ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2016
REGIM MASĂ UAI
2 AD. + 1 COPII -- v: 9

TUI Magic Life Jacaranda [Colakli]5

Club Magic Life Jacaranda Imperial, un resort surprinzator

Buna ziua tocmai ce m-am intors de cateva zile din Turcia, hotel Club Magic Life Jacaranda Imperial din Side si m-am gandit sa scriu cateva impresii despre acest resort ”surprinzator” de frumos pe care l-am ales cum se spune ”la plezneala” cu doar cateva zile inainte de 1 mai.

Mentionez ca sunt un veteran al sejururilor in Antalya avand o vechime de peste 13 ani insa recunosc ca facusem oarecum o obsesie pentru resorturi dintre cele bine cotate din Belek, Kemer si Lara, ocolind nu stiu din ce motive zona Side.

Astfel, mare mi-a fost surprinderea sa gasesc la fata locului un resort impresionant ca arhitectura cu o suprafata generoasa, cu multe piscine si camere cu aces direct in piscina, insa punctul forte de departe mi s-a parul plaja acestui resort.

Asadar, plaja este una foarte lata cu nisip fin si cel mai interesant cu o intrare foarte, foarte lina in apa (la circa 100 de metri in apa, aceasta avea doar 1 metru adancime) ceea ce face sa nu-ti faci mari griji referitoare la joaca in apa a copiilor.

Camera standard, cea in care am stat si eu impreuna cu sotia si copilul de 9 ani are dimensiuni rezonabil de mari (38 mp), foarte curata cu 2 paturi extrem de generoase (140-13- latime) si o baie la fel de frumoasa.

Nu vreau sa uit sa mentionez ca aproximativ 80% dintre turisti sunt nemti sau vorbitori de limba germana... resortul este proprietatea TUI.

Restaurantul principal este foarte bun cu o terasa frumoasa, mancare diversa si mai rafinata decat in alte resorturi in care am stat... exista si cateva restaurante a la carte foarte elegante si bune cu o mentiune speciala pantru cel japonez unde un bucatar gateste in fata mesenilor... si un restaurant la piscina, foarte bun unde se mananca la pranz.

De asemenea echipa de animatie reuseste sa faca o atmosfera placuta dar si restul personalului este ok.

Resortul are vreo 6 baruri intre care unul pe plaja unde se si mananca la pranz fast food.

In final as caracterisa aces resort ca fiind unul luxos insa nu opulent ci decent in stil nemtesc.

Trimis de unchesu in 13.05.16 20:15:55
Validat / Publicat: 13.05.16 21:16:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Rixos Sungate, Gloria Verde, Susesi, Nirvana Lagoon, Papillon Zeugma, Sherwood Brezzes Resort, Liberty Lara, IC Santay

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (unchesu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [13.05.16 21:11:58] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Club Magic Life Jacaranda Hotel [Colakli], SIDE" (deja existentă pe sait)

rodica_b [18.05.16 16:48:57] »

felicitari pentru alegerea facuta! poti sa-mi spui cum a fost vremea, dar apa la piscina, apa marii? multumesc!

unchesu [18.05.16 18:50:07] »

@webmasterX - Da coordonatele setate sunt ok.

unchesu [18.05.16 19:04:06] »

@rodica_b - Multumesc pentru felicitari... in principiu vremea a fost ok, primele 3 zile insorite si mai calde undeva la 26 de grade insa temperatura resimtita era cam spre 29-30 de grade. Urmatoarele 4 zile cerul a fost variabil cu unele prioade inourate si temperatura pe la 22-23 de grade. Desi par putine grade pentru plaja si baie, trebuie mentionat ca din cauza umiditatii temperatura resimtita de corp era mai mare decat in Romania unde pe la temperaturile astea nu prea iti vine sa faci plaja si sa te balacesti prin apa.

Cat priveste temperatura apei marii aceasta era undeva in jur de 23 de grade, asadar numai buna pentru balaceala copiilor dar si a noastra a celor mari. Apa din piscina era o idee mai racoroasa insa am facut si acolo baie fara probleme... dupa cum vedeti nu este genul de resort unde piscinele sunt usor incalzite insa avand in vedere ca marea majoritate a turistilor erau nemti nu au probleme sub acest aspect... daca mai pot ajuta si cu alte informatii stau la dispozitia celor interesati.

travelpoint [15.11.16 09:01:10] »

va rog sa imi spuneti despre plaja: este departe, cum se ajunge, au transport? multumesc.

ioana74 [23.02.17 12:36:47] »

@travelpoint: hotelul este pe plaja, exista o alee care te duce direct la plaja pe langa piscine.

iulia2017 [04.06.17 08:22:51] »

@unchesu: buna ziua, cat dureaza transferul de la aeroport la tui magic life jacaranda? multumesc

5 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    ioana74, iulia2017, rodica_b, travelpoint, unchesu