ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
FEB-2010

Descopera Szeged-ul

Am ajuns in februarie la Szeged, din nou, dupa multi ani si am fost la fel de incantat ca si data trecuta.

Szeged-ul este unul din orasele mai maricele din Ungaria (aprox 165. 000 locuitori), este amplasat “strategic” aproape de granitele cu Romania si cu Serbia.

Din Arad sunt aprox 100 km, prin vama Nadlac, din Timisoara putin mai mult, iar din Oradea sunt aprox 200 km, prin vama Salonta si apoi prin Bekesckaba.

Principala atractie turistica a Szeged-ului este – evident – domul, aflat in Dom Ter (P-ta Domului).

Puteti parca in zona acestei piete, in timpul saptamanii veti gasi mai greu loc de parcare, iar sambata si duminica este mai liber.

Domul este impresionant, atat ca si marime, cat si ca arhitectura si este inconjurat de “panteon” pe laterale si in fata.

Din pacate, cand am ajuns eu era deja inchis si nu am mai putut intra inauntru.

In fata domului, in piata se pregatea un mare foc de tabara, cu ocazia festivalului palincii.

In spatele domului este si o biserica ortodoxa.

Informatii – doar in maghiara – despre domul din Szeged gasiti aici

Dupa popasul la dom treceti pe langa Turnul Demeter (Demetrius) – in lateralul domului, apoi mergeti pe bd. Kelemen (Kelemen Ut) pana la Black House – actualmente muzeu de arta.

La stanga, pe Somogyi Ut, la o distanta foarte mica este Palatul Reok (Reok Palota – in maghiara) – o cladire superba, restaurata, cu tencuiala fatadei plina de flori.

La mica distanta de Palatul Reok, in stanga pe Gutenberg Ut, se gaseste sinagoga (noua) din Szeged – imensa. In spatele ei, pe Hajnoczy Ut este sinagoga mica (cea veche).

Dupa asta va intoarceti catre centru (catre Tisa) si ajungeti in P-ta Szechenyi (Szechenyi Ter) care este piata centrala a orasului. In lateralul acesteia, in fata unui parculet este cladirea primariei din Szeged.

Cand am fost eu la sfarsitul lui februarie, tocmai era in plina “desfasurare” festivalul palincii Szeged. Super – zeci de gherete, tarabe, mancare facuta pe loc in ceaune, palinca, vin, salamuri unguresti (celebrele salamuri Pick), colaci unguresti, etc.

De fapt Szeged-ul este renumit ca fiind “orasul festivalurilor”, in afara de cel al palincii, mai au si festivalul vinului, al berii, al pescarilor, al salamului, festivaluri teatrale, etc.

Exista chiar si un muzeu al salamului Pick si al paprikai.

Detalii gasiti aici

Din P-ta P-ta Szechenyi se trece pe langa Hotel Tisza si se ajunge la impunatoarea cladire a Teatrului National.

In fata acestuia, langa raul Tisa sunt ruinele cetatii din Szeged – cam mica a fost cetatea asta, dupa dimensiunea ruinelor.

In fata cetatii este cel mai mare muzeu din Szeged – Muzeul Ferencz Mora.

Detalii despre acest muzeu gasiti aici

Despre mancare, banuiesc ca nu mai trebuie sa va spun ca este delicioasa, mai ales daca va plac si mancati specialitati unguresti.

Ca si variante de cumparaturi in Szeged – este un mall – Szeged Plaza, despre care gasiti detalii aici

De asemenea sunt si supermarket-uri si hypermarket-uri – Metro, Cora, Tesco, Lidl, deci “oferta” este foarte bogata.

Cam asta a fost pe scurt excursia de o zi in Szeged si atractiile principale ale sale.

Mi-as dori sa revin vara, cand e cald, la vreun festival al berii, eventual o tura cu barca pe Tisa, daca e posibil.

Important!!! – in 2010 de deschide in Szeged – Aquapolis – un complex imens, cu piscine, spa-uri, etc. Este deja in probe si ungurii zic ca este cel mai mare din SE Europei. Am trecut cu masina pe langa el, este pe partea cealalta a Tisei, dupa podul din centrul.

Alte multe informatii despre Szeged si despre festivalurile din acest oras, gasiti (chiar si in romana) aici

sau in limba engleza aici

Trimis de presario in 05.03.10 17:22:09

VIZUALIZĂRI: 24896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Szeged - podul Belvarosi peste Tisa

piti
[05.03.10 17:59:54]

Distanta Timisoara - Szeged 115 km . Pentru noi cei din Timis orasul este poarta de intrare in Europa (ma refer la autostrada - putem rula pe drumuri adevarate in sfarsit . Chiar si fabrica de salamuri Pick este tot in Szeged .

Preturile la cazare sunt asemanatoare ca la noi ( pentru toate buzunarele ) si nici la magazine sau restaurante nu difera prea mult .

Util , deci vot .

[05.03.10 18:09:25]

Asa e, drumurile sunt excelente.

PS - sunt fan de salamuri Pick

alexandruduma
[05.03.10 23:29:15]

Detalii legate de Aquapolis gasiti mai jos:

Aquapolis

Luna aceasta se deschide uuuuupppiiiiiiiiiii

aysha
[07.03.10 12:58:20]

Citat @presario : "Atentie – de luni pana vineri, parcarea se plateste (pana seara la 18, ora Ungariei, parca) iar sambata si duminica parcarea este gratuita."

Pentru cei din Timisoara care detin abonamente de parcare "TelPark" in Timisoara, aceste abonamente sunt valabile la parcare in Szeged.

georgiana
[04.04.10 17:45:15]

Foarte util reviw-ul tau.

Am fost a 7 a, deci sunt aducatoare de superbonus!

Dar, am o curiozitate, eu merg destul de des la Szeged si de multe ori am trecut pe langa cladirile pe care tu le-ai fotografiat, dar nestiind limba maghiara si nefiind insotita de altcineva care ar sti, pur si simplu, am admirat constructiile si cam atat!

Tu esti vorbitor de limba maghiara sau de unde stii toate acele denumiri?

Si eu am prins o data un festival, tot primavara, mi-a placut mult, era in parcul din fata primariei o scena improvizata si se canta rock.

Mancarea era excelenta... mamaaaa, au o paine buna ungurii astia!

Sa nu-mi mai amintesc de carnatii si de de caltabosul cu orez!

Abia astept sa infloreasca lalelele si pregatesc o vizita acolo, de la mine din oras ajung in jumate de ora cu masina. Parcul de care spuneai, din fata primariei e superb primavara.

Szegedul e un oras care chiar imi place mult!

[06.04.10 09:36:42]

Giorgiana multumesc pt vot.

Nu sunt vorbitor de limba maghiara, dar locuind in Oradea si mergand de foarte multe ori in Ungaria, stiu cateva cuvinte principale si cat de cat inteleg cate ceva.

spezam
[25.05.10 17:40:13]

Super articol. Multumesc pentru informatiile date! Ai un vot si de la mine!

magdalena
[13.07.10 19:13:35]

Pana la ce ora poti vizita domul?

Foarte utile impresiile tale!

georgiana
[13.07.10 20:35:10]

Chiar nu stiu orarul,iar pe site-ul lor nu cred ca scrie,pt ca de Paste am cautat eu sa vad la ce ora e slujba de inviere si nu am gasit.

[14.07.10 09:09:42]

Orarul de la Dom este:

Luni - Miercuri, Vineri - Sambata 8-17

Joi 12-17

Duminica 13-17

Informatia este de pe acest site:

click aici

magdalena
[14.07.10 12:01:13]

Multumesc, @presario!

alexandruduma, aysha, georgiana, magdalena, piti, presario, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Szeged și împrejurimile: