ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2016
DIN: BISTRITA
ÎNSCRIS: 08.09.08
MAY-2016

Relaxare la Marea Moarta

Daca in urma cu un an am simtit pentru prima oara miraculoasa apa de la Marea Moarta, doar pentru cateva ore pe pamantul iordanean, in acest an ne-am propus sa beneficiem din plin de un sejur de 7 zile la Marea Moarta.

Am ales sa mergem in Israel, de data aceasta, datorita ofertei care am gasit-o la acet hotel situat chiar pe malul marii.

Ajunsi in Israel, pe aeroportul Ben Gurion , am fost preluati de catre operatorul care efectua transferul spre Marea Moarta. Mare ne-a fost uimirea in drumul spre hotel sa vedem garduri enorme, zidite si terminate cu sarma ghimpata de-o parte si de alta a autobenzii. Am aflat de la sofer ca autobanda este a Israelului, iar pamanturile ce o inconjoara sunt zone palestiniene. Nu mi se parea normal asa ceva dar am zis, asta e... e o zona in care lupta pentru pamanturile israelienilor si palestinienilor noi nu o putem intelege...

Hotelul Lot Spa este situat in statiunea Ein Bokek, chiar pe malul marii.

Camera a fost frumos amenajata, spatioasa cu o baie dotata cu tot ce e necesar pentru a avea un sejur minunat.

Hotelul avea un centru spa de care te puteai bucura din plin, dotat cu o piscina cu apa din Marea Moarta, un jacuzzi si sauna. De asemenea era si hamam, dar acesta era contra cost la fel si masajele, dar la preturi exorbitante.

Prosoapele ti se puneau la dispozitie oricate, fara garantie, fara card... doar te serveai, lucru care nu s-a intamplat la alte hoteluri din alte tari.

Regimul de masa a fost cu demipensiune, suficient pentru cei care nu vor sa se intoarca cu cateva kilograme in plus din vacanta.

Mancarea a fost foarte gustoasa, incepand de la salate, fripturi de miel, pui, vita si terminand cu nelipsitele prajituri, fructe, inghetata. Ca un plus mare al acestui hotel a fost faptul ca gaseai apa potabila la discretie, la masa, la receptie, la fiecare nivel al hotelului, la spa sau pe plaja.

O mare atentie este acordata curateniei de la piscina, bai sau pe plaja. Oriunde te aflai erau bai datate cu dus, sapun lichid pentru a te spala de apa sarata din mare.

Intentionat am lasat la sfarsitul impresiilor mele marea... MAREA MOARTA...

Țărmurile dantelate de un alb strălucitor sunt asemănătoare cu piscurile munților înzăpeziți. Albul pur intră în contrast cu albastrul marin și culoarea rosiatica a muntilor care se aflau in partea opusa marii.

Cand vei intra pentru prima data in mare senzatia nu este de apa sarata ci de pielea moale si uleioasa care iti invadeaza fiecare por. Mineralele si sarurile in amestec cu sarea fac ca aceasta mare sa fie unica in lume. Nu degeaba Cleopatra venea aici pentru a-si trata imperfectiunile tenului, iar namolul pentru regenerarea pielii si a parului. Marea Moarta este recunoscuta ca o sursa benefica in tratamentele pentru sanatatea si frumusetea pielii.

Sa stai in mare nu este usor. Fiecare particica de piele incepe sa te usture, iar senzatia dispare foarte repede dupa ce faci dus. Dupa doua zile au inceput sa-mi apara cosuri pe diferite parti ale corpului (pe maini, pe spate, pe gat), dupa care acestea au inceput sa se vindece. Explicatia? Acestea erau sub piele, apa sarata le-a scos afara, urmand apoi vindecarea.

Pentru cine vrea să vadă Marea Moartă nu doar ca o simplă destinaţie turistică, ci şi ca un loc al redobândirii sănătăţii trupului, mintii si a sufletului, recomand, evident, “cu căldură”, un sejur la minus 412 metri, în cel mai mare “spa natural” de pe planetă. Ideea e strălucită, pentru că niciunde ca aici nu e mai nimerit să te poţi vindeca... într-o atmosferă de vacanţă!

Trimis de dea in 08.05.16 13:14:40
Validat / Publicat: 08.05.16 16:09:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Țărmurile dantelate de un alb strălucitor

[08.05.16 16:08:44]

Exccelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Lot Spa Hotel on the Dead Sea [Ein Bokek], LITORAL DEAD SEA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 71&ridAnt=68475

[09.05.16 15:03:40]

deaAUTOR REVIEW
[09.05.16 15:05:32]

@webmasterX - localizarea pe harta este corecta

deaAUTOR REVIEW
[09.05.16 15:07:52]

@webmasterX - Cu placere. As fi incarcat mai multe, dar cred ca este o problema la incarcarea pozelor. Dureaza si 5 minute pana se incarca o poza.

[09.05.16 15:14:36]

@dea

Te rog trimite 1-2 poze, prin email, pe adresa foto@amfostacolo.ro - ca să studiem motivele pentru care durează atât...

dea