ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2016
ÎNSCRIS: 09.06.10
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 şi12

Vacanţă la Spice Hotel & Spa Belek

Salutare AFA, anul acesta după trei ani de Turcia am hotărît împreună cu 2 familii să schimbăm şi noi destinaţia de vacanţă şi prin iarnă am ales Grecia ca destinaţie.

După ce ne-am pus de acord cu toţii am ales să mergem în Halkidiki pentru a ajunge cu maşina într-o zi şi am început să căutăm cazare şi am rezervat pe Booking pe braţul Kasandra un hotel de 3 stele cu piscină şi tavernă pe plajă şi şezlonguri incluse la un preţ de 770 de euro cu mic dejun.

Şi a venit incidentul cînd turcii au doborît avionul rusesc şi ştiţi foarte bine cum se derulau evenimentele Rusia a interzis ruşilor să mai rezerve şi să zboare în Turcia plus că a mai avut loc şi atentatul de la Istanbul cînd Tui Germania au anunţat că au scăzut rezervările pe Turcia cu 30-40 la sută drept urmare au început să curgă ofertele pe Turcia cu discounturi mai mari decât rezervările din iarnă.

Asta se întîmpla prin luna martie cînd la o întîlnire cu un prieten am stat şi am analizat puţin ofertele, calculând aproximativ cam cât ar costa un sejur în Grecia unde aveam rezervat un hotel de 3 stele cu mic dejun, piscină şi şezlonguri pe plajă plus drumul cu maşina şi celelalte mese am decis să anulăm rezervarea din Grecia şi am rezervat la Spice Hotel în Belek un sejur de 7 nopţi 2 adulţi cu 2 copii în suite room ultra allinclusive charter cu avionul la preţul de 2265 de euro. Am luat această decizie cunoscând atât condiţiile de cazare şi masă de la greci cât şi cele de la turci cei care au mai fost ştiu despre ce vorbesc.

Am plătit toată suma în luna martie conform ofertei şi am aşteptat curioşi să plecăm în vacanţă discutând dacă vom mai avea parte de aceleaşi servicii odată cu scăderea tarifelor cu 40 la sută şi în plus având şi experienţa plăcută de le Papillon Belvile (vezi impresii). Bineînţeles că înainte de plecare am avut foarte multe emoţii datorită evenimentelor din Turcia dar am hotărât să mergem.

Aşadar în data de 23 iulie ne-am prezentat la aeroportul Otopeni cu toată gaşca am făcut chek-in la compania Blue Air unde am rămas plăcut surprins în ciuda faptului că pe toate posturile de tv se prezentau tot felul de ştiri din Turcia de faptul că urmau să decoleze 4 avioane plus încă unul de la Tarom în acea dimineaţă spre Antalya. Şi mai uimit am fost când am ajuns în avion constatând faptul că toate locurile erau ocupate.

După un zbor plăcut de o oră şi 40 de minute am ajuns pe aeroportul din Antalya. Aici după ce am coborât din avion am mers la controlul de paşapoarte unde am rămas iar plăcut surprins ce te turişti soseau cu avionul în Antalya situaţie care am detaliat-o în alt review unde am pus şi poze despre avioanele care soseau din toată Europa, ne am îndreptat spre ieşire de unde am fost preluaţi de ghizii touroperatorului şi transferaţi la hoteluri.

Am ajuns la hotel după un transfer de 45 de minute, aici rectific că în celelalt review am spus că a durat o oră şi jumătate eu calculând aici şi timpul în care am aşteptat de la ieşirea de la aeroport.

Ajunşi la recepţie am prezentat voucherul şi am fost poftiţi să mergem la masă spunând că nu e gata camera asta la ora 13 şi 30 de minute. Revenind înapoi ne au spus că au 2 variante de cazare o suită ori 2 camere duble cu uşi care comunicau între ele am ales a doua variantă fiind mai aproape de lobby bar restaurant dar pe care nu 0 recomand celor care vor vedere la piscine şi mare practic fiind peste restaurant şi terasa mare deci atenţie la palierul de camere cu nr 3001-3021.

Şi acum să incepem prezentarea:

1. Camerele aveau aproximativ 30 mp dotate cu un pat matrimonial de 1,80m pe 2 metri plus o mică canapea, un birou, televizor LCD de 80 cm, mini-bar dotat cu două ape plate, două ape minerale, două doze de Coca-Cola, Coca-Cola Light şi două doze de bere Tuborg Gold. În interiorul dulapurilor aveau şi seif. La baie aveau 2 halate de baie, 2 perechi de papuci de unică folosinţă şi produse de baie (şampon, balsam, gel de duş şi loţiune de corp). Pe perioada sejurului ne-au schimbat prosoapele din două in două zile şi lenjeria o dată sau de două ori. Aerul condiţionat a făcut faţă caniculei de afară şi a funcţionat foarte bine cu temperaturi de peste 40-42 de grade ziua si 23-26 de grade noaptea chiar în completare într-o au venit special de la tehnic să verifice dacă funcţionează aerul la capacitate. Aici aş acorda un mare plus. Şi alt aspect legat de curăţenie care se făcea în fiecare zi, celelalte două familii cu care am fost, care au fost cazaţi în zona de vile datorită faptului că ajungeau să facă curat între orele 14-16 când ne retrăgeam să ne odihnim după masa de prânz şi punând în uşă semnul de "Nu deranjaţi! " au fost sunaţi de la recepţie să întrebe de ce nu se face curat la ei după două zile şi spunând care e problema le-au schimbat ora de curăţenie.

2. Restaurante. Nu am folosit decât restaurantul principal deoarece am fost foarte mulţumiţi de el şi în plus de asta trebuia să rezervăm de la începutul sejurului pentru cele a la carte plus 10 euro de persoană. Am servit la masă pui, oaie, vită şi curcan în diverse preparate (la tavă sau la grătar), peşte:în fiecare zi am avut doradă regală şi lup de mare la mesele de la prânz şi seara, într-o zi la cină am avut seară pescărească unde am avut creveţi, baby creveţi, somon, ton la cuptor, inele de calamari, midii, scoici şi în ultimă istanţă un ton uriaş la grătar. La micul-dejun aveam multe brânzeturi, mezeluri, legume, fructe, omlete care se preparau pe loc şi inclusiv dulciuri, prăjituri, baclavale, torturi. În fiecare dimineaţă aveam fresh de portocale.

3. Băuturi. Încă de când am sosit am văzut şampanie la recepţie din Basarabia. Alte băuturi incluse:Chivas Regal de 12 ani, Metaxa de 7 stele, Jack Daniels, Jim Beam, Teacher's, Absolut Vodka, Martini, Campari, Tequila Olmeca, vinuri (Fetească Regală, Muscat Rose şi Merlot) toate demi-seci din Basarabia. Berea am avut începând cu Tuborg Gold la doză în cameră continuând cu bere Tuborg la draft şi terminând cu Carlsberg la sticlă de 0,33l la lobby bar şi restaurantul de la plajă.

4. Sucuri. În fiecare dimineaţă la mic-dejun aveau fresh de portocale, alte sucuri din gama Coca-Cola, Fanta, Schweppes, Sprite, Ice Tea şi sucurile Cappy la cutie Tetrapack.

5. Îngheţată de la Algida serveau după-amiaza la piscină şi seara la restaurantul principal.

6. Cafea. Aveau dozatoare de la Nestle în tot complexul şi în plus la lobby bar aveau expressor Lavazza.

7. Piscine. Pe lângă cele două piscine mari din faţa hotelului unde am stat în permanenţă mai aveau unele la tobogane pe care nu le-am folosit deloc, mai aveau o piscină mică pentru copii şi o piscină în zona vilelor.

8. Plaja. Pe plajă erau şezlonguri în faţa hotelului cât şi baldachine în dreptul vilelor. Pe pontonul lung de 80 metri aveau multe şezlonguri aşa că nu aveai senzaţia că nu găseşti pocuri libere la orice oră. Ce mi-a plăcut mult la ponton a fost faptul că la ora 10 când se deschidea barul de la restaurantul de la plajă veneau pe ponton cu o ladă plină de Coca Cola, Fanta, bere la doză, ape plate şi minerale toate la gheaţă.

. 9Prosoapele de plajă se schimbau de la ora 8 şi jumătate la 6 şi jumătate seara decâte ori doreai.

La 11 se deschidea la gozleme şi ayran care pot să spun că erau delicioase.

Pe parcursul sejurului am coborât în fiecare dimineaţă să rezerv şezlonguri la 6 şi 30 prilej cu care era o adevărată plăcere să faci baie datorită faptului că ziua aveam de la 40-42 grade şi noaptea de la 23 la 26 grade.

Turişti erau mulţi turci azeri români foarte mulţi unguri cehi bosniaci ucraineni şi asiatici din fostul spaţiu ex -sovietic kazahi.

Animaţie pe parcursul sejurului am avut 4 spectacole la amfiteatru şi aici am observat că au mai redus din cheltuieli din 7 seri plus mici distracţii organizate la barul de la piscina principală de echipa de animaţie a hotelului baie cu spume la piscină, gimanstică în piscină, polo tenis de masă, dartz. Seara de la 11 aveau deschis club.

Alte sporturi extra 10 euro ora de tenid de câmp jet sky 50 de euro 15 minute 90 de euro parasailing 2 persoane şi plimbare cu barca de 9 persoane până la cascada din oraşul Antalya

Am uitat să menţionez nisipul de pe plajă care avea pietricele la intrarea şi ieşirea din apă în rest era fin şi pe ponton aveau şi duş

Am detaliat unele lucruri pentru că m-a enervat un român care l-am văzut în hotel şi şi la întoarcere în autocar spunea la alţi turişti că nu a văzut carne de oaie şi că la bulgari anii trecuţi a fost mult mai bine.

Am avut o vacanţă minunată alături de încă 3 familii cu care ne- am simţit foarte bine nu am avut nimic de reproşat la ce am plătit şi ce am primit dar ştiţi cum este fiecare are preferinţele lui şi gusturile nu se discută.

La ce am plătit am primit 2 camere duble pentru 2 adulţi cu 2 copii de 16 şi 13 ani transport cu avionul şi transfer cu autocarul, UAI. Eu zic că a meritat. Alături am să postez şi poze şi pentru alte detalii vă stau la dispoziţie.

Mulţumesc Spice Hotel, Mulţumesc Turcia, sper că ce am detaliat o să fie de folos celor care vor să meargă mai departe în Turcia.

Încă o constatare de final nu a mai fost diversitatea de feluri de mâncare ca anii trecuţi dar ce am mâncat au fost bune şi diversificate şi nu am mai văzut nici focurile de artificii care le vedeam seara în Belek şi spectacole mai puţine dar de bună calitate

Trimis de sebigeanina in 01.08.16 17:50:10
Validat / Publicat: 01.08.16 19:01:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek Side Alanya, Istanbul, Bozuyuk

VIZUALIZĂRI: 5594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Piscina dintre vile
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

nitul
    [01.08.16 21:23:11]

Dacă renunțați la sejur nu vă părea rău? Din ce am citit ati avut o vacanță frumoasă. Eu cred că Turcia oferă vacanțe sigure! O seară frumoasă!

printesa82
    [11.08.16 17:44:11]

@sebigeanina - Felicitari pentru alegerea desteapta de a merge in Turcia. Noi am fost in Kemer din 22.07-29.07 dar nu am avut asa conditii,insa a fost bine si acolo.

Multumim pentru acest articol minunat . A-ti avut o vacanta frumoasa si cu conditii superbe (pozele spun totul,mi-as dorii un sejur acolo )

Va doresc concedii minunate si pe viitor !

nitul, printesa82
    Alte impresii din această RUBRICĂSpice Hotel & Spa: