ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2016
ÎNSCRIS: 30.01.15
JUN-2015

O oaza de verdeata, mare si relaxare

Scriu acest review dupa mai bine de un an de la sejurul petrecut in hotelul Selin din complexul Kamelya Resort. Pot spune, astfel, ca impresiile s-au sedimentat foarte bine, incat, dupa ce anul acesta am revenit la Duni, pot spune ca Selin a ramas in topul amintirilor mele placute.

Cel mai mult mi-a placut resortul, foarte curat, cu spatii verzi extrem de ingrijite, cu vilute pedante ce incercau sa-si dispute suprematia cu cele doua hoteluri impunatoare: Fulya si Selin, cu alei serpuitoare printre peluze abundand de hibiscus inflorit, dalii pitice, tufe de lavanda si alte flori multicolore, cu arbusti-rodii infloriti sau cu fructe abia conturate, cu ficusi luciosi si palmieri semeti imprastiindu-si cu generozitate mult ravnita umbra la orele pranzului.

In acele zile ale sejurului meu, Mediterana era cam posomorata, cu o culoare indefinita, mai mult tulbure. Fiind foarte sarata, fiecare baie isi lasa amprenta pe pielea noastra, intr-un strat fin de pudra alburie, iar daca se intampla sa ne intre si in ochi, ne usturau pana la lacrimi. Insa piscinele ne-au primit cu mai multa ospitalitate.

Am trandavit cel mai mult langa cea de la hotelul Selin, pe un sezlong, pe iarba, la umbra palmierilor. In zare se intindea le fel de nestingherita marea. La anumite ore, la aceasta piscina se organizau ore de gimnastica in apa si partide de polo. In zona de activitati, langa terasa hotelului Selin, cei mai activi se puteau antrena la partide de tir cu pistolul, de tir cu arcul, de shuffleboard. Atractia copiilor erau insa toboganele cu dragoni, situate mai aproape de zona village, unde, daca te temeai de dragoni, cum e cazul meu, puteai sa te refugiezi intr-o portie de gozleme sau la o bautura racoritoare la barul din piscina. La anumite ore, un pusti plimba o tava cu adevarate delicii pentru copii: erau pahare cu smoothie din diferite fructe, frumos decorate, la 2 euro bucata.

Am fost incantata de atitudinea personalului, foarte respectuos, gata sa iti vina in intampinare cu orice. Intr-o seara, ne-a zburat unul dintre prosoapele de plaja de la balcon si nu l-am mai gasit. Nu ne-au cerut niciun ban pe el, ci doar sa scriem o scurta explicatie in engleza, cum ca l-am pierdut.

Mancarea a fost suficienta si foarte diversificata. Singurul inconvenient era ca sucurile si vinurile trebuiau solicitate ospatarilor, care uneori mai lasau de dorit la promptitudine. Copilul meu a simtit lipsa cocktailurilor cu care era obisnuit la Duni, dar i-au placut mai mult fructele, inghetata si prajiturile de aici, care puteau candida fara emotii la orice competitie de design gastronomic.

Doar unele dintre spectacolele de la amfiteatru au fost cu adevarat de o calitate superioara. Seara te puteai refugia intr-unul dintre restaurantele cu terasa de pe faleza. Cel mai cautat era Dragon, unde se organiza karaoke si oricine dorea, putea sa performeze.

Zona de promenada era superba noaptea, fiind intens luminata. La fel si resortul, era foarte bine pus in valoare sub aspectul luminilor si reflectoarelor noaptea, transformandu-se intr-un adevarat orasel de basm. Resortul ingloba si terenuri de sport generoase. Atunci cand pleci cu regret ca s-a terminat sejurul si cand dupa un an inca te mai gandesti cu placere la acel loc, eu cred ca sunt indicii clare ca trebuie sa revii... si probabil ca o voi face cu drag.

Trimis de amanddor in 15.08.16 14:42:50
Validat / Publicat: 15.08.16 17:25:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amanddor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Un dintre cele sapte apusuri de soare superbe, vazute aici
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.24 EUR pe cameră

[15.08.16 15:16:54]

dupa ce anul acesta am revenit la Duni

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[15.08.16 19:48:28]

Am citit cele doua articole ale tale (Turcia si Bulgaria) exact in ordinea inversa a evenimentelor insa din cate vad si aici totul a fost ok.

Oricum concediile au fost reusite iar locatiile bune de retinut pentru eventuale alegeri. Cred de asemenea in continuare ca o oarecare parte din reusita unui concediu depinde de noi.

Felicitari, votat cu mare placere.

Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Sentido Selin Hotel [Evrenseki]: