ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2010
DIN: Timisoara (de adoptie)
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUL-2007

Hotelul Poseidon Beach situat pe plaja

Hotelul Poseidon Beach din Laganas, se afla la marginea statiunii, aproape de Statiunea Kalamaki. L-am pus la 3 stele desi avea cam 3 stele si jumatate in 2007, nu stiu cum e considerat acum.

Este situat pe plaja in sensul ca intre hotel si plaja nu sunt alte constructii. Hotelul e foarte lung asa cum se vede din pozele de prezentare, dispune de o gradina cu trotuare pavate, apoi piscine si o terasa proprie unde se pot servi bauturi si chiar mancaruri de fast food, urmeaza o gradina cu iarba pe care sunt asezate sezlonguri si umbrele gratuite pentru turistii proprii, gardina imprejmuita de leandri foarte frumosi, dotata si cu cabine de schimb de haine si dusuri, apoi o mica terasa cu cateva mese si umbrele unde se pot servi bauturi si urmeaza o frumoasa plaja lata cu nisip fin. Aici sezlongurile si umbrelele se platesc (7 Euro perechea de sezlonguri + 1 umbrela).

Apa e foarte putin adanca la mal pe o lunga portiune astfel incat la cele 45° cat am prins noi in iulie 2007, se incalzea dupa-masa destul de tare ajungand sa fie prea calda (estimez vreo 30°), poate potrivita pentru familiile cu copii mici.

Pe de alta parte asa cum s-a mai spus, Laganas e statiunea tinerilor, o statiune destul de aglomerata si zgomotoasa. Chiar daca hotelul e la marginea statiunii, noi am nimerit niste tineri nemti vecini, care veneau destul de tarziu in noapte insotiti in special de englezoaice cu care faceau sex zgomotos... Nu ne-am simtit deranjati (ca suntem destul de somnorosi), ne-am simtit si noi mai tineri: -)

Am mentionat acest aspect doar ca sa atrag atentia ca desi plaja e potrivita pentru familiile cu copii mici, puteti nimeri vecini tineri si nelinistiti si zgomotosi: -)

Camerele cu vedere la mare sunt putine in comparatie cu numarul total de camere si mult mai scumpe. Camerele celelalte sunt ok, noi am nimerit in capatul opus marii, dar era placut sa strabati gradinile hotelului in drum spre plaja. Avantajul gradinii cu sezlonguri a fost pentru noi ca aveam avion de intoarcere dupamasa si camera trebuia eliberata pana la ora 10 sau 11, nu mai stiu exact. Asa ca am lasat bagajele la receptie, ne-am luat prosoapele si ne-am scaldat pana cu o jumatate de ora inainte sa ne ia autobuzul... am facut dus, ne-am echipat si am plecat

A fost cea mai frumoasa despartire de mare din toate concediile noastre.

Am avut doar mic dejun la acest hotel, ok din cate imi aduc aminte, personalul amabil. Masa de seara am servit-o in fiecare seara la alta terasa... si ne-a costat destul de mult.

Chelnerii stau in fata restaurantelor sau teraselor si te invita sa intri ispitindu-te fiecare cu ce are sau cum stie mai bine.

In concluzie farmecul acestui hotel a fost pozitia foarte buna pe plaja si gradinile lui, dar a fos ok si din punct de vedere al curateniei si camerei.

Trimis de Delight in 14.02.10 21:45:13

VIZUALIZĂRI: 5327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Poseidon Beach, Laganas, in partea din fata

mario 110
[15.02.10 08:37:17]

chelnerii care stau in fata restaurantelor si te invita inauntru, sunt ai localurilor fara prea multi clienti, si pentru ca n-au ce face, patronii ii scot in drum sa bage clienti inauntru. de obicei aceste localuri sunt ocolite de clienti si nu degeaba.

acea munca a ospatarilor (de sta in fata localului), de multe ori devine umilitoare, credeti-ma.

danoradea
[15.02.10 10:46:35]

mario 110 sunt nevoit sa te corectez, dar este o traditie in Grecia (in special in insule) ca personalul sau chiar si patronii localurilor sa stea in fata localurilor si sa invite trecatorii la o prezentare a meniului. Sa stii ca de cele mai multe ori numarul de clienti este direct proportional cu prezenta si abilitatile pe care le are personalul de la intrare, iar de cele mai multe ori localurile unde nu esti intampinat de nimeni langa meniu au mai putini clienti si sunt ocolite!

In Santorini, de exemplu, in special patronii sau sefii de sala fac asta, de cele mai multe ori adresandu-se chiar pe limba ta (in medie cunosc cam 5 limbi straine), prezentandu-ti meniul, fara a insista insa fata de turisti, alegerea este doar a ta. Cam peste tot pe unde am fost in Grecia, sa stii ca s-au straduit sa-mi adreseze cele cateva sau chiar mai multe cuvinte pe care le stiau in limba romana, si chiar daca i-am refuzat mi-au multumit si nu au fost suparati sau ofensati pentru asta, din contra si a doua zi daca am trecut prin fata localului mi-au zambit si m-au salutat.

Cu alte cuvinte alta civilizatie...

Si sa nu uitam multumesc Delight pentru review

mario 110
[15.02.10 11:15:30]

sunt perfect de acord cu dumneavoastra, dar eu ma refeream strict la cei care "te invita sa intri ispitindu-te". nu ma refeream in nici un caz la aceia care stau pur si simplu linga un meniu afisat frumos la intrare, gata oricind sa-ti dea o relatie despre o mincare sau alta, ATUNCI cind sunt intrebati, si care desigur sunt foarte politicosi, amabili si zimbitori chiar daca nu intri in restaurant.

aceasta practica se utiliza si in cipru, am facut si eu acest job din pacate facind parte din categoria celor pusi acolo sa "invite si sa ispitesca" (1996). nu se punea problema sa nu fiu politicos si amabil absolut cu toata lumea, dar prin fata mea treceau sute de oameni (poate mii), si citeodata se intimpla sa invit aceeasi oameni de doua ori (odata cind treceau intr-un sens, si adoua oara cind veneau inapoi). raspunsurile lor erau cit se poate de diverse de la om la om; uneori imi era penibil.

Dragoș_MD
[15.02.10 11:19:52]

aici tind sa ma contrazic putin: am intalnit acest obicei in mai multe locuri, nu doar in Grecia: Bruxelles, Bulgaria (in mai multe locuri) si chiar si la noi (in Mamaia). si or mai fi, ca altfel n-ar mai avea clienti de loc! daca esti in cautarea unui local, sunt chiar folositori. primesti informatii despre meniu, preturi, specific... si din cate am vazut eu, nu fac parte din personalul dedicat servirii directe a clientilor (sau foarte rar). eu le spun generic "agatatori".

sbacau
[16.02.10 10:43:40]

am fost si eu abordat de acesti chelneri prin Paralia Katerini, atunci cand am fost pentru prima data in Grecia; prima data te intrebau "Where you from?" cand auzeau de Romania, iti spuneau "buna ziua", "pofta buna", se amuzau cu tine in legatura cu pronuntia lor...spre deosebire de turci (in Kusadasi) care la acelasi raspuns la aceeasi intrebare iti spuneau:"salut frate!" si bagau rapid o manea...asta m-a facut sa ma simt nasol, drept care nu am intrat la turc, in schimb am intrat la grec...desi mancarea era foarte buna si diversa, acelasi chelner care ne-a "agatat" ne-a si servit (locul lui a fost luat de un altul in fata tavernei). Am zis ca a doua oara nu am mai calcat in acel restaurant, foarte frumos de altfel, cu acvarii pe pereti linga mese, cu chelneri deosebit de amabili, dar foarte gol...(restaurantul, nu chelnerul...:-)) ). Mi-am dat seama de ce abia dupa ce am vazut nota de plata....hrana pe 2 zile s-a dus la un pranz...bogat si foarte gustos ce-i drept...dar si extrem de scump!

Alb
[22.04.10 01:14:25]

Sunt de acord cu tine pare a fi un hotel bun in Laganas.

Alb, danoradea, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂPoseidon Beach Hotel: