ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2016
ÎNSCRIS: 07.04.10
JUL-2016

Duni - cum a fost la vilute

Ne-am trezit la 5. La 6 era intalnirea cu gasca, la 7 trebuia sa fim la vama la Giurgiu. Am plecat cu 5 min intarziere, dar am ajuns la 6 fix. Dar unul nu avea gaz, altul nu avea motorina, unul nu luase copilul, asa ca in prima faza a fost putin haos pana ne-am aliniat in zbor spre vama, ca cocorii care pleaca spre tarile calde. Ne-am numarat ca sa stim cati trebuie sa ne intoarcem inapoi: 13. Numaratul asta o sa devina un laitmotiv o sa vedeti mai departe ce mai numaram...

Am ajuns in vama si am mai oprit un pic pe la peco sa fiu sigur ca am rezervorul plin ochi. La fel si nevestele si copiii au dat iama in peco sa fie sigure/ siguri ca sunt pline/ plini ochi. Evident a urmat o pauza infernala, ..., coada, ... etc. si am ajuns la pod. De fapt, langa pod. Pentru ca podul era plin de masini / oameni si utilaje. Pana am intrat pe pod am stat cam juma de ora. Apoi am ajuns pe pod si am putut sa fac cateva poze. Ca am avut timp suficient. Am numarat minutele, masinile si cred ca aveam timp sa numar si niturile de la pod... cand am ajuns pe la jumatea podului era u 2 masini – utilaje cu 2 muncitori care desfaceau suruburi si apoi le puneau la loc sau le schimbau daca erau ruginite sau putrezite.

La intoarcere mai era un singur muncitor care desfacea la suruburi si o singura masina asa ca am trecut mai repede.

Dar deocamdata eram la jumatatea podului si cam in 2 ore am ajuns dincolo. Asfaltul proaspat e turnat pe jos pe pod doar pana unde scrie Bulgaria.

Apoi drumul a decurs clasic pe ruta Ruse- Razgrad- Shumen centura- Shumen oras+intoarcere la primul rond- apoi pe langa Karnobat- Aici trebuia s-o luam la dreapta spre Karnobat sa iesim la autostrada, dar am luat-o la stanga prin Aytos ceea ce ne-a mai adaugat 25 minute la numaratoare (multam’ Mihaita), dar ce mai conta la cat intarziasem pana atunci, apoi Burgas, un mic rotocol prin Burgas (multumita mie ca nu am fost atent :)) si apoi Duni. (ora 14 fix).

Am ajuns si in parcare la Belleville, dar nu mai erau locuri. Asa ca a trebuit sa lasam nevestele si copiii la Bellville unde se face cazarea si sa ne indreptam catre parcarea din deal.

Pana sa ne intoarcem noi deja eram cazati- sau supracazati si mutati in doua vile apropiate si una mai departata (din fericire doar pentru o zi) – scuza doamnei de la receptie a fost ca e o problema cu aerul conditionat si ca pana maine se repara. Bunus la aceasta incurcatura am primit parcare gratis la toata gasca.

Distanta de la vila din deal -unde am stat pana la urma- pana la mare era cam de 1,2 km pe GPS in linie dreapta si de aproape 2 km masurata de pedometru. Cu aceasta ocazie am aflat si de ce aveam febra noaptea la picioare dupa ce dadeam kilometrajul peste cap. Deci am numarat si pasii si km si oricum erau destui... + intr-o dimineata bonus am alergat cam 5km bonus (doar eu- pregatire pentru cursa Color Run din 10 sept).

Cazarea a fost ok, aerul conditionat a functionat bine. La vila erau 2 aparate- unul in camera de zi, altul in dormitor. Privelistea de la balcon-terasa (foarte mare) era superba ca doar eram in varful muntelui. Linistea a fost deplina in prima noapte si am dormit bustean, apoi din a doua noapte ne-am dat seama ca daca nu luam masuri o sa fie cam galagie. Deasupra noastra stateau niste rusi care aveau o cucoana care mergea numai cu tocuri + 2 copii care faceau galagie si tranteau usi. Dupa ce m-au trezit cu galagia si mi s–au plimbat cu tocurile de colo- colo o juma de ora nu am mai rezistat si am tipat la ei : SILENCEEEEEEEEEEEEE!!! ” de au inghetat instantaneu, cucoana a inceput sa merga pe varfuri si copii au amutit. Tot sejurul nu ne-au mai deranjat. Cam aceleasi probleme le-au avut si ceilalti la o alta vila si au urmat procedura clasica adica reclamatie la receptie si tot nu s-au potolit pana la plecare. In schimb, rusii mei au stat linistiti. Asa am stat si eu pana sa il vad pe tata-rus (o namila de 2m :)). Oricum ajungeam in camera noaptea si nu ma vedea... :)

Un mic incident s-a intamplat totusi: o camerista a luat din greseala un prosop alb de-al nostru, dar dupa o informare la receptie ne-au adus altul inapoi a doua zi, ca se ratacise in ocenul de prosoape albe.

Mancarea a fost foarte buna si diversificata, bauturile la fel- doar bulgaresti. Apa era la bar la sticle de plastic pentru plaja, la fel si paharele, barmanii si barmanitele ok.

Ca noutate- s-a deschis un parc acvatic langa amfiteatru, dotat cu tobogane si piscine, baruri si ce mai e pe acolo, toate pentru distractia turistilor. Am facut numai o coborare pe unul din ele (ala mai simplu, desigur, cu viteza mai mica- la aterizare ajungi in apa de 1,2 m) si am stat o vreme la piscina la umbra. Apa era calda, o piscina avea in jur de 1,2m, alta era de 0,5 m pentru copii. Cam asta a fost la parc-acvatic. Copiii nu au avut chef sa se dea deloc, erau prea ocupati sa faca scufundari in mare si sa caute caluti de mare. Cam asta au facut tot timpul, au stat mai mult pe sub apa decat in apa.

Am jucat si polo in piscina in zilele in care nu am uitat sa luam mingea de acasa. Ca de uitat am mai utat cate ceva, cum ar fi tava cu care caram bauturi la plaja la atata personal :), dar intr-o zi pentru ca nu am numarat-o mi-a luat-o un barman si pentru ca am crezut ca e in canera am ramas fara ea. Pana sa ne dam seama ca nu mai e era prea tarziu si desi le-am lasat cu limba de moarte prietenilor (noi am plecat mai devreme) sa imi recupereze bunatate de tava... a ramas la bulgari.

Ca si alte sporturi practicate la Duni mentionez tenisul de camp- am jucat intr-o dimineata la 6 fix. inchirierea terenului e gratuita daca ai ce iti trebuie adica minge, rachete si partener de joc/ joaca. Nu incepeti cu prostii de genul cat s-a terminat ca deja stiti ca Mihaita ma bate tot timpul- intrebare e la ce diferenta? Am dat si eu vina pe rusi ca au facut galagie si ca sunt obosit ca sa gasesc o scuza...

La mare apa era foarte limpede si era o zona fara valuri si o zona cu valuri mai departe de ponton. Am incercat marea si cu valuri si fara. Era calda si ziua si noaptea. Intr-o seara nu ne-am incadrat sa schimbam prosoapele versus cartele, asa ca am ramas cu ele. Am facut baie in mare pe la 11-12 noaptea ca aveam prosoape. Apa era calda, vantul avea viteza egala cu zero, temperatura era ridicata. Conditii ideale. Dupa mine s-a luat nevasta-mea, apoi copiii si restul. Mentionam ca Mihaita NU a vrut sa serveasca o baie in mare noaptea!

Cu atata personal aveam mereu de numarat copiii, prosoape, sezlonguri, ochelari de scufundat, minute cat mai stam la mare, scaune la mese, mese, pahare, bauturi, sticle de apa, cartele, chei, telefoane, persoane care merg la spectacol la amfiteatru, persoane care sunt in amfiteatru, persoane care pleaca din amfiteatru, papuci, neveste, ochelari de soare, genti, din nou prosoapele, sejlongurile si o noua serie de bauturi, tava – una si apoi zero, copiii din apa si de sub apa, creme de soare cu factor 50,30, creme de bronzat si mai ziceti si voi ca nu mai stiu... km, pasi, spectacole.

De doua ori am apucat sa fac si niste gimnastica de dimineata, stretching si sa invat catva pasi de dans- gimnastica in viteza desi initial credeam ca o sa fie zumba- dar nu a fost.

Animatori erau cativa pe acolo dar nu i-am luat prea mult in seama ca avem copii mari. La amfiteatru au fost cateva spectacole- comedie, dansuri populare, muzica- destul de interesant si i-am dus si pe copii (eu). Tot eu i-am numarat de cateva zeci de ori sa nu iasa lipsa pana i-am predat parintilor. Intr-o seara nu a mai fost spectacol la amfiteatru dar a fost spectacol cu muzica si artificii la piscina. In afara de melodiile din 2007 (cred au acelasi cd sau dj) au mai bagat si cateva de anul acesta. Iar au dat foc la literele alea cu Duni si iar a venit ala care invarte foc. la fel ne-au bagat lampile alea colorate in ochi... iar la sfarsit, artificii.

...

La intoarcere am parcurs traseul in sens invers si am venit pe autostrada pana in apropiere de Karnobat (deh- liberul arbitru). La 18 fix eram in dreptul tablitei unde scrie Romania, la jumatatea podului. Prin Ruse ne-au plimbat un pic pe niste drumuri adiacente, era blocat de politie – nu stiu de ce. Pana la pod eram cam 3km de tiruri in asteptare, dar masinile mici o luau pe langa ele asa ca am trecut rapid si in 20 min terminasem si cu vama si cu podul si mai apoi si cu excursia.

Urmeaza numararea telecabinelor la Busteni! Vezi continuarea aici

ilustratia muzicala va rog sa fie:

Sia - Cheap Thrills (Lyric Video) ft. Sean Paul

Multumesc!

Trimis de mugur007 in 10.08.16 11:15:21
Validat / Publicat: 10.08.16 12:04:37

VIZUALIZĂRI: 3118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Langa aquapark

[10.08.16 11:18:36]

@admin acum imi dau seama ca trebuia mutat la zona Holiday Village. Va rog sa il mutati dvs.

[10.08.16 11:23:18]

@mugur007 - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Holiday Village Resort, DUNI-SOZOPOL" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 30&ridAnt=71798

[10.08.16 12:01:30]

[10.08.16 12:13:16]

Primul vot, pentru un articol amuzant rau de tot. Asa este cand e gasca mare, ai ce inventaria astfel incat cred ca pana la intoarcere erai deja expert in contabilitate - inventariere.

In orice caz cu cat e gasca mai mare cu atat veselia dar si nebunia e mai mare.

Felicitari pentru articol, votat cu foarte mare placere.

[10.08.16 13:54:59]

Multumesc, vin si pozele acum...

[10.08.16 13:56:23]

@mugur007 - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[10.08.16 13:58:57]

dureaza ceva pana le transfer dar le incarc la orice review... o fotografie face cat 1000 de cuvinte... vorba cantecului...

Zoazore
    [10.08.16 19:51:49]

@mugur007 - Fără cifre, viața e pustiu! Eu n-am mai numărat câte minute m-am hlizit!

Păcat de tavă, era drăguță!

Mă mut să mă râd și la Therme!

Votat din tot sufletul!

fanespoitorul
    [10.08.16 21:18:12]

@mugur007 - Bonus la aceasta incurcatura am primit parcare gratis la toata gasca.

Mugurele tata, exact asta incerc sa tot explic pe AFA ca Duni se respecta iar alte hoteluri NU.

Ma enerveaza agentiile sau cei de la receptie care-ti arunca o duda. Asa ar trebui sa reactioneze fiecare hotel care se respecta. A gresit cu ceva te onoreaza cu ceva.

Mamaitza cu care am fost in Albena a avut ziua de nastere in sejur. Nu am auzit sa cante cineva vreun cantec, sa primeasca vreo maslina din partea casei etc. La case mai mari obligatoriu o bagau in seama.

Toate cele bune

elviramvio
    [10.10.16 14:18:04]

@mugur007:

Ei, ai tai n-au avut gaz, motorina, etc., eu n-am avut timp asa ca am prins doar sb. Nu-i bai, cred.

elviramvio, fanespoitorul, mishu, mugur007, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Holiday Village Resort: