54:34]

Felicitari! Primul superbonus!

CdiaAUTOR REVIEW
[31.08.16 23:12:49]

@Dan&Ema: Mulțumesc

CdiaAUTOR REVIEW
[31.08.16 23:15:23]

@Radu Tudoran: Koln... Eu nici măcar nu am fost în Koln... dar tot timpul înainte...

Cdia, Dan&Ema, mishu, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Grasse: