ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2016
DIN: R.Moldova - Chişinău
ÎNSCRIS: 09.05.16
MAY-2016

BARCELONA || oras de vis

Am fost si noi acolo, in Barcelona. Cele mai frumoase impresii timp de 3 zile pline!

Va recomandam:

- sa cititi cit mai mult despre locurile de vizitat ca sa puteti alege corect ceea ce va intereseaza

- sa utilizati transport public METROU (foarte rentabil 2,15 euro calatoria) sau Bus Turistic (cel care are ca emblema un ochi, cuprinde cele mai bune locuri, 2 zile 39 euro)

- sa aveti ghetute comode si protectie de soare

- o zi linia rosie, o zi linia albastra

- utilizati aplicatia maps. me sau ceva de genul care are harta Barcelonei

- vizitati Sagrada Familia, Park Guell, Camp Nou, Montjuic, Port Vell, plaja, La Rambla, Muzeu Picasso, Casa Mila, Casa Batllo

- cumparati bilete online la Sagrada Familia, Park Guell si Flamenco (www.clorian.com)

- Restaurante recomandam pentru gurmanzi, intrati macar in unul din ele

|| "4 Gates" - restaurantul artistilor, emblema caruia a fost pictata chiar de picasso

4gats.com/es

|| "7 Portes" - se afla pe plaja, in port si are cea mai gustoasa #PaeliaDinLume

7portes.com/en

|| "Marisk" - fructe de mare bune

bcnrestaurantes.com/cat/b ... 455b19_dis_1957

|| "Can culleretes" - cel mai vechi restaurant de mai mult de 230 ani, aici gusti din istorie

pe FB

# fara programare din timp nu aveti sanse sa nimeriti (nu economisiti pe mincare 30-50 euro de persoana, dar se meritaaaa)

# restaurantele ne-au fost recomandate de un veridic barcelonian care de o viata sta acolo, Jaume Llibre, vestit matematician care a rezolvat una din problemele lui Hilbert :))))))

Barcelona e superba, nu va leneviti sa o descoperiti mergind pe jos.

O sa ma bucur daca sfaturile mele vor fi de folos.

Sa aveti calatorie frumoasa!!!

Trimis de vulpe.angela in 09.05.16 23:39:11
Validat / Publicat: 10.05.16 07:06:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vulpe.angela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sagrada Familia - o alta lume

[10.05.16 07:06:02]

Un review de debut ce merită remarcat

@vulpe.angela: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[12.05.16 10:16:54]

Interesant review in care fuga-fuguta ai facut o trecere in revista a ce, cum, unde - Barcelona. Mici completari:

- "sa utilizati transport public METROU (foarte rentabil 2,15 euro calatoria) " - recomand mai degraba achizitionarea cartelei de 10 calatorii - 9.95 euro (valabila transport subteran si de suprafata, inclusiv metrou spre aeroport terminat 2 de unde se ia Shuttle bus spre terminal 1 (free)

-""4 Gates" - restaurantul artistilor, emblema caruia a fost pictata chiar de Picasso" - aici era locul de intalnire al artistilor si a fost de altfel primul loc in care Picasso si-a expus lucrarile.

Celelalte recomandari sunt binevenite alaturi de multe altele insa totul depinde pana la urma de timpul si puterile pe care le poti acorda Barcelonei.

vulpe.angelaAUTOR REVIEW
[16.05.16 23:00:09]

@mishu - merci de completari

# Barcelona mai e vestita printr-un cartier in care ciocolata e la putere

Recomand Pastisseria-Baixas, superba in calitate

cirnu72
[24.10.16 15:29:32]

@vulpe. angela: Buna ziua m-ar interesa sa-mi dati mai multe detalii, despre cost, cazare. I-am promis fetitei mele ca o sa vedem Barcelona (vorbeste fluent spaniola) dar m-ar ineteresa cind e mai convenabil ca vreme de mers si daca la bani e convenabil un city-break sau sa luam un sejur intr-o statiune linga Barcelona. Multumesc

cirnu72, mishu, vulpe.angela
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: