ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2016
ÎNSCRIS: 22.04.14
APR-2016
single

Hawai'i, pur si simplu

Pot sa sciu aici un roman? Probabil ca nu.

Planurile mele au inceput in urma unei promisiuni, daca se va semna un contract, voi pleca in Hawai'i, pentru ca in RO totul este imprevizibil. Era septembrie. Citisem aici 2 postari si am fost bucuroasa sa gasesc inca una. Apoi am inceput sa profit de prietenul nostru Google pentru a afla cat mai multe.

Am avut emotii cu viza, dar a fost chiar o formalitate. Deja facusem o rezervare, initial de forma, in final acolo am poposit, pentru ca la viza aveam nevoie de o adresa unde urma sa stau in USA. Am continuat cu documetarea; mai avem si alti prieteni" tripavisor, yelp... A inceput urmarirea ofertelor pentru biletul de avion. Hotarasem sa plec in aprilie, fiind luna cu cea mai scazuta cantitate de precipitatii.

Chiar inainte de Craciun am prins o oferta, aprox 1250 euro; bilet United airlines, in cursa Lufthansa, cu avion A 380! Urmeaza cautarea locurilor bune, pe "seatguru". Am fost incitata de calatoria pe puntea de sus, unde exista o cabina mica pentru economy. La intoarcere masina care face check in-ul la Honolulu, mi-a dat locul 87A, parca, pe puntea de jos, la geam, ultimul rand in penultima cabina. Excelent. Calatoria a fost luuuunga la dus si, vorba poetului, mai luuuunga la intoarcere. A meritat fiecare clipa de oboseala.

Eu nu am ales Hawai'i pentru plaja! Plaja fac la eforie n! Am ales pentru toate minunatiile pe care le poti vedea acolo. Multe climate, peisaje, stele, vulcani, plaje colorate si nu in cele din urma, liniste.

Am stat 8 nopti In Honolulu, hotel Aqua Aloha Surf & Spa. 1130 euro, + 15 usd/zi pentru... gasiti pe site... Camera, deluxe, cu balcon, foarte curata si cosmetice excelente! crema de corp a fost extraordinara impotriva arsurilor solare.

Planurile de acasa erau mari, cu liste lungi pentru fiecare zi, cat mai optimizat.

Am ajuns vineri seara si am avut platit pe net transportul de la aeroport la hotel si retur, 30 $, cu o firma de transport, microbus, care face maxim 4 opriri pentru debarcat pasagerii. Am facut cam 40 de minute pana la hotel. Am ales sa iau masina a 2a zi, pe lumina, sa nu am probleme cu orientarea. Cazarea a mers struna, etajul 11, cu vedere in zona de locuinte din spatele hotelului. Microunde, cafetiera... si ce cafea! Doar e patria cafelei. Un vagon de prosoape, lenjerie moale... Aer conditionat... zgomotos. De fapt, noaptea dormeam cu usa la bal... lanai deschisa. Ziua eram plecata. Micul dejun pe diverse gusturi, mai ales japoneze/ orientale; m-am profilat pe scrob si niste carnaciori trasi la tigaie, portocale, mere si o gustoasa paine cu seminte, macinate, si unt. Ceai sau cafea; astea doua erau la discretie si in hol, toata ziua. erau faimoasele clatite americanesti dar...

Dupa MD am plecat in recunoastere; 8-9 minute pna la faimoasa Waikiki Beach. Am observat ca multi nu iau MD la hotel si prefera sa mearga sa manace in diferite locuri, dar marea majoritate cu cozi lungi, de la 7 dimineata, datorita bunelor recomandari pe diverse site-uri. M-am inspirat mult din ofertele locale de excursii organizate; chiar si pentru insulele invecinate. In lunga plimbare, pana pe la 11, m-a ars soarele si nici macar nu apucasem sa fac baie.

Programul zilei era sa iau masina, de la aeroport, ca sa scutesc aglomeratia. Autobusul 19 a venit greu; era sambata... M-a lasat sub autostrada, foarte aproape de ajuns pe jos la firma de inchiriere, Dollar. Nu au avut masina solicitata de mine la rezervare, mi-au dat una mai buna. Buna, rau: Camaro. Am plecat spre NV, pana unde se termina soseaua si incepe un drum privat. Apoi am oprit pentru privelistile minunate si cantecul valurilor. M-am intors mai devreme decat estimsem si am fost la plaja. Apa la fel de calda ca... aerul: 27 de grade. Numai bine de facut pluta si de adormit asa. Plaja relativ ocupata, nu inghesuiala ca la noi. Probabil pentru ca nu era sezon. soarele apune la 6.45 iar la 7 este noapte.

Am plecat in turul de noapte al zonei. Rauri de turisti, de data asta, in special japonezi, la cumparaturi. Preturile sunt in special pe buzunarele lor. Am ales sa cumpar pentru drum de la alimentara; ABC cu tot soiul de caserole cu preparate pe toate gusturile: paste, chinezisme; sandwichuri de toate felurile, salate... supe... intre 5.99$ si 7.99 $. Portii pe saturate. Apa Hawai'i 1,5 l 0.99 $ Sucuri de tot felul; prea multe cole pentru gustul meu. Am testat sucurile din fructe locale, excelente; 1.5$ doza.

Seara, pe la 5 se deschide o piata a producatorilor locali, care vin cu mancaruri, gogosi de tot felul, sucuri, nuci de cocos cioplite pe loc sau trestie de zahar; asta a fost oribil de dulce, la baut, apoi am ramas cu un gust delicios. Inclusiv paella. Am adorat chiftele de crab si creveti de la... localnici; 5 bucati pe frigaruie, 4 $; pachetele de primavara 1$/buc. Nu ratati superdeliciosul desert Tapioca cu lapte de cocos si, eventual fructe; 4$ sau 3$ in alta parte dar me-ri-ta! Aici, mancare si desert max 15 $.

Pentru dimineata urmatoare aveam panificata urcarea pe Diamond Head pentru rasarit. Se deschide la 6 fix! la 5.40 coloana de masini era deja de 2 km. Nu mergeti cu taxiul! Intrarea cu masina era 6$ si am primit si harta. Soarele a rasarit pana sa ajung eu in locul ideal dar oricum, in fiecare zi a rasarit de dupa nori...

Am revenit la hotel pentru MD apoi am plecat spre coasta nordica, paradisul surferilor, atunci cand e sezonul- ianuarie- febrarie- martie. Am facut un mic ocol la stanga apoi am revenit la drum. Fiind duminica dimineata deja era parcat peste tot pe marginea drumului, in zona plajelor neamenajate. Plajele amenajate sunt semnalizate cu panouri cu numele plajei, de exemplu: Sunset Beach Park! Inseamna ca sunt toalete, dusuri, locuri pentru luat masa, adica mese mari cu banci. Am vazut gratare doar in 2 locuri. Lumea vine cu casolete, genti frigo... se sta la aer, nu la plaja, ca la noi. Stau pe scaune sau pe paturi, nu neaparat in costum de baie, se plimba si se bucura de briza. Copii nu tipa! Asta m-a uimit cel mai mult in toata calatoria: copii nu tipa si nu plang!!! E o alta lume! Sunt si parcari, locuri pentru toata lumea. In zonele neamenajate se parcheaza pe marginea drumului; nu mergeti pe stazi ratulalnice ca proprietarii cheama politia. Am fost avertizata sa nu parchez unde nu e voie. Pe sosele si autostrazi! sunt foarte dese panouril cu viteza limita dar si cu viteza minima, pe unele portiuni. esti atentionat frecvent sa-ti pui centura: "Put the buckle. Click-it! It's the law". Apar si panouri de atentionare cu amenda pentru depasirea vitezei. Mai alearga si acolo unii... deasemenea, este interzis sa arunci gunoiul pe marginea drumurilor, iar amenda este de 500$. Nu vezi politia dar apare la momentul potrivit; si nu stau la vrajeala.

Am oprit la o plaja unde am vazut un, o bucatarie mobila, sa-i zic. Loc amenajat cu mese la umbra, lume multa infulecand, coada mare, cu numar de asteptare la comanda. Am mai condus 10 minute si am dat de un Mac. Placinta loc cu cocos, Haupia, este mai buna decat cea cu visine de care nu ma pot desparti. Autostarda m-a scos imediat dincolo de munte, Honolulu East. Cand am ajuns la hotel era deja intuneric; a urmat un mic tur pentru cina.

A treia dimineata a fost dedicata urcarii pe Koko Head, un alt crater cu o priveliste uluitoare. De data asta am plecat dupa MD, urmand ca de acolo sa ajung la Kailua Beach Park. A fost o zi minunata! Incluzand cursul de paddle boarding, cu muuult vant de fata. pe drum au fost cateva oriri pentru privelistile superbe.

De maine incepe plimbatul. Dimineata am mai pierdut un pic timpul la cumparaturi, apoi am predat masina, la ora 12. La ora 13 aveam zbor spre Maui. Pana seara am facut un tur spre vest, pentru 'minunatul' apus; dupa nori.

Am avut rezervare la kula Lodge pentru noapte, unde am intarziat din cauza super-ploii tropicale, care nu s-a oprit nici a dosua zi. Am scapat de ea doar sus, pe varful Haleakala, unde am urcat pentru rasarit...

A urmat faimosul drum spre Hana. Superb, prin jungla, serpentine, pe coasta, cu locuri unde sa oresti pentru cascade si parcuri de vizitat. Pe proprietatile private intrarea e 15$; merita! eu m-am intors inainte de Hana, cand am avut ocazia si am avut noroc cu posibilitatea de schimbare a zborului; plaoia de demoralizat un pic.

La intoarcere, am calatorit de la aeroport la hotel cu autobusul si am inteles de ce nu ai voie cu bagaj in transportul in comun; este dedicat localnicilor care vin si merg la serviciu, nu plimbatului turistilor; 2,50$ calatoria.

Ziua urmatoare a urmat un zbor cu noaptea in cap, spre insula Kauai, cea mai nordica. Am condus spre nord, spre Princeville, pana la farul Kilauea; se poate ajunge pana la far in sezonul cand vin pasari si balene, din octombrie pana in aprilie. Era deja inchis accesul dar m-am putut bucura de priveliste.

Pentru dupa masa era planificat un zbor in jurul insulei, dar vremea ploioasa mi-a fost potrivnica. Am condus spre apus pana la Poipu, la Spouting Horn. Un loc special unde valurile "canta" in malurile stancoase si macinate.

Ultima zi plina pe O'ahu, dimineata pentru Manoa falls, cascada din munti.

Am ajuns acolo cu transportul in comun, faimosul bilet de 2,5$, pentru care am specificat soferului ca e cu transfer, pentru ca e special; se merge cu oricare bus din statie pana la Ala Moana, marele mall; se traverseaza parterul-parcare pana la zona nord de unde se ia bus nr. 5; am spus soferului ca vreau la cascada si m-a anuntat ca am ajuns la capat si ca drumul e tot inainte.

E zona montana a orasului, unde ploua tot timpul; de fapt e un spray placut; mirosul e ademenitor si urcusul usor. Se poate merge cu masine pentru ca e parcare. Puteti ajunge si cu bicicleta, inchiriata sau cu grup organizat.

Dupa masa am avut program administrativ: nu se putea sa nu testez spalatul si uscatul rufelor la spalatorie non stop. a fost o super experienta, pentru mine. 1,5$ detergentul; 3,5$ spalatul si 3$ uscatul. Hainele chiar au incaput mai bine curate.

Apoi cumparaturi, amitiri si mici cadouri; pentru familie am adus camasi, produse local pentru prietene, flori de pus la ureche. Am cautat sa nu cumpar chinezisme, ci produse in Hawai'i chiar daca sunt mai scumpeeee. Si ceva cafea. cafeaua e dementiala dar e scumpa; pachetul de 158g, ca e dat in oz 16$. E patria cafelei dar e seceta si la ei, chiar daca pe mine m-a ploua mereu...

Maine la pranz zbor spre Hilo, pe Insula Mare. Zborul cu Hawaiian Airlines a fost excelent. Am ales o masina de teren pentru zona asta pentru ca urma sa bantui pe Mauna Loa, Mauna Kea si Green Sand Beach. Am luat masina la aeroport si am mers la hotel sa ma cazez, Hilo Seaside Hotel. Apoi, spre nord, pana la Vaipio Valley, unde, pentru ca am mai oprit pe drum, la o cascada si pe un drum cu priveliste minunata, am ajuns chiar la apus.

Tocmai s-a deschis valea pentru coborat acolo, in urma unei eidemii de la ceva tantar, dar am renuntat la acel plan deja... in drum spre Muna Kea, la stele, am oprit la un supermarket! ce supermarket si ce persona! le-am folosit "restroom-ul" si le sunt recunoscatoare pentru asta. Am oprit aici pentu macare, ca in fata restaurantelor nu erau locuri de parcare. Pe drumul lung spre tinta iar a inceput ploaia, are a tinut pana am iesit deasupra norilor. Habar nu aveti cat de multe stele se vad de acolo, iar Clea Lactee... Cred ca vedem doar 1/3 din stele!

Am ajuns la hotel noaptea tarziu si am cazut franta. Nu am avut MD aici, sperand sa manac la un restaurant local cu recomandari bune.

Ziua de Mauna Loa, vulcan si dupa, "plimbarea" pe drumul de 3 mile dus pana la nisipul verde... Apoi, un drum scurt pana la cel mai sudic punct al SUA. Am cazut franta si -am trezit dupa miezul noptii cand am mai facut un drum la stele.

Pentru ultima zi era estimat un drum pana la Kona; am renuntat la turul foarte lung din cauza oboselii. Nu voiam sa ma ia somnul la volan. asadar, am profitat de un voucher primit la hotel si am mers la o gradina botanica, dupa ce am bifat Rainbow Falls din Hilo. Un loc mirific! Sa vedeti toate florile crescand la ela acasa, chiar a fost o bucurie.

Am mancat la Ken's pancakes seara, la intoarcere. Si ce pancakes, cu dulceata de afine!!!

Ultima jumatate de zi am petrecut-o la plimbare, prin oras. Intr-un magazin, vanzatoarea mi-a spus ca a avut studenti din RO, pe care i-a invatat dansul traditional, Hula; ca i-a placut tuica cu para in sticla si ca vrea sa vina in RO! Wow! O astept.

La 4pm a fost zborul spre Honolulu; la 23.45, cu intarziera, cel spre San Franciscisco; dupa alte8 ore cel spre Frankfurt; dupa inca 3... spre OTP! la 6.30 seara am ajuns acasa. Nu va spun cat am dormit.

Dar va spun tot ce mai stiu, daca ma intrebati. Am tratat voiajul asta ca pe "o data in viata". Am incercat sa ajung peste tot, mai ales ca nu ma impac cu statul ca o foca, la soare.

Vin si poze si muzica.

Trimis de Millana in 26.04.16 19:36:09
Validat / Publicat: 26.04.16 22:50:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Millana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Waikiki, noaptea.

[26.04.16 20:30:00]

Excelente impresiile, aşteptăm pozele şi eventualele continuări!

Mutat în rubrica "Descoperă Honolulu, HAWAII" (nou-creată pe sait)

Am stat 8 nopti In Honolulu, hotel Aqua Aloha Surf & Spa.

Am avut rezervare la kula Lodge pentru noapte

Am luat masina la aeroport si am mers la hotel sa ma cazez, Hilo Seaside Hotel.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Radu Tudoran
[26.04.16 23:42:39]

Mi-a placut faza cu "am tratat voiajul ca 'o data-n viata' " Parca am fi frati

Ce-as mai pleca pana-n Hawaii.

trigri
[26.04.16 23:46:37]

@Millana - super tare vacanta! spune-mi si mie cum ai "prins" oferta ca vreau si eu

[27.04.16 08:42:05]

@Radu Tudoran - Cu plecarea asta, pentru mine a fost: daca vrei, poti! E si o vorba, care zice sa ai grija ce-ti doresti, ca ar putea sa ti se-ntample...

[27.04.16 08:50:17]

@trigri - Nu a fost oferta; a fost mult timp pe net, cautat hoteluri, preturi de bilet de avion, legaturi convenabile, sa nu pierd timp in aeroporturi, dar nici legaturile. Masinile le-am inchiriat printr-un singue site, care mi-a gasit chiar cele mai bune oferte, cu plin de benzina inclus, nu ca nu ar castiga si ei din asta. Am facut din timp; am vanat preturi la bilete de avion locale, pentru insule. M-am inspirat din oferta de excursii si, dupa calcule, mi-am dat seama ca pot iesi mai ieftin cu avion si inchiriat masina, pe cont propriu. Stiam cam ce vreau sa vad; poate am fost un pic risipitoare, dar...

Se poate merge si cu companii low cost, dar sunt multe escale si probabil foarte obositor; eu am facut 27 de ore, de cand am plecat din casa pana am ajuns in hotel. Poti sa faci escala in USA, pentru acomodare, zic unii, dar eram nerabdatoare sa ajung.

[27.04.16 10:17:14]

[27.04.16 10:22:48]

@Millana: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

***

Dacă totuși dorești altă versiune, te rog să ne indici link-ul și de restul ne ocupăm noi

trigri
[27.04.16 11:47:08]

@Millana - am inteles; ai fost setata pe Hawai'i si nu a fost o intamplare gasirea ofertei. Oricum, sunt convinsa ca a meritat fiecare efort facut, inclusiv drumul lung. Vacante frumoase in continuare!

[27.04.16 15:39:50]

Cum "never say never" sper si eu sa ajung pe acolo asa ca l-am trecut la favorite. L-am citit cu mare placere, o sa-l mai recitesc insa trebuie sa ajung la zi cu restantele (articolele necitite) dar mi s-a parut extraordinar.

A fost pe repede-nainte ci cititul deoarece eram curioasa despre ce ne mai povestesti asa ca la recitire o voi lua mai domol.

Felicitari pentru un articol asa de frumos si pentru niste poze minunate. Votat cu mare drag.

[27.04.16 16:52:00]

@webmaster98 - mahalo!

[27.04.16 16:54:35]

@trigri - Multumesc. Vacante minunate si tie! daca vrei, poti!

[27.04.16 16:56:35]

@mishu - Multumesc! Planuri cu spor si tie!

alinaro
[27.04.16 18:33:13]

@Millana - Chiar că frumoasă vacanța ta. E o destinație la care eu nici nu visez măcar, deși vorba colegei de mai sus, never say never.

Dabator
[27.04.16 22:53:57]

@Millana: Aloha, Millana.

Mi-a făcut mare plăcere să citesc impresiile tale (cu siguranță le aștept și pe următoarele). Mai mult, ai trezit în mine amintiri de neuitat, iată că sunt deja mai bine de 7 ani de când am fost și eu într-o scurtă vizită (cel puțin în comparație cu a ta). Am scris și eu câte ceva pe aici, dar se pare că ai reușit să vizitezi mult mai mult decât mine, și te felicit.

Frumos scris, aștept cu nerăbdare urmările.

Mahalo nui loa!

[28.04.16 06:18:46]

@alinaro: Nici eu nu am visat la ea! Anfost un impuls, să văd dacă pot! Vacanță minunată și tie, când o fi!

[28.04.16 06:24:30]

@Dabator: Aloha! Și mahalo! Știu că ai scris. La vremea când ai scris mă antrebam de ce să mergi juma' de glob? Acum spun si eu de ce! Pentru cei care vor, e bine să știe cât mai multe sa- și aleagă perioada. Pentru mine a fost aproape perfect. Am scris despre hoteluri si deja masimt ciudat: nu am nimic de reproșat, pe bune. Sper sa mai ajungi acolo, ca mai sunt locuri de văzut. Cred că de părerea ta am ținut cont și nu am trecut pe lista cartierul chinezesc.

Mahalo nui loa!

danielsen1982
[28.12.18 19:51:00]

Și eu vreau să mă duc în luna mai, încă studiez prețurile la biletele de avion și cam pe acolo sunt preturile €1200-1300.

Dar întrebarea mea e: cu întârzierile despre care aud așa des, nu-i riscant să pierd un avion la întoarcere? De exemplu: Honolulu-Seattle-Londra-Bucuresti. Dacă primul avion are întârziere, cum e mai bine sa fac? Escale mai lungi?

Legat de Kauai, dacă nu închiriez mașină (nu am permis), este vreo altă variantă de vizitat insula? Se merită?

[12.01.19 00:44:22]

@danielsen1982: Salut! ma bucur ca faci planuri.

Insula se poate vizita in excursii organizate. Te iau si te lasa la hotel, ai ghid... Sau chiar organizate din Honolulu... Te plimba la cascade si locuri unde au fost filmate filme arhi-cunoscute... E excelent! De obicei asa vizitez dar aici chiar am vrut sa conduc!

In ce priveste avionul, teoretic - cel putin, iti asigura ei transfer pe alte rute... Incearca sa iei cam cu 3-4 ore intre legaturi. Pana acum nu am avut probleme, Doamne fereste!

Un zbor cu mai putine legaturi costa mai mult, ce-i drept...

www.gohawaii.com

Astept impresii!