ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2016
ÎNSCRIS: 10.07.13
JUL-2016
colegi

Un hotel ok

Am revenit cu un review separat despre hotelul Grand Mir'Amor. Daca nu s-a mai scris despre acesta am considerat ca ar fi necesar sa punctez cateva aspecte care sper sa fie de folos altor colegi.

Hotelul este localizat in Kiris, la 4 km de centrul orasului Kemer si la 60 km de aerportul din Antalya.

Ce este ok e pozitionarea chiar langa un munte de aceea temperaturile ridicate din timpul verii sunt putin mai usor de suportat. Am citit ca in zona temperatura ar fi cam cu 2 grade mai mica.

Fata de plaja distanta este de 250-300 m, distanta ce se parcurge pe o alee asfaltata. Hotelul are plaja proprie dar aceasta este cu pietris. La plaja se ofera sezlong cu saltea gratuit (deci nu si prosop de plaja- acest lucru se mentioneaza oricum in oferta). La barul pe pe plaja se pot consuma gratuit bauturi racoritoare (de la dozator), apa (tot de la dozator), cafea (de la aparat) si cam atat. Tot ceea ce mai este expus este contra cost, adica inghetata, porumb fiert, bere, chipsuri etc.

Sa revenim la hotel. Check-in ul s-a facut foarte repede, a trebuit sa confirmam data nasterii (copii, presupun ca cei sub 18 ani am observat ca primeau bratara de alta culoare -presupun ca pt diferentiere la consumul de alcool). Am ajung in camera, noi am fost 3 persoane si ne-au oferit o camera cu 2 paturi twin si o canapea extensibila care era gata pregatita cu lenjerie. In privinta lenjeriei, aceasta era de culoare galbena, dintr-un material gen bumbac gros, cu siguranta dupa cum se prezenta (usor creponat) nu era nevoie sa fie calcat. Nu ii condamn tinand cont ca au schimbat lejeriile la 2 zile va dati seama cat de multe se inlocuiau. Prosoapele in schimb nu erau prea curate dar nu a fost o problema deoarece nu le foloseam.

In camera aveam un TV LCD care nu receptiona decat ceteva posturi turcesti, muuuulte rusesti, unul nemtesc si BBC. Posturi rusesti aveau inclusiv muzicale (asa am ascultat melodiile care sunt in top, pe care le-au auzit ulterior la discoteca).

Seiful era contra cost, baia putin cam mica-cu cabina de dus. In camera o singura noptiera intre cele 2 paturi, o masuta, un taburet si un suport de valiza. Pe balcon doua scaune de plastic si masa de plastic, fara suport de uscat rufe. Noi am avut camera cu vedere la munte/gradina, soarele era doar dimineata. Ceea ce ne-a derenjat dar nu se putea face nimic in aceasta privinta era un zgomot ceva gen zgomot de uzina care provenea din zona hoteului alaturat -Maxx Royal 5* (super hotel din cate am vazut ulterior pe net si si pretul pe masura).

De mentionat, asa cum era de asteptat ca internetul era contra cost si nu era gratuit nici in lobby.

Depre mancare

Am avut all inclusive, micul dejun era de la 7:30 pana la 10:00 si dupa aceea late breakfast. Sincer nu stiu care era diferenta ca noi nu am ajuns niciodata asa tarziu.

In general in privinta mancarii nu era o oferta prea variata si ceea ce nu mi-a placut era faptul ca mancarea cam era "vizitata" de muste. Am uitat sa mentionez ca erau incaperi diferite: zona unde erau mancarurile (cu usi deschise sau in aer liber) si separat restaurantul -ceva gen cantina (am sa pun si o poza pt exemplificare).

Revenind la micul dejun erau cateva mancaruri pe baza de maioneaza, iaurt, foarte foarte mutle cereale (mega colorate-deci va dati seama cate E-uri), ingrediente pt salata (adica salata separat, castraveti, rosii, patrunjel, menta etc.). Uneori erau si salate gata preparate, depinde cum ramaneau de la mesele anterioare. Ca observatie generala, de lao masa la alta mancarurile se reciclau iar daca unele fructe se terminau (de ex struguri) nu se mai aduceau altele. Asa ca trebuia sa fii la inceputul mesei daca vroiai sa fii sigur ca prinzi. Cele mai multe fructe, daca se poate spune asa... erau la cina: tot timpul prune (dar din acelea mari), mere (din cele mici), portocale (un aspect foarte ciudat si gust asa si asa) si alternativ pepene rosu sau galben (fara niciun gust).

La pranz se oferea si o supa, in general supa crema sau de linte. daca mai ramanea era oferita si la cina.

Ca bauturi la restaurant erau sucuri Pepsi, Mirinda si ceva gen 7 up -toate de la dozator, bere la draft si vin alb sau rosu care am vazut ca era pus din sticle.

In plus se putea opta pentru suc neacidulat de la dozator sau apa de la dozator. De mentionat ca am primit la sosire o sticla de apa de 1,5 l si pe fiecare etaj erau deozatoare de apa (mai greu cu paharele de plastic care se terminau cam repede).

Debarasarea mesei se efectua foarte repede dar de mentionat ca nu se inlocuia fata de masa si depinde cat de "elegant" mancase cel de dinainte. Am observat ca la un moment dat erau inclocuite totusi dar daca ar fi optat pentru alt gen de servet poate ca era mai curat si frumos.

Locuri la masa se gaseau de fiecare data, in restauraunt in unele zone era super frig si m-am pricopsit cu o raceala (noroc ca a inceput sa se manifeste in ultima zi iar apogeul a fost acasa).

Piscine

Sunt 2 piscine dinc are una cu 2 tobogane dar am obervat ca nu functionau tot timpul si inca una mica pt copii. Piscina fara togogane era mai libera, era mai mult pt relaxare.

Animatie

In fiecare seara de la 21 era mini club, ceva muzica si dansuri nu am dat mare importanta apoi de la ora 21:30 sau 22:00 erau serile cu tematica. Au fost petrecere cu spuma, turkish night (au adus chiar si camile), disco cu DJ, Tarzan night (ceva gen concurs de mister) si chiar in ultima noastra seara a fost seara de gala (s-a prezentat toata echipa, dansuri orientale si dans cu foc, o surpriza care e fost gustata de turici si anume intonarea imnului- nici nu va imaginati cum cantau si tineau brichetele si telefoanele aprinse).

Nu stiu ce as putea sa mai mentionez... poate ca bauturile alcoolice erau foarte slabe in conditiile in care noi nu suntem mari consumatori de alcool am observat si mi-am amintit ca mai scriau niste turisti despre acest lucru. Oricum nu ne-a deranjat, am baut doar cateva beri si cateva sucuri. In privinta mancarii concluzionez ca nici aici nu au excelat dar pentru noi nu a fost nicio problema ca ne-am dus pt plaja si relaxare nu sa stam toata ziua la masa.

Mancarurile nu aveau cartonase cu denumirea, nu s-a servit in nicio zi/seara baclava iar inghetata se oferea doar la barul de langa piscina intre 18:15 si 19:00 (asta m-a "atins" ca noi stateam la mare pana pe la 19).

Langa hotel era un bazar iar de acolo am achizitionat si excursia Myra-Demre-biserica Sf Nicolae. De tinut cont ca a fost cu mult mai ieftina decat la agentia noastra si in cazul a 3 persoane se simte diferenta.

Trimis de tripyy in 05.08.16 11:30:44
Validat / Publicat: 05.08.16 14:37:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris, Istanbul, Kusadasi, Capadockia

VIZUALIZĂRI: 3555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 piscina si amfiteatrul catre seara

[05.08.16 14:37:54]