ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2016
MAY-2016
single

încărcat de pe telefon!

Moscheea Selymie. Bijuteria din Edirne

Oferta turistica pentru circuitul de 5 zile din Istanbul avea inclus un popas de vreo doua ore in Edirne. Superb! M-am bucurat enorm. Un oraș cu o istorie bogată, locul unde s-au dat 13 mari bătălii dintre care cea mai importantă a avut loc în anul 378. Atunci, intr-o confruntare sângeroasă, împăratul roman Valens a fost înfrânt decisiv de goți, aceștia năvălind în teritoriile apusene ale Imperiului Roman.

În programul nostru era prevăzută vizitarea Moscheei Selimiye si o parte din centrul orașului. Asta trebuia făcut în ultima zi din circuit, la întoarcerea din Istanbul către casă. Programul a fost modificat de ghidul agenției din țară. Ne-a comunicat că vom opri la Edirne la venire, in drum spre Istanbul, pret de o jumătate de oră, motivând faptul că riscăm mult cu vama la întoarcere. Bla! Bla! Bla! În acest mod s-a derulat întreaga operațiune. Ploua mărunt, mocaneste, când am intrat în oraș. Am coborât repede din autocar si, în pas rapid, m-am dezvoltat si am pătruns în moschee.

Oauuuuuu! Rămâi fără grai: o bijuterie arhitectonica. Clădire impunătoare, vizibilă de la mare distanta. Opera marelui arhitect Mimar Sinan (1489-1588), fiul unui armean convertit la islam, care a trăit și creat sub patru sultani: Selim I, Suleyman Magnificul, Selim al II-lea si Murad al II-lea. A fost inaugurată în noiembrie 1575, la trei luni după moartea ctitorului, sultanul Selim al II-lea. Este o realizare de top a arhitecturii islamice. Cupola (Domul) are un diametru de 31,25 metri si o înălțime de 43,25 metri fiind cea mai mare cupola a unei moschei din întreaga Turcie. Cântărește 2000 de tone si se sprijină pe opt coloane uriașe, tip ,,picioare de elefant", denumite așa datorită formei lor, unite între ele prin arcuri cu deschiderea de 6 metri. Patru minarete înconjoară moscheea, fiecare cu o înălțime de 83 de metri si aflați exact la aceeași distanta fata de centrul cupolei. Trei balcoane împodobesc fiecare minaret un parte. Interiorul este fascinant, te lasă fără cuvinte. Principală încăpere are dimensiunile de 45x36 metri. Atrage atenția covorul roșu, mare si moale, coloanele uriașe și pereții marcați cu fragmente din Coran. Mihrabul, nisa semicirculară din peretele quibla (cu vedere spre Mecca) este vizibil din orice colt al moscheei. În curtea interioară, în mijloc, există o fântână cu apă proaspătă, dar în timpul vizitei mele nu functiona.

Timpul a trecut repede si nu am mai coborât la bazarul de la subsol. Ghidul era disperat ca ajungem târziu la Istanbul. La ieșire a trebuit să acord puțină atenție unui motan gras, adevăratul stăpân al locului.

Va recomand să vizitați Moscheea dacă ajungeți prin Edirne. Nu aveți ce pierde. Va salut!

Trimis de ovidiuyepi in 21.06.16 14:51:05
Validat / Publicat: 21.06.16 16:25:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 O parte din gradina.

[21.06.16 15:01:58]

Mutat în rubrica "Moscheea Selimiye, EDIRNE" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 15&ridAnt=69378

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
[21.06.16 15:11:07]

@webmaster26: OK! Va mulțumesc!

tata123 🔱
[21.06.16 19:43:43]

@ovidiuyepi - Într-adevăr o bijuterie arhitectonică; dacă citim detaliile tehnice ale construcției rămânem uimiți. Informații detaliate despre acest monument inclus de UNESCO în lista patrimoniului mondial găsiți la adresa web: selimiyemosque.turkishoilwrestling.net

O precizare: în primul paragraf este vorba despre goți și bătălia de la Adrianopol din anul 378 (informații aici: historia.ro/exclusiv_web/ ... oman-adrianopol).

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
[22.06.16 08:09:16]

@tata123: Îmi cer scuze pentru greșelile din text, dar am scris la repezeală. Trec printr-o perioadă de criză de timp liber. Încerc să remediez problema.

ovidiuyepi, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂMoscheea Selimiye: