ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2010
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 25.02.10
AUG-2008

Zakynthos - Raiul pe pamant

Cred ca este cel mai feeric loc pe care am avut ocazia sa il vizitez... o insula splendida, plina de verdeata, muntele si marea in acelasi perimetru, sate pitoresti, statiuni pentru toate gusturile - si pentru cei petrecareti - Laganas - si pentru cei mai in cautare de liniste - Keri. Am avut cazare in studiouri, fara masa, insa cu piscina in cadrul acestora si la o distanta de doar 100 m fata de plaja. Masa am servit-o la traditionalele taverne, unde te simti extraordinar, manaci extraordinar de gustos si, obligatoriu, primesti, la final un ouzo din partea casei sau o felie de pepene. Pretul nu este nici foarte mic, dar nici piperat, insa nu-ti pare rau ca dai banii, caci grecii te fac sa te simti extraordinar, fiind deosebit de comunicativi si joviali. Parerea mea este ca stiu sa faca turism (din ala adevarat! )

Capitala Zante Town este un loc superb, de asemenea. Am participat inclusiv la procesiunea sfantului Dionisos - patronul spiritual al capitalei -.

Am batut insula in lung si in lat; locul unde m-as intoarce iar si iar este Porto Limnionas - o feerie de nedescris in cuvinte, splendoare: daca inchiriati o masina (in cazul in care ati ajuns aici cu avionul) sau cu masina proprie, nu ratati acest loc: se ajunge in cel mai inalt punct al insulei, dupa un drum cu multe serpentine (dar care merita efortul) si cam ingust. Apoi veti putea cobori la mare in cel mai minunat golfulet care exista, cu cea mai minunata apa verde turcoaz, veti putea inota in grote sapate de apa marii in munte si cand veti obosi, va veti putea alina foamea si setea la o taverna micuta si foarte traditionala de acolo.

Tot in Zakynthos, am invatat, la taverna lui Dimitri din capitala sa bem bere cu gheata (o nebunie de Mythos- berea lor) - noi am cerut sa ne fie servita berea in pahare scoase de la congelator (asa procedeaza insularii, din cauza temperaturilor foarte ridicate, pentru a mentine cat mai mult berea rece in pahar) si ne-au adu gheata, langa bere. Pe care le-am baut:)...

Nu ratati nici Navagio (epava), Porto Vromi, Volimes si oricare alt loc: orasel, sat, plaja, statiune... Insula este micuta: aveti timp sa calatoriti pe tot cuprinsul ei: MERITA!!!

Trimis de carmencarmy in 05.03.10 16:44:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 3561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmencarmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

georgiana
[05.03.10 17:14:02]

Te rog frumos sa ne povestesti despre procesiunea Sfantului Dionisios Solomon cateva cuvinte,pentru ca nu am fost in august, sa am ocazia si nici in decembrie,cand stiu ca se sarbatoreste ziua sfantului foarte venerat in insula,stiind ca este patronul spiritual al insulei Zakynthos!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.03.10 20:32:41]

Sfantul Dionysos este cunoscut ca fiind si Sfantul Iertarii si mai este numit si Sfantul care Cutreiera.

A trait in secolul 16 si intamplarea a facut ca cel ce i-a omorat fratele, sa caute refugiu chiar in manastirea in care acesta era staret, acesta s-a confesat Sfantului Dionysos, nu numai ca a fost iertat dar a si fost ajutat sa fuga si sa-si inceapa o noua viata. La cativa ani dupa moartea sfantului cand trupul i-a fost deshumat, nu numai ca era intact, dar si emana un miros puternic de flori si smirna. Corpul Sfantului se afla intr-o cripta in Biserica Sf Dionysos din Zakintos, uneori aceasta cripta nu poate fi deschisa, se spune ca atunci Sfantul se afla in una din calatoriile sale, si din cand in cand la picioarele acestuia se gasesc urme de nisip. Exista multi locuitori ai insulei care pretind ca l-au vazut in pelegrinarile sale! Aceste informatii le-am reprodus dintr-un ghid al insulei Zakintos!

georgiana
[05.03.10 23:36:52]

Cristian h,

Multumesc!

Stiam si eu cate ceva de la ghidul nostru, cum ca se sarbatoreste cu mult fast ziua sfantului, ca se trag focuri de arme, vapoarele suna!

Toata circulatia e oprita in zona.

Ca i se schimba hainele si pantofii in fiecare an,i se dau noi, inaintea procesiunii si ca este pazit in permanenta de politie si armata, cat dureaza procesiunea, iar la sfarsit ghetele lui arata tocite de parca ar fi mers pe jos si hainele purtate!

Iar din hainele vechi se fac niste pliculete din mici bucatele taiate, care se dau credinciosilor.

Am si eu, cu toate ca nu am fost la procesiune, am primit cand am fost sa vad sicriul inchis cu moastele sfantului Dionisyos!

Dar vroiam sa stiu si impresiile unei persoane care chiar a fost la fata locului!

carmencarmyAUTOR REVIEW
[08.03.10 10:21:43]

Pe durata a 3 zile cat a tinut procesiunea: 23-26 august, a fost totul destul de paralizat. Traficul foarte greoi, lume multa pe strazi (sunt grupuri intregi de pelerini), politie, jandarmi.

Noi am fost intr-o 'vizita' destul de scurta din Keri (caci e destul de aproape - 7 km) cu scooterele, pe 24. 08, caci, altfel, nu aveam nicio sansa.

Am indraznit apoi sa revenim in ultima zi, pe 26. 08, cand se mai linistisera apele.

Am luat acele pliculete despre care spunea si Georgiana, din interiorul bisericii (care este splendida, parerea mea). Intr-adevar, dupa cum spunea Cristian, chiar miros a flori si smirna.

carmencarmy, georgiana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: